Magic: the Gathering je fantasy sběratelská karetní hra, která má miliony fanoušků a hráčů po celém světě. Na rozdíl od masových e-sportů a počítačových her nejde tak moc vidět v mass mediích, což je škoda. Stejně jako v e-sport hrách, tak i Magic má Mistrovství světa, různá regionální "mistrovství", velké světové turnaje série Pro Tour - ve kterých se hraje o 250 000$ a dostanou se tam jen ti nejlepší a další nejrůznější světové nebo lokální turnaje.
Když jej srovnáme např. s Hearthstonem, tak v Magicu jsou turnaje s větším prizepoolem a pocit reálných karet je k nezaplacení. Proti tomu však stojí free-to-play model Hearthstonu, ale hlavně funkční a propracovaný online klient, proti kterému Magic Online výrazně ztrácí. Nezbývá nám než doufat, že Wizards online klienta výrazně vylepší, aby se karta obrátila.
Z tohoto důvodu můžeme v poslední době vidět přesuny hráčů z karetní hry Magic na Hearthstone, a to jak u PRO hráčů, tak i u normálních Magicářů. Někteří díky tomu Magic úplně odstavili, jiní to spolu kombinují. Na tomto přesunu jde nádherně vidět, že (ex)Magicáří jsou výrazně lepší než hráči, kteří nemají s karetními hrami žádné zkušenosti. Navíc struktura turnajů je rozdílná než u Magicu, a tak je pro hráče snazší vyhrát turnaj v Hearthstonu, kde vítěz bere 5 000$, než bojovat aspoň o TOP16 na Pro Touru, abyste si přišli na stejné peníze. Ukáže až čas, zda Wizards budou brát v potaz tento faktor a nějak na něj zareagují.
Není žádným tajemstvím, že úspěšní hráči Magicu jsou úspěšní v šachách, pokeru, již zmiňovaném Hearthstonu a dalších karetních a strategických hrách. Jelikož jsou všechny tyhle hry mezi sebou nějakým způsobem propojeny, tak se nám otvírá malá skulinka, kterou by se mohl dostat Magic mezi širší veřejnost a hráče e-sport her.
Tou skulinkou je progamingové sázení. Vím, že tohle téma je pro mnoho lidí pohoršující, ale když si vezmeme e-sport hry jako je Hearthstone Dota 2, StarCraft 2, League of Legends a Counter-Strike: Global Offensive, tak k nim sázení na zápasy neodmyslitelně patří a je velmi oblíbené. U CS:GO to trošku zlehčují skiny, které můžete sázet, takže nevsázíte reálné peníze. Na druhou betuje každé dítě, které má Counter Strike a objeví nějakou betovací stránku, což taky není zrovna ideální. Sázení a hazardní hry jsou u Čechů obecně velmi populární a točí se v něm spousta peněz. Dá se předpokládat, že sázení na e-sporty bude do budoucna v Česku velmi populární. Pro zajímavost se můžete podívat na TOP 10 zemí nejvíce utrácejících za hazard a srovnání s Českou republikou.
Na druhou stranu, pokud si budou sázkové kanceláře víc a víc všímat Magicu, tak jej postupně snad většina zařadí do své eSports sekce a my můžeme doufat, že tohle pomůže dalšímu rozšíření Magicu mezi masu lidí. Aktuálně lze vsázet jen na turnaje Pro Tour a to na:
- hráče- kteří se mohou probojovat do TOP8, na výběr je z TOP25 nejlepších hráčů světa a hráčů v Hall of Fame.
- karty- vybrané karty, které budou v největším počtu zastoupeny v TOP8
Časem se snad dočkáme možnosti vsadit si i na turnaje nižší kategorie, ale hlavně i na české a slovenské PRO hráče příp. i na naše kamarády. Přeci jen člověku se lépe fandí, když si může vsadit nějakou tu korunku a něco i vyhrát. Myslím, že tohle bude součástí Magicu, pokud se bude snažit dostat mezi progaming a mainstreamově oblíbené e-sport hry. Svůj názor na tohle téma vyjádřil PRO hráč Jelger Weigersma a Antonino DeRosa v článku u sázkové kanceláře Pinnacle.
Jaký je váš názor na tohle téma? Je vám bližší Magic tak jak je teď nebo by vám nevadilo, když by se mu podařilo dostat na úroveň ostatních e-sportů?
18+
Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní
hře může vzniknout závislost.
Foto: pinnaclesports.com
Aha :) tak to pak souhlasim. HS jsem nehrál, ale envoker jo a je to prý to samé. Magics jsou přesně o tom jak rikas, skvělá kombinační hra :)
david brazina: Hmm, tak to mě nenapadlo, že se můj poslední odstavec dá vyložit obráceně . Zkusím to jinými slovy: právě, že magic není na rozdíl od HS o jednoduchých výměnách, ale třeba o tom, že primitivní agresi zastavím nějakým silným obráncem, kterého podporuju, aby zůstal naživu, a pak mám příležitost hrát různé zajímavé strategie. Já netvrdím, že hrát HS musí být jednoduché, ale připomíná mi to něco jako takovou brutálnější verzi týmového wrestlingu. V HS mají vojáci permanentní tendenci se všichni povyměňovat, a ten, co tam zbyde, dá soupeři ránu. Žádný stůl plný vojáků s různými spouštěcími schopnostmi, enchantmentů, na ruce složité kombo apod., jako v magicu, jen hrubá síla, všude kam se člověk podívá. Ale jak říkám, třeba je to jen můj dojem. Ale znám několik lidí, kteří se HS věnují, tak vím, jak hra takových lepších nezačátečnických balíků zhruba vypadá.
Toto není ani tak reklama na Magic The Gathering, jako na Hearthstone a internetové sázení. Autor má zřejmě pocit, pokud tomu vůbec sám věří, že MTG nějakým způsobem zaostává za HS. Mícháte hrušky s japkama. Magic hrály miliony lidí už v dobách, kdy internet byl ještě v plenkách. Je určen především hráčům, kteří jsou ochotni zvednout zadek od počítače a jít hrát mezi lidi. Internetová verze magicu je jen doplněk. To je stejné, jako byste napsali článek o tom, jak internetové blicání válcuje hru za šachovnicí. Jsem zaregistrován na mnoha šachových blicařských serverech, stejně tak mám nainstalovaný HS a tak jsem ve statistikách zaškatulkován jako údajný hráč blicek a údajný hráč HS, s tímhle přístupem je snadné tvrdit, že internetových blicařů a hráčů HS je víc, než šachistů co hrají za šachovnicí a hráčů klasického magicu. Ale, jak sám píšete, prize pool je jaksi větší v offline šachu a v offline magicu.
Můj první dojem z HS byl, že je to verze magicu pro blbečky: vyložit, zabít, vyložit, zabít, pořád dokola. Chápu, že složitost hry se může projevovat v jiných směrech. Nevidím tu ale ani náznak strategické hloubky magicu. Srovnání těchto dvou her mi připomnělo tuším Tarraschův výrok, že královský gambit je jako vesnická dechovka, kdežto španělská hra je jako opera.
Jůůůů. Moje mládí! A k tomu ještě HS, Dota2 a King Mukla na obrázku... Co se týče prosazení MtG mezi e-sports, tak moc nevím, co si o tom mám myslet. HS má i přes krátkou historii velký náskok a že by byl na pro gaming scéně prostor pro dvě podobné karetní hry, no nevím. Otázka je, jak se podaří vývojářům hru vybalancovat v dalších rozšířeních, nejnovější adventure odhalená teď na Blizzconu mě teda vůbec nenadchla, ale uvidíme. Zdá se mi, že je u HS mnohem důležitější RNG efekt než u MtG a celkově je snadnější hrát, ale to je koneckonců možná plus pro "záchodové" či občasné hráče. A hlavně v HS máme momentálně 6. hráče světa!
Nemyslim si, ze je tenhle typ clanku zbytecny. Naopak. Pokud pojmy zde uvedene nikomu nic nerikaji, tak ztratil maximalne tak 20 sekund sveho vzacneho casu. Propojeni mezi logickym uvazovani u sachu (sachach je sileny tvar :D ) a ttimto typem her je naopak velmi silne. Clovek, ktery dokaze kombinovat a pocitat v tomto typu her, pak dokaze dele drzet nit ve stromu variant. Proc si hrajeme na to, ze sachy jsou vice nez hra. Nedavno byla uverejnena studie, ze lide, kteri hraji prave tento typ her vcetne sachu, maji vyvinutejsi cast mozku zabyvajici se postrehem, citem pro nenadale situace atp. a ze jim to vubec lepe mysli. Co se tyka toho co je ve clanku, je zajimave kolik financi se toci kolem e-turnaju, hodne popularni jsou tyto ehry hlavne v japonsku a vubec u asiatu. heardstone jsem nehral, ale obdobu (envoker) jsem zkousel a rekl bych, ze mnozstvi kombinaci je temer podobne. Rozhodne to tribi cit a intuici a to klidne muze pomoci i v sachu, kdy ten vztah mezi silou a pozici karty je obdobny jako u rozlozeni figurek. Dokocne bych rekl, ze je to i vice o strategii nez o taktice, proto ti silni hraci maji tak velkou vyhodu oproti zacatecnikum. Pokud ale nekoho poboruje, ze se na sachovem serveru venuji i necemu jinemu nez sachu, pak mi tohle poboureni neni moc jasne. nikdy neskodi si rozsirit obzory a hrat si na to, ze na nase hra (sachy) je neco vice nez ostatni hry, je spis projevem omezenosti. kazdy ma volbu po par vetach prestat cist. Je to to same jako rozcilovat se nad tim, proc se v pardubicich mimo sachovych turnaju, hraji turnaje i v jinych hrach. Otazka na Bolka: Nechysta se nejaky pravidelny rozbor extraligovych partii? Asi je to hodne narocne, ale treba partie co se hraly ted o vikendu byly dost zajimave a o prakvapive vysledky nouze nebyla :)
Mě přišel Magic poměrně složitý na pochopení pravidel.A jestli by se dostal mezi sporty na ,které se dá vsázet ,tak myslím ,že se tím nijak nenavýší členská základna.
Rád bych si přečetl ten příspěvek S. Cífky, který by nám o tom mohl hodně říct, ale bohužel byl asi tak dlouhý, že se mu po odeslání smazal, (hláška "vložte obsah") takže se na to znovu psát vybodl. To se mi někdy stává taky.
Zombáci !!!
Playboy: je to přesně obráceně, díky silnému klubu může fungovat server nss.cz. Takovéto občasné "přivýdělky" zdaleka nepokrývají náklady na provoz serveru. To je smutné, něco to o šachové komunitě (do které pravděpodobně patříte) vypovídá.
Koho podobné články na šachovém webu zajímají??? ... Jo, hold když chce mít Nový Bor v týmu drahé hráče, musí ze svojí serióznosti ustoupit a zaprodat se .... Jak smutné ...
Nevím komu je článek určený, ale pro mě který se těmto věcem nevěnuje je dost nesrozumítelný, plný neznámých slovíček. Pokusil jsem se rozklíčovat alespon jeden e-sport.
A nic. Vypadl mi jen nějaký web e-sport.cz který se věnuje sportovním přenosům. Případně e-sport shopy, kde prodávají sportovní potřeby. Každopádně pojmy v článku jsou pro mne stejně nepochopitelné jako pro jiné lidi šachové výrazy.