Mamedyarov vítězem Grand Prix v Rize

25.07.2019 20:40 | FIDE Grand Prix 2019

Finálový zápas Mamedyarov – Vachier-Lagrave přinesl hezký souboj plný rezultativních partií. Nakonec se po dvou výhrách bílých figur muselo rozhodnout v tiebreaku. Aby toho nebylo málo, tak celé drama rozhodl až závěrečný Armageddon.

V první partii Mamedyarov rozpohyboval své centrální pěšce v Grünfeldové indické a jeho klín na d6 mu zajistil výhodu a nakonec i celý bod. V odvetě Maxime vsadil na poziční hru a čekání na chybu, tato taktika měla úspěch a tak se zápas odebral do rozstřelu.


Jde se do tiebreaku (zdroj: oficiální web)


-
. kolo -

Své volbě zahájení byli hráči věrní i ve zrychleném tempu. První čtyři partie skončili remízou a tak se postupně tempo hry zkracovalo. V páté a šesté partii udeřily černé figury a tak se šlo do Armageddonu. V tom Mamedyarovovi stačila remíza, ale černými dokázal tuto rozstřelovou partii vyhrát a tím se stal vítězem celého turnaje.


Po vstupu do hracích prostorů se zabloudit nedalo (zdroj: Kamila Stránská, ŠK Teplice)


-
. kolo -

V průběžném pořadí GP vede po dvou turnajích Mamedyarov s 10 body. Deset bodů má také Griščuk, ten ale již odehrál dva turnaje. Další turnaj GP se odehraje v listopadu v Hamburku.


Prostor pro analýzy (foto: Kamila Stránská, ŠK Teplice)


Rozhovor s Kamilou Stránská

Jak si vůbec přišla na ten nápad, podívat se na zápasy FIDE World Chess Grand Prix?
Cesta do Pobaltí byl můj nápad. Základní info o turnaji  mi sehnala máma, detailní podrobnosti o místu konání zjistil táta. No a ten poslední impuls byl vzkaz od Jiřiny Veverkové, že na tuhle akci prostě musím jít :-)

Byly v Rize ve městě informace o turnaji?
Kdepak, vůbec nic, v centru a blízkém okolí jsem nenašla žádný plakát ani upoutávku, zdrojem mi byl jen internet. Až v budově, kde se hrálo, byla spousta letáků, tam už byla propagace nepřehlédnutelná.


Kde konkrétně se hrálo?
To je zajímavé, v moc krásné moderní Národní lotyšské knihovně. Prostředí tu bylo opravdu důstojné, klid, spojení šachu a literatury tu fungovalo bezvadně. Viděla jsem i místo, kde proběhlo slavnostní zahájení, to bylo na hlavním rižském náměstí v domě Černohlavců. Ovšem partie se pak hrály už v knihovně.

Co diváci, měli přístup do sálu přímo k partiím?
Ano, hrálo se v sálu, který připomínal menší divadlo. Šachisté byli na pódiu, nad nimi promítali tahy on-line. Pódium bylo nasvícené, diváci seděli v přítmí, no úplně jako v divadle. Sál otvírali hodinu před zahájením partie, mohli jsme tak sledovat přípravu velmistrů, tedy ne analýzy, ale spíš doladění účesů a obleků :-). Viděla jsem tedy, kdo před zahájením kola již delší dobu sedí na místě a soustředí se a naopak, kdo dobíhal na poslední chvíli. Vstup byl samozřejmě zdarma, společně se mnou bylo v sále asi 10 dalších diváků, co jsem tak zjistila, žádní jiní Češi.


Jaká pravidla platila pro diváky?
Všichni dostali předem tištěný leták s pokyny, já si ho vzala v angličtině. Absolutně zakázané bylo nosit do sálu mobily a další chytrou elektroniku, pořadatelé všechny diváky prohledali, cokoliv sporného muselo do šatny. Zakázané byly také zbraně. Nařízené bylo absolutní ticho. Pokud v sále přece jen někdo vydal zvuk, třeba něco pošeptal sousedovi, hned byl u něj pořadatel a tišil ho. Samozřejmě byli všichni informováni, že v případě rušení bude neposlušný divák ihned vyveden ven. To se během mé přítomnosti naštěstí nestalo, bylo skutečné šachové ticho. Do sálu se nesmělo ani s jídlem, povolená byla jen voda. Zakázáno bylo samozřejmě kouřit, vodit do hracího sálu zvířata, přístup nebyl dovolený dětem do 6 let. Pro VIP diváky byl určený zvláštní salónek, doprovod hráčů měl papírové náramky, jako třeba na plesích.... V předsálí byly volně přístupné šachové soupravy pro diváky, to bylo fajn.


Na které hráče ses nejvíce těšila a koho jsi sledovala při semifinálových partiích?
Samozřejmě jsem si přála, abych viděla Davida Navaru, ten bohužel do semifinále nepostoupil. Chtěla jsem vidět Veselina Topalova a pak mého vrstevníka Jana-Krzysztofa Dudu. S tím jsme se dokonce sešli na turnaji jako účastníci, bylo to otevřené MČR dětí do 8 let ve Frýdku - Místku kdysi v mém šachovém dávnověku, on tam skončil první mezi kluky a já druhá v dívčí kategorii.
Nakonec jsem ale viděla GM Mamedjarova, proti kterému usedl GM So. V druhé partii se střetli GM Vachier-Lagrave, který nám vyřadil Davida Navaru a GM Griščuk z Ruska. Všichni tihle čtyři jsou aktuálně v první světové šachové desítce, viděla jsem tedy skutečná esa.

Kdo tě svojí hrou a celkově nejvíc zaujal, kdo je tvůj favorit na celkové vítězství?
Podle mě je hlavním adeptem na zisk zlata Maxime Vachier-Lagrave, protože před partií dodržel rituál, který nás učil pan Jindřich Trapl :-) Je vidět, že se na GP dobře připravil, no jen mu musím odpustit, že vyřadil Davida. Sympaticky k partiím přistupoval i Alexandr Griščuk....ten už ale nevyhraje, už vím, že do finále nepostoupil. GM Mamedjarov působí velice klidně, je to osobnost, jen to jeho křestní jméno mi nejde vyslovit. A zaujalo mě, že i velmistři mají starostlivé maminky, které jsou jim před partií nablízku, stejně jako třeba tady při Grand Prix Teplice :-) Jen ty čokolády a bonbony šachisté k partii nedostali.... Všichni semifinalisté nastoupili samozřejmě v oblecích, ani mezi diváky jsem nezahlédla žádné trenýrky nebo tepláky. Byla to opravdu důstojná šachová akce, ve vzduchu byl cítit respekt, přece jen , první světová desítka..... zahájení odehráli všichni dost rychle, patrně nedošlo k žádným překvapením.

(zdroj: web ŠK Teplice)



Odkazy:

oficiální web

2x 3082x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
hnilda
20 minut před partií už seděl na svém místě a soustředil se na figurky.....to pravě radil pan Trapl svym svěřencům, pokud hráli vážně partie
+0 /-0 | 28.07.2019 08:11

...

Hezký článek i rohovor. Díky za něj. Jaký rituál dodržel MVL?

+0 /-0 | 28.07.2019 02:34