Lítaly milióny

13.10.2015 05:00 | Zahraniční zprávy

Více než 50 velmistrů z více než padesáti zemí měli v minulých dnech na programu jediný úkol: vyhrát velké peníze. A kde jinde by to bylo možné, než v Las Vegas. Komu se to podařilo?

Žádný jiný otevřený turnaj na světě se nemůže pochlubit celkovou výší cenového fondu 1.000.000 USD. Nejen to přilákalo na start Millionaire Chess 2015 hvězdy světového šachu jakými jsou Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura, Wesley So nebo Yu Yangyi.

Mezi hvězdy turnaje patřili „tři mušketýři“ amerického šachu velmistři Hikaru Nakamura, Fabiano Caruana a obhájce titulu Wesley So (foto: David Llada)

Akce začala ve středu večer veselou pool party, čtvrteční šachový start už byl ovšem o něco málo smutnější, jelikož vložením nesprávné databáze došlo k několikahodinovému zpoždění odpísknutí zahájení prvních partií.

Maurice Ashley, organizátor Millionaire Chess Open (vlevo) a nasazená jednička GM Fabiano Caruana (foto: David Llada)

Komentátorka akce Tania Sachdev s Lawrencem Trentem (foto: David Llada)

Když outsider zazáří

Pěkná výhra se v prvním kole podařila papírovému outsiderovi FM Vignesh Panchanathamovi  (2278), který si takto vyšlápnul na GM Akobiana (2634).

-

Semifinále a finále

Specifický systém hry určil po 7 kolech hraných švýcarem čtyři finalisty, kteří si mezi sebou zahráli o medaile. Zbytek hráčů normálně dohrál zbývající dvě kola švýcarským systémem. Kdo by vsadil, že do čtveřice nejlepších se dostanou jen favorité, hořce by zaplakal nad prodělkem. Mezi „zbytkem“ šachistů, kteří se nepodívali na stupně vítězů, skončili např. GM So, až dvanáctý GM Caruana, či jedenáctý GM Kamsky, anebo loňský finalista GM Robson. Nejtěsněji se nevešel GM Mcshane, který byl po sedmi kolech pátý. Asi největším překvapením pro semifinále byla účast Aleksandra Lendermana, který nebyl na startovní listině ani v první desítce.  Do semifinále se kvalifikovali: Quang Le Liem, Aleksandr Lenderman, Yangyi Yu a Hikaru Nakamura, kteří utvořili dvojičky Yu Yangyi vs. Aleksandr Lenderman a Le Quang Liem vs. Hikaru Nakamura. Nejobtížnější cestu do semifinále musel urazit GM Hikaru Nakamura, který dělil 4. místo s dalšími osmi hráči a tak si o postup musel zahrát play-off. Snad spravedlivý trest za jeho extra krátkou remízu s Luck McShanem v posledním kole.

První semifinálová dvojice Yu Yangyi vs. Aleksandr Lenderman (foto: David Llada)

Druhá finálová dvojice Hikaru Nakamura vs. Le Quang Liem (foto: David Llada)

Už po dvou hrách se rozhodlo o prvním finalistovi. Liem vyřadil Lendermana přesvědčivě 2:0. Druhá semifinálová dvojici si zahrála o něco déle a výsledek 2,5:1,5 poslal do finále Nakamuru. Finálová bitva o $ 100,000 se tak rozhořela mezi velmistry Nakamurou a Le Quang Liem. Komu fandit, o tom měla jasno i naše Kateřina Němcová.

Finále nebylo příliš dramatické. Nakamura vyhrál velmi přesvědčivě bílými figurami první partii a v odvetné hře získal velmi pohodlnou pozici. Po třicátému tahu už byla pozice lepší pro Američana, nic mu tedy nebránilo podepsat smír a stát se tak po GM Wesley Soovi druhým vítězem miliónové show.

Vítězem druhého ročníku Millionaire Chess se stal GM Hikaru Nakamura (foto: David Llada)

…když má šachy někdo hodně rád…(foto: David Llada)

I amatéři si mohli v kategoriích přijít na nezvykle vysoké finanční odměny (foto: David Llada)