Klatovský šachový festival suverénně ovládl největší favorit Vojtěch Straka z Prahy

13.07.2024 05:16 | Domácí zprávy

Jako každý rok, i letos byl v Klatovech počátek letních prázdnin ve znamení šachového svátku, když se konal devítidenní festival O pohár města Klatov.

Letos byl na pořadu jubilejní 30. ročník tohoto oblíbeného turnaj a hned dva hráči Pavel Vaško z Bohemians Praha a Pavel Čečil z Loko Plzeň se mohou pyšnit tím, že se zúčastnili všech 30 ročníků, za což obdrželi pohár „věrný účastník“. Festival byl stejně jako vloni rozdělen do 3 hlavních turnajů A, B a C s celkovým počtem 172 soutěžících.

Turnaj A – Rodenstock OPEN

V hlavním turnaji pro hráče s ELO nad 1800 bojovalo celkem 40 borců a na rozdíl od minulých let měl turnaj naprosto jasného favorita a naprosto jasný průběh. Vojtěch Straka nasazená jednička nenechal nikoho na pochybách a od prvního kola dokazoval, kdo je ze všech nejlepší. S bilancí 7 výher a 2 remíz dosáhl na zisk 8 bodů z 9 partií a před šestičlennou skupinou šestibodových zvítězil s propastným rozdílem 2 bodů, což se nikdy nikomu v historii zatím nepodařilo a asi jen tak nepodaří. Vojta tak mohl po devíti kolech zvednout nad hlavu pohár pro vítěze, který přebral z rukou místostarosty Klatov pana Ing. Martina Kříže, a vychutnat si sladký pocit z vítězství, které mu v loňském roce proklouzlo mezi prsty až v závěrečném kole. Ze skupiny hráčů se 6 body měl nejlepší pomocné hodnocení Petr Kučera z Turnova a mohl se tak radovat z druhého místa před bronzovým Ondřejem Skýpalou z Kobylis.

Turnaj B – Rodenstock OPEN

Zatímco turnaj A vyniká hráčskou kvalitou, turnaj B, kterého se mohou účastnit zájemci s ELO pod 2000, zase dominuje s pohledu kvantity. Letos přijelo do Klatov změřit své síly celkem 92 šachistů a šachistek, a to s velkým zastoupením mládeže. Po urputných bojích se ze zlata po zásluze mohl radovat ziskem 7,5 bodů hlavní favorit Jiří Kadeřábek ze Sokola Bakov nad Jizerou s půlbodovým náskokem před svým oddílovým kolegou Jakubem Beranem. Skvělý výsledek předvedla a vynikající 3. místo obsadila 14-ti letá Barbora Mojžíšová ze Sokola Vyšehrad (7 bodů). Nejmladším účastníkem turnaje a zároveň celého festivalu byl pětiletý Andy Oliberius z Klatov. Soutěž družstev ovládl Sokol Bakov nad Jizerou.

Turnaj C – Memoriál Ing. Jaromíra Nováka

Po loňské premiéře byl do programu znovu zařazen i seniorský turnaj C  – Memoriál Ing. Jaromíra Nováka určený pro hráče nad 50 let. Tímto krokem chtěli pořadatelé nabídnout starším hráčům možnost bojovat mezi sebou v samostatném turnaji a vyhnout se tak „dravému mládí“ a zároveň i uctít památku klatovské legendy pana Ing. Jaromíra Nováka. O tom, že to nebyl vůbec špatný nápad svědčí i fakt, že se do turnaje přihlásilo 40 „seniorů“ mezi nimiž si nejlépe počínal papírový favorit Pavel Kopta z Kobylis, který ziskem 7,5 bodu za sebou nechal o celý bod stříbrného Jaroslava Záhorbenského z Bakova nad Jizerou a o další půlbod Jindřicha Korsu z Bohemians Praha. Nejlepší ženou v turnaji se stala paní Alena Navrátilová z Uničova ziskem 4,5 bodu. Velká poklona patří nejstarší účastnici turnaje, paní Heleně Růžičkové z Tašovic. Věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším účastníkem byl neskutečných 85 let !

Turnaj v rapidu OPEN – EA Hotels OPEN

V sedmikolovém open turnaji nejlepší kvalitu předvedl Ivo Muk (6 b.) z Přeštic, před Janem Schödelbauerem (5,5 b.) ze Sušice a Michalem Bürgemeisterem (4,5 b.) ze Šachy Povrly

Turnaj v rapidu mládeže - Kola Klatovy OPEN

Se 100% ziskem 7 bodů zvítězil Vít Bludský z ŠK 64 Plzeň, o bod méně vybojoval Jakub Mlýnek (TJ Jawa Brodce), třetí skončil Jindřich Trejbal (4,5 b.) z ŠK Velvary. .

Turnaj v rapidu seniorů – Airweb  OPEN

Nejlepším seniorem se stal šestibodový Petr Mlýnek (Jezdci Jundrov) před Štefanem Koperem (ŠK Mahrla Praha) a Zdeňkem Šlapákem (Chess club Písek), oba získali 5 bodů.

Turnaj v bleskovém šachu –Veroba  OPEN

Po 7. kole se uskutečnil velmi populární bleskový turnaj na 15 kol. Zde nejvyšší kvalitu předvedl hlavní favorit turnaje – Petr Špreňar z Líní před Kiliánem Slovákem z Hošťálkové a Ondřejem Skýpalou z Kobylis.

Kromě šachových turnajů připravili pořadatelé pro zájemce bohatý nešachový program. Někteří využili možnost změřit své síly na turnaji ve stolním tenisu, další bojovali ve fotbalovém turnaji. Ti, kdo spíše než sport preferují kulturu, tak využili možnost prohlédnout si historické Klatovy v rámci komentované prohlídky města.

Celý šachový festival se konal za podpory města Klatovy, MKS Klatovy, pod záštitou starosty města Klatov Mgr. Rudolfa Salvetra a hejtmana Plzeňského kraje p. Rudolfa Špotáka. Velkou měrou k pořádání této významné šachové akce přispěli všichni sponzoři. Všem těmto náleží velké poděkování, protože bez jejich podpory by se turnaj uskutečnit nemohl.