Jeseník Open ovládlo mládí

02.09.2017 07:27 | ostatní turnaje

Dlouhá cesta z jižních Čech do vzdáleného Jeseníku se Janu Miesbauerovi z ŠACHklubu Písek vyplatila. Vyhrál 27. ročník mezinárodního šachového turnaje v lázeňském městě Jeseníku.

V neděli 27.8.2017 skončil 27. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN, který pořádá Šachový klub Jeseník. Turnaj se hrál v kongresovém sále jesenických lázní celých 9 dní od 19. do 27.8. a zúčastnilo se ho celkem 154 hráčů ze všech koutů ČR i ze zahraničí (šest šachistů z Polska, po jednom ze Slovenska, Ukrajiny a Egypta). Pestré startovní pole zahrnovalo široké věkové spektrum počínaje nejmladším, sedmiletým, Davidem Pírkem z ŠK Řetězárna Česká Ves, až po nejstaršího 81letého Vladimíra Holečka z Beskydské šachové školy. Hrálo se ve dvou skupinách. V hlavní skupině A hrálo 51 hráčů s ELO koeficientem 1900 a výše, ve skupině B pak 103 hráčů s ELO koeficientem 1999 a méně. Pro nezasvěcené, ELO koeficient vyjadřuje výkonost jednotlivých šachistů.

Mezi účastníky byla spousta známých tváří, které pravidelně na turnaj jezdí, ale také řada nováčků. Svou účastí nás letos poprvé poctil například mezinárodní mistr Ivan Hausner z Prahy, který sebou přivezl šestnáctiletou naději českého šachu Jana Miesbauera z ŠACHklubu Písek (oba nastoupili ve skupině A). Ve skupině B to byly například Luboš Svíženský z ŠK Caissa Třebíč, Petr Hřebíček z SK Bohnice Praha, Pavel Hubený ze Slavie Boskovice či sympatická rodina Dudkova z TJ Jawa Brodce ve složení Danka Dudková (maminka), Josefína Dudková (dcera) a Vojtěch Dudek (syn, vícemistr ČR kategorie do 12 let). Mezi účastníky rovněž nechyběli úspěšní hráči z předchozích ročníků jako mezinárodní mistr Lukáš Klíma z ŠK Slavoj Poruba (obhájce prvenství skupiny A z minulého roku), Krzystof Banasik z Polska (vítěz z roku 2014) nebo Vladimír Karlík ze Slavie Kroměříž (druhý ve skupině A z minulého roku).

Slavnostní zahájení turnaje proběhlo v sobotu 19.8. za přítomnosti místostarostky města Jeseník Mgr. Bc. Zdeňky Blišťanové, která pronesla povzbudivou a podnětnou zdravici účastníkům turnaje. Po prvních pěti kolech, kdy došlo k postupnému tříbení favoritů, se v obou skupinách začali profilovat největší adepti na vítězství. Ve skupině A to byli zejména Jan Miesbauer s Lukášem Karáskem (ŠK Gordic Jihlava) a ve skupině B Vojtěch Dudek, Maciej Wrobel (Polsko) a Radka Slepánková (Sportovní klub Vyškov). Poslední čtyři kola turnaje byla velmi vyrovnaná, přinesla řadu dramatických partií a o vítězích obou skupin se rozhodovalo až v závěrečném kole. Výsledky posledního kola nakonec vyústily v jasný závěr, že letošní jesenický open zcela ovládlo mládí.

Ve skupině A zvítězil šestnáctiletý Jan Miesbauer (7,5 bodu) před Lukášem Karáskem (7 b.) a Jiřím Bolackým (6,5 b. - ŠK Slavoj Poruba). Skupinu B vyhrál dvanáctiletý Vojtěch Dudek (7,5 b.) před Radkou Slepánkovou (7,5 b) a Maciejem Wrobelem (6,5 b.). Kromě vítězů obou skupin byly rovněž vyhlášeni vítězové kategorií do 10, 12, 14 a 16 let, žena, senior nad 60 let a cena fair play. V kategorii do 10 let zvítězil Tadeáš Hladký (ŠK Lokomotiva Brno), do 12 let Vojtěch Dudek, do 14 let Tomáš Béreš (Slovensko) a v kategorii do 16 let Jan Miesbauer. V kategorii dívek do 16 let zvítězila Hana Bartošová (Klub šachistů Říčany 1925), dívek do 18 let Julia Jeřábková (ŠK Mohelnice) a v kategorii žen Radka Slepánková. Ocenění pro nejmladšího účastníka turnaje získal David Pírek (SK Řetězárna Česká Ves) a pro nejstaršího účastníkal Vladimír Holeček (Beskydská šachová škola). Cena fair play byla udělena Milanu Kotvovi z ŠK Svitavy, který dohrál turnaj se ctí i přes zlomené zápěstí, které si přivodil pádem na kole zhruba v polovině turnaje.

Vítěz hlavního turnaje Jan Miesbauer (uprostřed) s organizátory

V rámci turnaje JESENÍK OPEN byli také poprvé vyhlášeni okresní přeborníci jesenické oblasti v klasickém šachu s následujícím pořadím:
dospělí: 1.Patrik Gnida, 2.Roman Gawlas (oba SK Ř.Česká Ves), 3.Michal Müller (TJ Zlaté Hory)
kategorie senior nad 60 let: 1.Zdeněk Střecha (ŠK Jeseník), 2.Till Jaroslav, 3.Zdeněk Rychlík (oba SK Ř.Česká Ves)
kategorie hoši do 10 let: 1.Jan Basler, 2.Erik Skypala, 3.Adam Pírek (všichni SK Ř.Česká Ves)
kategorie hoši do 12 let: 1.Robert Liewehr, 2 Kryštof Liewehr (oba ŠK Jeseník)
kategorie hoši do 14 let: 1.Vojtěch Zbranek (SK Řetězárna Česká Ves)
kategorie dívky do 10 let: 1.Diana Tichá, 2.Sára Tschuliková (obě ŠK Jeseník)
kategorie dívky do 14 let: 1.Michala Gvizdová, 2.Dominika Tschuliková (obě ŠK Jeseník)

Díky skvělé atmosféře, kterou vytvořili všichni účastnící turnaje, výborný rozhodčí Karel Volek a ochotná a usměvavá obsluha v bufetu, proběhl turnaj bezproblémově a v naprosté pohodě. Poděkování též patří všem členům Šachového klubu Jeseník, kteří s přípravou a organizací turnaje obětavě pomáhali. Za finanční podporu patří rovněž poděkování Městu Jeseník, Olomouckému Kraji a Priessnitzovým léčebným lázním za pronájem Kongresového sálu.

28. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN proběhne 18.-26.8.2018. Propozice budou zveřejněny do 31.10.2017 na webových stránkách turnaje.

Konečné pořadí turnaje JESENÍK OPEN 2017:    skupina A    skupina B

Fotografie z celého průběhu turnaje nalezenete zde.