Griščuk vítězem o celý bod

12.11.2014 05:00 | Memoriál Tigrana Petrosjana 2014

Zatímco v Soči se po třetí odehrané partii situace zamotává, tak v Moskvě na Memoriálu Tigrana Petrosiana je všemu konec. Alexander Griščuk po výborném začátku dotáhl své tažení do úspěšného konce, když v sedmi partiích dovolil soupeřům jen tři remízy.

5. kolo - Griščuk navyšuje vedení

Memoriál Tigrana Petrosiana jsme opouštěli po 4. kole, kdy měl Griščuk na čele bodový náskok a navíc hned v tom následujícím dokázal zvítězit nad Lekem, když maďarského hráče rozebral ve třiceti tazích. Celý bod na své konto zapsal také Gelfand, který obětoval dva pěšce za figuru a postupně Morozeviče zatlačil svými pěšci na dámském křídle.

Gelfand odehrál 3. turnaj v řadě a již působil unaveně, partie s Morozevičem se mu však povedla.
(zdroj: fotogalerie pořadatele na plus.google.com
)

Zbylé dvě partie skončily remízou bez většího boje, AronianKramnikem rychle vyměnili většinu figur a vzniklá koncovka již byla spíše formalitou. Inarkiev bílými na Carokann nenašel recept a tak se spokojil s opakováním tahů v partii s Ding Lirenem.

6. kolo - Kramnik útočí na Griščuka

Předposlední kolo přineslo jediný rezultativní výsledek a to v podání Kramnika, jenž bílými v ruském souboji porazil Morozeviče také zásluhou hrubé chyby.


-
. kolo -

V ostatních duelech se příliš boje neudálo, Griščuk proti opakování tahů v podání Aroniana nic nenamítal a měl tak nadále bodový náskok na Kramnika. Ding Liren skončil s Gelfandem ve věžové koncovce. Zřejmě nejvíce se událo v partii Leko – Inarkiev, kde bílý jezdec v závěru vyskákal volné pěšce černého a tak partie taktéž skončila remízou.

7. kolo - Griščuk rychle remizuje a bere tak zlato

Před posledním kolem byla tedy situace jasná, Griščuk měl bodový náskok, čekaly na něj sice bílé figury, ale na druhé straně desky neseděl nikdo jiný než druhý hráč průběžného pořadí Kramnik. Jejich partie však pro mnohé diváky skončila zklamáním a to rychlou remízou v jedenácti tazích, což byla jistě škoda. Griščuk si touto výhrou zajistil první místo na Memoriálu Tigrana Petrosiana.


Vítěz turnaje Alexander Griščuk v poslední partii neměl moc práce.
(zdroj: fotogalerie pořadatele na plus.google.com)

Remízu s přehledem uhájil také Ding Liren, který opět vytáhl Carokann a nenašel na něj recept ani Morozevič, který tak skončil na samém dně celkového pořadí. Dva body jako Morozevič uhrál také poslední nasazený Inarkiev, kterého v posledním kole černými obral o celý bod Aronian v poučné koncovce. Partie GelfandaLekem už už směřovala do remízového přístavu, ale maďarský velmistr si vybral slabší chvilku.


-
. kolo -

Vzhledem k tomu, že prvním pomocným hodnocením při rovnosti skóre bylo více odehraných partií černými figurami, tak tato výhra katapultovala Gelfanda na třetí místo před Aroniana. Jak již bylo zmíněno, tak druhý skončil Kramnik a vítězem se stal Griščuk.

Konečné pořadí


1 2 3 4 5 6 7 8Body
1. Griščuk, Alexander RUS 2795 * ½ 1 ½ ½ 1 1 1
2. Kramnik, Vladimir RUS 2760 ½ * ½ ½ ½ ½ 1 1
3.  Gelfand, Boris  ISR 2759  ½ * ½ ½ ½  1 4
4. Aronian, Levon ARM  2797 ½  ½ ½ * ½ ½ ½ 4
5. Ding, Liren CHN 2730 ½ ½ ½ ½ * ½ ½ ½
6. Leko, Peter HUN 2731 0 ½ 0 ½ ½ * ½ ½
7. Inarkiev, Ernesto  RUS 2688  0 0 ½ 0 ½ ½ * ½ 2
8. Morozevič, Alexander RUS 2724  0 0 0 ½  ½ ½ ½ * 2


-
. kolo -
9x 4224x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
sisoj

No byla doba, kdy Gata Kamský mohl ohrozit duo KK. Bohužel pro něj, měl otce jakého měl. Ale Gata sám byl asi taky dobrý poděs...

+0 /-0 | 13.11.2014 10:37

Pavel Ch

Vuorin: To je pravda, ale zase měli "to štěstí", že se s ním mohli utkávatsmiley. A třeba Viši a Boris zužitkovali později.

Navíc, každý měl jiný příběh. Viši s Garrim prohrál v první polovině 90.let, v New-Yorku, vedl 1:0, pak nastoupil i Garriho drak. Viši následně se věnoval rozvoji kroužků mládeže v Indii (záslužné bylo, velké úspěchy během 10 let), odmlčel se, a vrátil se do bojů o MS až po kauze Širov x Kramnik. A hrál až s Garriho přemožitelem Kramnikem.

Boris zrál jak víno a do nejvyšších pater se dostal až po čtyřicítce. Pro Nigela byla jediná účast o titul (s Garrim) zároveň jeho jediným vrcholem, kdy byl po Garrim nejlepší na světě.

No a super talent Gata? Možná někteří mladší ani nevědí kam až se dostal. Otec ho vzal do USA, přivedl ho k šachu, Gata byl jako velmi mladý v absolutní špičce, ale náledovaly rozpory s pořadatelema a hráčema, od jeho otce. Pořadatelé Gatovi nabízeli dvojnásobné startovné, když nechá otce doma. Otec i prohlásil, že se Gaty Karpov a Kasparov bojí a že ho chtěj nechat otrávit. Když prohrál Gata o to, kdo vyzve Garriho o MS, řekl otec: "Odcházíme z rušného šachového světa, kluk udělá kariéru v medicíně, fakultu šestiletou při svém nadání zmákne za 2-3 roky". Nějak po roce přecházel na jinou fakultu a pak se po letech, již sám, k šachu se vrátil. Vypadal nadějně, šachy samozřejmě stále umí, nicméně cíl se vrátit do úplně nejvyšších pater již nejspíš nevyjde.

Tak tolik po ránu pro pamětníky nedávné doby i později narozené.

+0 /-0 | 13.11.2014 04:40

...

To říkám furt. Oženíš se a výkonnost jde do prde.e. A Karjakin udělal stejnou chybu už 2x. Naši přední velmistři jsou "naštěstí" chytřejší cool

+0 /-0 | 12.11.2014 23:28

Vuorin

A souhlasím, že z generace současných třicátníků (řekněme 27-33) "nevzešla" žádná top hvězda. Anand, Gelfand, Kamsky, Short a další měli smůlu, že když byli na vrcholu, tak tu byl Garry.

+0 /-0 | 12.11.2014 16:12

Vuorin

Moro byl dle live ratingu dokonce světová jednička. A to přesně jeden den:-). Jestli si dobře vzpomínám, hrál turnaj v Sarajevu a měl nějakých 4,5/5 a vyskočil před Topalova na první místo. Hned další den prohrál a na první místo se už nikdy nedostal. Ve výčtu vyhaslých hvězd bych jmenoval Radjabova. Ten od svatby spadl snad o 30 míst:-).

+0 /-0 | 12.11.2014 16:10

Pavel Ch

Morphynistayes.

Píše-li někdo o "stařících" Ánandovi a Gelfandovi, tak jsou plni energie.

Naopak mrkněme na mladší (25-40 let):

Léko stále více vyhasíná (již ani 100ˇ% půlek), bohužel již dlouho Levon neměl dobrý výsledek (ačkoliv mu fandím), Morozevič (byl minimálně 5. na světě) ještě níže. Zazářil jednorázově Mamedyarov, ale kdysi byl i 4. na světě s opatrně vyřknutým cílem mistra světa. Karja to nedá, to by mu museli úředně pomoci.

   Tato generace (25-40 let) bude přeskočena o nejvyšší posty si to rozdají mladíci Magnus s Fabianem, buď přímo o MS nebo v kandidátech.

+0 /-0 | 12.11.2014 15:34

Morphynista

Griščuk byl hvězdou turnaje, ale mě příjemně překvapil Gelfand, bál jsem se, že odpadne po tolika náročných partiích, které musel prakticky bez přestávky hrát, a on se probojoval na 3.místo. A aby si dal pauzu, ho ani nenapadne. Téměř všichni hráči Petrosjanova memoriálu - chybí jen Ding Liren a Aronjan - se přesouvají do Soči, kde se bude ve čtvrtek a pátek hrát bleskový turnaj s cenovým fondem 100 000 dolarů ( 12 účastníků, tempo 4+2, každý s každým dvakrát ) .

+0 /-0 | 12.11.2014 11:44

giocozo
Griščukův úspěch zůstává bohužel ve stínu právě probíhajícího zápasu o titul Mistra světa. Máme dalšího hráče, který pokořil hranici 2800 !
+0 /-0 | 12.11.2014 09:17

Alfil

Griščuk snad na každém turnaji vypadá jako by právě vylezl z popelnice. Ale hraje mu to, to jo...

+0 /-0 | 12.11.2014 09:11