Přednáška Pala Benka naplnila včerejší volný a poněkud již mrazivý poděbradský den. Téma "Má setkání s Bobbym Fischerem" rozehrál pětaosmdesátiletý velmistr vzpomínkami na své začátky, první partiovou zastávkou byl rok 1958. V Portoroži školí bílými patnáctiletého Fischera, který ještě musí složit několik zkoušek z vysoké šachové strategie.
Pal Benko a Pavel Votruba v roli překladatele
Benka a Fischera čeká ještě mnoho vzájemných partií, body však již povětšinou přiskakují na konto budoucího mistra světa. Ale z pohledu Maďarsko-amerického velmistra mohlo být lépe. "Několik slibných pozic jsem vyloženě zahodil v časovkách," následně demonstroval Benko.
Dle slov Pala Benka ukončili oba hráči propočet ve stejný moment (diagram vlevo):
24.Jxe8 Sxc1 25.Jc7 Sxb2 26.Vb1 Vc8 27.Jd5 Vc2 se černému podaří figuru pokrýt. Újmu utrpí pouze bílý, dohlédnout k 2
8.Je3 a mohlo být v historickém součtu o bod více. Otočka o stoosmdesát stupňů nastala i v partii na diagramu vpravo.
"Opakovat tahy a remizovat? Ani nápad," ještě dnes odhodlaně hlásí Benko. Místo nejpřesnějšího 26...Sa4 volí černý stále plně dostačující
26...Vc5. Po tajemném
27.Dh4 pokračuje černý plánovitě
27...Va5. Šokující
28.Kd2 však paralyzuje černého soudnost.
"Vlezl mi králem do odtažného šachu jako by nic. Mé následující tahy jsou jak z kavárenského domu," přiznává Benko.
28...h6 s myšlenkou
29...g5 30.fxg5 Je4+ 31.Ke2 hxg5 a bílá dáma nemá ústup s krytím střelce f2, naráží na razantní protiakci
29.g4. Po několika tazích dostává mat černý král.
Podobný osud stíhá v Poděbradech Wolfganga Uhlmanna, který byl v dosavadních čtyřech kolech hlavní veličinou na miskách vah celého zápasu. Ve třech partiích nevyužil své šance na přísun celého bodu a z výhry se nakonec radovaly soupeřky.
Vlastimil Chládek blog: http://www.blog.praguechess.cz/?blog=chladek&orderby=271679
Tak jsem rád, že vidím pana Benka alespoň na fotce a že jak píše capjar, vypadá velmi energicky. Vzpomínám na dost partií, které jsem si v mládí přehrával. Ikdyž možná více, kde byl na straně poražené (s Fischerem). Asi každý zná opisovanou do všech příruček s 19.Vf6!! roku 1963. Ještě si vzpomenu, že v Rýmařově 82 nám na mlád. M-ČSSR nám ukazoval nějaký trenér výhru Benka s Fischerem 1962 - jak připravit krále již do koncovky k e-sloupci - odvážný tah 25.Kg2-f2 s dost figurami na šachovnici. (Ten rok 62 a číslo tahu (25.) jsem si samozřejmě nepamatoval, to jsem teď musel najít, kdyby někoho partie zajímala).
To je povzdbudivé i pro další mistry, když se v plné síle legendy dožívají vysokého věku. Psal jsem o V.Korčným, jak ve věku 71 letech na olympiádě zakončil 3 ze tří na první desce (hrál 13 ze 14 p.). Vary, kde Korčnoj hrál, navštívil pan mistr Lillienthal v 96 letech a za pár vteřin viděl oběť kvality, na kterou pak engin přišel až za 3minuty (spíše, když enginu byl návrh oběti mistra předhozen, tak po 3 minutách přišel na to, že je to nejlepší tah). A tak bychom mohli pokračovat...
Takže věřím, že "mladíček" Ánand má ještě nějaké to desetiletí před sebou zářnou budoucnost (dokud ho to bude bavit), zvlášť když je sportovec s fyzičkou.
Pal Benkö vypadá na té fotce - vzhledem ke svému věku - poměrně mladistvě.
re rytir 14:42:
Kupříkladu před Talovým memoriálem hrál Anand r. 2013 na Aljechinově memoriálu (konec dubna) a tam skončil na 3. místě. Je vysoce nepravděpodobné, že zrovna mezi dubnem a červnem (kdy byl Talův memoriál) u Ananda došlo k velkému výkonostnímu pádu. Na konci dubna prostě hrál na své elo nad 2750.
@Zmestabileho: Nezadařilo se mu na Talově memoriálu, to byl ale nabušený turnaj, kde měl nejslabší Andrejkin 2713 a ostatní měli nad 2750 a poslední tam skončil Kramnik. Když je to takhle zostřené, tak jednou může uspět a podruhé ne. To se také ukázalo v tom, že Kramnik také později téměř vyhrál turnaj kandidátů.
Anand výrazně prohrál s Carlsenem, jenže bylo to tím, že jde ke dnu nebo prostě tím, že je Carlsen tak vynikající? A odpověď je spíše ta druhá. Kdybychom uvažovali tímto způsobem, tak bychom Ananda museli odepsat již v r. 1995, kdy celkem jednoznačně prohrál v zápase s Kasparovem. Ale byl by to omyl, Anand nadále patřil k nejlepším hráčům a po odchodu Kasparova ze scény se stal i mistrem světa.
Zápas s Carlsenem má velmi malou vypovídací hodnotu o úrovni hry Ananda vyjádřené ELO ratingem. Všechny partie proti hráči 2870, kterému stačí i remízy... z toho se prostě rating Ananda odvodit nedá. Jistě vyšší vypovídací hodnotu má poslední Anandovo turnajové vystoupení před zápasem. Kdepak to bylo? Turnaj v Rusku? Zkusíte to najít... jaké tam měl Vishy perfo? Nevěřím, že více jak 2700.
„fakticky dnes hraje na úrovni o nejmíň 100 ELO níže“
Je zřejmé, že jste nedostatečně informován o výkonnosti Ananda nebo nedokážete poznat sílu něčí hry.
Mimojiné hrál počátkem r. 2013 ve Wijk aan Zee a skončil na třetím místě. I v zápase s Carlsenem, který se mu vůbec nepovedl, byl jeho herní výkon vyšší než 2700.
Anand prohrál 2 partie a posléze zahrál extrémně riskantně, v důsledku čehož prohrál 3 partie. Ale i neúspěšný výsledek -2 by i jeho elu odpovídal.
No tak dobře. Uznávám, že v plné formě a za normálních okolností, by byl Vishy proti sněženkám v mírném plusu. Uhrál by zřejmě 5 až 5,5 bodů z 9 partií, pokud by se hrálo jako na běžných turnajích na 9 partií. Pozor při těch výpočtech založených na ELO - Anand sice má formálně 2770, ale fakticky dnes hraje na úrovni o nejmíň 100 ELO níže. Svůj rating si drží remízami proti silným soupeřům (ale už to taky nebude mít dlouhého trvání).
Doplním tezi Zmestabileho:
50% bodů by proti sněženkám uhrál, když by hrál poslepu a nebyl ve své kůži. Při hře na slepo se Anandova výkonnost pohybuje mezi elem 2400-2600.
A třeba Anand by si za machry nezahrál? Já věřím, že snad 50% bodů by proti sněženkám uhrál...
Dosud tam vždy někdo z našich hrál, asi nejsou lidi. Karpov hrál v 1.ročníku (tuším), zřejmě je k přemlouvání málo argumentů
Chtělo by to příště zařadit alespoň jednoho zástupce a jednu zástupkyni z naší země. A co navíc přemluvit někoho slavnějšího, třeba Karpova, aby si zahrál?