FIDE Open Podluží 2013 zahájen

09.07.2013 15:00 | FIDE open Podluží 2013

FIDE Open Podluží 2013 v pondělí odstartoval prvním kolem. Mezi účastníky vyčnívají zejména GM Ivanov a IM Kireev, jednoznační favorité turnaje.

Šachový turnaj tentokrát hostí Prušánky, ležící nedaleko Břeclavi. „Je to velmi klidné městečko, mnozí hráči bydlí v Nechorech ve vinných sklípcích, samozřejmě upravených pro pobyt,“ popsal místo konání ředitel turnaje Miroslav Slavík, který sám s nápadem šachového Openu přišel. Myšlenkou bylo skloubit dovolenou na Břeclavsku, známé mj. Lednicko-valtickým areálem, se šachy.

Druhý ročník turnaje přilákal 23 hráčů. „I když zájem z počátku byl, kvantitativně je účastníků nakonec málo. Turnajový kalendář je nabitý, což samozřejmě ubírá hráče,“ myslí si Slavík. Šachisty čeká během týdne sedm kol švýcarským systémem, tempem 90 min 30 s/tah. Partie začínají každý den v 16 hodin. Hrací místnost se nachází v restauraci "U Schottlů", kterou vlastní aktivní místní šachista František Schottl, přímo v centru Prušánek.

První kolo dopadlo bez velkých překvapení. Oba hlavní favorité – GM Mikhail M. Ivanov (RUS) i IM Aleksei Kireev (RUS) své partie vyhráli. Trochu víc se namáhal GM Ivanov, který také v předsálí hru svého takřka o 800 bodů slabšího soupeře, Martina Kladňáka, pochválil.

MISORIN VladimírCZE11000.00.01.0

Přestože Open nemá vlastní webové stránky, Miroslav Slavík slíbil on-line přenos první šachovnice i turnajový bulletin z prvních pěti partií: „Jsem rád za účast GM Ivanova a IM Kireeva. Velmistra Ivanova přihlásil 24 hodin před turnajem GM Petr Velička. Pro tuto příležitost jsem zajistil elektronickou desku a budou přenosy na internet.“

Doprovodný rapid turnaj

Dva dny před zahájením Fide Openu proběhl v Prušánkách také doprovodný rapid turnaj. Zvítězil první nasazený Andreas Tauber (GER). Druhé místo obsadil nestárnoucí František Vykydal, který i v 80 letech stále patří mezi nejsilnější jihomoravské šachisty. Na třetí místo dosáhla po vynikajícím výkonu Zdeňka Blümelová.