Nejúspěšnějším šachovým Orlem byl Vymazal
16.07.2009 06:59 | Mezinárodní sportovní hry FICEPV téměř dokonalém utajení před šachovou veřejností proběhly 10.-11.7.2009 v Brně mezinárodní sportovní hry FICEP, do jejichž programu byly letos poprvé zařazeny také šachy. Konspiraci jsem prolomil pouze já, když jsem po prvním h...
Především jsem díky tomuto turnaji zjistil, jak to vypadá, když k něčemu přijdete jako slepý k houslím. Přibližně před dvěma týdny mi od mého kolegy a kamaráda Mirka Hurty přišel e-mail obsahující stručné informace o turnaji a prosbu, zda bych nemohl turnaj odřídit místo něj, protože on je v Itálii.
Odpověděl jsem, že bych v daném termínu čas možná měl, na základě čehož se na mě obrátil pan Ladislav Kotík, generální sekretář Orla, a domluvili jsme si schůzku. Během našeho povídání s panem Kotíkem jsem si připadal jako Harry Potter, který se poprvé dostal na nástupiště 9 a tři čtvrtě a otevřel se před ním svět, který tu sice celou dobu byl, ale on o něm vůbec nevěděl. Dozvěděl jsem se, že v ČR už sto let působí křesťanská tělovýchovná organizace Orel, která je zapojena do mezinárodního sdružení FICEP. To sdružuje katolické sportovní organizace v 11 zemích světa a každý rok pořádá v některé zemi sportovní hry. Letos se vůbec poprvé tyto hry měly konat v ČR a poprvé na nich měly být také šachy. Do turnaje se kvalifikovalo 30 hráčů ze čtyř zemí (třináct Němců, sedm Slováků, čtyři Poláci a šest zástupců pořadatelské federace), hrát se mělo švýcarským systémem na devět kol, tempem 2x20 minut podle pravidel pro rapid šach.
Přestože mělo jít o premiéru šachů na této akci, ujišťoval mě pan Kotík, že vše proběhne určitě v poklidu a nic zvláštního se nemůže stát. Na to jsem odvětil, že kdybych si myslel, že mě na té akci nemůže nic překvapit a nic nového se tam nemohu naučit, tak bych jeho nabídku nepřijal a turnaj neřídil.
Mé očekávání překvapujících zážitků bylo naplněno ještě dříve, než turnaj vůbec začal. Ve čtvrtek 9.7.2009 se po příjezdu zahraničních účastníků měla konat porada vedoucích výprav. Když jsem sliboval, že se jí také zúčastním, předpokládal jsem, že moje účast bude veskrze formální. Toto jsem si myslel ještě pět minut před začátkem porady. Po příchodu vedoucích delegací nezbyla už žádná volná židle a já pochopil, že tu poradu nepovede nikdo z Orla, ale přímo já a že to rozhodně nebude v češtině. Se slovenským i polským vedoucím, stejně jako se zástupcem FICEP ze Švýcarska jsme se shodli, že bychom mohli jednat německy. Překvapil mě ovšem vedoucí německé delegace, který navrhl jednat v angličtině, aby on neměl proti ostatním výhodu. Ostatní vedoucí si však v angličtině tolik nevěřili, takže první porada, kterou jsem kdy vedl, byla v němčině. Potom, co jsem vedoucí seznámil s novinkami v Pravidlech FIDE od 1.7.2009, shodli jsme se, že na našem turnaji nebudeme aplikovat nulovou čekací dobu.
Vlastní turnaj se odehrával v orlovně na Mendlově náměstí, jejíž prostředí mohu bez nadsázky označit za vynikající. V prostorném sále každá dvojice hráčů měla svůj vlastní stůl. Hrálo se s analogovými hodinami, což si spousta hráčů chválila, neboť časovky na „digitálech“ prý ztrácejí své kouzlo.
Turnaj systémem start – cíl vyhrál první nasazený Bronislav Vymazal. První šachovnici opustil jen na pár minut, když se mi po pátém kole povedlo chybně zadat výsledek jeho partie. Po přelosování už Broňa turnaj bez zaváhání dohrál na první desce, když svým soupeřům povolil jen dvě remízy. Druhé a třetí místo obsadili němečtí hráči Jürgen Souren (7,5 bodu) a Michail Gourevitch (7 bodů), posledně jmenovaného jsem se bohužel nestihl zeptat, zda jsou s tureckým velmistrem pouze jmenovci či příbuzní.
Kromě pěkných partií se v turnaji objevilo také několik situací zajímavých z rozhodcovského hlediska. Příjemně mě překvapil jeden z německých hráčů. Když jsem přišel k jeho partii, hrála se koncovka různobarevných střelců, černý měl o jednoho pěšce a o pět minut víc. Pomyslel jsem si, že „tohle bude ještě drsný“. Jako by mě však německý hráč slyšel, podíval se na pozici, na hodiny a nakonec na soupeře a zeptal se „Remis?“. Podle teorie to remíza nepochybně byla, o čemž se hráči přesvědčili krátkou analýzou. Podle současné české turnajové praxe by však taková partie patrně skončila výhrou černého či přinejmenším pokusem soupeře shodit, který by byl zmařen reklamací podle čl. 10 odst. 2 Pravidel. Při závěrečném rautu na tuto situaci přišla řeč, dotyčnému hráči ani vedoucímu německé výpravy však na průběhu partie nebylo nic divného. „Na čas můžete hrát, pokud mají oba hráči kolem jedné minuty, potom to může být i docela napínavé, ale s pěti minutami navíc je to nesportovní. Není to výslovně zakázáno, ale je přece věcí cti každého hráče, aby něco takového nedělal.“, vyjádřil se vedoucí. Sám hráč k tomu dodal: „Přijeli jsme hrát šachy, ne dělat body za každou cenu.“
Akce organizované společně pro více sportů se zpravidla také vyznačují tím, že se při nich občas přihodí různá nedorozumění pramenící z toho, že ostatní sportovci mají poněkud zkreslené představy o tom, jak by se měli chovat diváci u šachových partií a věci, které každý šachista ví, zjišťují až od rozhodčího a to zpravidla až ve chvíli, kdy už je pozdě. Při této mojí osvětové činnosti byl „rekordmanem“ oficiální fotograf slovenské výpravy, který se během třiceti minut ode mě stihl dozvědět, že v hrací místnosti mu nemá zvonit telefon, že nemá fotit hráče v časovce s bleskem a že především nemá mluvit s hráči sedícími u partie, zejména pokud je jejich soupeř cizinec a tudíž nerozumí obsahu rozhovoru (fotografovi šlo o to, aby sedmiletý slovenský reprezentant seděl u partie tak, aby bylo vidět svazové logo na jeho tričku, polský soupeř pro to ale neměl pochopení).
Pro zájemce pořadatelé připravili ještě doprovodný bleskový turnaj. Toho se účastnilo osm hráčů a zvítězil v něm opět Bronislav Vymazal. Z tohoto turnaje je také partiová ukázka. I tu jsem však vybral spíše pro její zajímavost z rozhodcovského hlediska.
Vymazal,Bronislav - Benak,Jaroslav [C37]
FICEP blitz, 11.07.2009
1.e4 e5 2.f4 exf4 3.Jf3 g5 4.Sc4 g4 5.Sxf7+ Kxf7 6.Je5+ Ke6 7.Dxg4+ Kxe5 8.b3 d5 9.Sb2+ d4 10.Dh5+ Kd6 11.Dd5+ Ke7 12.De5+ Kf7 13.Sxd4 Dh4+ 14.g3 fxg3??
V pozici na diagramu udělal bílý rošádu. Letmým pohledem jsem zjistil, že pole h2 není kryté, tak jsem se podíval na Broňu a zeptal se „co se stane, když půjdu tak“ a zahrál jsem Dxh2 „mat“. Broňa: „To nepůjde, to je totiž šach.“ Já: „Jsem si říkal, že v tom bude nějaká zrada.“ 15.0-0+ Jf6 16.Vxf6+ Kg8 17.Dd5+ Kg7 18.Df7# 1-0
Díky chování hráčů měl turnaj úžasnou atmosféru. Věřím, že stejně dobře dopadne i příští „průnik“ šachového světa se světem orlů, který je plánovaný na sobotu 22.8.2009 do Kroměříže, kde se v rámci oslav 100 let Orla uskuteční turnaj v rapid šachu otevřený pro všechny zájemce.
Závěrem se omlouvám čtenářům zvyklým na články od zkušených hráčů se spoustou kvalitních analýz partií. Poskytl jsem pouze ten pohled, kterého jsem byl schopen, přesto věřím, že mohl být pro někoho zajímavý a že ho třeba nalákal na kroměřížský rapid. Budete-li mít čas a chuť, jste na něj srdečně zváni.
Fotogalerie:
Slavnostní zahájení. (autor: Vít Německý, zdroj: FICEP - Facebook)
Hrál se tenis…(autor: Vít Německý, zdroj: FICEP - Facebook)
…fotbal…(autor: Vít Německý, zdroj: FICEP - Facebook)
…i ty naše šachy:-).(autor: Vít Německý, zdroj: FICEP - Facebook)
Tomáš Brouček z Turnova. (autor: Vít Německý, zdroj: FICEP - Facebook)
A zde v pozadí vykukuje autor reportáže, IA Jaroslav Benák. (autor: Vít Německý, zdroj: FICEP - Facebook)
Odkazy:
FICEPOrel
Fotogalerie - facebook
výsledky
výsledky - blesk
Viktor Novotný: Vysvětlil jsi to přesně. Je vidět, žes dával na mých přednáškách dobrý pozor :-)
Bond(James) - Ne, platí pravidlo dotknuto hráno. U něj ale platí, že nemusím táhnout, pokud by šlo o nepřípustný tah. Kdyby Jarda místo matu Dxh2 zkusil třeba garde Jc6 a nezmáčkl hodiny, pak nemusí jezdcem hrát, protože jezdcem b8 nezamezí nijak šachu a tedy by šlo o tah nepřípustný. V našem případě nedokončil nepřípustný tah Dxh2 (nezmáčkl hodiny), tak se mohl opravit. Jenže sáhl na dámu a mohl tedy hrát toliko dámou (pokud by soupeř pravidlo reklamoval, což neučinil).
Jinými slovy, pokud v blicce zahraju jakýkoliv tah na nespustím hodiny, tak ho můžu vrátit zpátky a hrát jinou figurkou?
Petr Mičulka: Ano, o možnosti Jf6 vím, to mi prozradil Broňa hned po partii :-) S tím dotknuto hráno nevím, jestli jsem se vyjádřil dostatečně srozumitelně. Ta odlišnost pro rapid a blesk spočívá v tom, že pokud budu hrát jiným než prvně dotknutým kamenem, musí se soupeř ozvat a požadovat, abych hrál tím dříve dotknutým. Když si toho nevšimne nebo to nechá být, protože mu to je jedno, nemůže nikdo další do partie zasahovat. Ve vážné partii by teoreticky mohl rozhodčí vstoupit do hry a požadovat, abych hrál prvně dotknutým kamenem, bez ohledu na to, že soupeři vůbec nevadí, čím jsem hrál (že v českých krajích je takový zásah rozhodčího velmi nepravděpodobný je už věc jiná).
Bond (James): Nepřípustný tah je tah, který odporuje čl. 3 (tj. buď jdu králem do šachu, nebo nechám krále v šachu, nebo hraju s kamenem jinak, než se s ním hraje, např. jezdcem po diagonále, nic jiného) a pro prohru v blicce je potřeba uvést do chodu hodiny soupeře. Tvrzení, že pro prohru "stačí" sáhnout v základním postavení na věž, je sice rozšířený, ale pouze mýtus. Není povinnost dokončit nepřípustný tah, pokud si hráč jeho nepřípustnost uvědomí před tím, než uvede do chodu hodiny soupeře.
ad Jaroslav Benák : Aha, nevšiml jsem si, že šlo o blicku. V tom případě je rozhodující, jestli jsi po 15.-Dxh2 zmáčkl hodiny. Ale o tom nebyla v článku zmínka. Fajn, že jsi popsal podrobně pravidla pro tento případ. Blicky poslední dobou skoro nehraji a tak mi některá pravidla pro bleskovo hru nebyla známa (děti učím, že pravidlo dotknuto - hráno platí vždy). Info o tom, že musí v blicce a dokonce v rapidu žádat o dodržování pravidla dotknuto-hráno je pro mne nová.
Pokud by ale nešel hrát žádný legální tah dámou, tak by přece černý prohrál, protože musí táhnout figurkou, které se dotknul (na rozdíl od klasického šachu).
Mně zase přišlo zajímavé, že po Jf6 místo Dh4+ Ti Rybka dává asi +3,5, tedy jsi byl úplně vyhraný. Je fakt, že bílý tam už nemá moc čím útočit.
Oba diskutující míří správným směrem, ale pointa je ještě trošku hlubší. Tah Dxh2 vyhovuje požadavkům na mat obsaženým v čl. 1 odst. 2, větách první a druhé. Protože však černý ponechává svého krále v šachu, odporuje tah větě třetí a tudíž je nepřípustný. Proto nemůže černý vyhrát matem, neboť matící tah musí být přípustný (čl. 5 odst. 1 písm. a) věta druhá). To je ještě asi všem jasné. Hraje se bleskový šach, takže pro případ nepřípustného tahu se musíme podívat do čl. B3c , kde věta první stanoví, že nepřípustný tah je dokončen až spuštěním soupeřových hodin. To v daném případě nenastalo. Když jsem "mat" zahrál, nechal jsem si běžet čas s tím, že na 90 % jsem něco přehlédl, takže se to vrátí a na 10 % je to opravdu mat a Broňovi spadne čelist a partie skončí. Proto může černý i po Dxh2 a upozornění soupeře, že je černý král v šachu, ještě zahrát nějaký přípustný tah (tj. černý neprohraje, nechal-li si běžet čas, kupodivu neprohraje ani pokud hodiny zastaví, prohrál by jedině ten, kdo by po "matu" spustil soupeři hodiny). Ten tah je potřeba udělat za použití pravidla dotknuto hráno. Tedy brát dámou pěšce, je-li to přípustné (což není), nebo hrát dámou (a kdyby ani to nešlo, tak brát čímkoliv bílého pěšce, pokud ani tady by nebyl žádný přípustný tah, může hrát černý libovolný přípustný tah). V dané pozici má černý přípustné tahy dámou, které uvedl Petr Mičulka. Já jsem ale zbaběle zahrál jezdcem (už si nepamatuji, jestli to bylo schválně, nebo jsem byl natolik konsternován, že mi nedošlo, že mohu hrát dámou). Ovšem v blesku (stejně jako v rapidu) platí od vážné partie jedna odlišnost obsažená v čl. A4b - pravidlo dotknuto hráno se uplatní jen na žádost jednoho nebo obou hráčů (pro blesk se toto rapidové pravidlo uplatní vzhledem k ustanovení čl. B3a), taková žádost tu nebyla, což vede k závěru, který je na první pohled hodně paradoxní. V celém průběhu partie nebyla porušena Pravidla šachu FIDE (a to je to, co mi na celé věci přišlo zajímavé ;-)
V blitzu by ten tah automaticky prohrál partii, ale byl to zřejmě přátelský turnaj, že?
Jardo, pokud jsi v té partii zahrál 15.-Dxh2 mat, byl to nemožný tah, který se musel vzít zpět, ale nemohl jsi pak hrát 15.-Jf6, ale musel jsi táhnout dotknutou dámou 15.-Df4 nebo 15.-Df6. Tady je to zajímavé z rozhodcovského hlediska, ne?