Garry Kasparov slaví 5 desetiletí

13.04.2013 06:30 | Jubilea a osobnosti

Slyšela jsem šeptat vítr hravý, že prý někdo v šachu známý jubileum slaví. Pomyslný kvítek dejme, gratulace nechme vytesat, právě dneska slaví Garry roků padesát!

  „Stačí být o tah napřed“… „Šachy jsou mučením duše“… „I pro toho největšího mistra je boj o šachovou korunu něčím zcela výjimečným. Celkové nervové vypětí je přitom nesrovnatelně větší. K tomu přispívají okrajové události, jejichž psychologický důsledek nelze předem odhadnout“…“Šachy jsou nemilosrdné: musíš být připravený zabíjet lidi“… „Vítězství přišlo proto, že soupeřova hra obsahovala chyb víc, než naše vlastní“...(Garry Kasparov)

Pár slov, která obletěla svět a jistě mnohý z vás již přesně ví, o kom bude řeč. Je vůbec potřeba českým fanouškům tichého černobíla představovat tohoto šachového velikána? Slavného velmistra, který byl podle názoru mnohých nadšenců nejlepším šachovým hráčem všech dob?  Hráče, který patří k nejvýznamnějším šachistům v historii a stal se nejmladším držitelem titulu Mistra světa v šachu? Myslím, že není! Tak snad jenom pro pořádek, a že má ty narozeniny…

Právě dnes slaví  Garry Kimovich Kasparov (Гарри Кимович Каспаров), rozený Weinstein (Вайнштейн) své páté desetiletí. Rodné příjmení si změnil na rusky znějící jméno podle matky, Arménky Klary Kasparjan po smrti svého otce (zemřel na leukémii), a protože i on sám používá často přepis do latinky, říkejme mu prostě Garry.

Tento ruský (dříve sovětský) šachový velmistr, bývalý mistr světa v šachu (1985-2000), spisovatel a současný ruský opoziční demokratický politik, se narodil 13. dubna 1963 v Baku, hlavním a největším městě Ázerbájdžánu při pobřeží Kaspického moře. Byl čtyřikrát ženatý a radost mu dělají jeho 3 děti: dcery Nika a Polina a syn Vadim. Nemá rád, když ho srovnávají s velmistrem Bobbym Fischerem, který se pro své plné ponoření do hry dostal do psychických problémů, před všemi se uzavřel a podle Kasparova se kvůli Fischerovi svět dívá na šachisty jako na poloviční blázny.

Garry Kasparov (zdroj: profilová karta na chessgames)

 

ŠACHOVÁ KARIÉRA

Kasparov  se základům hry v šach údajně naučil sám odpozorováním z partií vycházejících pravidelně v jedné novinové rubrice a to už v šesti letech. Je jisté, že šachový talent Kasparovovi neměli v rodině (ve smyslu, že nehráli šachy profesně). Garryho otec pracoval jako elektroinženýr, babička byla učitelkou hudby a dědeček Mojžíš Weinstein, byl slavný skladatel a dirigent. O šachové kariéře rozhodl Garryho otec, který říkal: "Chlapec má analytický mozek, měl by studovat šachy, ne hudbu". Garry o svém dětském vztahu k šachům: "V dětství jsem shledal šachy něčím, co je zábavné. Zamiloval jsem se do nich, a stejně jako je tomu v jiných vztazích, co milujete, na tom tvrdě pracujete." Od sedmi let pak začal navštěvovat Dům pionýrů v Baku a jeho talent a píle ho dovedly už v deseti letech ke zkušeným pedagogickým rukám slavného ruského velmistra Michaila Botvinnika (v 15 letech se stal jeho asistentem). Ve dvanácti letech se stal juniorským mistrem Sovětského svazu a o pět let později získal titul Mezinárodního velmistra.

V roce 1981 získal titul Mistra Sovětského svazu a v roce 1984 vyzval Karpova k boji o titul Mistra světa, utkání bylo nejprve odloženo ze zdravotních důvodů, ale napodruhé se zápas těchto dvou "K" uskutečnil a i dohrál. Z dlouhé série těžkých zápasů s Anatolijem Karpovem (1984-1985) vyšel Kasparov jako vítěz 30. listopadu 85 (ve 24 partiích zvítězil 13:11) a stal se tak 13. a zároveň nejmladším držitelem titulu Mistra světa v šachu (ve 22 letech). Ten hned třikrát, v letech 1986 (Londýn a Petrohrad), 1987 (Seville) a 1990 (New York a yLyon), před Karpovem obhájil, v roce 1993 se vyhnul výzvě Nigela Shorta z Velké Británie (po neshodách s FIDE založil vlastní organizaci Professional Chess Association) a o titul Mistra světa přišel až v roce 2000, kdy ho porazil Vladimir Kramnik. Jeho šachová kariéra trvala třicet let a procestoval během ní celý svět. Po téměř celou dobu své kariéry, od roku 1985 až do svého odchodu do šachového důchodu v roce 2005, byl  držitelem rekordu jak ve výšce ratingu Elo, tak v počtu období, kdy se dokázal udržet na špici světového žebříčku. Jeho rekord ve výšce ratingu zlomil až letos v březnu Nor Magnus Carlsen. 

Garry Kasparov 1974 (zdroj: wikimedia)

Kasparov - Karpov, zápas o titul Mistra světa 1985 (zdroj: dremlife)

Garry Kasparov (zdroj: MBlogs)

Garry Kasparov sehrál v Brně v roce 2001 charitativní simultánní partii s 25 soupeři, výtěžek 1 milión korun získal Nadační fond dětské onkologie Krtek, Kasparov všechny partie vyhrál. 

(zdroj: idnes)


Slavné se staly Kasparovovy partie s počítačem. V únoru 1996 hrál s počítačem firmy IBM nazvaným Deep Blue. Stál proti stroji schopnému vyhodnocovat padesát miliard pozic za tři minuty. Jednu partii prohrál, pak však třikrát vyhrál a dvakrát remizoval. Až v květnu 1997 v New Yorku počítač Kasparova porazil. Rozdílem jediné prohrané partie. A tak se Garry Kasparov, jednoznačný mistr světa v letech 1985 až 1993, stal prvním šampionem, který prohrál zápas s počítačem. (zdroj: dailymail)

LITERÁRNÍ TVORBA

Nenapadá mě, jak lépe oslavit s Garrym Kasparovem jeho narozeniny, než si alespoň zběžně představit jeho tvorbu a projevit tak úctu k jeho práci, která zásadním způsobem přispěla a přispívá k rozvoji a propagaci šachu. Seznam jeho tvorby je opravdu úctyhodný.

  • Garry Kasparov on Modern Chess, Part 1: Revolution in the 70s, (2007, Everyman Chess)
  • How Life Imitates Chess, (2007, William Heinemann)
  • My Great Predecessors Part V, (2006, Everyman Chess)
  • My Great Predecessors Part IV, (2004, Everyman Chess)
  • My Great Predecessors Part III, (2004, Everyman Chess)
  • Checkmate!: My First Chess Book, (2004, Everyman Mindsports)
  • My Great Predecessors Part II, (2003, Everyman Chess)
  • My Great Predecessors Part I, (2003, Everyman Chess)
  • Lessons in Chess, (1997, Everyman Chess)
  • Garry Kasparov's Chess Challenge, (1996, Everyman Chess)
  • Kasparov on the King's Indian, (1993, B.T. Batsford Ltd)
  • Kasparov Versus Karpov, 1990, (1991, Everyman Chess)
  • The Queen's Indian Defence: Kasparov System, (1991, B.T. Batsford Ltd)
  • The Sicilian Scheveningen, (1991, B.T. Batsford Ltd)
  • Unlimited Challenge, (1990, Grove Pr)
  • London-Leningrad Championship Games, (1987, Everyman Chess)
  • Child of Change: An Autobiography, (1987, Hutchinson)
  • World Chess Championship Match: Moscow, 1985 (1986, Everyman Chess)
  • Sicilian ...e6 and ...d6 Systems (1986, B.T. Batsford Ltd)
  • Batsford Chess Openings, (1982 a 1989, B.T. Batsford Ltd)
  • The Test of Time (1986, Pergamon)
  • Caro-Kann: Classical 4...Bf5 (1984, B.T. Batsford Ltd)

Podrobněji bych se chtěla věnovat některým knížkám, které jsou více či méně dobře sehnatelné v českých obchodech a antikvariátech.

  • Moji velcí předchůdci  1
  • Moji velcí předchůdci  2
  • Moji velcí předchůdci  3
  • Moji velcí předchůdci  4
  • Moji velcí předchůdci  5
  • Nelítostný boj 1975-1985
  • Nelítostný boj 1986-1987
  • Nelítostný boj 1988-2009
  • Revoluce v zahájení
  • Jak život napodobuje šachy
  • Šachmat! Moje první šachová partie
  • Zkúška časom

Moji velcí předchůdci 1

Anglický název: My Great Predecessors Part I

Počet stran: 439 stran

Kasparovovo nejrozsáhlejší a zřejmě také nejobsáhlejší dílo. První díl je věnovaný jednak nekorunovaným mistrům světa (Anderssen, Morphy), ale zejména prvním čtyřem šachistům, kteří byli oficiální držitelé tohoto titul: Wilhelm Steinitz (1886-1894), Emanuel Lasker (1894-1921), José Raul Capablanca (1921-1927) a Alexandr Aljechin (1927-1935, 1937-1946). Kasparov se zamýšlí nad osudem mistrů světa, vyjadřuje svoje názory o nich, přibližuje historii zápasů a podrobně sám - někdy s kontrolou moderních programů, někdy s použitím dobových poznámek - analyzuje 148 jejich partií, vše v češtině s figurovou notací. Doplněno mnoha zajímavými foto, indexy hráčů a zahájení.

Moji velcí předchůdci 2

Anglický název: My Great Predecessors Part II

počet stran: 438

Druhý svazek série je věnován čtyřem oficiálním mistrům světa Euwemu, Botvinnikovi, Smyslovovi a Talovi, a také uchazečům o tento titul Keresovi, Bronštejnovi a Gellerovi. Garry Kasparov tuto knihu napsal ve spolupráci se šachovým mistrem a novinářem Dmitrijem Plisetským.

Moji velcí předchůdci 3

Anglický název: My Great Predecessors Part III

počet stran: 302

Třetí část se věnuje zejména 60. létům 20. století - mistrům světa Tigranu Petrosjanovi (1963-1969), Borisi Spasskému (1969-1972), ale také kandidátům světového mistrovství - Gligoričovi, Polugajevskému, Portischovi a Štejnovi. Autor studuje pod mikroskopem vysoce výkonných počítačových programů význačné partie, mění mnohá z jejich předchozích hodnocení. Kasparovovy názory a úvahy o jejich hře, mnoho podrobně komentovaných partií, zajímavé foto, indexy hráčů a zahájení. Kniha byla napsána ve spolupráci s Dmitrijem Pliseckým.

Moji velcí předchůdci 4

Anglický název: My Great Predecessors Part IV

počet stran: 509

Čtvrtý svazek je věnován dalšímu oficiálnímu mistru světa, jímž byl Robert (Bobby) Fischer a dále šachovým hvězdám Západu: Američanovi Samuelu Reshewskému, Argentinci polského původu Migueli Najdorfovi a Dánovi Bentu Larsenovi. Kniha byla napsána ve spolupráci s Dmitrijem Pliseckým.

Moji velcí předchůdci 5

Anglický název: My Great Predecessors Part V

počet stran: 548

Pátý díl Kasparovových Velkých předchůdců je věnován tvorbě mistra světa Anatolije Karpova a jeho velkému rivalovi Viktoru Korčnému. Spoluautorem všech knih je Dmitrij Pliseckij a poutavou předmluvou knihu doplnil velmistr Luboš Kaválek.

Nelítostný boj 1975-1985

Anglický název: Garry Kasparov on Modern Chess, Part 2: Kasparov vs. Karpov 1975–1985

384 stran textu, 32 stran fotografických příloh, 76 partií mezi Karpovem a Kasparovem. To je 1. díl ze série Nelítostných šachových bojů, které se odehrály mezi největšími šachovými  "K". Knížka zachycuje dění od prvního střetnutí těchto dvou významných sovětských rivalů v simultánce Karpova v roce 1975, přes jejich první zápas o světový titul v roce 1984, až po prosinec 1985, kdy se stal Kasparov mistrem světa.

Nelítostný boj 1986-1987

Anglický název: Garry Kasparov on Modern Chess, Part 3: Kasparov vs Karpov 1986–1987

2.díl Nelítostných bojů zachycuje zápasy o titul Mistra světa mezi Karpovem a Kasparovem v letech 1986 (Londýn a Leningrad) a 1987 (Sevilla). Počet stránek 392.

Nelítostný boj 1988-2009

Anglický název: Garry Kasparov on Modern Chess, Part 4: Kasparov vs Karpov 1988–2009

Tato knížka je třetím, zároveň závěrečným dílem pojednávajícím o nesmiřitelných soubojích Karpova a Kasparova. Nejvíce prostoru věnuje jejich vzájemné hře z roku 1990, poslednímu zápas o titul Mistra světa a dále pak následujícímu rozdvojení FIDE a bojům o šachovou korunu pod profesionální šachovou federací PCA a pod FIDE. V knížce najdeme i partie hrané v rapid a bleskovém tempu a zajímavé informace z pozadí soubojů.

Revoluce v zahájení

Anglický název: Revolution in the 70s

Velmistr Luboš Kaválek o Revoluci v zahájení napsal: „Kasparovova kniha je nejen souhrn variant zahájení, které ho ovlivnily v sedmdesátých letech minulého století. Kasparov ukazuje, jak se co vyvíjelo a jak se na vývoj šachových zahájení díváme dnes. Je to ojedinělá práce.“

416 stránek knihy pojednává o ideách šachových zahájení, o možnostech jak je hrát, o jejich zajímavostech, neopomíná zmínit ani, jak vznikly. Nejde o jakousi komplexní encyklopedii šachových zahájení, spíše o zajímavou úvahu se spoustou ukázek.  Knížka je první částí sedmidílného celku Moderní šach. Dalšími třemi díly jsou výše zmíněné Nelítostné boje, dva díly se budou věnovat výhradně Kasparovovo partiím a poslední pak jeho zápasům proti počítačům.

Jak život napodobuje šachy

Anglický název:  How Life Imitates Chess

Titul Jak život napodobuje šachy, nemá pouze šachový ráz. V knížce Garry ukazuje, jak se dá přístup k šachové hře aplikovat i v běžném životě, na situacích, které vyžadují náročné rozhodování s dalekosáhlými důsledky. Jde o velmi pěkně čtivý souhrn návodů pro řešení nejrůznějších životních situací. Ukázku, jak se v každodenním snažení dají uplatnit šachové dovednosti jako např. myslet jako protivník, analyzovat jeho úmysly, plánovat svůj postup, zachovat si chladnou hlavu, nebát se využívat instinktu anebo zapojit fantazii. Knížka má plných 300 stran.

Šachmat!  Moje první šachová partie

Anglický název: Checkmate! my first chess book

Knížka je určená pro úplné začátečníky. Kasparov se v ní zabývá představením šachových figurek a šachové notace, základními pravidly hry, objasňuje s ukázkami pojmy jako např. šachové zahájení anebo základní koncovky. Knížka má 96 stran a vyšla u nás v roce 2009 díky překladatelské práci Rostislava Matulíka.

Skúška časom

Anglický název:  The Test of Time

Knížka vyšla v originále v roce 1985, o 4 roky později ji do slovenštiny přeložil Ján Šefc. Na 293 stranách si můžeme přečíst podrobné komentáře 193 Kasparovových partií, které sehrál v letech  1978 až 1984. A protože se jedná především o partie z doby, kdy ještě nebyl mistrem světa, ale jeho nebývalý šachový růst byl už evidentní, dá se knížka pojmout, jako velmi užitečná učebnice šachové hry.  

Karikatura Garryho Kasparova - kde je moje koruna? - od autora George Gamez KaiCartoonse

(zdroj: toonpool)

POLITICKÁ ČINNOST

V době Sovětského svazu byl členem Komunistické strany Sovětského svazu. Od roku 1984 je členem Ústředního výboru Komsomolu. Ohlášení svého odchodu z profesionálního šachu učinil Kasparov 10. března roku 2005. Od té doby se věnuje politice a spisovatelské činnosti.

Garry sám sebe nepovažuje za politika, rád o sobě mluví jako o bojovníkovi za lidská práva. Jeho cílem je poskytnout příležitosti pro rozvoj demokratickým institucím, jejichž pravomoci byly údajně vládou systematicky oslabovány. Boj za demokracii a ústavní práva občanů odůvodnil Kasparov slovy, že Rusko si zasluhuje být součástí svobodného světa. Svoje politické krédo nám, fanouškům šachové hry, vysvětluje nejlépe slovy: „Když jsem asi před dvěma lety vstoupil na ruskou politickou arénu, zmocnil se mě pocit, že jsem se ocitl uprostřed rozehrané šachové partie a čelím šachmatu nehledě na to, co udělám. Pochopil jsem, že prvotním cílem opozice je prostě přežít“.

Garry Kasparov (zdroj: dremlife)


Garry Kasparov (autor: Ferenc Isza)

GARRYHO RECEPT  NA ÚSPĚCH

V čem tkví tajemství úspěchů Garryho Kasparova? Ať už šachových, politických anebo spisovatelských? Velmi hezké zamyšlení se nad tím, shrnutí a zodpovězení položené otázky nabízí ve svém článku o Garrym Marek Koňařík. 

„V nejednom rozhovoru vysvětloval Garry Kasparov podstatu svého úspěchu a po většinu času bylo nejfrekventovanější slovo „chyba“. Kladl maximální důraz na fakt, že ačkoli mnohdy zvítězíme, a nemusí jít právě o šachovou partii, naše hra, postup či jednání vždy obsahuje chyby. To je prostý přírodní zákon a ti, kteří o dokonalost skutečně usilují, vědí nejlépe, že jí v praxi vlastně nikdy nelze dosáhnout. Nikdy nevyrobíme dokonalý kruh nebo pravý úhel, takové věci v přírodě neexistují. „Vítězství přišlo proto, že soupeřova hra obsahovala chyb víc, než naše vlastní“. Poražený ovšem později začne usilovně hledat a studovat příčiny, proč prohrál. Vítěz naproti tomu často není nucen analyzovat vlastní chyby, a když už nějaké objeví, nepřikládá jim skutečnou váhu, protože to pro něj přeci dopadlo nakonec dobře. Poražený hráč má tedy daleko větší motivaci zdokonalit své schopnosti, aby již nepříjemnou hořkost prohry nemusel znovu zakusit.

Právě toto tajemství udrželo Garryho Kasparova na trůnu šachových velmistrů tak výjimečně dlouhou dobu. „Nikdy se nezastavit. “ Nenechte své schopnosti chátrat, protože jinak vás soupeři dostihnou. Buďte vždy o krok napřed. Je to tak prostá myšlenka, až jí mnozí přecházejí s tím, že to už přeci musí každý znát. Uvědomte si však, že toto jednoduché pravidlo odráželo po patnáct let propracované útoky nejchytřejších lidí celé planety. Existuje více myšlenek, které mohou být hlavním zdrojem vašeho úspěchu. Každý musí jen najít a pochopit tu vlastní. Může to být i tato: „Buďte vždy o krok napřed.“

50. narozeniny jsou v životě většiny z nás důležitým milníkem. Co přinesou Garrymu? Jaké bude jeho další bytí s pěti křížky na zádech? Na to si myslím každý fanda šachu rád počká. K životnímu jubileu Garrymu přejeme dobré zdraví a hodně dalších aktivních let ku prospěchu hry v šach. Narozeninový dáreček v podobě komentářů jeho dvou partií, pěkně zpracované GM Robertem Cvekem, věnujeme v odpoledních hodinách.

Garry Kasparov (zdroj: profilová stránka G.K. na Wikipedii)


Použité zdroje pro text: databáze knih, Wikipedie

 
20x 8053x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Marhula

Podle mě, je Kasparov společně s Alechinem ,asi největší velikán! šachové historie. Jako šachista, super génius,jako politik, "ztracen" hlavu zed neprorazí a PUTIN má velké množství příznivců je lepší s ním být zadobře, než na nože,sovětské potažmo ruské tajné služby se i v nedávné minulsti, zbavili "nežádoucích lidí",garri asi má určitou ochranu,ovšem se neví jak je "velká",bylo by škoda,pokud by jednou skončil jako Alechin!, To že podle Fischera jak se uvádí,berou ,lidi šachisty jako "poloviční blázni", je rovněž diskutabilní! Ano Bobby Karpov Capablanka  jsou hned za Kasparovem s Alechinem,jsou to rovněž velikáni šachu! ,Garri se tenkrát vrátit mohl, jistě by tehdejšího  mistra, tuším se jmenoval Kasimdžadov v zápase porazil,nicméně k němu nedošlo! nedobré vztahy s PUTINEM!, to že hrál s Kramnikem na 12 né 24 partií, bez možností odvety,byla osudová chyba,nicméně se tenkrát k zápasu kvalifikoval širov,ovšem nebyl to sovět-rus a pro garriho asi bylo lepší mít za soupeře zase K karpov kasparov kramnik. Kramnik nyní prokázal své kvality,kdy moc nechybělo remi s Ivančukem ,v posledním kole a kvalifikoval se k zápasu s Anandem.

+0 /-0 | 14.04.2013 10:04

HonzaSvatoš

O té poslední prohrané partii proti DeepBlue si dávno myslím a jsem silně přesvědčen, že byla prodaná. Nechce se mi věřit tomu, že by Kasparov, který byl jednak skvělým teoretikem (kolik partií proti světové špičce vyhrál prakticky ze zahájení!) a druhak velkým bojovníkem s touhou vyhrávat, udělal v zahájení v podstatě idiotskou chybu a byl už někdy kolem 15. tahu KO.

+0 /-0 | 13.04.2013 20:47

plukovník

Někteří lidé, ač sami nízcí, mají potřebu kritizovat tyto vyjímečné osobnosti v podstatě za cokoli. :)

+0 /-0 | 13.04.2013 20:43

Tomáš
-> Tobi: Kasparov na Hluboké spěchal na simultánku, protože měl zpoždění. Před simultánkou proběhla tisková konference, kde sice bylo narváno, ale bylo možno jej spatřit a položit mu otázku; zdejší redaktor jej dusil dotazy na nick Rafael na chessbase. A zpoždění programu nebylo způsobeno nedochvilností, ale rozhovor s prezidentem republiky se oproti plánu o dost protáhl. Tolik na vysvětlenou, proč metelil do sálu a nepozdravil diváky. Nerozplakal holčičku, ale vynadal chlapečkovi, že zbytečně tahá beznadějnou pozici. Holčička ztratila v pátém tahu figuru a vzdala se. Slzy tam myslím nebyly. Souhlasím, byl to pěkný slunečný den, který po soumraku pokračoval autogramiádou, kde Garri podepisoval knihy tak dlouho, dokud mu je nosili. A pak se ještě zapotil v simultánce s časovou kontrolou, kde jen s největším vypětím porazil Martina Vaculíka. -> Zdeněk Janda: Touha mít 100% v simultánce je podivná, zvláště když omezuje výkonnost soupeřů. Ale je možné, že cílem nejsou samé výhry, ale stoprocentní šachový výkon.
+0 /-0 | 13.04.2013 19:11

Morphynista

Všiml jsem si, ale když jsem začal svůj příspěvek psát, tak tam ještě nebyla. Psaní mi totiž nějakou dobu trvá, pak si vše radši třikrát zkontroluji, abych tam neměl gramatické a věcné chyby, k tomu ještě turnaj na aréně, a mezitím sem aktualitu napíše někdo jiný ... blush

+0 /-0 | 13.04.2013 15:03

matman

Kdysi jsem se dočetl, že malý Garry se naučil šachy dříve než v šesti letech, údajně to bylo ve věku zhruba 4 roky. Prý přihlížel partiím svého otce (nebo jiného blízkého člověka) a rychle pochopil pravidla chodu kamenů atd. Nejzajímavější pro mě bylo, že údajně asi v pěti letech vyřešil jakousi studii, snad dámskou koncovku, jejíž pozici otec zanechal na šachovnici, aniž by nalezl řešení. Možná je ta historka nepravdivá a vymyslel ji některý z obdivovatelů Garryho, aby touto legendou podpořil jeho "svatozář".

+0 /-0 | 13.04.2013 14:52

Petr Boleslav

ad Morphynista: ta hlavní událost je už dlouhých pár minut v aktualitách "ke kávě". wink

+0 /-0 | 13.04.2013 14:47

Morphynista

Článek mě potěšil, je opravdu velmi hezky napsaný. Pouze bych chtěl upozornit na drobnou nepřesnost, týkající se zápasu se Shortem v roce 1993. Kasparov se jeho výzvě nevyhnul, ale zápas v Londýně přesvědčivě vyhrál 12,5 : 7,5. Snad by se o něm dalo říct, že se vyhnul zápasu se Širovem, který si toto právo vybojoval vítězstvím s Kramnikem, ale kvůli finančním problémům se nakonec nehrálo. Podle aktuálních zpráv oslaví Kasparov své padesátiny v Norsku, ale hlavní událostí je to, že prý má začít znovu spolupracovat s Carlsenem. Před časem se rozešli a z obou stran padala silná slova a vzájemná obviňování, teď je vše zapomenuto. Podle jedněch norských novin Kasparov řekl : " Rád Carlsenovi pomůžu. S ním i s lidmi z jeho okolí si stále dobře rozumíme. Pokud Magnus splní své " domácí úkoly " a bude připraven i po psychické stránce, titul mistra světa získá. Ale zápas o MS se hodně liší od turnajů, hrajete pořád proti stejnému soupeři. Nezapomínejme, že Magnus má stále ještě slabá místa a Anand to dokáže skvěle využít. Na jeho straně je i zkušenost v hraní těžkých zápasů a zřejmě i domácí prostředí " .        

+0 /-0 | 13.04.2013 13:54

plukovník

garrrrrýýý!!!! dííííkýýýý!!! .-)

+0 /-0 | 13.04.2013 12:28

Šemík

Moc pěkný článek, díky za něj! Mám jednu drobnou připomínku k zápasům s počítačem Deep Blue. U popisu prvního zápasu by mělo být, že Kasparov prohrál první partii (nikoli první zápas). Jinak ta poslední, šestá partie odvetného zápasu v roce 1997 se stala jednou ze šachových záhad a vedla k nejrůznějším spekulacím, co za ní stálo: po sérii skvělých a dramatických předchozích partií sehrál Kasparov snad nejhorší partii své šachové kariéry a přitom právě tato partie znamenala rozhodující zlom v dlouhodobém soupeření člověka s počítačem.

+0 /-0 | 13.04.2013 11:35

Tobi

to noELO: tobizc@seznam.cz Za připomínky budu vděčná. S volbou formulace "odložení zápasu" to byl úmysl, neb jsem se nechtěla pouštět do polemik, kdo, proč a jak dělal potíže, vymýšlel nemoci ap. Každý asi ví, že zápas se rozehrál a byl přerušen...nechtěla jsem o tuhle "černou mouchu" v historii šachu článek natahovat. Jinak jsem myslela, že když je někdo mistrem světa v šachu je to s malým a když se jedná o titul Mistra světa, je to s velkým, jako název tohoto titulu. Není to tak?

+0 /-0 | 13.04.2013 10:58

ELOminator

@Matman: Zas tak velké faux-paux to snad není, rozdíl v počtu tahů a počtu pozic je většinou zanedbatelný

+0 /-0 | 13.04.2013 10:58

Robert Cvek

Pěkný článek :-)

+0 /-0 | 13.04.2013 10:53

noELO

Díky za některé nové informace, to, že dědeček G.K. a podle ruských zdrojů i jeden strýc byli - no, asi jen regionálně - "slavní" skladatelé, může být pro někoho zajímavé. Nějak se mi nezdá formulace, že zápas v roce 1984 byl "odložen", obecně se ví, že to bylo trochu jinak. Ještě třeba město Lyon se samozřejmě píše s ypsilonem a taky bych šetřil velkými písmeny u výrazu "mistr něčeho". 

Možná škoda, že už tu nenacházím kontakty na autory článků, nerad píší připomínky veřejně, ale nešťastná povaha korektora mi nedá... V případě paní Z.Č. to platí dvojnásob, ve svých příspěvcích vždy vše tak nějak laskavě chválí 

+0 /-0 | 13.04.2013 10:22

Tobi

to matman: díky za připomínku, opraveno. Moji velcí předchůdci se dobře dají sehnat 1 a 5 Ostatní jsou trochu peklíčko.

+0 /-0 | 13.04.2013 10:18

Tobi

to Zdenek Janda: na simultánce na Hluboké jsem se s přáteli také byla podívat. Akce nás vyloženě zklamala. Garryho jsme ani na živo nezahlédli. Vlastně ano, zezadu, jak metelil do sálu. Ani nás, diváky nepozdravil, videopřenos stál za starou bačkoru...takže jediné, co si z toho dne pamatuji, že tam rozplakal nějakou holčičku (že se mu včas nevzdala) a že to byl krásný, slunečný den, který jsme proleželi se šachovnicí v "hlubokozámeckých" zahradách a hráli mezi sebou.

to Ludo Balazec: a v našem rodném kraji? ...ho přepisujeme jako Garry se domnívám. Tím, že budu používat přepis do latinky jsem myslela, že o něm budu psát převážně "Garry" a ne např. GM Kasparov, nebo jeho vlastním jménem Harri Kimoviç Kasparov, či pan Garik Kimovich Weinstein, což by bylo jistě uctivější, pro mě ale dosti zdlouhavé. S dovolením ponechám tedy všude Garry

+0 /-0 | 13.04.2013 09:28

matman

Pěkný článek. Nejsem si jistý, zda věta "Stál proti stroji schopnému vyhodnocovat padesát miliard tahů za tři minuty." je úplně přesná, místo slova "tahů" by dle mého názoru mělo být slovo "pozic". Loni v listopadu a v prosinci jsem sháněl knihu "Moji velcí předchůdci 4". Věnoval jsem tomu hodně času a námahy, výsledek nula.

+0 /-0 | 13.04.2013 09:19

JHK

Proto Kaválek a Hort nikdy nemohli být Nejlepší :-)

+0 /-0 | 13.04.2013 09:14

Ludo Balazec

S tym spravnym prepisom jeho mena do latinky by som si nebol tak isty, ci to nahodou nie je porusteny paskvil originalu. Schvalne som sa podival na jeho azerbajdzansky profil vo Wikipedii, a hla : v jeho rodnej krajine pisu Harri !

+0 /-0 | 13.04.2013 09:09

Zdeněk Janda

Hluboká poklona Zuzce, krásná práce yes . Garriho si nesmírně vážím. Jedna věc mi ale u něj vadila, jeho nezřízená touha mít při simultánce 100% . Tomu byl ochoten obětovat i čas pořadatelů,kteří ho chtěli věnovat jiným propagačním  aktivitám ( viz Hluboká) Jaký rozdíl oproti Hortovi či Kaválkovi (jak jsem osobně poznal)  - pro ně simultánní produkce  byla hlavně zábava a propagace šachu. No, je to můj osobní názor smiley

+0 /-0 | 13.04.2013 08:20