Doplněk k článku o elu - Martin Šmajzr

06.03.2022 07:14 | Zprávy

Dobrý den, sice běžně do diskuzí nevstupuji, k této problematice bych ale rád pár věcí dodal. Statistický pohled je zajímavý, to ale není moje parketa, většinu lidí zajímá vlastní výpočet. Tam je několik nepřesností.

Hlavní rozdíl mezi výpočtem FIDE ela a národního ela je v tom, že FIDE počítá změny po jednotlivých partiích, jak je popsáno ve videu, u národního ela se ale vždy partie za období sečtou, a pak je aplikován výpočet. V uváděném příkladu ve videu tedy výsledné národní elo nebude 1503, ale 1504.5, po zaokrouhlení tedy 1505.

Další rozdíl je např. ve zmiňované korekci ela soupeře, při výpočtu národního ELA se rozdíl 400 bodů aplikuje pouze směrem dolů, zatímco FIDE rozdíl 400 bodů aplikuje oběma směry (pokud tedy bude hráč 1800 hrát např. s hráčem 2400, tak se mu započte jako 2200). Toto pravidlo se navíc u FIDE může aplikovat v jednom turnaji pouze jednou, tehdy, kdy je ratingový rozdíl nejvyšší.

U koeficientu K to má také FIDE složitější. U rapidu a blesku je K=20 jednotně s výjimkou uvedenou níže. U standardního tempa bych zdůraznil to, že K=40 se používá u hráčů, dokud neodehrají na FIDE minimálně 30 partií – bez ohledu na věk. Často se diví dospělí hráči, jak to, že mají K=40, ale je to v pořádku. A pak se můžete setkat u hodně hrajících hráčů se zcela odlišnými koeficienty, např. 36 atp.  FIDE má totiž pravidlo, že počet partií x koeficient musí být menší než 700. Jakmile tedy hráč v jednom období odehraje víc jak 17 partií standardních tempem (u rapidu, blesku víc jak 35 partií), stačí třeba dva devítikolové turnaje, tak se mu koeficient přepočítá. Např. pokud by hráč odehrál v jednom měsíci 21 partií, tak bude mít K = 700 / 21 = 33.

Tím se také dostávám k periodě, ve které vycházejí elo listiny. Všechny FRL vycházejí vždy k 1. dni měsíce, tedy 12x ročně. FIDE také zpřísnila posílání výsledků turnajů trvajících víc jak 30 dní. Ve všech takových turnajích se musí výsledky posílat na FIDE průběžně každý měsíc, donedávna se to týkalo jen soutěží družstev, teď už to ale FIDE rozšířila na všechny turnaje (a dřív to nebylo 30, ale 90 dní).

Národní elo standardní se počítá 3x ročně, k 1. 2., 1. 6. a 1. 10. Měsíce uvedené v článku (leden, květen, září) byly platné do r. 2020. Národní rapid elo se počítá každé dva měsíce, k 1. 1., 1. 3., 1. 5., 1. 7., 1. 9. a 1. 11. Četnost výpočtů se samozřejmě občas diskutuje, toto je kompromis podložený dlouhodobou praxí a počtem hraných turnajů.

Klasifikační řád (KŘ) se měnil naposledy 30. 4. 2020, kde došlo k částečnému zjednodušení výpočtu. Jednou z hlavních změn bylo ukončení přidělování ela na základě zisku 4. (1100) nebo 3. VT (1250). To bylo zavedeno kdysi při zavádění národního rapidového ela a dost to deformovalo výpočet. V současné době se elo skutečně musí uhrát pouze partiemi s hráči se známým elem. K prvnímu výpočtu národního ela je potřeba 11 partií, k prvnímu výpočtu FIDE ela pouze 5 partií (což mi přijde velmi málo, dřív bývalo 9). Také už se např. 1. FIDE elo, pokud je vyšší, než národní, nepromítá do LOK.

Výpočet FIDE ela se řídí Handbookem FIDE, především jeho části B02, ten se bohužel mění výrazně častěji, a ne o všech změnách FIDE informuje (ale už to je také lepší).

Nemá význam probírat všechny ustanovení KŘ či Handbooku, to by bylo na výrazně delší text. Každopádně veškeré kalkulátory na internetu, Swissmanager atd. mají v sobě zapracovány pouze základní pravidla, vesměs zmíněná ve videu. Už tam ale nebývají zapracovány všechny drobné úpravy platné v určitých případech, takže všechny tyto výpočty je potřeba brát pouze informativně, nikoliv závazně.


S pozdravem Ing. Martin Šmajzr, zpracovatel LOK 

4x 3726x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
MaX

Abych pochopil, o co tady jde v posledních dvou článcích, musím se podívat na ty videa?  Nebo v tom textu je něco víc, než že ELO je Elo a informace, že je o tom i bakalářská práce? angel

+1 /-0 | 06.03.2022 23:17

Zelené jablko

Díky, že jste tenhle článek napsal, aspoň jsou ty věci jasnější. Některé věci, co vytýkáte, jsem věděl, ale nechtěl jsem vysvětlení komplikovat (elo si stejně nepočítáme oficiálně, jen pro vlastní orientační potřebu a pro mě je nejdůležitější interpretace toho, co je a není úspěch), v některých jste mě dostal, zejména tam, kde jsme původní Elovy myšlenky přece jenom modifikovali.

 

Chybný výpočet národního ela, jak jsem ho pojímal já (chybějící aktualizace po každé partii v okamžiku výpočtu) mě mrzí, díky.

+1 /-0 | 06.03.2022 14:48

sarmatam
to jsou věci
+1 /-0 | 06.03.2022 09:49

chess64geek

Petře, takhle má vypadat článek! Panu inženýrovi děkuji, zase jsem se dozvěděl něco nového (o pravidlu že se rozdíl 400 využije jednou v turnaji jsem se dozvěděl až teď a hned si to musel v handbooku dohledat, zajímavé, asi novinka). 

+5 /-0 | 06.03.2022 08:45