Osemdesiate roky sa mu
už tak nedarilo s Kasparovom, ale svoj boj nevzdával. Na prelome sedemdesiatych
a osemdesiatych rokoch však patril k absolútnej svetovej špičke a nikto sa mu
nevyrovnal. O to viac by bol zaujímavý zápas s Fischerom, ktorý sa nikdy
neuskutočnil.
Paradoxne najlepší výsledok kariéry a malý šachový rekord
vytvoril v roku 1994 na uzavretom veľmajstrovskom turnaji Linares, kde uhral 11
bodov z 13 a suverénne predbehol Kasparova a Širova.
Nenechajte si ujsť zaujímavú prednášku veľmajstra Igora Štohla o
dvanástom majstrovi sveta a jeho tvorbe.
Viac informácií o prednáške a iných pripravovaných podujatiach nájdete na stránkách Bratislavské šachové akadémie.
Dôležité informácie:
Kedy: 12.3.2015 (štvrtok) od 17:30 – 19:30
Kde: DK Lúky Bratislava – Petržalka, Vigľašská 1
Prednášajúci: Veľmajster Igor Štohl
Téma: 12.ty majster sveta Anatoly Karpov
Občerstvenie: ZADARMO
Vstupné: študenti do 18 rokov zadarmo, dôchodcovia 60r. a viac 1€, ostatní 3€
Prihláška: email: sachovaakademia@gmail.com , telefón 0903 793 013 (Michal Vrba)
Pozrite si prednášku o deviatom majstrovi sveta Tigranovi Petrosianovi
V
rámci prednášky o Tigranovi Petrosianovi k nám zavítal aj špeciálny
hosť Stanislav Vlček, projektový manažér projektu Šach na školách na
Slovensku, ktorý sa vrátil zo seminára priamo z Arménska. Na krátkom
zázname si môžete pozrieť, ako sa venujú šachu a mládeži v tejto
šachovej krajine.
Bratislavská
šachová akadémia v spolupráci s veľmajstrom Igorom Štohlom vydala
limitovanú edíciu DVD so záznamom šachového sústredenia na tému "Ako
správne otvárať partiu".
Každé DVD obsahuje svoje poradové číslo a podpis GM Igora Štohla. Ukážky obsahu DVD.
Šachové sústredenie sa uskutočnilo v októbri 2014 a najbližšie plánované bude v apríli s veľmajstrom Tomášom Petríkom.
Morphynista: Porušení embarga by mu asi prošlo, hlavní problém byl, že on ty vyhrané peníze "zapomněl" zdanit ...
re Morphynista:
- emigrace OK
- její důvody přeci jen rozdílné
- hrozba smrti u Kasparova - to ano, ale u Fischera? To nevím proč?
Ale kdyby Fischer z USA neemigroval, skončil by ve vězení taky, poněvadž i přes zákaz americké vlády hrál zápas se Spasským v roce 1992 na území Jugoslávie, na kterou se vztahovaly sankce. Psalo se, že před zápasem Fischer ukázal dopis, kterým mu americké úřady výslovně zakázaly hrát. " Jediná věc, kterou můžu udělat, je dopis roztrhat a plivnout na něj ", řekl Fischer a také to učinil. Pak bylo jasné, že se domů vrátit nemůže. Právě proto jsem ho přirovnal ke Kasparovovi, poněvadž oběma hrozilo doma vězení a dokonce i smrt...
Marhula - Kasparov komunistou byl, to je známá věc, měl i kontakty ve straně. K zisku titulu mistra světa ovšem nebylo podmínkou být ve straně, jak dokázali někteří sovětští mistři světa - nečlenové.
Morphynista - přirovnání imho není na místě, Kasparov je odpůrcem Putina, byl vězněn a kdyby neemigroval, dopadl by jako Němcov.
Historie ukázala, že mistr světa si nemůže určovat podmínky zápasu. To, že to určuje FIDE, je menší zlo.
Podmínky zápasu Fischer-Karpov: Lze odkázat na wikipedii - FIDE přijala 2 ze 3 hlavních podmínek Fischera, Karpov podmínky přijal, Fischer ne. Kdyby chtěl příště Fischer hrát zápas na měsíci, bylo by mu také vyhověno? Nemůže to být chyba Karpova, svými dalšími výsledky dokázal, že byl titulu hoden. Spíše zaráží, že ještě v 90. letech se tvrdilo, že mistři světa jsou tři, když již v roce 1974 se Fischer svého titulu sám vzdal.
re sisoj: to nebyla žádná výhoda - nový zápas musí začít od nuly, sprosté by bylo cokoli jiného. Otazníky tak jen zůstanou nad skutečným důvodem anulování předchozího zápasu a nad tím, jak by to asi dopadlo.....Skóre na straně AK, psychologická výhoda naopak u GK.....No alespoň ten zápas do budoucna omezil počet partií - určitě plus pro další zápasy.
To samozřejmě je jasné, ale lze spekulovat ....Rozhodně dostal GK výhodu, že do druhého zápasu šli 0:0, a Karpovových +2 skončilo v propadlišti.:Ale to je jen history...:)
re sisoj: jenze v te dobe to bylo 3:5, Karpov nebyl schopen GK dorazit (odehráno tuším 48 partií). Tak těžko říct pro koho byl ten administrativní zásah lepší.....To už nezjistíme
Pánové, bylo to trochu jinak. Fischer věděl, že Karpova v zápase kdykoliv porazí, ale chtěl hrát partie až od desíti večer, a to mu nepovolili. Karpov potom zase trval v zápase s Kasparovem na požadavku, že se bude vstávat na šestou ráno. Když to neprošlo, tak v prvním zápase se Karpov fyzicky nakonec zhroutil (trpěl totiž ranní nespavostí, o půl třetí ráno se vždy budil a už nezabral), a v zápasech dalších demonstrativně nechal titul už Garrymu.
MIMOCHODEM: MS 1984
10.partie Karpov -Kasparov 4:0
Podle pravidel dalšího zápasu, to mohl zabalit po 20.partii.
27.partie 5:0! Takový výprask dostal jedině snad Janowski.
První výhra v 32. partii!
Docela by mně zajímalo, pokud by nezasáhl Botvinik a poté Campomanes, jak by to dopadlo s GK. Při 6 porážce by musel do kandidátů zpátky.
Ale nic, polemika se nenosí a s fun clubem nemá cenu diskutovat.
Eisenbruk: po více jak 120 partiích byl GK +1, převaha jako hrom z 5 zápasů a takového počtu partiíí!
Koukám, že zdejší diskuse se dnes hemží bláboly. Tak aby bylo jasno:
„to K+K: (zdroj Kozma: Boje o šachový tron): V každém zápase mohl Karpov vyhrát, většinou odpadl fyzicky. Jedna obhajoba GK výhrou ve 24. partii....“
Kasparov a Karpov se utkali v pěti zápasech o šachový trůn. První nebyl dohrán, čtvrtý skončil remízou a ostatní tři vyhrál Kasparov.
ad giocozo: :) Trefné:)
imouse: Rozhodně muj příspěvek nebyl myšlen exaktně, ale spíše polemicky.
Snad nám můžeš napsat kolik partií RJF hrál a prohrál, když ani v databázích nejsou všechny... Především z přeborů a turnajů v US nebo na Kubě, protože se prostě nedochovaly záznamy. Možná máš ale lepší zdroje. Máš i výsledky partií, které hrál se svými trenéry, klubové a především blicky (odhaduje se v tisích ročně)??? Opravdu všechny tyto data máš exaktně podchyceny?
to Koncovka: fakta ok, zbytek ? Překlad ?, autor asi nikdy nehrál šachy, žádná ukázka partie, prostě beletrie od nějakého novináře.... Spíše mne zajímá názor jiných čtenářů na tuto knížku. Někde jsem ji viděl i za 500,- . Naštěstí ji mám o 200 laciněji....Ale zůstalo nevyřčeno např.: z čeho pramenilo Spasského zbožňování Fischera, viz jeho dopisy , nebo i zápas v Bělehradě, kde mu nechal výhru.... Kaválka autor prakticky opomíjí....
to K+K: (zdroj Kozma: Boje o šachový tron): V každém zápase mohl Karpov vyhrát, většinou odpadl fyzicky. Jedna obhajoba GK výhrou ve 24. partii....
zdroj (GK: Skúška časom): Autor přiznává, že mnoho partií ze zápasu nestojí za rozbor, díky "Botvinikově" remízové strategii. Kniha má 300 stran. Ale tu znáš. Přiznávám, nestudoval jsem ji asi dopodrobna jako ty.
jak píše na aktuálně.cz Dušek: Historie je psána vítězy.
Pouze si dovolím dodat, že vedle GK a RJF, byli další skvělí mistři, i např. Karpov, který je docela neprávem uložen na smetiště dějin. A díky němu asi vznikl tento článek, a jistě bude zajímavá přednáška GM Štohla, viz video k Petrosjanovi.
GK a RJF spojuje překvapivě jeden fakt, v kritické situaci jim pomohl prezident FIDE (Euwe - 1972) a (Campomanes - 1984).
sisoji četl - všechno co jsem o svých oblíbencích našel :-) a taky knížky od nich - Mých 60 a Zkouška časem je mých top hooodně vysoko, no a taky spoustu zajímavého jsem slyšel od jejich současníků (Hort, Kaválek, Filip... )
A taky třeba z hlavy vím kolik RJF prohrál za kariéru partií a VŠECHNY jsem studoval :-) /no dobře dík Mednisovi je to snadné .-)/
Nebudu tu psát obranu Fishera - ostatně už tu jedna na nss je:http://www.nss.cz/ostatni/historie/obrana-bobbyho-fischera-cast-1 je vysvětlím svůj "expresivní" příspěvek:
nezlob se, ale koukni cos napsal hned v první větě : "nevím jestli zdroj není úplná sračka, ale ..."
nebo: "pokud si vemu zápasy K-K, měl většinou více štěstí než rozumu"
Já ti tvůj názor neberu, klidně si vybírej mezi Steinitz-Lasker-Nimcovič, ale ten zbytek nemůže soudnej člověk napsat!!
četl jsi vůbec něco kolem Fischera a Kasparova?
lmouse: ?
sisoji, pokud bych měl vyjádřit svůj názor: ty už to nehul!!
Nevím jak kvalitní je kniha Koncovka, o Fischerovi ale vypovídá dostatečně. Je tam vlastně na 400 stránkách napsáno, proč nebyl 10 let Mistrem světa jak vyhlašoval, proč nenáviděl židy, ač byl sám židovského původu, proč skončil tak jak skončil.... V knize je mnoho chyb, nejen gramatických, ale pokud je jen zbla pravdy, pak Fischera jako vzor nemůžeme brát. Především míněno lidsky.
Nemyslím si, že by Fischer ani Kasparov byli nejlepšími šachisty všech dob. Možná v nějaké hippi-hitparádě jako šachové pop-ikony, ale pokud si vemu jeho zápasy s Karpovem, měl většinou více štěstí než rozumu. Již první zápas zachraňoval na Botvinikovou radu hromadnými remízami, pak mu pomohl Camponanes opakováním zápasu, v dalších vyhrál o partii nebo dokonce pouze remizoval. Jeho gloriola pana neomylného se asi vzala v šachových kruzích 90. let. Definitivně padla porážkou s Kramnikem.
Pokud bych měl vyjádřit svůj názor, pak bych vybíral mezi :Steinitz- Lasker - Nimcovič
Karpov měl v roce 1985.- zápas přerušit a hrát za stavu 5-3 pokud by to jedno jediné vítězství dosáhnul-v pořadu v šachu- měl výhru nadosah -ale nedokázal to najít v nějaké partii ke konci za stavu 5-3.
Kasparov měl velkou šanci tenkrát vyhrát-kdy se hrál zápas o titul- s exmistrem světa Kasimdžadovem-bohužel mluvil a vystupoval proti Putinovi a tak nehrál nic-Iljumžinov je s Putinem dost zajedno.
Jako šachista byl Kasparov s Alechinem největší postavy v dějinách šachu,ale jako politik-s prominutím-jako slon v porcelánu.
Kupodivu co jsem četl,byl Kasparov komunistou?-v roce 1985. by se vůbec ke Karpovovi - k zápasu o titul-nedostal-pokud by se nekonal nejprve zkontumovaný zápas Kasparov-Korčnoj.
Jako finálový zápas.
Korčnoj dopadl jako mnoho jiných Keres atd.- korunní princ stačilo velmi velmi málo- vyhrát jednu jedinou partii a osud mu to nedopřál a nedopřál.
Za připomenutí stojí i desáté výročí odchodu Garriho Kasparova ze světa profesionálního šachu. Sice bych jeho osud nechtěl přirovnávat k Fischerovi, ale i on musel opustit svou zemi a žije v exilu...
O žalobě, kterou na Fischera podal Chester Fox, se zmiňuje článek z roku 2004 . Ono těch právních sporů bylo víc, bohužel asi všechny skončily pro šachového génia neúspěšně a to ho přivedlo k bankrotu. " After the Spassky match, he refused offers to play chess for titanic sums of money, and he lost his title after three years because he refused to defend it against Anatoly Karpov of the Soviet Union. His time was evidently consumed by lawsuits, one brought against him by Chester Fox, who had held the film rights to the Spassky match, but which became worthless because Mr. Fischer had refused to play before the cameras, which he said he could hear whirring. Mr. Fischer unsuccessfully sued a biographer, Brad Darrach, and the Time-Life Corporation, for invasion of privacy. Another suit, against a student group that he claimed published, without permission, remarks he made about his affiliation with a fringe church, also failed and reportedly left him bankrupt." http://www.nytimes.com/2004/07/17/international/asia/17fisc.html
re wlk: nemám čas po tom pátrat, ale nějak se mi to Ljubojevičovo podání nezdá....
Pokud měl Fischer "tvrdé" podmínky-finančního rázu- při účasti na turnajích. Pak dost dobře nechápu,že ho o věšinu peněz-měla přiravila nějaká církev?-i jeho konec je dost nejasný-odmítl léčení?- transplantaci ledvin?
Samozřejmě 24 partií ani zdaleka nebylo dostatečných k určení lepšího hráče, protože to řekl Fischer, který se přece nikdy v ničem nemýlil, stejně jako Chuck Norris. Lepší bylo hrát, dokud někdo nezkolabuje, aby tak o titulu rozhodl zdravotní stav a výdrž, namísto maximální možné hry. Který ignorant by si jen mohl dovolit být unavený po pěti šesti měsících, hrát zápas tak dlouho je naprosto normální. Pro Kasparova bylo určitě lepší dostat titul zadarmo, protože se Karpov po pěti měsících i přes přesvědčivé vedení unavil, namísto po přesvědčivé porážce odpočinutého Karpova v opakovaném zápase, taková hrozná nespravedlnost...
A Kasparov další zápas s Karpovem na šest výher nehrál, protože se jednalo o rozhodnutí FIDE. Peripetie z pohledu Kasparova naleznete v jeho knihách.
Karpov by určitě zápas na 10 výher nevydržel. Zhroutil se nejen s Kasparovem, ale vlastně již v Baguiu s Korčným, tam si údajně "odpočinul na lavičce sovětských basketbalistů" - hráli v Manile zrovna MS. Problém měl myslím i v roce 74, kdy také vedení udržel tak tak. Pod tím odpočinkem si mohu představit leccos, Bobby by byl patrně mnohem tvrdším soupeřem, než Korčnoj, i když tam byl zase problém s tím, že tři roky nehrál. O rok kratší pauzu před zápasem století však zvládl dobře.
Nevím proč Kasparov nehrál další zápas s Karpovem tvrdě na 6! vítězství a né 24. partií.
Co se týče Fischera ten chtěl hrát zápas o titul na 10. vítězství otázkou je- kdo by to fyzicky vydržel Fischer nebo Karpov.
Zázemí měl lepší Karpov tým sekundantů-tak myslím,že by těsně vyhrál- pokud by se nezhroutil jako po pár letech s Kasparovem a to se hrálo jen na 6! vtězství.