Dopokrováno, došachováno

12.10.2015 05:21 | Pokerstars International Open 2015

Druhý ročník šachového turnaje na ostrově Isle of Man dospěl ke svému konci. Obhájil Nigel Short loňské prvenství? …přinášíme průběh celého turnaje.

    Turnaj se hrál stejně jako vloni v krásných prostorách Villa Marina (krásné fotografie z místa konání turnaje přikládáme ve fotogalerii níže, autor: Alina l'Ami) a zahájil simultánkou britské šachové jedničky GM Michaela Adamse.  Proti němu usedlo 18 soupeřů, z nichž 17 muselo po dvou a půl hodinách sklonit svého krále. Jedinou remízu uhrál ředitel turnaje Alan Ormsby.

    Simultánka GM Adamse (zdroj: fotogalerie turnaje)

    1. kolo

    Pokud se šachový turnaj hraje švýcarským systémem, bývají výsledky prvního kola dobře předvídatelné a čeká se, zda nedojde přeci jen k nějakému tomu překvapeníčku. Mistrovský turnaj PokerStars Isle of Man v tomto ohledu nebyl žádnými žněmi. Snad jen lehkým zaváháním dala by se nazvat remíza Němce GM Fridmana (2642), který nedokázal ve Francouzské obraně vyzrát na FM Jacksona (2368) a také nasazená ženská jednička GM Harika Dronovalli (2516) zřejmě nebyla remízou v Torreho útoku s IM Kolbusem (2300) zrovna nadšená. Pěkná partie se hrála na pátém stole, kde GM Naiditsch pěkně přelstil FM Koopa, resp. FM Koop pěkně přelstil sám sebe.

    Arkadij Naiditsch (AZE, 2682) -  Thorben Koop (GER, 2407)

    V Rossolimově variantě Sicilské obrany  měl černý ve vyrovnané pozici myslet na posílení obrany a zahrát 31...Jf5. Po 32.Qf4 mohla partie klidně dál plynout remízovými vodami.  To se ovšem nestalo. Napadený černý jezdec pošilhával po bílé věži a s vidinou získání důležitého pěšce b4 se chytil na lep. 31…Jc2? 32.Ve2 Jxb4?? černý uvolnil strategické pole d4 bílé věži, která ho okamžitě obsadila s vážnou hrozbou uzmout pro sebe h sloupec a spolu s dámou po něm zasadit soupeři smrtelný úder  33.Vd4 De7 černá dáma sice tuto hrozbu ještě kryje (nešlo samozřejmě ani 33...Dxc5 pro 34.Vh4), dílo zkázy však dokoná bílá kobyla, kdy tahem 34.Jd7! pohrozí jednotahovým matem z f6. Černý už může volit jen mezi tímto potupným matem či odevzdáním rozhodujícího materiálu Jxe5 Vxe5 atd., a tak se raději vzdal. Uspěchané by bylo 34.Vh4 Dxh4 35.Dxh4 Vxc5 s ještě nejasnou hrou.  1–0

    2. kolo

    Jestliže první kolo bylo chudé na překvapivé výsledky, pak druhé kolo se nedá nazvat jinak, než nuda nuda šeď šeď. Favorité plnili své role spolehlivě, o jediný rozruch se postaral až na patnáctém stole IM Hamitevici (2439), který černými přehrál GM Tiviakova (2612). Před startem druhého kola přednesl Yuri Garrett, FIDE sekretář z komise pro kontrolu podvádění, krátký projev o zavádění nových opatření a demonstrativně předvedl kontrolu na GM Sabino Brunellovi, který se ukázal být „čistý“.  


    Vladimir Hamitevici z Moldavska (zdroj: fotogalerie turnaje)


    Komisař Yuri Garrett provádí kontrolu u GM Brunella detektorem kovu (zdroj: fotogalerie turnaje)

    3. kolo

    Ve třetím kole se diváci dočkali poměrně velkého počtu remíz na předních stolech, z nichž nejbláznivější se hrála na prvním stole mezi Grandeliusem a Harikrishnou. K české radosti jedním z mála favoritů, kteří bodovali opět naplno, byl Sergei Movsesian a spolu s Francouzem Fressinetem  neztratil ve třech kolech ani půlbod. Za nimi se seřadila devatenáctičlenná skupina dvouapůlbodových hráčů a pomalu se „začalo už něco dít“. 

    Sergei Movsesian, (ARM, 2658)- Sabino Brunello (ITA, 2553)

    V Rétiho hře černý přenechal bílému dvojici střelců za iniciativu. Pěkně tlačil na dámském křídle, v závěru partie ovšem sérií nepřesností přišel o výhodu, podcenil postup f pěšce a pozice se mu rychle rozsypala.


    -
    . kolo -

    David Howell, (ENG, 2705) - Keith Arkel (ENG, 2505)

    Vůbec největší divočinu s konečnou matovou pozicí, na kterou se jen tak nezapomíná, sehráli na deváté šachovnici týmoví kolegové Howell a Arkel. Bílý nejprve obětoval figuru, poté ještě kvalitu, aby nakonec vyhnal soupeřovo krále až do svého tábora a dal mu tam efektní mat.


    -
    . kolo -

    4. kolo

    Čtvrtý herní den skvěle vyšel Arménům. Zatím co na druhé desce GM Melkumyan po těžkém, tvrdém boji přehrál nasazenou jedničku Miky Adamse, Movsesian za prvním stolem udržel černými figurami remízu s Fressinetem a také  Sargissian vyhrál svůj zápas proti Boruchovskymu na šestém stole. Tito tři Arméni spolu s Harikrishnou, Fressinetem, Naiditschem a Granda Zunigem nasbírali v první polovině turnaje 3,5/4 a uvelebili se na předních místech tabulky průběžného pořadí.


    První dvě desky: Fressinet-Movsesiana a Melkumyan-Adams (zdroj: fotogalerie turnaje)



    O největší rozruch čtvrtého kola se postaral mladý Němec  FM Koop (2407) , který rychle potrestal volbu Benoniho velmistra Timmana (2562) (zdroj: fotogalerie turnaje)

    FM Thorben Koop (GER, 2407) - GM Jan Timman (NED, 2562)


    -
    . kolo -

    5. kolo

    V pátém kole se tak trochu taktizovalo. Na předních 10 šachovnicích hned 7 partií skončilo remízou a počet vedoucích hráčů se tak rozrostl na plných jedenáct. Nejzajímavější, byť remízové partie se hrály na třetím a čtvrtém stole. Vybraná ukázka je z partie mezi Naiditschem a Granda Zunigem. V partii držel ázerbájdžánský velmistr výhodu po většinu střední hry, ale po 33. Vb7? se iniciativy chopil jeho peruánský soupeř. Ten však tah před časovou kontrolou se 40 s na hodinách nenašel vyhrávající 40…Vc7!

    GM Arkadij Naiditsch (AZE, 2682) - GM Julio Granda Zuniga (PER, 2667)

    Postavení po 40.Va8


    Myšlenkou tahu 40…Vc7  je, že po 41.a7 Jc6! 42.Ve8 + Kxe8 43.a8 = D + Jdb8! je chycená dáma a proti tahu 44 ... Va7! není obrany. Granda Zuniga místo toho zahrál 40 ... Vc6 ?, což vedlo ke koncovce s pěšcem méně, která byla pravděpodobně prohraná. Granda se ale vytrvale bránil a nakonec udržel po téměř sedmi hodinách hry remízu.

    6. kolo

    Jestliže jsme o pátém kole mluvili jako o kole remíz, pak o kole šestém musíme mluvit jako o kole rezultativních výsledků. Na prvních pěti stolech padla jen jediná remíza mezi Sargissianem a Granda Zunigem na 4. desce.  Na první šachovnici GM Harikrishna potvrdil roli favorita a porazil o 300 Elo bodů slabšího IM Martina Zumsande. Vedle nich zkušený Fressinet skvěle využil ne příliš optimálně odehraného zahájení, aby porazil mladého švédského hráče. Na třetí šachovnici Naiditsch přesvědčivě přehrál Melkumyana a vůbec nejdelší partii kola sehráli na pátém stole Short a Movsesian. Vítězně z ní vyšel loňský vítěz Short, který Sergeje do této doby ještě nikdy neporazil.  Po šestém kole se tak na přední příčky průběžného pořadí dostali 4 hráči se skóre 5/6: Harikrishna, Fressinet, Naiditsch a Short. Na paty jim šlapala sedmičlenná skupinka 4,5bodových hráčů: Sargissian, Granda, Kuzubov, Tiviakov, Donchenko, Rambaldi a Swayams.


    Jeden ze čtyř lídrů po šestém kole Laurent Fressinet (zdroj: fotogalerie turnaje)

    7. kolo

    Ve stylu vítěz – poražený se pokračovalo i v dalším kole. V sedmém kole padly na předních deseti stolech jen tři remízy, ostatní partie skončily resultativně. Do samostatného vedení se posunul pěknou výhrou GM Harikrishna, který černými s trochou štěstí vyzrál na GM Naiditsche. Indický hráč nevyšel příliš dobře ze zahájení a musel bránit horší pozici. K jeho štěstí však Ázerbájdžánec nezvládl časovou tíseň, udělal pár nepřesností a i když se Naidisch urputně bránil, GM Harikrishna tyto nepřesnosti nakonec ztrestal ziskem celého bodu.  


    Pentala Harikrishna byl po sedmém kole v samostatném vedení (zdroj: fotogalerie turnaje)

    GM Arkadij Naiditsch (AZE, 2682) - GM P. Harikrishna (IND, 2737)


    -
    . kolo -

    8. kolo

    Na každém turnaji bývá k nelibosti organizátorů nějaké to ryze remízové kolo. Tady to rozhodně bylo kolo osmé, kdy dokonce ze 17 předních šachovnic padly pouze tři rezultáty. Nejvýznamnější z nich pro celkové pořadí byla výhra GM Naidische, který se díky ní dotáhl zpět do skupiny těsně stíhající vedoucího GM Harikrishnu.  A protože kromě toho se v tabulce průběžného pořadí od minulého kola vlastně nic nezměnilo, nejzajímavějším děním toho dne byla simultánka Jennifer Shahade, která sice hrála jen proti 8 soupeřům, avšak netradičním způsobem. Každý hráč totiž mohl jedenkrát během partie požádat o zatočení šachové rulety a Jennifer pak musela táhnout tou figurkou, která na ruletě padla. Jennifer Shahade pět partií vyhrála, dvě remízovala a jednu prohrála.  

    Jednou za partii musela Jennifer Shahade poslechnout hlas rulety  (zdroj: fotogalerie turnaje)


    Třeba se taková šachová ruleta někdy objeví i u nás (zdroj: fotogalerie turnaje)

    9. kolo

    V posledním kole bylo ještě rozhodně oč hrát. Vedoucí Harikrishna měl před Fressinetem, Naiditschem, Sargissianem, Shortem a Rambaldim pouze půlbodový náskok, takže celkovým vítězem se mohl stát ještě každý z nich. Na první desce se potkali Harikrishna se Shortem a oba potřebovali vyhrát. Jejich Francouzská však nevyšla nikde příliš z rovnováhy a skončila po padesáti tazích remízou. Ze hry o medaile vyřadil na druhém stole Fressinet Naiditsche a na třetím stole Sargissian Rambaldiho.  Trojici sedmibodových nakonec rozhodilo pomocné hodnocení na: Harikrishna zlatý, Fressinet stříbrný a Sargissian bronzový. Sergei Movsesian skončil se šesti body na 9 místě, ženskou kategorii vyhrála IM Jovanka Houska, která byla v celkovém pořadí třicátá. Druhou ženou turnaje byla IM Paehtz, Elisabeht a až třetí příčka a 46. místo celkového pořadí zbly na GM Hariku Dronovalli. 

    Konečné pořadí

    Poř. Jméno Score Fed. Rating TPR W-We
    1 GM Harikrishna, P. 7.0 IND 2737 2811 +0.86
    2 GM Fressinet, Laurent 7.0 FRA 2702 2815 +1.26
    3 GM Sargissian, Gabriel 7.0 ARM 2679 2808 +1.46
    4 GM Howell, David 6.5 ENG 2705 2720 +0.25
    5 GM Short, Nigel D 6.5 ENG 2678 2759 +1.02
    6 GM Adams, Michael 6.0 ENG 2742 2658 -0.79
    7 GM Naiditsch, Arkadij 6.0 AZE 2682 2717 +0.47
    8 GM Granda Zuniga, Julio E 6.0 PER 2667 2700 +0.44
    9 GM Movsesian, Sergei 6.0 ARM 2658 2715 +0.77
    10 GM L'Ami, Erwin 6.0 NED 2619 2641 +0.31

    13x 4501x Tobi
    Fotogalerie
    Komentáře (13) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
    Jablko-malum

    To tu ještě nikdo nezmínil, jak pěkný článek to byl?

    P. S.: Ruleta je samozřejmě blbost, ale když tak vidím Jennifer Shahade, hrál bych...

    +0 /-0 | 12.10.2015 21:37

    Pavel Ch

    2. místo pro šachy v prestižní CZECH PRESS FOTO !!!

    https://www.facebook.com/sachyvusti?fref=nf

    (zdroj: fcb Šachy v Ústí - fcb šachových stolků, né klubový)

    Tobi: Fotky v článku jsou přeci mázlé, takové žádnou cenu nemohou vyhrát. Je to proto, že levným foťákem nebo mobilem zaostříte na jediný bod. Musí mít autor alespoň vybavení jak pan Jágr a to něco stojí a také se pronese, nestrčí do kapsy a pak kvalitní fotky.

    ... jako ta oceněná, ostrá všude, že.

    +0 /-0 | 12.10.2015 14:37

    Tobi
    Užití šachové rulety bude mít taky nějaká pravidla hádám. Kdy kdo určuje kdy točit a tak, protože později by např. mohla padnout volba na figuru, která už není ve hře ap. Já ta pravidla nezkoumala - pokud na stránkách vůbec uvedena jsou - protože to byla jen doprovodná akce pro zpestření. Ale tak myslím, že nějak to ošetřené pro vámi uvedené případy taky bude.
    +0 /-0 | 12.10.2015 13:54

    Jay
    re: Pavel Ch: Pokud hraji "ruletovou simultanku", tak vyuzivam jeji pravidla a vyhra by me mela tesit (proste jsem vyhral ve hre na zaklade jejich pravidel). Jinak samozrejme nechapu smysl te rulety - naprosta blbost. Presne jak pise Poutnik, nekde ve stredni hre, kdy je spousta figur napadnu damu (ono i vez, nebo lehka figura by mely stacit) a sance, ze souper musi tahnout s jinou figurou je 4/5, nebo 5/6 pokud se pocita i pesec. Toto musel vymyslet opravdovy hlupak...
    +0 /-0 | 12.10.2015 13:29

    nvmea
    "jak známo, v Ázerbájdžánu vládne dikatura podobná Severní Koreji" lol
    +0 /-0 | 12.10.2015 12:49

    Tobi
    to Pavel Ch: Se Vám ty fotky snad nelíbí? Vždyť jsou velmi kvalitní ne?
    +0 /-0 | 12.10.2015 12:25

    strelec

    re Morphynista: Díky za, nikoli poprvé, podrobné doplnění!

    +0 /-0 | 12.10.2015 10:39

    Morphynista

    Přestup se uskutečnil někdy v srpnu nebo září a Naiditsch chce Ázerbájdžán reprezentovat už na nadcházejícím ME družstev. Důvodů je několik - jeden jsou peníze. Tamní svaz je bohatě podporován státem a je na tom daleko lépe než německý, který musí s ministerstvem bojovat o to, aby vůbec nějaké peníze dostal. Naiditschův vztah se svazovými funkcionáři navíc nebyl nikdy moc vřelý, často je kritizoval a nebál se tak činit i veřejně, což pochopitelně nenašlo příliš pochopení. Dokonce byl nějaký čas kvůli tomu i vyloučen z reprezentace. On sám se do Baku přestěhoval i se svou ženou, chce i pracovat jako trenér a pomáhat mladým hráčům. V rozhovoru mimo jiné objasnil své rozhodnutí tím, že se v Baku může procházet v noci po ulicích bez obavy o svou bezpečnost, což v Berlíně, Hamburku a jiných evropských městech nejde. V tom má možná pravdu, pokud bude jenom hrát šachy a nebude se plést do politiky ( jak známo, v Ázerbájdžánu vládne dikatura podobná Severní Koreji ) může se mu v Baku líbit a nic mu nehrozí...

    +0 /-0 | 12.10.2015 10:01

    strelec

    ad romison: zřejmě si federaci vytočil na ruletěwink

    +0 /-0 | 12.10.2015 09:39

    romison

    odkdy hraje Naiditsch za Azerbajdzan?

    +0 /-0 | 12.10.2015 09:26

    Pavel Ch

    Poutnik: To je fakt vtipné. Buďto si chci zahrát s mistryní a nepožádám ani jednou nebo chci vyhrát a založím partii, jak píše Putnik, proti tomu nemá obranu. Ale jak může taková výhra těšit?

    Fotogalerie: Očekával by člověk, že při takovém milionářské turnaji si také zaplatí profíka - fotografa. Ale náklady na focení se škrtají jako první, ke škodě pořadatelů. Třeba pan Jágr by mohl vyprávět. Vždyť zde, pokud není portrét z metru, je neostré a děláno foťáčkem do deseti tisíc Kč nebo lepším mobilem. Aby alespoň měl fotograf zrcadlovku jako pan Jágr, to by byl pak moc "drahý" pro pořadatele. Ale je to běžný jev na turnajích, vždyť fotik umí každý a mobil má také každý. Což pochopitelné pro pouťáky, že pořadatel alespoň něco má, když to někdo ochotnicky nafotí čímkoliv. Nepochopitelné pro TOP turnaje. Ale kdo platí, rozhoduje, jeho volba.

    +0 /-0 | 12.10.2015 08:42

    Tobi
    re poutník: no a nebo: šachová ruleta by mohla do propagačních akcí (ke kterým většina simultánek stejně patří) vnést trochu zábavy, nevšednosti a dramatu : -)
    +0 /-0 | 12.10.2015 07:40

    Poutnik

    Ta ruleta je přesně v duchu pokeru. Za každou cenu vnést do šachu prvek náhody. Navíc každého šachistu napadne, že stačí si na okamžik volby rulety počkat do okamžiku kdy ohrozím např. dámu (v koncovce může být smrtící i vynucený tah pěšcem) a šance, že si na ruletě vytočí právě tu jedinou figuru je velmi malá...  Tedy resume: ruleta není žádným obohacujícím prvkem, ale nešťastnou novinkou. 

    +0 /-0 | 12.10.2015 07:13