Nastupující řešitelská generace

22.07.2011 05:43 | Řešitelská soutěž Kavárna Evropa Open v Pardubicích

Pravidelnou součástí prvního víkendu na Czech Open je i řešitelská soutěž, která se letos konala 16.-17. 7. Oproti původním přihláškám se startovní pole rozrostlo jak co do kvality, tak i pokud jde o počet, a na startu se prezentova...

Pravidelnou součástí prvního víkendu na Czech Open je i řešitelská soutěž, která se letos konala 16.-17. 7. Oproti původním přihláškám se startovní pole rozrostlo jak co do kvality, tak i pokud jde o počet, a na startu se prezentovalo celkem 25 účastníků ze šesti zemí (Česko, Litva, Nizozemí, Polsko, Slovensko, Ukrajina). Mezi nimi byla dvojice velmistrů, jeden mezinárodní mistr a čtyři mistři FIDE, další ze soutěžících již splnil všechny normy a čeká na udělení posledního ze zmíněných titulů letos v srpnu.

V prvním kole dvojtažek rozhodčí Pavel Kameník vybral i jednu skladbu s dvěma pozicemi, takže se řešily vlastně čtyři úlohy místo obvyklých tří. Osm účastníků stejně bodovalo naplno, výpadek ale z okruhu favoritů postihl GM D. Wissmanna, který získal jen polovinu možných bodů. Trojtažky byly ještě obtížnější a pouze pětice soutěžících se dostala přes deset bodů. Všichni přitom spotřebovali plný čas, jediným, který našel vše bez chyby, byl IM P. Górski. Vítězem studiového kola se stal M. Limontas – opět byl jediným, kdo zaznamenal stoprocentní bodový zisk a spotřeboval na něj 81 minut ze 100 možných. To mu také zajistilo vedení po prvním dnu s celkovým ziskem 44,25 bodu, o více než jednu skladbu pozadu byl P. Górski, další řešitelé již byli naskládáni v malých bodových odstupech.

Druhý den začínaly pomocné maty. První dvě skladby téměř nikomu problémy nezpůsobily a tak o přesunech v pořadí rozhodovala nejdelší pětitahová skladba – tu úplně vyřešili D. Wissmann a M. Kolčák, dalších sedm soutěžících v ní našlo alespoň jedno řešení ze dvou. V oddělení mnohotažek se pořadí měnilo jen mírně, a to od třetího místa níže, závěrečné kolo samomatů pak v první osmičce už nepřineslo vůbec žádné změny – celkový vítěz M. Limontas sice nepatřil mezi nejlepší, ale měl již dostatečný náskok, a následujících osm řešitelů si poradilo jen s jednou ze dvou delších skladeb, ovšem jen pro posledního z nich to znamenalo posun o jedno místo.

Kompletní výsledky a řešené skladby je možné stáhnout z problem64.beda.cz

Pořadí:
1. M. Limontas (LTU) 75,5 bodu / 339 minut, 2. FM M. Kolčák (SVK) 73 / 348, 3. GM M. Dragoun (CZE) 70,75 / 347, 4. GM D. Wissmann (NED) 70,25 / 339, 5. IM P. Górski (POL) 69,5 / 360, 6. FM M. Vanka (CZE) 69 / 339, 7. M. Vyparina (SVK) 62 / 358, 8. FM H. Uitenbroek (NED) 55,25 / 360, 9. T. Peitl 53 / 359, 10. FM Ľ. Širáň (oba SVK) 52,25 / 358, 11. R. Królikowski (POL) 46,5 / 359, 11. M. Svrček (SVK) 45,5 / 360, 12. Z. Libiš 45,25 / 349, 14. F. Sabol (oba CZE) 42,5 / 360, 15. J. Marciniszyn (POL) 40,25 / 360, 16. V. Markovcij (UKR) 33,5 / 358, 17. M. Henrych (CZE) 32,5 / 357, 18. J. Matlak (POL) 30,75 / 356, 19. L. Ursta (CZE) 23,25 / 359, 20. J. Mickevicius (LTU) 23 / 339, 21. K. Jurkiewicz 22,75 / 360, 22. M. Kolodziejski (oba POL) 13,5 / 360, 23. J. Burda 12,25 / 353, 24. A. Fica (oba CZE) 12,25 / 360, 25. J. Kolčák (SVK) 11 / 359.

Jako ukázku přinášíme jednu z řešených studií.