Nikdo v trháku

04.05.2011 05:43 | Šachový festival Ostravský koník 2011

V Ostravě odezněla první čtyři kola a tak je na čase trochu zbilancovat. Pochlubit se stoprocentním ziskem už nemůže nikdo a tak pro členství v průběžně vedoucí pětici bylo potřeba nasbírat tři a půl bodu. To se povedlo prvnímu ...

V Ostravě odezněla první čtyři kola a tak je na čase trochu zbilancovat. Pochlubit se stoprocentním ziskem už nemůže nikdo a tak pro členství v průběžně vedoucí pětici bylo potřeba nasbírat tři a půl bodu. To se povedlo prvnímu nasazenému Viguenu Mirumianovi a trojce turnaje Vladimíru Sergeevovi. Dále se, možná trochu překvapivě, účastní trio polských juniorů - Michal Matuszewski (2384), který ve čtvrtém kole remizoval právě se Sergeevem, Grzegorz Nasuta (2209), jehož včerejší výhra byla ozdobou kola a Pawel Flak (2193).

Mimo níže uvedených fotografií si dovolím vybrat opět jednu ukázku. Ve třetím kole zkřížili zbraně IM Serguei Vesselovsky (2360) a Jakub Chlevišťan (2118). Po úvodních "ruských" 1.e4 e5 2.Jf3 Jf6 3.Jxe5 d6 4.Jf3 Jxe4 5.d4 d5 6.Sd3 Sd6 7.0-0 0-0 8.c4 c6 to vypadalo na bezpečné vody, ale... 9.Dc2 Jf6 10.Jc3 Sg4 11.Je5 dxc4 12.Sxc4 Sh5 13.Sg5 Dc7 14.Sxf6 gxf6 15.Df5 fxe5 16.Dxh5 exd4 17.Je4 Se7 Jak komentoval IM Lukáš Klíma v salónku pro diváky, bílému se povedlo rozčísnout postavení černého na královském křídle a získává velmi silný útok. Na diagramu č.1 je patrně kritická pozice, v níž má bílý více lákavých tahů. Pro zakončení útoku se nabízí plán s převodem věže na třetí řadu, kde by z pole h3 nejvíce podpořila útočné choutky bílé dámy. Která věž by to však měla být? A kudy? 18.Vad1 Tomuto započatému přesunu stihne černý bránit akcí 18...Jd7 19.Vd3 De5 a začíná se blýskat na lepší časy. Věží z f1 přes déčko nedosáhne bílý ničeho více. Při pochodu na třetí řadu je potřeba ze strany bílého splnit důležitou podmínku - vzít pod kontrolu pole e5. 18. f4!, a je hotovo! Nyní černý brání matu pouze za velké materiální ztráty např.: 18...Dd8 19.Vf3 d3 20.Vh3 Dd4+ 21.Kh1

Diagram č.1

Diagram č.2

Bílý však zvolil jinou cestu, na které se nevyhnul nepřesnostem. 18.Jg5 Sxg5 19.Dxg5+ Kh8 20.Df6+ Kg8 21.Dg5+ Kh8 22.Df6+ Kg8 23.Vad1 Jd7 24.Df5 Je5 25.Vxd4 Vad8 26.Ve4 Jg6 27.h4 Vfe8 Černý už konsolidoval síly a bílému se útok zadrhává. 28.Vfe1 Vxe4 29.Dxe4 Da5 30.b4 Dh5 31.g3 Kg7 32.Sb3 f5 33.De6 f4 Diagram č.2 Zde bílý rezignoval tahem 34.De2 1/2-1/2, mohl však jednou ztracený půlbod vydobýt zpět po 34.Df7+ Kh6 35.Ve6 +-

Fotografie 3. kolo

Pozvat hráče na blížící se turnaje Czech Tour přijel do Ostravy Jiří Petružálek (vpravo) (zdroj: nss.cz)

FM Boris Furman (zdroj: nss.cz)

Souboj našeho juniora Jaroslava Bureše (vlevo) s o tři roky mladším Grzegorzem Nasutem skončil nakonec remízou (zdroj: nss.cz)

Pár slov před partií. IM Jan Sikora-Lerch (vpravo) a IM Ivan Hausner (zdroj: nss.cz)

Jan Turner bedlivě sleduje reakci svého soupeře (zdroj: nss.cz)

FM Stanislav Fiřt (zdroj: nss.cz)

GM Viguen Mirumian (zdroj: nss.cz)

Jakub Chlevišťan (zdroj: nss.cz)

FM Jaroslav Čempel (zdroj: nss.cz)

Fotografie 4. kolo

Soupeřem Jaroslava Bureše (vpravo) ve 4. kole byl jeden z trojice 100% Pawel Flak (zdroj: nss.cz)

Záběr na přední stoly (zleva): IM Serguei Vesselovsky bojuje černými proti Michalu Obrusnikovi, na druhém stole probíhá souboj jedničky turnaje Viguena Mirumiana s Karolínou Olšarovou (zdroj: nss.cz)

Grzegorz Nasuta (2209) (zdroj: nss.cz)

Partie Jakuba Chlevišťana s Jackem Orzechowskim skončila rychlou remízou (zdroj: nss.cz)

FM Jan Bartoš (zdroj: nss.cz)

Miloslav Drábek ze Sokolu Písek proti Cyrilu Papánovi z Nového Jičína (zdroj: nss.cz)

WFM Magdaléna Miturová (zdroj: nss.cz)

WCM Maria Leks (zdroj: nss.cz)

Monika Gluszko (zdroj: nss.cz)

Ústřední postavou Josef Lys (zdroj: nss.cz)

Až do holých králů šla partie na prvním stole mezi Michalem Matuszewskim a Vladimírem Sergeevem (zdroj: nss.cz)

Souboj v B-turnaji na prvním stole: Karol Grečný (vlevo) a Jiří Marek (zdroj: nss.cz)

Na předních šachovnicích turnaje B bojuje i redaktor Šachového týdeníku Aleš Kubeczka (zdroj: nss.cz)

Partie

Odkazy:

Ostravský koník 2011
On-line přenos (8 šachovnic, 16.00 hodin)
FIDE Open A - výsledky
FIDE Open B - výsledky
FIDE Open C - výsledky
22x 4088x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (22) Aktualizovat
07.05.2011 11:12 | Autor neznámý

Tak sem nad tím ještě na pozadí přemýšlel a myslím že je docela těžké vymyslet pravidla speciální pro bughouse tak, aby se tím snížil význam rychlosti při tempu X 0 (X minut na partii bez času na či za tah). Obecně se to vždy bude blížit tomuto modelu (že čas navíc znamená možnost postát a mít výhodu z možnosti nasadit účinější figurku) : pokud jeden tým hraje á tempo a druhý tah třeba za 3s, tak dřív či později na jedné šachovnici rychle mhrající tým zastaví a spoluhráč á tempo vyčistí šachovnici (dovymění zbytek figurek takže zůstane v podstatě prázdná šachovnice kde je jen král pár pěšců a možná jedna figura) a do takové pozice pak stačí si postát a nasázet mata (je jedno zda dvoutahový či jednotahový, páč pokud mám v ruce dámu a je orázdná šachovnice tak vždy můžu dát šach a poté co soupeř uhne králem dám šach z pole o jedno pole vzdálené od pole co jsem předtím už napadl, a pak už dojedu na krále normálně). Tak by mně zajímalo kde mám v modelu chybu ? Co ostraváci používají při té argumentaci že vyhraje  a já sem přehlédl ?

PS. Jo třeba by šlo zavést že kdo má v ruce více jak 3 figurky tak musí nejprve nasadit pěšce a pak střelce a pak až koně a pak věž a pak dámu, čímž by spoluhráč musel přestat měnit aby spoluhráč neměl z toho nevýhodu případnou. Ale ani to nesníží význam časové výhody, jen se bude rychle tahat do momentu než by šla třetí figurka a navíc to povede k situacím jak dát soupeři do ruky 4. figurku aby nemohl nasadit třeba dámu, takže čas zase bude hrát roli. No nic sem zvědav jaký model hypotetický při diskusi používáte v Ostravě, že vyhrává tento argument že by jiná pravidla znamenali zvýšení role času a tedy mlácení do hodin, resp. že změna pravidel k této co máte to snižuje. Mně to prostě nevychází, sem na to nepřišel.

06.05.2011 19:28 | Autor neznámý

Co se týče argumentu mlácení do hodin, tak si myslím že není nikde prokázané, že tím, že nelze stavět do matu má čas menší cenu, může to být i naopak. Navíc třeba pravidlo o tom, že můžu opakovat pozici neonečněkrát může vést  k extrémnímu mlácení do hodin v soutěži rukou. Jinak pokud se mají šetřit hodiny doporučuju tempo bronstein v němž se hraje Czech Open v posledních letech, tam není důvod hrát rychleji (ono teda víc jak v bleskovkách se hodiny neomlátí, ale kdo chce pohodovější pomalejší tempo, tak bronstein (čas na tah) to řeší, řeší to částečně i přidávání času za tah).

06.05.2011 19:20 | Autor neznámý

Jako přímý účastník jsem napsal malinké info o turnaji z mého pohledu. Takže pokud si to někdo chce přečíst, tak může. Nikoho nenutím

na http://alamarschest.wz.cz/news

06.05.2011 18:34 | Autor neznámý

No já jsem hrát samozřejmě nemoh, musel jsem se připravvat, abych nezklamal své fanoušky na onlinu .

A co se týče těch pravidel, já bych povolil aspoň stavění do matu, ale na to vždycky všichni argumentujou, že by to vedlo akorát k velkému blicání a mlácení do hodin a jejich ničení.

06.05.2011 15:47 | Autor neznámý

dodatek oprava : tak sem se díval do tabulky a ono se zdá že všichni ostraváci tam ani nehráli, žeby tu někoho nebavilo hrát ostravská pravidla ikdyž je ostravák, protože pohodovější je pro něj hrát na internetu ty mezinárodní ? :)

06.05.2011 15:44 | Autor neznámý

Ještě sem přemýšlel nad tím, co znamená po ostravsky "pohodový turnaj", u nás to znamená turnaj kde pokud možno všichni hrají v pohodě, což mi nepřijde že by nějak souviselo s tím jaká pravidla se hrají. Co sem se ptal lidí tak pro některé třeba loni to moc pohodové podle jejich vyjádření nebylo když zjistili že se hrají neoficiální pravidla, protože když už se občas dostali k tomu aby si s někým zahráli a chtěli si pak zahrát turnaj a vyzkoušet si teda co už znají zase po nějaké době tak zjistili že musí řešit kde v čem je jaká změna. Na druhou stranu občas se ke mně donese jak někteří říkají "mezinárodní pravidla jsou příliš akční, to v našich co sme někde hráli kdysi v klubu by se nám určitě dařilo lépe" ... Tak sem si říkal zda Ostrava jede na těchto vlnách ? Jak říkám jen se ptám a snažím se pochopit co je záměr jaké klady a zápory to přináší oproti standardu a co tím autor zamýšlí dlouhodobě, toť vše ...

06.05.2011 15:27 | Autor neznámý

Jo jinak teda na chessresults už sou výsledky když se klikne z menu na A turnaj na chess results a pak tam už je odkaz, už sem to našel

http://www.chess-results.com/tnr49281.aspx?art=0&lan=1&wi=1000

Re P.Háse : to by bylo zajímavé udělat seznam partií kde výrazně silnější hráč prohrál, třeba bysme se přiučili nějaké triky :)

06.05.2011 15:23 | Autor neznámý

Oni sou nějaký bodíky za aktivitu ? že bych do toho trochu víc šlápl ?

Re: No já se jen snažím pochopit proč někdo pořádá relativně štědře dotovaný turnaj v ostravské verzi, když na internetu pak stejně (včetně ostraváků) hrají všichni tu mezinárodní ? A logicky z toho pak vychází hypotézy typu viz výše, tedy zde níže, nic víc nic míň. Jinak já osobně znám či sem znal a hrál počítám tak nejmíň 5 verzí holanďanů, ale mixovat bych asi všecky do sebe nechtěl, i tak je problém najít spoluhráče co umí trochu aspoň tu oficiální a najít 4 a více lidí na nějakou zvláštní o tom nemluvě :) To je občas tak trochu asi jako najít hráče na dvouminutové šachy nebo někoho kdo má chuť si zahrát fišerovky, lidi preferují často to co se hraje tak nějak nejvíce.

06.05.2011 14:42 | Autor neznámý

On hlavně by SKA měl napřed ty své příspěvky psát nanečisto třeba v notepadu a pak teprve udělat finální verzi. Takhle je občas jeho "myšlenkové poskakování" dost nepřehledné a často je nutné dlouze přemýšlet, co tím vlastně chtěl říci.

Nejlepší je Bond, včera jsem dával dohromady celkovou databázi českých soutěží v poslední sezóně a namátkou jsem zahlédl prohry s hráčem cca 1750 a 1880, s jedním z nich v Ruské dokonce ve 24.tazích a tady .. s klikou odremizuje mm ...

06.05.2011 13:54 | Autor neznámý

SKA asi sbírá bodíky za aktivitu a hodlá si pak se slevou zakoupit knihu o ostravských holanďaněch, jinak si tento mnohopříspěvkový slovní průjem nelze vysvětlit

06.05.2011 12:51 | Autor neznámý

Re SKA: Pořád jsi tak nějak nepochopil, že tu nepořádáme "mistrovství vesmíru v Ostravských holanďanech" ale pohodový turnaj, kde na pořadí až tak nezáleží, a mistrovství republiky je nám u prd...

06.05.2011 10:32 | Autor neznámý

co je špatného nad tím, se na chvíli zamyslet nad koncepcí a dopady a shrnout co kde člověk slyšel ?

05.05.2011 22:18 | Autor neznámý

Ty máš fakt dost, na to snad ani nemá smysl reagovat...

05.05.2011 13:47 | Autor neznámý

Nemluvě o tom, že to tak prezentovali či na to naráželi nejednou určitě i někteří hráči co se jim dařilo v těchto ostravských pravidlech a nedařilo se jim pak na oficiálním mistrovství ČR v mezinárodních ... ono to kolem toho pak logicky vytváří takovouto auru ...

Takže zase bych pořadatelský záměr nepodceňoval

05.05.2011 13:42 | Autor neznámý

Navíc mi přijde celkem logické, že pokud jako pořadatel dám první ceny takové že minimálně ta první zaplatí cestu komukoliv z ČR, říkám tím defakto "chci tu mít nejsilnější tým v těchto pravidlech - toť výzva", pokud bych chtěl mít třeba co nejvíce jen lokálních hráčů, naopak dám co nejvíce cen menších a nebudu měnit pravidla, pokud totiž k tomu poupravím pravidla aby se lišila od mezinárodně hraných oficiálních, v podstatě tím dělám výzvu ve smyslu (prosím berte to s nadsázkou)  "zde se hraje o titul dle těchto pravidel, které ovládají naši hráči" , něco jako když je více asociací boxu apod ne ?  Daní za to je teda to že pak příležitostní hráči mají v tom zmatek a nezahrají si podle toho na jiných turnajích i mimo ČR (Berlín,Slovensko,Moskva apod se vše hraje dle mezinárodních pravidel stejných jedněch), ale to je vždy něco za něco, koneckonců proč by si nemohl někdo rozjet vlastní směr, zvlášť pokud to mezi sebou místní borci trénují desítky let ...

05.05.2011 13:30 | Autor neznámý

Ono taky jediný důvod proč se tam objevili hráči z HK podle mně byla ta výzva pokusit se změřit v jiných pravidlech, jinak samozřejmě by to žádná výzva nebyla, páč v mezinárodních pravidlech a pravidlech ŠSČR se o titul hraje na Czech Openu. Navíc by aspoň to vyhrál někdo z domácích a mohli si tak zaplatit cestu na MČR kde se schází česká špička z celé republiky a často i nějací dost silní zahraniční hráči.

05.05.2011 13:24 | Autor neznámý

No já sem si vždy myslel, že to naopak Ostraváci pojímají ty holanďany velmi prestižně a schválně nehrají oficiální mezinárodní pravidla, protože jsou tak dobří v těch jejich pravidlech a specializovaní na ně (nechtějí zahodit roky tréningu přechodem na mezinárodní)

05.05.2011 12:17 | Autor neznámý

Holanďani asi nejsou moc prioritou organizátorů. Ten turnaj je primárně o tom pokecat, popít, dívali jsme se u toho na velkém plátně na hokej... samozřejmě krom té vítězné dvojce. Jinak druzí skončili Klíma, Neděla, třetí Adámek, Kratochvíl, čtvrtí Ivanov, Strebkovs.

05.05.2011 10:32 | Autor neznámý

Hmm aktuálnost webu Ostravského koníka letos nějak pokulhává ? 3.5.2011 v 2100 s hrál turnaj v ostravském bughouse, tj. před více jak dnem a ať klikám kam klikám (nikde není v hlavním menu položka Výsledky tak sem zkoušel oklikat i jiné cesty) tak nikde nenacházím výsledkovou tabulku ... tak kde je skryta zrakům veřejnosti

04.05.2011 22:35 | Autor neznámý

Jo tak to byli uřadující mistr ČR v bughouse šachu a vícemistr ČR z loňska. Dejte pak vědět až bude detailní tabulka na webu.

04.05.2011 22:01 | Autor neznámý

Karel Kratochvíl s nevím kým skončil 3., Lukáš Klíma s nevím kým 2. a vyhráli nějací specialisti na bughouse.

04.05.2011 20:07 | Autor neznámý

Kdy budou na webu výsledky turnaje v ostravské verzi pravidel bughouse dvojšachu ? Letos tam měl jet někdo ze špičky klasického bughouse šachu zkusit zahrát ... tak by mně zajímaly detaily ...