Z Chodova pod Olymp

10.01.2013 12:43 | XII. ročník OPEN PRAHA

Refrén vymyslel jsem spoustu nápadů z písně legendární skupiny Olympik si včera ve stejnojmenném karlínském hotelu pobrukovalo téměř na tři stovky milovníků královské hry. Interiér hotelu Olympik ale ani v nejmenším nepřipomín

Refrén vymyslel jsem spoustu nápadů z písně legendární skupiny Olympik si včera ve stejnojmenném karlínském hotelu pobrukovalo téměř na tři stovky milovníků královské hry. Interiér hotelu Olympik ale ani v nejmenším nepřipomíná vyprodané koncertní sály, na stěnách nenaleznete obrazy rokových hvězd, designéři se inspirovali božským Olympem. Šachové mozaiky pokrývající všechny stoly v hracím sálu dokonale zapadají.

GM Simen Agdestein relaxuje těsně před partií

Jak úspěšná byla realizace nápadů jednotlivých účastníků, odhalí nejlépe pohled na výsledky úvodního kola turnaje "A" a turnaje "B" 12. ročníku Open Praha. Na prvních deseti šachovnicích hlavního turnaje, které jsou přenášeny on-line, k žádnému zásadnímu překvapení na úkor papírových favoritů nedošlo, jen desátý nasazený ruský mezinárodní mistr Sergei Matsenko se musel podělit o bod s Michalem Čermákem.

Jeden z nejdelších bojů prvního kola se odehrál na první šachovnici. Na pouhých devadesát fotbalových minut jistě několikrát zavzpomínal první nasazený turnaje GM Simen Agdestein, když bílými udolal Petra Šplíchala po téměř pěti hodinách hry.

Pražský open se během dvanácti let podruhé stěhuje. Ze Smíchova se v roce 2006 přemístil na Chodov do TOP Hotelu, kde se odehrálo plných sedm ročníků. Letošní dvanáctý zažívá premiéru v hotelu Olympik. Již po prvním dnu lze slyšet kladné ohlasy. Blíže k centru je samozřejmě strategicky na jedničku, samotný hrací sál je oproti minulým letům prostornější a přístupnější.

Fotografie:

Pod Olympem se živě obchodovalo

GM Marek Vokáč překvapen. Lapen při debatě s Kateřinou Němcovou a Sergejem Movsesjanem

Zahájení Open Praha 2013 obstaral Jiří Petružálek za asistence Mariany Olšarové a ředitele turnaje Jana Mazucha

IM Ekaterina Atalik porazila v prvním kole WFM Michaelu Svobodovou

IM Milan Pacher rébus pozice rozluštil a připsal si celý bod s rusem Evgenyem Ioffem

WGM Kateřina Němcová

Partie:

Odkazy:

Stránky festivalu
Startovní listina na Chess-results
On-line
41x 1736x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (41) Aktualizovat
14.01.2013 17:16 | Autor neznámý

Jde někomu ten přenos?

14.01.2013 13:37 | Autor neznámý

STŘELČE: Jak mám coby hráč dolních šachovnic vědět, že se mě bude chtít hrát zrovna šachy např. přesně za týden, v 9 ráno... Nebo i v 16? Právě proto, že královskou hru provozuji jen jako koníčka, nemusí se mi chtít vždycky! Potom je nejlepší remíza!!!

Dnes hraju s jednou Ruskou a je vůbec otázka, zda partii stihnu. Když, tak asi se zpožděním a určitě s nervozitou a bez sebemenší koncentrace - remi bych proto nejspíš akceptoval a šel po svých. Je na tom něco špatného? Myslím, že není. Na Openu Praha se mi už z mých partií líbily tři nebo čtyři (resp. některé jejich fáze), takže mám svým způsobem "splněno". Turnaj se mi svou atmosférou, prostředím atd. také líbí - tak proč bych neměl mít právo na pauzičku, když se mi zahušťuje osobní rozvrh?

 

14.01.2013 12:33 | Autor neznámý

re giocozo: moje názory jsou směrem k"dolním deskám". Co si odehrají,domluví p.Vokáč, Biolek, aj. je jejich věc. Šachy jsou pro ně (předpokládám) i zdrojem příjmů - tedy prací. A kdo z nás si někdy v práci něco rád neusnadní. A v jejich případě může být tato remíza odrazem k dobrému výsledku v turnaji (neb tuším, že do té doby oba 100% bodů).

Ale když si půjdu zahrát jako čistý amatér COKOLI (pinčes, tenis, volejbal, piškvorky,....), tak chci hrát. Proto jsem se na turnaj přihlásil, zaplatil startovné, někdo si možná bere dovolenou, atd. Pak mi připadá divné vlastně "nehrát". Mohl jsem svůj osobní (nepracovní) čas trávit jinak. Toť tedy moje upřesnění a můj názor.

re bolek: nebo se to snažit změnit...... 

 

14.01.2013 11:40 | Autor neznámý

Já nevím, v tomhle jsem trochu rozpolcený. Hrát divadlo a napsat pár tahů a nebo si to ušetřit a dát to okamžitě za remízu ? Co je férovější ? Jak je vidět, oba hráči jsou ve formě a nechtěli pokoušet štěstí. Ono to s rozepsáním pár tahů také není tak jednoduché. Mohla se pozice jednomu, či druhému začít líbit.Samozřejmě ušetřené síly taktéž hrají nezanedbatelnou roli. Oba dva vyhráli kolo následující.

strelec- Srovnávat se stolním tenisem se to moc nedá.

              Sourozenecké remízy se dají pochopit ? A co remízy kamarádů, oddílových kolegů, spolubydlících, milenců, partnerů na mariáš atd. atd. ?

Systém a regule si vždy nastavuje pořadatel. V takovém sytému například jako je tenisový pavouk je to jasné. Srovnávání s jinými sporty zde asi není na místě, šachy jsou specifické, ale kdybych si měl vybrat, tak třeba v takové cyklistice jednotlivec také každou etapu nejede naplno a přesto si může uchovat šance na prvenství. Samozřejmě je to opět nesrovnatelný, poněvač pro jednotlivce může pracovat celý team, jako třeba v šachových zápasech o titul Mistra světa. Ale výsledek nakonec musí udělat ten jednotlivec, na kterého se ,,vsadí,,.

14.01.2013 11:38 | Autor neznámý

To je zase bojovníků ze zápecí. Co kdybyste se zvedli a přišli si sami ten turnaj zahrát?

Kdo si dá tu práci, tak si může všimnout, že už pár let při dvoukole dávám obvykle černými rychlou remízu, pokud mám jen trochu přiměřeného soupeře. Nemusím se na tom domlouvat, je to na něm. Nemám prostě dvoukola rád, nemám na to věk. A nemám v oblibě ani partie na onlinu, protože se pak na mne v podobných diskuzích může vytahovat kdejaký anonymní trouba, který má otevřenou databázi a nahozený motor. Že by si některou takovou partii potom ještě jednou přehrál doma, a snažil se hlouběji pochopit dění na šachovnici, o tom silně pochybuji. Jenže šachový turnaj není televizní kabaret, milí neplatící diváci.

Martínku, i ty? Jakou cenu by mělo dalších 10 tahů výměnné slovanské? Zato si mohu ušetřit výběr varianty, kdyby se zahájení vydalo jinou cestou. To ti musím vysvětlovat?

14.01.2013 11:18 | Autor neznámý

Rozumím tomu už čím dál tím méně. Remízy se dají nabízet, domlouvat, uzavírat, ODMÍTAT.....to jsou přece odjakživa ŠACHY! Zachovejme a buďme hrdí na tuto originaliltu! Kdo s tím má problém, měl by zvolit jiné činnosti.

PS: Předem upozorňuji, aby si pak někdo nestěžoval, že při fotbale musí střídat jen pravá, levá a nemůže skákat do L. 

14.01.2013 09:39 | Autor neznámý

 ad STRELEC Presne, jak píšete, podobné openy mají svá specifika. Soupeř přitom remízu nemusí vzít...

14.01.2013 09:10 | Autor neznámý

Re fotka: "Marek Vokáč překvapen..."

Sergej mu právě říká: "Tak již je na novoborském více příspěvků k té remíze než měla partie tahů"  .

14.01.2013 01:09 | Autor neznámý

emils: no nevím, nevím zda bude soupeř nadšenej z 5 minutový remis, kvůli které musí přijít k partii, když mohl dělat něco jiného. Samozřejmě pokud to bude výrazně slabší soupěř, tak mu to alespoň udělá "hezkej výsledek".

Ale jak píšete - tím, že jsou šachové open  turnaje hrané obvykle 7-9 dní a spektrum hráčů je často velmi široké, tak logicky k těmto situacím musí docházet. To je právě ta odlišnost od většiny jiných nešachových soutěží, kde slabší postupně vypadávají v pavouku nebo základních skupinách a není to taková časová náročnost pro skupinu čistých amatérů

14.01.2013 00:25 | Autor neznámý

Ad BETKA: Co píšete, je nonsens. "Nenasadit se" je možné jenom den před partií. Když se mi nechce nastoupit v den partie (nebo se náhle vynoří něco jiného, třeba důležitějšího než šachy), můžu se nechat jenom zkontumovat, což by ovšem nebylo seriózní vůči soupeři. A proto je rychlá remíza, pokud s ní souhlasí soupeř, někdy nejlepší řešení.

Teď k Vaší otázce. Open Praha má, jak možná víte, 9 kol. Proč by musel mít amatér vždycky chuť ke hře? Mně osobně stačí, když mám radost třeba z pěti nebo šesti partií, celkem bez ohledu na sportovní výsledek... Proto jsem se také do Openu Praha přihlásil :-) . Opakuji, že někdy se mi civět do šachovnice nechce, takže remíza atd....

 

13.01.2013 22:47 | Autor neznámý

 Regulérní jsou oba případy - dle pravidel, popř. reglementu turnaje.. Jen je to taková "soutěžní zvláštnost" v těch šachách.

A s LM to porovnávat nelze - to je kolektivní sport (kromě toho jak základní sestava, tak náhradníci musí odehrát těch 90 minut......)

Že bych třeba přišel na zápas v pinčesu - dal jedno podání, pak potřásl soupeřem pravicí, na soupisku zapsal domluvený výsledek a hurá do hospody. To by asi vypadalo divně

 

 

13.01.2013 21:47 | Autor neznámý

Takže pánové udělali to nejlepší, co mohli - mít nebo nemít půl bodu je rozdíl. Navíc pan Biolek porazil ratingového favorita a před okamžikem si připsal výhru i pan Vokáč. On asi žádný sport nebude za jistých okolností regulérní, třeba ve fotbalové Lize mistrů posílají jistí postupující na poslední kola rezervní družstva - a nikdo se tomu nediví.

13.01.2013 21:20 | Autor neznámý

 ach ty úklepy....: "normálníma"  a mísu

13.01.2013 21:18 | Autor neznámý

 nenasazen znamená, že sice nedostane žádný bod, ale zároveň to není prohra počítaná do ratingu. Prostě nehraje.

Domluvené remízy jsou možné asi jen v deskových hrách. Z hlediska "soutěžního,sportovního" je to divné, ale může se to maximálně eliminovat.

Myslím, že porovnávat "sourozenecké" remízy s  "normálního" je mimo míso. Tam se to dá pochopit.

13.01.2013 20:52 | Autor neznámý

magnuscarlsen: dík za odpověď, tomu rozumím, jen nevím, jaký to má dopad na výsledek.

13.01.2013 20:50 | Autor neznámý

Ještě - nemám na tohle vyhraněný názor, ale rozdíl mezi remízami sester Kosincevových, hraných zpaměti podle jednoho "legálního" vzoru s opakováním pozice, a dvoutahovou remízou není velký. Pánové nic nepředstírali - jistě každý zná, co o tomhle psal pan doktor Veselý v "Psychologickém průvodci". Fakt je, že to laickým příznivcům, neřku-li sponzorům, na náladě nepřidá, pokud se přijdu u nás v Pardubicích podívat na poslední kolo letního turnaje, první stoly zpravidla zejí prázdnotou už po hodině "hry".

13.01.2013 20:45 | Autor neznámý

nenasazen je ten ktery se pred losovanim kola odhlasi bud z nasledujiciho kola nebo celeho turnaje

13.01.2013 20:36 | Autor neznámý

ad Bětka (nebo kdokoli, kdo má zkušenost se "švýcarskými" turnaji): Smím poprosit o vysvětlení, co znamená to "nenasazen" - to není kontumační prohra? Všiml jsem si, že se tenhle výraz začal ve Swissmanageru před časem objevovat, ale nechce se mi to zkoumat.

13.01.2013 16:36 | Autor neznámý

Pavel Ch, magnus a Bětka:   

13.01.2013 14:52 | Autor neznámý

 Ale proč hraješ turnaj, když se ti pak hrát nechce? A když důvod vyvstane až v průběhu turnaje, od toho je přece v Swissmanageru "nenasazen". Ale amatérské turnaje se přece hrají, abychom si zahráli.

13.01.2013 14:43 | Autor neznámý

Zavádět "Sofijská pravidla" je pro amatérské turnaje, jako je třeba tento Open Praha, nesmysl. Já třeba dnes nastupuji se soupeřem, který má skoro o 200 bodů nižší rating, ale nechce se mi hrát a raději bych se věnoval jiným činnostem... Proto mu asi nabídnu remízu v 1. tahu... Mám na to jako amatér právo? Myslím, že ANO!

Jinak se nasměju, když soupeř remízu odmítne a zařízne mě :-) .

13.01.2013 13:58 | Autor neznámý

konecne tady taky muzu s nekym souhlasit pavel ch to napsal pekne,sponzori se podivaji napr. na turnaj a vidi remizu ve 2 tahu tak si reknou radsi investuju do sportu kde se bojuje naplno,do  sportu kde sou domluveny vysledky neda zadnej sponzor ani korunu,kdyby se na sachy sazelo,tak akteri kteri si domlouvaji vysledky skonci pred soudem.

13.01.2013 10:35 | Autor neznámý

Vím, že s mým názorem mnozí nesouhlasí. Ale opakovaně tvrdím, že ne vše co dělá FIDE, je úplně špatné. Nechci hodnotiti zmíněnou partii, o které pramálo vím,  ale když již se nakouslo, tak k  celkově krátkým plichtám.

Je to věc, kde již totálně propadají šachy jako sport. To v žádném jiném sportu není, moci dát za dvě minutky za remis a jít na pivo. Pak žádejme o sponzory, granty, pozvání radních, V.IP. atp., kteří rozhodují, zda dát peníze a kolik do fotbalu, šachu či psích spřežení.

Ostatně ve světě jsou turnaje, kde se hraje 3bodový systém nebo Sofijská pravidla a jsou to turnaje, kde nemusí se ptát co FIDE a stejně zavedou. Ostatně jeden jsme s obrovským potleskem zde sledovali, kde dokonce sloučili obě pravidla.

U nás obdivuji kolegy z Teplic, kteří se nebojí do Sofijských jít a jak turnaj kvalitativně i kvantivně vyrostl. Není jim divu, vždyť právě tam se odehrálo, že penězodárci přišli 20 minut po začátku a osm dvojic z deseti onlajnových již bylo na pivu.

Samozřejmě, že to zde někdo dokázal obrátit, že horší je, když 3 hodiny hrají divadlo. Ale, ale, ruku na srdce, oni ho pak nehrají, když již tam musí být. Jen daleko méně než 10% z rychlých remíz je za účelem  zisku (titulu, ceny, postupu), a přes 90% je z pohodlnosti. Ta však nemá co dělat především tam, kde se hraje o finanční ceny a kde se bere startovné. A co amatéři v tomto turnaji? Jestli chci hrát významný turnaj jako áčko Pardubiic, Teplice nebo třeba evropský open, abych si se silnými hráči zahrál, musím počítat, že budu hrát dle stejných pravidel jako mistři. Jinak si můžu hrát nesledovaný turnaj o pár úrovní níže "o skleničky".    

Jedním nebo druhým pravidlem se především odstraní drtivá většina z těch 90% remis z pohodlnosti. Těch 10% z nich zůstane, jako v jiných sportech, když je remis pro oba výhodná, byť je to proti pravidlům, proti fair-play a předem dohodu možno potrestat (v šachu i jiných sportech, ikdyž se bohužel často neprokáže). Jako ve fotbale "RVHP" jak dostat Čs na MS 82, kdy Blochin zadržoval zděšení, že se omylem ze 30 m trefil a pak brankář "Svazu" poslechl pokřik našehio útočníka, aby se skrčil při rohu. Nebo jak vyšoupnout na MS Itálii a dokonce v badbintonu na olympiádě "bojovali" ženy čtyřhru, že oba páry chtěly prohrát, aby se v pavouku vyhnuly. To je smutné, ale tyto kalkulace kromě K.O. systémů prostě nastat mohou. (Pak jen spolehnout, že občas boží mlýny zamelou, výbuch našich na MS82 nebo podvod Francie s postupem a na MS nejenže vypadli, ale ještě se málem pobili). 

Ovšem pohodlnost, remis za pár minut a odchod na párky, to je bez Sofijských pravidel možno jen a jen v šachu. A to je smutné a navíc do budoucna spíše pro šachy i zničující. Tak je dobře, že motivace (3) nebo restrikce (Sofie) se stále více používá.  Dobře i pro fandy na nss, hezkou neděli. 

13.01.2013 05:53 | Autor neznámý

prave tady jde hlavne o mladez jako trener by mel jit prikladem takovehle domluvy sachy nici proc tito dva panove vubec k partii jezdili?a za druhy jsou jeste na on-linu misto tehle blamaze tam mohla byt jina bojovna partie na kterou by se divaci radi podivali a oni jim akorat zabiraji mistoja bych za takovehle jednani daval pokuty

13.01.2013 03:15 | Autor neznámý

Tak takhle tedy vypadá hledání šachové pravdy v praxi předsedy TMK. Je to ostuda pro svaz, kde má pan Vokáč své teplé židle a dost otřesný příklad pro mládež, která Markovi přece tolik leží na srdci... V databázi je remíz pana Vokáče do 10. tahu snad víc, než kvítí na jarní louce, najdeme i remízu v 1. tahu. To je potom úplně jedno o čem pán hovoří, může psát i kilometrové články a stejně je to jen mlácení prázdné slámy.

12.01.2013 23:52 | Autor neznámý

 ...: turnaj i následný ligový program může být sebenáročnější, ale dvoutahová remíza je pro oba protagonisty ostudou Nechápu,proč při zjevně domluvené remíze nemohou odtahat alespoň více tahů.... Jen pro upřesnění doplním, že se jedná o soukromý názor jednotlivce a ne celé redakce nss.cz

12.01.2013 20:13 | Autor neznámý

ja na nikoho neplivu jen pisu ze se mi ta partie libila!!!

12.01.2013 19:44 | Autor neznámý

Magnus. A co je tobě do toho,  jak se pánové Vokáč a Biolek dohodnou? Sám víš kulový, jak je takový turnaj pro silné hráče obtížný, pochybuju o tom, že tušíš, jestli po dnešním dvoukole hrají zítra ligu a odpoledne další kolo. Zatím jsem tě tady viděl jenom flusat na úspěšné a psát bláboly. Pro Bolka. Divím se , že Vám vadí obecný politický komentář, ale tohoto vypatlance necháte napadat VEŘEJNĚ  kde koho už drahnou dobu.

12.01.2013 19:27 | Autor neznámý

prehrajte si partii vokac -biolek na open praha takouhle napinavou partii uz sem dlouho nevidel,oba hraci bojovali tvrde o vitezstvi,ale nakonec skoncila plichtou,doporucuju si ji vsem prehrat

11.01.2013 15:38 | Autor neznámý

to giocozo: Mě se stalo něco podobného, až na to, že jsem nic nereklamoval a soupeře jsem rychle zmatil.

11.01.2013 12:19 | Autor neznámý

Slyšel jsem podobnou historku. Nejmenovaný šachista, povoláním soudce, hrál v přeboru města blicku s nejmenovaným seniorem. Když tu senior uchopí figuru a s hrůzou zjistí, že ať ji postaví kamkoliv, vždy o ni přijde. Duchapřítomně tedy figuru vrátí zpět a zahraje něco jiného. Mladý soudce se samozřejmě oprávněně začne dožadovat pravidla ,,šáhnuto táhnuto,,.Když tu senior svého nebohého soupeře šokuje slovy : ,,Dokaž to ! " Naštěstí opravný tah byla ještě větší konina, než ten původní a soudce lehce vyhrál. No nemají to ti dnešní soudci lehké... 

11.01.2013 11:51 | Autor neznámý

Tak v rapidu se dá remíza opakováním pozice reklamovat jen tak, že zastavím hodiny, zavolám rozhodčího a pokračuju v partii. A když tam rozhodčí uvidí 3x opakování pozice tak by to měl dát za remis.

11.01.2013 08:28 | Autor neznámý

Tak to jsem dosud nezažil, ale těším se, až takového "dobráka" potkám

10.01.2013 23:17 | Autor neznámý

Bohužel, ne všichni lidé jsou charakterní...  Mně osobně se stalo,že partie skončila remis, soupeř si nahlásil výhru a pak tvrdil,že vyhrál.. Nebo v rapidu se opakovala 3x stejná pozice a prohlásil,že mu nic nedokážu, smutné... I tací jsou někteří šachisté,ti dělají šachu akorát ostudu ....

10.01.2013 22:45 | Autor neznámý

Playboy: Tak to jsem také zažil na turnaji u jednoho borca, Vf1 0-1, nevidím partii, nevím, totožné?

Vyprávěl večer vůdce bílých: "Tak dám věž na f1 a krále na g1. Soupeř začne mávat rukami, jak by měl třesavku, přiběhne pán nejdůležitější, něco spolu komunikují a vezme mi krále a dá ho zpět na e1. Tak ho dám zase na g1 a on zase na e1. Tak to ještě jednou opakujem, neví snad co je rošáda? No, kurňa,  nestál jsem dobře, tak říkám třikrát opakovaná pozice, remis. Nerozumím, poučuje mne, jak naposledy, hodně dávno, učitelnica při psaní do písanky, prý o nějakém prstokladu, co dřív a co později. Odcházím a ono pak v tabulce místo půlky......nulka".

10.01.2013 22:32 | Autor neznámý

Taky mě to zarazilo. Viděl bych to na čas.

10.01.2013 21:07 | Autor neznámý

Nedošlo k partii u GM Sergeeva ke kontumaci? Proč by se bílý po Vf1 vzdával?

10.01.2013 14:58 | Autor neznámý

Hotel Olympic má oproti TOP-hotelu na Chodově mnoho výhod - kromě blízkosti centra atd. je zde podstatně lepší osvětlení, ovzduší, pro hráče pohodlnější rozestavění stolů atd. atd. Ale kouřit se může jenom venku, což je v zimě děs a běs...

10.01.2013 14:13 | Autor neznámý

O motivaci víc dostat se na on-line.

10.01.2013 13:42 | Autor neznámý

Přesně tak, ty soupravy jsou děs

10.01.2013 13:27 | Autor neznámý

Ještě jedno zlepšení zbývá - hrát na něčem hezčím než na žlutohnědých skládací šachovnicích, působících jak ze sady společenských her. Ale možná je na druhé straně hrací plán pro mlýn nebo člověče nezlob se.