Lázničku čeká zkušený toreador

01.03.2012 11:39 | Novoborská šachová corrida

Loňská premiéra Novoborské šachové corridy se dočká svého pokračování. Po Davidu Navarovi vstoupí do Lázničkovy skleněné arény další soupeř. "Bylo jasné, že po zápase s Davidem Navarou musíme hledat pro Viktora dalšího soupe...

Loňská premiéra Novoborské šachové corridy se dočká svého pokračování. Po Davidu Navarovi vstoupí do Lázničkovy skleněné arény další soupeř. "Bylo jasné, že po zápase s Davidem Navarou musíme hledat pro Viktora dalšího soupeře v zahraničí," referuje za organizátory Petr Boleslav a dodává: "Naše pozvání přijal toreador na slovo vzatý. Jsem spokojen, věřím, že i diváci se budou dobře bavit."

GM Alexej Širov

Alexej Širov, Karlovy Vary 2007 (foto: Martin Chrz)

V roce 1988 se stal světovým šampionem do 16 let, vicemistrem světa do 20 let v roce 1990, kdy rovněž získal titul velmistra. Je vítězem četných mezinárodních turnajů, jmenujme Biel 1991, Madrid 1997 společně s Vaselin Topalovem, Ter Apel 1997, Monte Carlo 1998, Merida 2000, M-Tel Masters 2009.

V roce 1998 se Alexej Širov probojoval na žebříčku FIDE na čtvrtou pozici, na základě čehož byl pozván na zápas s Vladimirem Kramnikem o právo vyzvat mistra světa Garriho Kasparova. Širov zápas vyhrál 5,5:3,5 při dvou výhrách, žádné porážce a sedmi remízách. Plány na zápas s Kasparovem ale padly kvůli nedostatečnému finančnímu krytí ze strany sponzorů. Když pak následně Kasparov hrál zápas v roce 2000 s Kramnikem, Širov trval na tom, že jejich zápas je neplatný. Roku 2000 se Širov dostal do finále turnaje o titul mistra světa a prohrál s Višim Anandem. V květnu až červnu 2007 se zúčastnil kandidátského turnaje mistrovství světa. V prvním kole porazil Michala Adamse +1 -1 =4 v rapidovém rozstřelu, byl však poražen v druhém kole Levonem Aronianem 0-1 při pěti remízách. V prosinci 2007 se probojoval do finále Světového poháru v Chanty-Mansijsku, kde prohrál s Gatou Kamským 1,5:2,5. (zdroj: cs.wikipedia.org)

Velmistra Alexeje Širova (narozen 4. července 1972) není třeba v našich zeměpisných šířkách více představovat. Naposledy ho čeští fanoušci mohli vidět v roce 2007 na turnaji Czech Coal Carlsbad Chess Tournament v Karlových Varech pořádaném Pražskou šachovou společností. Hned v prvním kole narazil na Viktora Lázničku a našemu reprezentantovi se podařilo vyrovnat jednobodové manko nabrané v Pamploně 2006. "Alexej mě v zahájení překvapil novým tahem v mé oblíbené Sicilce, donutil mě obětovat kvalitu a při přesné hře by partii nejspíš vyhrál. Avšak nechtěl pomalu realizovat materiální výhodu a pustil se do zápletek, z kterých jsem vyšel dokonce už s pěšcem víc a po drobných peripetiích jsem výhodu uplatnil," vzpomíná na Karlovy Vary Viktor Láznička.

Viktor Láznička, Karlovy Vary 2007 (foto: Martin Chrz)

V Pamploně byl vývoj partie opačný. "Alexej mi vlezl do varianty. Získal jsem úplně vyhranou pozici hned z výkopu, což se v Ruské moc často nestává. Pak jsem ale znervozněl - do té doby jsem tak silného hráče na lopatě nikdy neměl - a začal hrát hůř a hůř a hůř, až jsem to nakonec pokazil uplně. Ještě nyní si vzpomínám na ten hloupý pocit, který mě neopouštěl celý večer po té hrůze," vzpomíná Viktor Láznička.

Širov je oblíbený pro svůj útočný styl a hledáním komplikací. A jak má svého budoucího soupeře přečteného Viktor Láznička? "Útočný hráč s dobře propracovaným repertoárem. Když vidí sebemenší možnost zaútočit, tak neváhá. Lze se pouze dohadovat, zda žil někdy lepší dynamický útočník s přímým tahem na bránu než Alexej ve svých nejlepších letech."

GM Alexej Širov (foto: Vladimír Jagr)

V roce 1994 se prestěhoval do Tarragony a stal se španělským občanem a pravidelně zemi reprezentoval na významných akcích. Ač se Alexej Širov po dlouholetém pobytu ve Španělsku vrátil minulý rok zpět do rodné Rigy, své zkušenosti ze země toreadorů jistě neopomene zúročit a teplota sklářských pecí může jeho "šachovnici v plamenech" jedině prospět.

První "námluvy" proběhly v září 2011 během Evropského klubového poháru v Rogašce Slatině (foto: Vladimír Jagr)

Program

Zápas proběhne začátkem srpna, Viktor Láznička s Alexejem Širovem sehrají šest partií v klasickém tempu (90min/40 tahů plus 30min. do konce partie s přídavkem 30vteřin za každý tah). Základní formát šachového týdne v Novém Boru se nezmění. Připraven bude opět komentář pro návštěvníky, live se bude vysílat i pro diváky na internetu. V sobotu 4. srpna proběhne tradiční bleskový turnaj Fejfarův memoriál, který se loni těšil opět hojné účasti. Nedělní volný den vyplní simultánka s velmistrem Širovem. Program přednášek, které budou probíhat hodinu před začátkem kola, se nyní připravuje. Podrobnější informace vám včas přineseme.

1. srpna 18.00 hodin - slavnostní zahájení
2. srpna 16.00 hodin - partie č.1
3. srpna 16.00 hodin - partie č.2
4. srpna 09.30 hodin - Fejfarův memoriál (bleskový turnaj)
4. srpna 16.00 hodin - partie č.3
5. srpna 13.00 hodin - simultánka Alexeje Širova
6. srpna 16.00 hodin - partie č.4
7. srpna 16.00 hodin - partie č.5
8. srpna 16.00 hodin - partie č.6
8. srpna 20.00 hodin - slavnostní zakončení

Partie

20x 2267x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat
06.03.2012 13:52 | Autor neznámý

-> bolek: skvělej film! Doufejme, že ho pro nás zopakujou ve Filmech pro pamětníky; koukám, že jsi taky dědek.

 

 

02.03.2012 14:26 | Autor neznámý

WTF ? na co si to tu hrajes? OMG na svete je spousta wussu a wimpu co jsou cool a kewl a hlavne NN. radsi STFU nez napises nejakej BS.

DFTT!

 

GTG TIM.

 

deviant, IMHO je super hlaska. ATM :)

 

02.03.2012 13:32 | Autor neznámý

jj, přesně. a podle ní je natočen film, hlavní postav Steve McQueen. dobrej film

02.03.2012 13:09 | Autor neznámý

Skleněné peklo je kniha. Román založený na znalosti prostředí a metod amerického podnikání, rozvíjí přiběh zrodu a požáru gigantického mrakodrapu v souvislosti se zanedbáním bezpečnostních protipožárních předpisů pro větší finanční zisk stavební společnosti. Miluju jednovětná shrnutí.

02.03.2012 09:16 | Autor neznámý

IMHO! 

02.03.2012 09:07 | Autor neznámý

S tím, že Kasparov se k Širovovi choval dost nevybíravým způsobem - dokonce mu odmítal podávat při vzájemných partiích ruku - naprosto  souhlasím. A u mě ztratil hodně sympatií, když s ním odmítl hrát zápas - i když by asi snadno vyhrál - a místo toho se rozhodl hrát s Kramnikem. Částečně ho omlouvá jen to, že si vybral zřejmě toho nejtěžšího soupeře, což dokázal i konečný výsledek. Pokud jde o zápas o MS se Shortem, tam jsem byl však jednoznačně na jeho straně. Podle mě vše zavinila FIDE svým výběrem místa zápasu. O pořádání se ucházeli dva vážní kandidáti, Manchester a Londýn. Byl zde však dost velký rozdíl v cenovém fondu, Londýn totiž nabídl daleko víc peněz. Přesto však FIDE rozhodla, že se bude hrát v Manchesteru. Short k tomu prohlásil : " Je to jen otázka peněz. Obdržíme nyní dvojnásobek toho co pod FIDE. Světová federace je komerčně nekompetentní. Prezident Campomanes nepřihlíží k zájmům hráčů. Přišli bychom o značnou sumu."  Takže hlavní vinu za odchod Kasparova a Shorta z FIDE vidím na jejím tehdejším vedení. Navíc jsem se nikde nedočetl, proč byl zvolen Manchester a ne Londýn, takže si myslím, že to byl ze strany FIDE dost velký podraz...

02.03.2012 08:29 | Autor neznámý

Když se ti nelíbí univerzální zkratky, tak nechoď na internetové diskuze, vole.

BTW ten název je trefný, akorát nechápu prioč jste nahradili matadora toreadorem, vdyť Širov bezpochyby šachovým matadorem je.

02.03.2012 04:25 | Autor neznámý

Kdo přijede do Boru.
O jedné z největších křivd v bojích o MS aneb co ve Wiki nenajdete.

Zeptal jsem se autora na větu ve článku, pochází z Wiki. Již jsem zde psal, že Wiki není všemocná, souvislosti tam nehledejte. Ne že by věta byla chybná, ale bylo to “trošku“ jináč.

V první polovině 90.let min. století měl vyzvat vítěz turnaje kandidátů N.Short Garriho Kasparova. Garri nechtěl nechat podíl FIDE, která platila turnaje kandidátů a oznámil, že hraje pouze mimo FIDE a založil vlastní organizaci. N.Short měl na výběr dvě možnosti. Stát se bez boje mistrem světa (kterého by nikdo neuznával) nebo jít na cestu s GK. Ze dvou (pro něj špatných) možností si vybral b). V Anglii mu mnozí za to spílali. GK zápas vyhrál. Poté Garri rozjel v rámci svého projektu PCA turnaje kandidátů (kde hrála špička, mnozí využili a hráli na obou frontách FIDE i PCA). Z turnaje kandidátů postoupili do finále Širov a Kramnik. Širov připravovaný týmem, kde byl skvělý metodik Z.Lanka, Kramnika poráží a má se dostat na vrchol, k zápasu s GK. K tomu v turnaji kandidátů (8 partií K.O.-systém) kdo prohrál bral příslušné peníze za danné kolo, kdo vyhrál nebral nic s tím, že bere v dalším kole vyšší. A tak Kramnik penízky pobral. Kasparov se vyjádřil, že nikdo nedá peníze na boj s tak slabým hráče (má s ním vysoce aktivní skore), se kterým by to bylo na jednu bránu. Širov byl ochoten hrát kdekoliv, kdykoliv a za cokoliv (tedy alespoň za to pro poraženého, co bral Kramnik). GK nechtěl jít pod svou cenu a zápas zrušil. Širov zůstal bez centu, přitom musel platit krom jiného tým, kterému slíbil i prémie z neobdržené výhry (výhry i za příp. prohru o titul) a další náklady. Finančně ho to dost položilo a pak musel brát „jakoukoliv práci“. Možná i proto úspěch již nikdy nezopakoval.
 Garri přinesl šach. světu strašně moc, ale toto je u něj velká kaňka a Širovovi hodně moc dluží. Nejen vysněný boj o titul, ale přímo odměnu, kterou poraženému Kramniku  vyplatil a vítězi  Širovovi nedal nic. A pak ještě místo se Širovem hrál s Kramnikem, který ho senzačně poráží. Prostě byl to pouze jeho podnik, přetáhl hráče z FIDE, způsobil rozkol v bojích o MS, slíbil peníze, Širov investoval do svých nákladů, tak měl jít GK i  pod  svoji cenu nebo dát sponzorsky  podíl a pak si "s tak slabým" hráčem o něj zahrát.

 Boží mlýny melou, mohlo se stát. Poté co GK oznámil, že s takovým hráčem by byl jednoznačný zápas a hrát nebude, se hrál TOP turnaj. A Širov vedl 2kola před koncem před Garrim. 2.nechtěl nikdy GK být (jako nyní Ánand nikdy turnaj neodchodil) a navíc ostuda, že před ním takový slabý hráč, vyzyvatel, se kterým se přeci nemůže měřit. Tomu zabránil mladý Český reprezentant Sergej Movsesjan, hrající první TOP turnaj, když Širova poráží. V následujícím posledním kole sice může navrátit Širova na vrchol, ale s Garrim prohráva, druhé senzace se nekoná. A tak Garri přežil klinickou smrt. Myslel jsem si tehdy, že za tuto záchranu byl měl Sergejovi zajistit dalších 10 TOP turnajů, alespoň se Sergejovi omluvil za výraz, který předtím použil i na jeho  adresu K.O. na dvě partie turnaje MS FIDE, že do čtvrtfinále postoupili 4 šachisté a 4 turisté.   

02.03.2012 00:29 | Autor neznámý

IMHO, vole, IMHO, když někdo napíše IMHO, tak je velkej king

02.03.2012 00:13 | Autor neznámý

to bolek: imho je to s tou koridou dobry nazev :)

01.03.2012 22:25 | Autor neznámý

upřímně, na toho bych se tak netěšil

01.03.2012 22:11 | Autor neznámý

Chtělo by to domluvit Kasparova

01.03.2012 21:37 | Autor neznámý

jj, název skvělého filmu. před rokem to bylo možná to první, co mě napadlo, ale taky rychle zavrhnuto.

01.03.2012 21:04 | Autor neznámý

sklenene peklo zni sice dobre, ale je to nazev filmu ne? 

01.03.2012 18:21 | Autor neznámý

Skvělá zpráva. Název se hodí, když ze Španěl.

Trošku bych to napal jinak: Plány na zápas s Kasparovem ale padly kvůli nedostatečnému finančnímu krytí ze strany sponzorů.
 Jinak velký podíl na výhře s Kramnikem měl i v Čechách známý trenér Lanka (skvělé byly jeho tréninky při přípravě mladých reprezentantů na MS/ME ve Frýdku).

01.03.2012 15:10 | Autor neznámý

"Skleněné peklo"

01.03.2012 14:16 | Autor neznámý

Samozřejmě předpokládám, že šachovnice bude v plamenech.

01.03.2012 14:15 | Autor neznámý

 co třeba "Skleněné peklo"

01.03.2012 14:06 | Autor neznámý

zatím jsem nic nevytiskl, tak se těším na návrhy!

01.03.2012 14:01 | Autor neznámý

Bude to jistě velmi zajímavé zápolení, ale stejně jako loni i letos si musím postesknout nad názvem takové akce... corrida. To nemáme dostatek pěkných výstižných pojenování v češtině bez cizojazyčných výrazů?