Férová šance podruhé a naposledy

29.10.2013 12:00 | Turnaje

Garry Kasparov, bývalý mistr světa v šachu, který ukončil šachovou kariéru v roce 2005, se chystá znovu vstoupit na šachovou scénu. Soupeřem, kterého musí porazit, bude Kirsan Ilyumzhinov.

Padesátiletý Garry Kasparov nedávno oznámil, že bude kandidovat na prezidenta Světové šachové federace FIDE, která je oficiálním řídícím orgánem hry v šach a pokusí se sesadit Kirsana Ilyumzhinova, který vede federaci od roku 1995. Volby se budou konat v průběhu šachové olympiády v norském městě Tromsø příští rok v srpnu.

Mohlo by se zdát, že Garry Kasparov má pro tuto funkci řadu výhod. Je charismatický, slavný v šachovém světě i mimo něj a má bohaté zkušenosti jako veřejný mluvčí. Od chvíle, kdy opustil svět 64 černobílých polí, angažoval se v politice a ukázal se být dobrým vůdcem opozičních politických stran v Rusku, které veřejně kritizovaly prezidenta Vladimíra Putina.

Naproti tomu jednapadesátiletý Kirsan Ilyumzhinov, podnikatel, který nashromáždil jmění po pádu Sovětského svazu a byl v letech 1993 až 2010 prezidentem Kalmycké republiky (ta se nachází na jihovýchodní výspě Ruské federace a je jediným evropským regionem s převahou buddhistů), která vždy stála při Putinovi, čelí nepříjemným obviněním spojeným se způsoby nabytí jeho majetku. Ilyumzhinov nikdy neproslul jako šachista a jsou to především jeho výstřednosti, které si šachový svět pamatuje. Například prohlásil, že věří, že hra v šach byla vynalezena mimozemšťany a tvrdí, že on sám jimi byl v noci 17. září 1997 unesen. A byli to právě oni, mimozemští tvorové ve žlutých skafandrech, kteří mu vnukli myšlenku vybudovat šachové město – obrovský šachový chrám obklopený sídlišti, v obstrukční a nepřístupné Kalmycké oblasti Elista – kde by FIDE pořádala všechny mistrovské turnaje. V červnu 2011, kdy vrcholila občanská válka v Libyi, pan Ilyumzhinov  odcestoval do Tripolisu, aby se  setkal se  starým přítelem, plukovníkem Muammar el- Kaddáfím. Důvod? Diskutovat o příležitosti rozvoje šachových programů v zemi. Sehráli spolu před kamerami šachovou partii a bylo to naposledy, kdy byl Kaddáfí  viděn živý na veřejnosti. O 4 měsíce později byl zabit.

V rozhovoru se Kasparov nechal slyšet, že je to právě Ilyumzhinov, co je největším nedostatkem FIDE, především pak jeho neschopnost přilákat velké firmy ke sponzorství šachu. „Každý si může vygooglit, že jde o člověka, který tvrdí, že byl unesen  mimozemšťany a hraje šachy s Kaddáfím“  shrnul svůj proslov Kasparov. Pan Ilyumzhinov, který také navštívil prezidenta Bašára Asada v Sýrii v srpnu 2012, v rozhovoru řekl, že jeho cesty nemají politický podtext. „Šachy nejsou politika, nejsem komunista, nejsem socialista, nejsem demokrat. Já jsem klidný.“

I přes výstřednosti Kirsana Ilyumzhinova čeká Kasparova těžký boj. Každá členská země federace má jen jeden hlas bez ohledu na velikost, takže malá republika Palau v západní části Tichého oceánu (asi 500 km východně od Filipín) má v tomto ohledu stejnou sílu jako celé Spojené státy. Když se Anatolij Karpov, Kasparovův největší šachový protivník, ucházel o post prezidenta FIDE v roce 2010, Ilyumzhinov  ho hravě porazil 95 ku 55 hlasy.  Kasparov uvedl,  že zatímco „minulé volby doprovázely zvěsti o mnohých podvodech a úplatkářství a volby tedy  nebyly transparentní, tentokrát byly tyto otázky vyřešeny " a mimochodem dodal:  „Já mám zdroje, které mi mohou pomoci spustit globální kampaň .“ Tyto zdroje zahrnují hluboké kapsy Rexe Sinquefielda, bývalého podnikatele ze St. Louis, který se stal největším dobrodincem a mecenášem šachu ve Spojených státech v posledních letech, mj. také  sponzoruje velmi atraktivní šampionát Spojených států.

Pan Ilyumzhinov se proti tvrzení GM Kasparova obhajuje tím, že investoval spoustu vlastních finančních prostředků na podporu šachu a přilákal několik významných sponzorů, včetně Rosněfťu, obří ruské energetické společnosti, která je hlavním sponzorem programu šachy do škol a sponzoruje také některé turnaje. Hájí se také tvrzením, že: „Šachy je těžké prodat sponzorům, ve srovnání s akčními sporty jako je tenis, fotbal a basketbal, které jsou zajímavé pro televizi. Na šachovém turnaji zůstává publikum po většinu času klidným a za celou partii je většinou jen velmi málo okamžiků, kdy se zdá, že se vůbec něco děje. Nekřičí se žádné Go! Go! Rah ! Rah ! Dobrý tah ! Lidé chtějí nějaké emoce. Šachy jsou umění a ne sport pro diváky".

Pan Ilyumzhinov také samozřejmě kritizoval Kasparova za jeho politické, mnohdy skandální, aktivity v Rusku a jeho výpady proti Putinovi. Kasparov k tomu řekl, že ačkoli ještě pořád věří, že Putin zničil budoucnost své země, on sám by se v případě zvolení za prezidenta FIDE vzdal svých politických ambicí a věnoval se celým svým srdcem vedení FIDE.

Koneckonců - mohlo by se zdát, že vzdát se politické kariéry v Rusku by pro Garryho neměl být příliš velký ústupek. V roce 2009 Kasparov a jeho manželka Daria koupili za 3.400.000 dolarů kondominium na západě 76. ulice na Manhattanu a jejich nejmladší dcera chodí do školy v New Yorku.  V Rusku tráví Kasparov stále méně času a loni v červnu dokonce řekl, že se do Ruska vrátit nechce, kvůli strachu ze zatčení.

Samozřejmě se nabízí otázka: Koho byste rádi viděli ve funkci prezidenta FIDE po srpnových volbách v Tromsø?

Podklady pro článek: The New York Times


38x 5785x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (38) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Marhula

Jasně že Kasparov - je lepší než ten  - co tam je "na věčné časy" a nikdy jinak?,udělal jen samé "kraviny"- s prominutím. Zápas o titul se má hrát na 24. partií - ideální stav-předtím se mají hrát turnaje -  pasmové mezipásmové kandidátů-ty různé paskvily - kdy byl postup i v armagedonu -  je akorát na dvě věci. To,že hranice fide ela -  byla od hranice 2000 bylo ideální,kdo klesnul pod 2000 dělal nový zápočet,nyní hráč má třeba nějakých 1300 a než se dostane na 2000-  trvá to hezkých pár let. Vzpomínám,když jsme měl DWZ kolem 1400 a dostat to skoro na 2000 trvalo-opravdu  hezkých pár let. Kasparova beru s Alechinem za největší velikány šachu. Potom Fischer Karpov. Garri pokud pomůže Carlsenovi jako v minulosti-Annand nemá šanci vyhrát.

+0 /-0 | 03.11.2013 17:21

strelec

re Krtek: ano, jeho jméno určitě tu šanci má, ale jaké se budou dít věci...to nevím, pokud tedy bude zvolen

+0 /-0 | 02.11.2013 22:03

Krtek

Myslím, že pokud volby vyhraje Kasparov, tak už to samo o sobě pozvedne zájem o šachy, bez toho, aby vůbec něco dělal. Donedávna jsem třeba netušil kdo je předseda FIDE, když jsem se dozvěděl to jméno, tak jsem netušil kdo to je apod. Kasparov je živoucí legenda a šachy potřebují nějaké velké jméno, které je známé po celém světě. Pokud bude často vystupovat, tak lidi zjistí, kdo je to ten Kasparov (někteří to jméno znají z doslechu, ale nevědí, kdo to je), co je to ta FIDE a začnou se dít věci.

+0 /-0 | 02.11.2013 21:24

Zdeněk Janda

re Morphynista - není spor o to,že výtěžek byl chválihodně věnován nadačnímu fondu (tomu lze jen zatleskat) , jen jde o ten přístup k PROPAGAČNÍ simultánce. K tomuto panovaly určité rozpaky. Lze svižnou simultánní produkci ukončit buď za 3 hod. se ztrátou 2 bodů,nebo udělat 100% po 6 hod. úmorné hry. Sponzoři a pozvaní hosté k tomuto faktu ,s vidinou nastávající společenské akce, jistě přihlížejí jinak smiley...

+0 /-0 | 01.11.2013 22:19

Morphynista

@ Vojta Plát - ta vzpomínaná Kasparovova akce byla charitativní simultánka a výtěžek z ní - celkem 1 000 000 Kč byl věnován nadačnímu fondu dětské onkologie, takže o " nahrabání si na amatérech " nemůže být řeč.  http://sport.idnes.cz/kasparov-vyhral-v-simultance-vsechny-partie-f3q-/sporty.aspx?c=A011021_192848_sporty_bra 

+0 /-0 | 01.11.2013 14:52

strelec

Ono těch prezidentů FIDE bylo v historii až neskutečně málo (šest), tudíž i jejich porovnávání je obtížnější. 

Osobně bych byl raději, kdyby se novým prezidentem stal Kasparov, i když od něj nic převratného neočekávám. 

 

+0 /-0 | 01.11.2013 14:24

sisoj

to Honza R:

"Nevím kdo je to prakticky všichni."

V knize M.Filipa k zápasu o titul v Baguiu moc dobrých věcí o něm a jeho následovníku Camponanesovi není, to samé platí o zápase Spasskij - Fischer na Islandu. Viz také kniha ku tomuto zápasu a Zápasu století mj. od V.Horta... Z toho bych vycházel, že např. takový Spasskij asi nebyl v Euwově fanclubu.

Ale těžko soudit, kdo je lepší.

+0 /-0 | 01.11.2013 14:02

Vojta Plát

Někdo, kdo si řekne o 30.000 za partii v simultánce a nechce hráče nad 2000 nemůže dělat prezidenta FIDE a slibovat peníze, když si takto nahrabe na amatérech..

+0 /-0 | 01.11.2013 13:32

HonzaR

Prakticky všichni se shodují na tom, že nejlepším prezidentem FIDE všech dob byl Max Euwe, šachista a bývalý mistr světa. Určitě nikdy neměl tolik peněz jako Iljumžinov a určitě nikdy nesehnal tolik sponzorů, ale přesto šachy byly na vyšší úrovni a měly mnohem větší vážnost než pod Iljumžinovem, který degradoval úplně všechno, od titulů po herní podmínky a časové kontroly. A to to Euwe musel zvládat za Studené války, kdy se do sportu míchala politika mnohem víc než dnes!

 

Peníze nepeníze, v čele šachu by měl sedět šachista, někdo kdo má ke hře vztah a komu na ní skutečně záleží. Oni se i nějací sponzoři vždycky najdou, tím spíš, když budou mít šachy v očích veřejnosti vážnost a úctu, což je po aférách prezidenta s mimozemšťany a diktátory těžko představitelné. Kasparov není ideální, ale má ve světě jméno a na šachu mu určitě záleží, obětoval mu celý život.

+0 /-0 | 01.11.2013 11:49

B-ckar
2HonzaSvatoš Nesúhlas. Teda s hodnotením Iljumžinova áno. Lenže zabetónovaného exdiktátora sa svetový šach potrebuje nutne zbaviť. Kedysi bol doma vo funkcii, ktorá mu umožnila tunelovať ropné zisky chudobnej Kalmýkie a časť z nich naozaj dal do šachu. Potom mu ten tunel Putin zarazil a odvtedy už je len netto parazit. Túto korupčne zabetónovanú žabu na prameni treba odstrániť a je mi jedno, aké hriechy nájdete na protikandidátoch - miliardár Kok, ex-majstri sveta Karpov a Kasparov. Nie sú svätí ani ideálni, ale najprv treba poraziť väčšie zlo a až potom sa môžme poobzerať po nejakom slušnom staršom veľmajstrovi s nesporným kreditom. Najprv treba pokryť mat, potom bude čas vylepšiť pešiakovú štruktúru.
+0 /-0 | 01.11.2013 09:36

paulz

Osobně chci po FIDE jediné aby fungovala. Bohužel s Kasparovem v čele tomu prostě nevěřím. Vždyť se stačí podívat na jeho body - okamžitě sníží poplatky FIDE a bude to kompenzovat vyšší reklamou. Chápal by jsem to naopak-v této podobě je to populismus a nic jiného.

 

+0 /-0 | 31.10.2013 12:21

strelec

re Vuorin: ten názor vidím jen jeden - HonzaSvatos. A to spíše jako volbu "lepšího" kandidáta ze 2 příšerných?

+0 /-0 | 31.10.2013 11:18

Vuorin

Mluvíme tady o stejném Ilyumzhinovi, který byl spojován s vraždou opoziční novinářky? Člověka, který byl propojen s největšími oligarchy, kteří rozkradli po revoluci Rusko? Člověka, který dokázal propojit budhismus a diktaturu?

Čistě hypoteticky, když bychom si zvolili do čela ŠSČR Viktora Koženého nebo Standu Grosse, taky by nám to vyneslo třeba nějakou korunu...a vážně by to za to stálo? Přijde mi, že někteří šachisti musí žít v bublině oddělující je od reality...(nemyslím ty, kteří pro něj hlasují, ti jsou podplaceni, ale některé zdejší diskutéry)

+0 /-0 | 31.10.2013 10:57

Poutnik

Připojuji se k Honzovi Svatošovi. To, že někdo umí hrát šachy neznamená, že bude dobře zvládat vedení FIDE. Kasparov na mne svým chováním působí jako těžký narcista. Kéž by se našel nějaký další kandidát, žádný mistr světa v šachu. Klidný, vyrovnaný pán, který má zkušenosti s vedením sportovní organizace.

+0 /-0 | 31.10.2013 06:31

HonzaSvatoš

Volba předsedy FIDE mi něco připomíná - a to 2. kolo českých presidentských voleb. Tam byl také jeden kandidát příšerný a ten druhý ještě horší.

Za sebe, pokud bych musel z těchto dvou volit, tak raději mimozemšťana, který je sice exot, ale něco ve FIDE za ním vidět je. Kasparov byl sice fenomenální šachista, všechna čest, ale z jeho vystupování je (a to dlouhodobě) až příliš cítit, že je rovný asi jako klubko hadů. V tom je opravdu konzistentní. A jeho sliby na megarozvoj šachu a přilákání sponzorů jsou tak trošku z kategorie "pivo bude zadarmo a fotbal každej den".

+0 /-0 | 30.10.2013 23:40

Morphynista

Otázka je, jak konkrétně mají taková pravidla a opatření vypadat. Pokud jde o boj proti krátkým remízám, tak mi současné znění pravidel vyhovuje a myslím, že není třeba nic měnit. Pořadatel se svobodně rozhodne, zda budou platit sofijská pravidla a do kterého tahu bude platit zákaz nabízení remízy a hráči se rozhodnou, zda se zúčastní nebo ne. Snad to Garri nemyslel tak, že by např. zákaz nabídky remízy před 30.tahem byl přímo v pravidlech a pořadatel neměl možnost to změnit. Stejné je to i s elektronickým dopingem. Některé věci jsou už v nových pravidlech, další se chystají. V současné době je velmi aktivní nově zřízená společná komise ACP-FIDE, která má za úkol právě boj s el.dopingem. Ta bude zřejmě pracovat nezávisle na tom, kdo bude zvolen prezidentem FIDE. Právě proto si myslím, že v oblasti pravidel se my jako amatéři nějakých pozitivních změn už nedočkáme. Pokud jde ale o ty ostatní věci v Kasparovově volebním programu ( např. snížení poplatků členských federací, snaha dostat šachy do každé třídy, vytvořit herní platformu na internetu, která by spojovala statisíce hráčů ) jsou chvályhodné a já doufám, že dostane příležitost je jako prezident FIDE uvést ve skutečnost...

+0 /-0 | 30.10.2013 12:02

Pavel Ch

Ad Morphynista:

Z volebního programu Garriho si všimněte dvou věcí, o kterých zde občas diskutuji (k nesouhlasu některých kolegů diskutujících). Přestože nemám sympatie k současné FIDE, také uvádím, že si to přejí spíše hráči (první odstavec) a pořadatelé turnajů, prostě ti co prachy zoufale shánějí (druhý odstavec). Jsem rád, že pro většinu přijatelný Garri je stejného názoru.

- podniknout neodkladné kroky k vývoji, testování a aplikaci přísných opatření proti elektronickému dopingu, tvrdé tresty pro podvodníky.

- přijmout pravidla proti krátkým remízám s cílem zachovat čest šachové hry a zlepšit její image jako sportu hodného pozornosti médií a velkých sponzorů.

+0 /-0 | 30.10.2013 10:40

HonzaR

re paulz: K rozkolu mistrovství světa 1993: Zápas Kasparov - Short, bez konzultace obou hráčů po pouhém týdnu FIDE vybrala pořadatele s cenovým fondem 1,7 milionů USD, přestože byly vyšší nabídky (po rozkolu získali cenový fond 2,5 milionů USD). Zápas Karpov - Timman, FIDE vybrala pořadatele s cenovým fondem 2,85 milionů USD (to, že to potom krachlo, už je jiná věc). Těžko si od hráčů žádat respekt zkorumpované organizace, která nenabízí všem rovné spravedlivé podmínky a porušuje vlastní pravidla, to FIDE vyštvala Kasparova. A první výzva k rozchodu s FIDE přišla mimochodem od Shorta.

+0 /-0 | 29.10.2013 22:58

Tobi

to capjar: ano, přesně tak..."I přes výstřednosti Kirsana Ilyumzhinova čeká Kasparova těžký boj. Každá členská země federace má jen jeden hlas bez ohledu na velikost, takže malá republika Palau v západní části Tichého oceánu (asi 500 km východně od Filipín) má v tomto ohledu stejnou sílu jako celé Spojené státy."

+0 /-0 | 29.10.2013 22:38

capjar

Jaký je vlastně systém hlasování? Předpokládám, že každá federace má jen jeden hlas. 

+0 /-0 | 29.10.2013 22:08

paulz

To Kozarek:chodit po turnajích dalších 20 let by Kasparovovi nedovolilo jeho ego. A pokus s PCA nadlouho poškodil šachové hnutí. 2 mistři světa koho to proboha zajímalo-ani sponzory ne.

Jako šachista byl velký-bohužel ve všem ostatním je notně slabý.

+0 /-0 | 29.10.2013 21:51

Kozarek
noELO & paulz: povedat o Kasparovovi ze "robil politickeho kaspara" je pekna sprostost. Nebolo nic lahsie, ako chodit z turnaja na turnaj dalsich 20 rokov - aj keby ich hned vsetky nevyhraval, radi by ho volali. Aj teraz by mohol venovat cas aj pisaniu blbosti na internetove fora (su aj taki !). Namiesto toho sa pokusa nieco zmenit. Mozno dostane po hube, a vy budete frajeri, lebo ste to davno vedeli. To je riziko podnikania.
+0 /-0 | 29.10.2013 20:56

noELO
ad Kozarek: "pan" nebo "ne-pan" není tak podstatný, v anglicky psaných médiích je Mr. každý, tedy v originále i Kasparov. Je to otázka obratnosti překladu. Věcně naprosto souhlasím s názorem pána s přezdívkou "paulz". Pan Kasparov je příkladem člověka, který nechce za žádnou cenu prohrávat, což ve spojení s geniálním nadáním pro šachy vedlo k jeho úspěchům. Jenže jako organizátor (v politice) je skutečně spíš k smíchu. Čímž nechci vyjadřovat sympatie k panu Iljumžinovovi. Je to opravdu jako naše volby, víme, koho nechceme, ale ti, které bychom třeba chtěli, nemají zájem, takže to "prostě nějak dopadne". Technická poznámka pro paní Tobi: nebylo by možné dávat odkazy přímo na konkrétní články místo na web NYT, kde si to zájemce musí znovu vyhledat? Třeba se ptám hloupě a něco z autorskoprávní oblasti tomu brání.
+0 /-0 | 29.10.2013 20:22

B-ckar
Ak Garry nepreplatí všetky tie Horné Volty a Kiribati, teda neponúkne ich šéfom väčší úplatok ako kalmycký ex-diktátor, dopadne rovnako ako minule Karpov. Má na výber čestnú prehru alebo zníženie sa na úroveň korupčníka Iljumžinova, aspoň tentoraz. Nezávidím. Ak vyhrá, jedno z prvých opatrení by mala byť zmena hlasovacieho systému.
+0 /-0 | 29.10.2013 20:08

Kozarek
je to pekne napisane, hlavne ked jeden cita "Pan Ilyumzhinov" a "Kasparov". Ten prvy toho naozaj vela vo svete dokazal, co je proti nemu nejaky Kasparov. Je srandovne vycitat Kasparovovi jeho pokus s PCA (apson nieco skusil, a zasa to tak zle nedopadlo) a pouzivat ho ako argument prave prodi panovi I. - akoby vsetky skutky posledne menovaneho boli obdivuhodne. Ale nie je si treba ani jazyk drat, p. I. zasa nieco naslubuje a vyhra. Bohuzial.
+0 /-0 | 29.10.2013 19:22

paulz

No jo Garry, on vlastně PCA Professional Chess Association založil vlastně kvůli lásce v šachy. A své kvality ukázel ve vedení PCA-tak se jim sponzoři hrnuli až nevěděli co s penězi...Tak začal dělat politického kašpara v Rusku-taky velký úspěch a nyní zachrání FIDE.....crying

+0 /-0 | 29.10.2013 17:57

ELOminator

Ale tou svou snaživostí, on si ty hlasy zajistí. jako v minulých volbách...

+0 /-0 | 29.10.2013 17:54

Tobi

Osobně si vůbec nedokážu představit, že by volby vyhrál zase Ilyumzhinov. V každém ohledu je to prostě proti logice. Jenže politika je ďábelský svět plný intrik a úplně stejně si říkám před každými volbami u nás, teď už se přeci komunisté nemohou dostat k zásadnímu slovu. A dostanou. Dá se jen optimisticky doufat a v duchu volat: Go, Garry, go!

+0 /-0 | 29.10.2013 17:33

paulz

No kdyby Kasparov nebyl jeden ze zakládajících členů PCA tak by jsem možná jeho předvolebním slibům věřil..,..Jinak je to krásná vize-všechny poplatky budou nižší a přesto se příjem FIDE během dvou let zdvojnásobí. Sponzoři se jen pohrnou-je to skoro jak před volbama u nás....slibovat a slibovat...

 

+0 /-0 | 29.10.2013 17:19

rytir

G. Kasparov je žijící šachová legenda a jeden z nejlepších šachistů všech dob. Jak z hlediska přilákání sponzorů, tak i z hlediska vzoru pro běžné hráče je nejvhodnějším kandidátem vůbec, jaký kdy se ucházel o tento post.

+0 /-0 | 29.10.2013 15:54

strelec

re rytir: nevim co myslite rozkvetem, ale neměl bych přehnaná očekávání. Spíše určitou stabilitu a návrat k "normálu".

+0 /-0 | 29.10.2013 15:47

rytir

Pokud nebude zvolen ani G. Kasparov, tak to bude další velká ostuda FIDE. Pokud ale zvolen bude, dá se očekávat rozkvět šachu.

+0 /-0 | 29.10.2013 15:30

strelec

re TomR: jestli sponzoři nedávají NIC, pak to bude matematický oříšeksmiley

+0 /-0 | 29.10.2013 14:49

Tom Rösner

Jestli sponzoři nedávají nic, tak by zdvojnásobení příjmů nemělo být zas až takový problém smiley

+0 /-0 | 29.10.2013 14:34

strelec

Program Kasparova: kromě  zvýšení rozpočtu o 100% od sponzorů jsou ostatní věci realizovatelné "členskou základnou". A vesměs vypadají smysluplně.

+0 /-0 | 29.10.2013 14:15

magdalenka

Jsem taky pro Garryho!

+0 /-0 | 29.10.2013 14:04

Morphynista

Myslím, že po osmnácti letech už přišel čas na změnu a šanci by měl dostat Kasparov. Četl jsem si jeho volební program . Obsahuje šest hlavních bodů, vybral jsem jen to nejpodstatnější :

1) FIDE má být transparentní organizace, lepší komunikace mezi sekretariátem a svazy, zavedení pořádku v systému hlasování o konání akcí FIDE , atd.

2) Okamžité snížení poplatků za členství ve FIDE o 50 %, ostatní poplatky se sníží o 25 %

3) Zvýšit během dvou let rozpočet FIDE o 100 % prostřednictvím sponzoringu

4) Univerzální systém ratingování. Každá partie, od zápasu o MS až po online blitz by se měla počítat na Elo, FIDE musí poskytovat služby nejen elitním hráčům, ale i amatérům, např. online trénink, atd.

5 ) Dostat šachy do škol , výchovné a vzdělávací programy, Kasparovova šachová nadace, atd.

6 ) Změny v pravidlech, s cílem chránit čest a důstojnost šachové hry

 - spolupracovat s hráči a organizátory na uplatňování pravidla nulové tolerance v souladu se zdravým rozumem, aby byla zachována důstojnost a profesionalita šachu

- podniknout neodkladné kroky k vývoji, testování a aplikaci přísných opatření proti elektronickému dopingu, tvrdé tresty pro podvodníky

- přijmout pravidla proti krátkým remízám s cílem zachovat čest šachové hry a zlepšit její image jako sportu hodného pozornosti médií a velkých sponzorů.

Program vyhlíží celkem sympaticky, stačí , aby byl Kasparov zvolen a dokázal, že nešlo jen o předvolební sliby. Věřím, že i náš svaz se rozhodne pro Garryho, zajímavé to bude na Slovensku, kde byla při minulých volbách velmi ostrá výměna názorů mezi vedením a členskou základnou. Byl bych rád, kdyby se při těchto volbách delegáti rozhodovali skutečně jen na základě programu a kvalit jednotlivých kandidátů a jejich týmů, a ne podle toho, kdo dá víc, ale realita je taková, že nakonec asi stejně rozhodnou peníze...

+0 /-0 | 29.10.2013 13:54

Vojta.T

Opravdu nádherný článek, podle mě je Iljužimov blázen, nerozumím proč je prezidentem šachové federace,ještě k tomu, když tvrdí že ho unesli mimozemštané.Samozřejmě bych dal hlas Kasparovi.....ale at sám každý uzná,kdo je pro něj lepší,je to věc názorů. S pozdravem Vojta

+0 /-0 | 29.10.2013 12:46