Dvě kola do konce

22.01.2010 07:03 | Open Mariánské Lázně

O uplynulém víkendu byl v prostorách hotelu Kossuth v Mariánských Lázních zahájen IX. ročník mezinárodního šachového festivalu OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 2010. Tento festival je předposlední devátou akcí seriálu CZECH TOUR 2009/2010. ...

O uplynulém víkendu byl v prostorách hotelu Kossuth v Mariánských Lázních zahájen IX. ročník mezinárodního šachového festivalu OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 2010. Tento festival je předposlední devátou akcí seriálu CZECH TOUR 2009/2010. Záštitu nad festivalem převzal starosta Mariánských Lázní pan Zdeněk Král. V hlavních šachových turnajích A, B1,B2,B3 a C se na start postavilo celkem 186 hráčů z 24 zemí. Nejpočetněji jsou zastoupeny Česká republika, Německo, Polsko a Rusko. Nejvzdálenějšími účastníky jsou zástupci Uzbekistánu a Gruzie, zajímavostí jistě je i zastoupení šachového trpaslíka – Lichtenštejnska.

Bude někdo následovat?

Je tomu 8 let, kdy se prvního ročníku tohoto festivalu zúčastnil mladičký hráč z Norska Magnus Carlssen. Předvedl celkem sympatický výkon a obsadil 10. místo (viz. Mariánské Lázně 2002). Od 1. ledna 2010 je 1. hráčem na světovém žebříčku ELO FIDE. I v letošním roce zde mezi ostřílenými borci startuje i řada mladých talentovaných hráčů z různých zemí. Bude ho v budoucnu někdo následovat?

Velmistrovský turnaj A

Ve velmistrovském turnaji A se na startu sešli zástupci 6 zemí a mezi nimi jsou 3 nositelé velmistrovského titulu. Nejvýše nasazeným hráčem v tomto turnaji je mezinárodní mistr Pavel Šimáček z Grygova, jehož start je veden dalším pokusem získat bal pro udělení titulu mezinárodního velmistra. Vstup do turnaje se mu velmi povedl, když po vítězství nad IM Vávrou z Prahy remizoval ve druhém kole s GM Vokáčem, reprezentujícím Nový Bor. Skvělý vstup do turnaje zaznamenal teprve třináctiletý talent z Maďarska IM Richard Rapport, když vyhrál obě úvodní partie. Dařilo se mu i nadále a společně s Polákem IM Dominikem Orzechem mají reálnou šanci na zisk 7 bodů a tím i splnění velmistrovské normy. Na tu bohužel ztratil šanci díky prohře v šestém kole náš Pavel Šimáček.

IM Richard Rapport. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Otevřený turnaj C

V otevřeném turnaji C jsou největšími favority oba velmistři – Stojanovič ze Srbska a Ivanov z Ruska, ovšem na stupně vítězů si myslí minimálně první desítka startovního pole, mezi kterou se nachází i 4 nositelé titulu mezinárodního mistra. Nejvýše nasazeným hráčem České republiky je Jan Turner ze Šakalu Kozolupy, kterému se však moc nedaří a po sedmi kolech je se 4,5 body na 23. místě. Většina favoritů v úvodním kole nezaváhala, a tak zřejmě největším překvapením prvních dvou kol je remíza domácího borce Panoše z Mariánských Lázní se zkušeným mezinárodním mistrem Četverikem z Ruska. Před závěrečnými dvěmi koly je na čele s půlbodovým vedením nasazená dvojka Michail Ivanov stíhám šestibodovým Mihajlo Stojanovičem.