Dva oslavenecké turnaje

19.05.2014 05:29 | Oslavy 100 let organizovaného šachu v Havlíčkově Brodě

Dvěma šachovými turnaji si o víkendu připoměli šachisté Jiskry Havlíčkův Brod sté výročí organizovaného šachu ve městě.

Pátečního turnaje O pohár 100 let šachu v Havlíčkově Brodě se zúčastnilo sedmdesát šachistů a šachistek, včetně návštěvníků z Ukrajiny a Austrálie. Turnaj  měl napínavý průběh až do poslední partie, o vítězi a držiteli broušeného poháru FM Kirillovi Burdalevovi z Ukrajiny rozhodlo poslední kolo, když do té doby vedoucí Lukáš Karásek z Gordic Jihlava prohrál s Vlastimilem Siebenburgerem z TJ Žďár nad Sázavou a musel se smířit s druhým místem. Třetí  místo patří Vlastimilu Siebenburgerovi.

Kompletní výsledky a pořadí

V turnaji byly vyhodnoceny jednotlivé kategorie, nejlepší ženou se stala Eva Kořínková ze ŠK SB Světlá nad Sázavou, juniorem Vítek Veselý z Jiskry Havlíčkův Brod, seniorem Jindřich Melich z TJ Pankrác - Praha, amatérem Jaromír Kulhánek- Škrdlovice, s ELO do 1400 - Zbyněk Cvach SŠK Cejle, do 1500 - žák Tomáš Pibil  z Jiskry Havlíčkův Brod, do 1600 - Martin Hrančík z Jiskry
Havlíčkův Brod, 1800 - Ondřej Cháb ze SŠK Cejle, do 1900 - Jiří Widerlechner z Gambit Jihlava, do 2000 - Robert Pavlíček z Jiskry Humpolec, do 2200 - Lukáš Karásek - Gordic Jihlava.

Vstřícností sponzorů byl turnaj zabezpečen občerstvením z Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod, sýrem z Pribiny - TPK i hodnotným věcnými cenami, nikdo neodešel s prázdnou.

Sobotní turnaj Velká cena Havlíčkova Brodu - Pribináček, byl určen pro mládež do 16 let, současně zařazený do seriálu LVM - KP v rapid šachu. Do havlíčkobrodského hotelu Slunce se k presentaci dostavil rekordní počet 129 mladých šachistů od pěti do šestnácti let, z toho devatenáct děvčat. Pohár pro vítěze a tablet si z Havlíčkova Brodu odvezl Vojtěch Filip ze
Spartaku Vlašim, který nedal svým soupeřům v devítikolovém turnaji sebemenší šanci,
o čemž svědčí devět bodů z devíti partií. Se ztrátou 1,5 bodu se za ním na druhém a třetím místě umístili Vít Kratochvíl a David Mičulka, oba z TJ Náměšť nad Oslavou.

Kompletní pořadí a výsledky

Nejlepší dívkou byla Simona Suchomelová na čtvrtém místě se sedmi body. V hodnocených kategoriích chlapců a děvčat do 10, 12, 14, 16, let zvítězili:
do 10 let: Tereza Zachová z Jiskry Humpolec a Jakub Vojta ze Spartaku Vlašim
do 12 let: Nikola Schonová ze ZŠ O.Březiny, Jihlava, Petr Klabneš z TJ Chotěboř
do 14 let: Šárka Volaninová ze ŠK Světlá n/Sázavou, Jiří Sedlák z Jiskry Humpolec
do 16 let: Simona Suchomelová ze ŠK Světlá nad Sázavou, Vojtěch Filip ze Spartaku Vlašim.

Nejmladší účastníci turnaje: pětiletý Jindřich Venc z Havlíčkova Brodu a Zuzana Zachová z Jiskry Humpolec.

První tři v každé kategorii obdrželi medaile a diplomy. Vojtěch Filip a Zuzana Suchomelová získali cenu Karla Havlíčka Borovského, věnovanou starostou města Havlíčkův Brod, který měl nad turnajem záštitu. Všichni účastníci obdrželi věcnou cenu, po celou dobu dostatečné množství nanuků od Algidy, Pribináčků a výrobků od hlavního sponzora Pribiny - TPK.

Turnaj byl důstojnou oslavou, připomenutím si sté výročí organizovaného šachu v Havlíčkově Brodě. Ke stému výročí byly vytvořeny webové stránky, kde jsou podrobné výsledky turnajů.