Bílá je dobrá!

02.12.2008 15:37 | Sněženky a Machři

Třetí kolo souboje Sněženek a Machrů potvrdilo absolutní převahu bílých figur. Možná je to ovlivněno zasněženými ulicemi Mariánských Lázní, kde se vlády pevně ujímá paní Zima. Odvážnější účastníci ovšem stále vyráže...

Třetí kolo souboje Sněženek a Machrů potvrdilo absolutní převahu bílých figur. Možná je to ovlivněno zasněženými ulicemi Mariánských Lázní, kde se vlády pevně ujímá paní Zima. Odvážnější účastníci ovšem stále vyrážejí z teplého hotelu Cristal Palace na krátké procházky po okolí. Přesto si ale účastníci dokáží najít čas na pečlivou přípravu na partie, jak potvrzují některé významné teoretické novinky, které přinesl třetí den bojů.
Dnes pokračuje od 16:00 hodin souboj 4. kolem, výhody bílých figur si budou užívat Machři.

No coment

Partie 3.kola komentoval GM Marek Vokáč

V komentátorské místnosti se rozhořela prudká diskuze již záhy po zahájení kola. Předmětem sporu byla varianta dámského gambitu, kterou zvolila Ushenina proti Karpovovi. Mladá Ukrajinka sice nastupovala k partii s exmistrem světa se značným respektem, zvolila však variantu, která směřuje k nátlakové hře na dámském křídle. Musím se přiznat, že 7.c5 jsem přivítal s nevolí, neboť tah opouští ideu boje o centrum a zaměřuje se plně na nástup bílých pěšců na dámském křídle. Kapitán Sněženek Michal Konopka tento plán vášnivě obhajoval. Já coby naprostý neznalec varianty jsem strávil několik chvil hledáním v databázích. Mimo jiné jsem zjistil, že i samotný Karpov hrál tuto variantu bílými i černými, obě však v partiích rapid šachu. I po tomto průzkumu se mi zdá, že tuto variantu hráči používají spíše jako překvapení a nenašel jsem nikoho, kdo by jí užíval pravidelně a systematicky.

Vysněná partie s Karpovem

Námi sledovaná partie kopírovala oba zmíněné Karpovovy vzory poměrně dlouho ve svižném tempu. Karpov se poněkud odchýlil při tahu 16…Je4, nicméně i další průběh sledoval poznámky jedné analýzy, teprve tah 19….Db7 plně odhalil Karpovův nový plán. Jednoduše dokončil vývin a zahájil aktivní protihru postupem pěšce „b“. Bílý volný pěšec na „c7“ ho nechával chladným, neboť jeho další postup měl pod dobrou kontrolou.

22…b4 23. axb4 Sxb4 24.Sd6!!

Další dlouhou diskuzi mezi přihlížejícím vyvolala možnost černého 22…b4. Zdálo se, že po výměnách pronikne černý jezdec na výhodné pole „c4“. Karpov se na dlouho zamyslel a zvolil jinou cestu, zřejmě proto, že objevil pokračování 23. axb4 Sxb4 24.Sd6!!, kterou nám po delší době ukázal až počítač. Po té totiž nejde 24….Vxd6 25.Dxa4 a bílý získává ještě figuru na „b4“ nebo „d7“. Vynuceno by proto bylo 24…..Vb6 s dalšími výměnami a prakticky rovnou pozicí, ve které je ale pěšec „c7“ kvalitnější zbraní než pěšec „a4“.

Náhradní plán převodu jezdce Jf6-e8-d6-c4 má ale slabé místo, které by bylo vidět, kdyby černý kryl svého pěšce „b5“ tahem 23….Vb6. Přišlo by 24. Vc5!, oběť kvality je nutno přijmout, bílá ale za ní dostane pěšce „b5“ a volný přístup na pole „b8“, což v souvislosti se slabou osmou řadou přivede černého do velkých problémů. Karpov musel umístit věž na „a5“, kde zdaleka není tak aktivní. Zdálo se tak, že iniciativa přešla na stranu bílé, Karpov však pečlivou obranou hrozby odrazil a po časové kontrole byl zaznamenám smír.

Dlouhou analýzu Karpova s Usheninou natáčela i chvílemi televize Prima. (zdroj: nss.cz, foto: Petr Boleslav)

Jana Jacková vítězí s Olafssonem

Pro Machry to byl jediný úspěch dne, protože krátce předtím pod dojmem vývoje zápasu zariskoval v prakticky rovné pozici Fridrik Olafsson a do té doby v poklidném rytmu se vyvíjející partii s Janou Jackovou přiostřil otevřením královského křídla (postup g6+f5). Tím své pevné postavení oslabil a bílá dostala šanci rozvíjet plusy své pozice (kontrola pole „d5“, majorita na dámském křídle). Než k tomu však došlo, dopustil se černý hrubé chyby tahem 41…Sd8?, ztratil jednoduchou kombinací pěšce a bílá rychle zvítězila.

Fridrik Olafsson se nikdy nebrání pozdější analýze (zdroj: nss.cz, foto: Petr Boleslav)

Vlastimil Hort ztratil body

Pěkné partie se vydařily dvěma zbývajícím Sněženkám. Vlastimil Hort se snažil vyhnout s Viktorií Cmilyte teoretické diskuzi v hlavních variantách slovanské tahem 6….Ja6. V následujících improvizacích ale ztratil poměrně hodně času. Bílá nejdříve běžným způsobem dokončila vývin a své agresivní záměry dala najevo převodem dámy na „h3“. Zde nastal klíčový moment partie. Po dalším dlouhém zamyšlení Hort zavrhl možnost 11….Sf5. Zdálo se, že by bílá mohla rozvinout svou aktivitu tahem 12. g4, ale bílé se právem nelíbila kombinační protiakce 12….Jxg4! 13. Jxg4 h5 14. f3 Vh6!, po které by se černý zmocnil silného protiútoku. „Opakovat tahy jsem nechtěla, musela bych dámu vrátit z h3 do centra a hledat jiné rozvíjení malé prostorové převahy,“ upřesnila své plány Viktorija Cmilyte po partii.

Ke třetímu kolu si objednal velmistr Vlastimil Hort místo obvyklé kávy heřmánkový čaj (zdroj: nss.cz, foto: Petr Boleslav)

Hort však nakonec zvolil problematický tah 11….Dc8, po kterém bílá nastoupila svými pěšci do útoku. Černý se mu snažil čelit výměnami, ale bílá obětí figury 15. Jxf7! zahájila přímou akci. Vyhlídky černého byly velmi špatné nejenom protože mu na hodinách zbývalo pouhých osm minut do kontroly ve třicátém tahu, příval bílých pěšců si klestil cestu skrz černé figury k nepřátelskému králi. Nouzové vrácení figury tahem 17….Vd8 je nemohlo nasytit. Michal Konopka navrhoval rozvíjet útok velmi silným tahem 18. g5!, který se líbil i počítačům. Bílá se však spokojila s vyrovnáním materiálu a pokračováním v útoku vpádem věže na „e6“. Výměnou na uvedeném poli v silné časové tísni černý urychlil konec partie. Závěrečnou sérii taktických úderů si bílá vychutnala.

Teoretický souboj ve francouzské

Kateřina Němcová si připsala první celý bod v turnaji s Wolfgangem Uhlmannem

Ústřední partií byl pro mne souboj Němcová – Uhlmann. Nejmladší účastnice zápasu se směle pustila do principiálního teoretického souboje s vyhlášeným znalcem francouzské obrany. Třiasedmdesátiletý Uhlmann však dokázal, že i v tomto věku věnuje svému milovanému zahájení velkou pozornost, když vyrukoval s významnou teoretickou novinkou 13….Dc7. Kromě dvou nesmělých improvizací 13…Dd8 se celý svět dosud věnoval pouze tahu 13…Da4. Cit znalce však Uhlmanna dovedl k myšlence centralizace černé dámy, která přes pole „e5“ výrazně zasahuje do většiny kombinačních zápletek. Například ideový tah 14. g4 černý odráží tahem 14. …Jcxd4! 15. Jxd4 De5+! a černý již získává výhodu.

Kateřina však nepropadla panice a způsob, jakým se s novinkou vypořádala, svědčí o jejím mimořádném talentu. Po delším zamyšlení zvolila jedině správné 14. dxc5 Je5 15. 0-0! Dokončení vývinu konsolidovalo bílé figury a nyní bylo na černém dokázat, jakou aktivitu jeho figury v centru dokáží vyvinout bez přispění spícího dámského křídla.

Tah 15….g6 je sporný, protože zvýšil slabost černých polí v táboře černého. Navíc černý pominul i další zajímavou možnost 16….Jxd3 17. cxd3 e5 (po které asi bílá musí o výhodu bojovat závazným 18. g4!?). Postup zvolený v partii Kateřina rozvrátila výborným tahem 19. Dc3!, po kterém se černý ocitl na pokraji prohry. Vládu na černými poli šachovnice mohla bílá dále upevnit silným tahem 20. De5!. Postup zvolený v partii nebyl tak důrazný a černý stihl alespoň trochu zabezpečit svého krále (h6 a Kh7). Bílá již pociťoval jistý nedostatek času, který si vyžádala předchozí náročná srážka, a spokojila se s pouhým ziskem pěšce na „e6“. To vyvolalo mezi diváky obavy o vítězství bílé v této partii, neboť černé figury se konečně rozehrály a slabost první řady dávala černému i slušné šance na protihru.

Hrací sál (zdroj: nss.cz, foto: Petr Boleslav)

Rozhodujícím prvkem partie se však přece jen projevila zranitelnost černého krále, na kterou černý pozapomněl při hledání aktivní protihry (29. …Dc5?) a přehlédl obrat, který naopak bílé přes poslední minutu na hodinách neunikl. Tah 31. Vh8+!, který Kateřina vystřihla ihned po časové kontrole překvapil i diváky a komentátory. Černý nemohl uniknout přechodu do jednoznačně prohrané pěšcové koncovky. Po několika tazích se s tím smířil i on sám. Přes drobné zaváhání při realizaci výhody je předvedený výkon Kateřiny Němcové v této partii jedním z nejlepších v její dosavadní tvorbě.

Partie

Rozpis kol

Round I Round II Round III Round IV
Ushenina - Olafsson
1:0
Hort - Ushenina
1:0
Ushenina - Karpov
1/2
Uhlmann - Ushenina
Němcová - Hort
0:1
Olafsson - Němcová
1/2
Němcová - Uhlmann
1:0
Karpov - Němcová
Jacková - Karpov 1:0 Uhlmann - Jacková
1:0
Jacková - Olafsson
1:0
Hort - Jacková
Cmilyte - Uhlmann
1:0
Karpov - Cmilyte
1:0
Cmilyte - Hort
1:0
Olafsson - Cmilyte
Round V Round VI Round VII Round VIII
Olafsson - Ushenina Ushenina - Hort Karpov - Ushenina Ushenina - Uhlmann
Hort - Němcová Němcová - Olafsson Uhlmann - Němcová Němcová - Karpov
Karpov - Jacková Jacková - Uhlmann Olafsson - Jacková Jacková - Hort
Uhlmann - Cmilyte Cmilyte - Karpov Hort - Cmilyte Cmilyte - Olafsson

Stav zápasu po 3. kole

I II III IV V VI VII VIII
Snowdrops 3 1/2 3 1/2
Old-hands 1 3 1/2 1/2
Total Snowdrops 3 3 1/2 7
Total Old-hands 1 4 1/2 5

Odkazy

Pražská šachová společnost
On-line přenos a partie ke stažení
4x 2452x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
03.12.2008 11:15 | Autor neznámý

Pár slov k francouzké v partii Němcová - Uhlmann: tah 13...Dc7 se již hrál (nejméně) čtyřikrát, např. v partii Liehr - Weber (Germany email 2004) se dále shodně s naší partií hrálo 14.dxc5 Je5 15. 0-0 g6 16. Dh3 a nyní místo 16...dxc4 jak zatáhl Uhlmann, se ve zmíněné partii stalo 16...Jxd3 17.cxd3 e5 18.g4 Jd4 19.Jxd4 exd4 20. Vfe1 dxc4 21.Ve8+ Vf8 22.Vxf8 Kxf8 23. Dh4 s výhodou bílého, který také partii nakonec vyhrál. Domnívám se, že místo 15...g6?! je pro černého lepší 15...dxc4, např.16.Jxe5 Dxe5 17.Sxc4 Vg6! 18.Dh3 Dxc5 19.Dc3 Dc6 20. f3 Jh4 21.Vf2 Sd7 a černý může být spokojenější, než v partii.

02.12.2008 19:59 | Autor neznámý

Ushenina vstřelila první gól černými Uhlmannovi. Konečně prolomení barev!

02.12.2008 16:53 | Autor neznámý

Jestli to dnes machři neotočí, rozzlobím se a budu tam muset zajet vyčinit jim.

02.12.2008 16:52 | Autor neznámý

Mladé dámy volily bílými vesměs sympatické útočné pojetí, jemuž machři přes své obrovské zkušenosti v obou černých kolech nedovedli čelit. Vskutku svěží výkon sněženek, radost pohledět!