První zlato putuje do Arménie

25.08.2012 06:43 | ME mládeže 2012

Téměř dvanáct stovek mládežníků vstoupí dnes ve 13.00 hodin naposledy do hracích sálů. Předem je dané jen jedno, šampionem Evropy chlapců do 12 let se kolo před koncem stal arménský FM Haik Martirosyan (2019). Ani ve včerejším os...

Téměř dvanáct stovek mládežníků vstoupí dnes ve 13.00 hodin naposledy do hracích sálů. Předem je dané jen jedno, šampionem Evropy chlapců do 12 let se kolo před koncem stal arménský FM Haik Martirosyan (2019). Ani ve včerejším osmém kole neztratil třeba jen půlbodík a díky 1,5 bodovému náskoku před pelotonem soupeřů ho od dekorace dělí již jen čas. Ve všech ostatních kategoriích se bude v dnešním posledním devátém kole ještě tvrdě bojovat o kompletní sady medailí.

Po pátečním osmém kole žijí české medailové naděje pouze v jedné kategorii, cenný kov může zacinkat v H12. Van Nguyen Thai Dai je ve čtyřčlenné 6,5 bodové skupince, která má nejblíže ke zbylým dvěma medailím. Další výhru na své konto připsal i Jan Vykouk a se šesti body může ještě pomýšlet na pěkné umístění.

Prekérní situace způsobená ne zrovna povedeným losem osmého kola skončila remízou. Bod si mezi sebe rozdělili FM Tadeáš Kriebel s IM Vojtěchem Plátem a při případné dnešní výhře můžou hoši doufat v umístění v první dvacítce. Přestože úspěšnou sérii Janě Maříkové utla ve včerejším kole Gruzínka Nato Imnadze (2030), může naše reprezentantka v D16 stále pomýšlet na umístění vysoko nad startovní pozicí.

Historická vzpomínka s hádankou

Na snímku účastník letošního ME zachycen právě v okamžiku, kdy se v posledním kole stal mistrem světa mládežnické kategorie. Víte o koho se jedná a kde titulu dosáhl? (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Fotografie

Před začátkem partie přišli kamarádi povzbudit Jana Vykouka (zdroj: Oficiální fotogalerie)

O Vanovu životosprávu se stará maminka (zdroj: Oficiální fotogalerie)

S úsměvem jde všechno líp. Partie IM Vojtěcha Pláta s FM Tadeášem Kriebelem skončila smírně (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Josef Havelka (zdroj: Oficiální fotogalerie)

První porážku nasazené jedničky v H16 FM Avitala Boruchovského (vlevo) má na svědomí Bělorus FM Roman Grib (2309) (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Odkazy

Oficiální stránky Mistrovství Evropy mládeže 2012
Průběžné výsledky všech kategorií
On-line přenos (13.00 hodin)

Video reportáže
92x 2025x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (92) Aktualizovat
30.08.2012 08:02 | Autor neznámý

Re: vrk77 detektor lži? "Podváděl jste dnes" "Ne". "Bohužel detektor označil vaši odpověď za lživou". "Ach ták, ano, to bylo tím, že jsem přišel na partii trošku z jiného bytu než je ten můj".  

30.08.2012 07:51 | Autor neznámý

Bond: To není jako na serverech, kde když někoho smažou, založí si jiný nick a jede dál. Tady hrozí dvou a v případě opakování i víceletý distanc. To málokterému amatérovi stojí za to. Jsou samozřejmě lidé ochotní podvádět jen kvůli výhře samotné a ne nějakým cenám, ale tolik jich zase není. Nějaké případy podvádění, třeba v rozhodujících partiích B a C openů, kde už o nějaké ceny jde, asi budou, ale neviděl bych to tak černě. Ono se podvádělo už dřív, pamatuji na jednoho hráče, co nosil po kapsách výpisy z encyklopedie a když mu došly znalosti, šel se podívat, jak se to hraje dál ... Většinou mu to nepomohlo. Stejně tak ojedinělá porada s mobilem někde na WC, jednou či dvakrát za partii nemusí hráči pomoci, může to mít i opačný efekt, protože se pustí do zápletek, na které nakonec nebude stačit. Kdo chce na amatérské úrovni podvádět, asi by se takto párkrát během partie poradit mohl, ale když to bude dělat pravidelně, dříve či později se to prozradí.

Zdeněk Janda: Otázka svobodného výběru není egoismus, ale to už jsme zase úplně mimo ... Spouští to cenovou spirálu, protože nakonec málokoho zajímá, kolik co stojí (proč taky, když to jde z cizího) a tyjí z toho v podstatě jen výrobci a prodejci. Kolik dealerů týdně s různými zvýhodňujícími nabídkami máte v ordinaci Vy?

30.08.2012 06:47 | Autor neznámý

re Rubinus (  mě vadí, že nelze podepsat revers na způsob -" já vám nic, vy mě nic". O tom to je ) - Pavle, to je normální egoismus . Nejsem příznivec žádných " - ismů" . Je  to cesta do pekel...

29.08.2012 16:32 | Autor neznámý

Tak mě už jen napadá detektor lži   Jeden na jednoho rozhodčího. Při větším odběru poskytnu slevu.

29.08.2012 15:59 | Autor neznámý

No paradoxně si myslím, že elektronické podvádění bude mít daleko větší zničující účinek na amatérský šach, kde pochpitelně nemohou být zavedena taková bezpečnostní a preventivní opatření jako v šachu profesionálním.

29.08.2012 15:16 | Autor neznámý

Rubinus: To víte, že každého slušného šachistu podobné věci trápí. Věřím, že se nalezne řešení, které nebude nijak výrazně omezovat diváky a přitom se zamezí těmto incidentům. Mimochodem co si myslíte o prodaných zápasech ve fotbale? Jak je vidět, tak sponzory to neodradilo. Já vím, že šachy nejsou to co fotbal, ale neviděl bych vše až tak černě.  Všude se dá podvádět.

Vojta: Rozvoj počítačů velmi ovlinil korespondeční šach a přitom nezanikl. V zápasech mezi lidmi vždy půjde především o soupeření mezi schopnostmi lidí. To je lidská přirozenost a potřeba. No a tam kde půjde o velké peníze, tak tam se to bude muset velmi hlídat. Ne jinak se k tomu přistupuje v kasinech.

29.08.2012 15:16 | Autor neznámý

Je věcí názoru, podle mne soupeření mezi lidmi neklesne v žádném sportu, ikdyž počítače či roboti jsou rychlejší, silnější, chytřejší na hry, atp. Ale nikomu nevnucuji, jen jsem přirovnal k tomu běhu, což již je desítky let.

Doping elekto je problém. Ano půjde to tou druhou variantou k té první to nikdy neklesne. Ale o to jsem psal několikrát. Skopčit doping kontroly na ele doping kontrolu. Ano bohužel skandálům a odhalení se nevyhneme. Uvidíme však jak četně budou chtít šachisté podvádět. Je to furt zařízení větší než rozpuštěná látka v krvy a také si s ní poradí nebo s tím bojují si poradit/odhalit.

Bezpečnostní rámy, to zapomeňte (to jsem také psal), byl jste někdy  na letišti, Hledají zbraně nože, vše vám stejně pípá, pokládáte na pás. Pod pípající přezkou pásku nůž nepropašujete, čip byste pod ní pronesl.

Takže bohužel ty namátkové kontroly ala dopng a mnohaleté tresty zákazu činnosti jsou jedinou cestou. Dobře, že Francouzi byli na pár let "odsouzeni". Po  prvním případu je přeci jen šance větší, že ostatní si dají bacha. Ještě ta legislativa FIDE o možnosti kontroly a v případě odmítnutí (má právo) jako však pozitivní. Prostě jako u kontroly klasického dopingu, to jsem též psal.       

29.08.2012 14:50 | Autor neznámý

Tak pokud jde jen o to, že počítače jsou lepší než lidé, dá se celá otázka uzavřít: ano, no a? Důvod, proč je to tak palčivé téma, je právě podvádění, které s rozvojem techniky bude jenom jednodušší. Je otázka, jakou cestou šachy půjdou: uvolnění a přetechnizování jako v korespondenčním šachu, nebo zákazy a pravděpodobné skandály jako v cyklistice? Tipnul bych si, že nejdřív to druhé a pak to první, ale to jsem se v diskusi dostal někam úplně jinam...

vrk: Upřímně řečeno si myslím, že zájem soupeřit mezi lidmi v šachu kvůli rozvoji počítačů minimálně silně poklesne.

29.08.2012 14:42 | Autor neznámý

vrk77, Pavel Ch: S rozvojem počítačů samozřejmě nezaniknou šachové soutěže, ale myslím, že se budou stále obtížněji shánět sponzoři. To je něco jiného, než třeba běh na 100m, tam to každý vidí, není o čem diskutovat, ale kdo z diváků dokáže ocenit partie MS, zvlášť takové, co se hrály posledně? Měli s tím problém i mnozí kluboví hráči zde. A jestli kvůli možnosti elektronického dopinku se budou vylučovat diváci, později přibudou bezpečnostní rámy, třeba budou odstíněné hrací sály komplet ... Zpožděné přenosy kvůli témuž již někde i máme. Vážně myslíte, že na takové  "divadlo" seženete sponzory stejně "snadno", jako dnes? Já to tedy vidím černě

Zdeněk Janda: Mě ani tak nevadí ten jiný, též legitimní názor, mě vadí, že nelze podepsat revers na způsob -" já vám nic, vy mě nic". O tom to je.

29.08.2012 12:22 | Autor neznámý

Rubinus: Nezlobte se, ale z vašich příspěvků mám pocit, že myslíte hlavně jen na sebe. A ten článek, co bych čekal? Čekal bych zpětnou reakci podněty ke zlepšení. Čekal bych, že se časem zvedne úroveň šachu v ČR. Nebojte se svaz nikomu neslíbí více, než bude moci splnit. A také si myslím, že i rodiče mají soudnost a nebudou se neustále dožadovat něčeho co nelze slíbit. Spíše jde o to, aby se nějakým způsobem rozhýbala podpora a propagace šachu a také, aby se rozumně vynakládaly peníze. Samozřejmě, vše by mělo být kontrolováno a za chyby by se měla nést osobní odpovědnost. Také mi přijde jako ostuda odměňovat vítěze mistroství ČR dluhem. Trochu se to podobá těm zájezdům na pěkná místa a prezentaci zboží. Tam sice není vítěz, ale jen výherce, který však také dostane jako odměnu X% slevu na předražené zboží. Osobně si myslím, že se to rodičům zrovna nelíbí, ale nakonec jim nic jiného nezbude než buď své dítko nechat doma anebo přistoupit na podmínky svazu. Přesto všechno i já si nemyslím, že je nutné, aby se na podobné akce jezdilo. Za těchto podmínek si ale nestěžujme na nepříliš dobré výsledky našich reprezentantů. Napsal jste: “…dříve či později přestanou být šachy profesionální sport. Tak nač chcete vychovávat budoucí profesionály?“ No, co vám mám na to říci?  Vy se díváte na šachy jen jako na koníček a já i jako na vrcholový sport. Vy byste nikomu nic nedal a mně jde o podporu talentů. Je mi jasné, že se nepochopíme.

Vojta: A vy si myslíte, že rozvojem počítačů zanikne zájem soupeřit mezi lidmi v šachu? Asi tak to myslel Pavel Ch

29.08.2012 12:00 | Autor neznámý

Samozřejmě, Bond to vystihl. Sice při jiné příležitosti píši o elektr. dopingu (a souhlas s Vojtou, že ten skutečný "cyklistický" má své meze a že okresní cyklista by nevyhrál slavnou Tour i kdyby pukl dopingem, na rozdíl o možnosti ele. dopingu v šachu), ale to v otázce podvodu,

Ale zde psal Rubinus o hře proti počítači, možná i proti mikrovlnce, která je lepší než mistr světa a proto že prý přestanou šachy být profi sportem(???), Tak to srovnání s  tím, že máme počítač (robot), který hraje lépe šachy jako mistr světa a že máme stroj/auto/moto (také tedy neživý robot), který urazí vzdálenost rychleji než opěvovaný olympijský vítěz, přeci, Vojto, sedí.

29.08.2012 11:51 | Autor neznámý

Tak jedna věc je jestli se bavíme o výkonu - tedy v autě se pohybuju rychleji než když běžím, s šachovým motorem hraji lépe než bez něj a druhá věc je podvádění. To nemá z filosofického hlediska s počítači nic společného.

29.08.2012 11:26 | Autor neznámý

 Hehe, nezlobte se, ale ten příměr je dost mimo, souhlasilo by to, kdyby si běžec ten motorový dopravní prostředek mohl nepozorovaně strčit do kalhot a běhat s ním rychleji:-) Blíž mi připadá dopování v cyklistice, to ale má nějaké meze, zatímco pro rozvoj počítačů není v dohledné době známa hranice, kam až se může dospět.

29.08.2012 08:56 | Autor neznámý

Re Rubinus:

Promiňte, ale dovolil by si mít trošku jiný názor:

1. Mikrovlnka

Když byl vynalezen motorový dopravní prostředek, také běžci přestali se rvát na ovále? Anebo dnes sleduje celý svět běžce, ikdyž by se kterýkoliv divák se svým miláčkem z pár plechů a kapkou ropného produktu postavil též na start a trhnul je?

2.

"Si myslí, že ho to uživí".

To opravdu není myšleno vážně, Za tento názor ("když vám budeme hodně platit, zajistíte nám, že nás ten náš malý bude jednou živit ?")  tenisoví trenéři mládeže (ikdyž v tenise je šance o trošku větší, ale stále jedna ku mnohamístnému číslu)  posílají rodiče pod sprchu a když názor přesto nezmění,  tak říkají, ať jdou hrát s dětmi něco jiného, třeba šachy, že prý tam také se tím nebudou jednou živit, ale aspoň to nebudou předem najivně očekávat.

29.08.2012 08:39 | Autor neznámý

re Rubinus - Pavle, jen okrajově:

- o té solidárnosti. Připomíná mi to situaci ve zdravotnictví . Vy jste zastánce amerického modelu - každý se má starat sám o sebe. Žádná solidarita. Je naprosto legitimní názor. Druhý model je solidarita - zdravých s nemocnými, odvádím zde povinnou zdravotní daň , aby bylo na nákladné operace těm,co nemají štěstí být zdravými.Nakonec nikdo z nás neví,jaká zákařná nemoc na nás padne. Ve světě je debata,který systém je lepší, Obama když chtěl jejich systém změnit na solidární, s hrůzou později zjistil,jak je to nesmírně drahý špás.

o minulé době - socialismu jsme se s velkou slávou "zbavili", ale příčiny , které ho způsobili , se nám velmi krátkým obloukem vrátily ...

 

28.08.2012 23:05 | Autor neznámý

vrk77: Za slovy o solidárnosti se obvykle skrývá někdo, kdo mi chce tahat prachy z kapsy - neberu. A ten článek, co byste čekal? Všichni budou chtít víc peněz z jakési virtuální kasy, protože ony asi rostou někde na stromě ... To už by se mohla udělat jiná anketka. U hráčů, kterým kdysi někdo na něco přispěl. Jak to odvádí zpět? Široká základna, to je něco jiného, svým způsobem i prevence. Náhodou jsem se odpoledne kouknul na stránky svazu, alespoň že to školení trenérů nejnižších tříd je snad zadarmo. Právě těch je potřeba co nejvíc, myslím. Napřed je potřeba nějaké talenty vůbec podchytit, jestli se pak prosadí, nebo dají přednost něčemu jinému, to už je na nich. Nakonec budete sypat peníze do talentů, z nichž vám nakonec z deseti vydrží možná jeden. Někteří se dají třeba na poker ... Motivace? Když vás dnes porazí možná i mikrovlnka (až do ní někdo dá program za účelem jedné blicky během ohřívání sekané), tak podle mě bude důsledkem, že dříve či později přestanou být šachy profesionální sport. Tak nač chcete vychovávat budoucí profesionály? Jestli si někdo myslí, že ho to v budoucnosti uživí, no tak ať si prosím do toho sám investuje. 

NoELO: Vy jste s tou dobou spojený, že se na ní snažíte zapomenout, to je vaše věc. Ale zapomínat se nesmí, jinak by se mohlo opakovat ...

28.08.2012 21:15 | Autor neznámý

Ještě jedna a hypotetická úvaha? Vemte listinu talentů ŠSČR a  zeptejte se rodičů na podporu ŠSČR a náměty na zlepšení. To by byl teprve článek Nalezne k tomu někdo odvahu?

28.08.2012 19:31 | Autor neznámý

noELO: No, ono to "skuhrání" vlastně vzniklo jako reakce na nepříliš dobré výsledky našich mládežnických reprezentantů na ME v Praze. Jde o to, že šachy nejsou v ČR příliš podporovaným sportem a většinu nemalých nákladů hradí rodiče. Paradoxem je i to, že mistr republiky, je odměněn nemalou platbou za účast na MS nebo ME. Stejně tak není nijak levná účast na mistrovských soutěžích pořádaných ŠSČR. O nákladech s tím spojených by mohlo mluvit hodně rodičů. Přidáme-li k tomu nepříliš dostačující podporu individuálních tréninků (počet hodin, dostupnost trenéra, spoluúčast rodičů) tak se není čemu divit, že mnoho talentů nenalézáme a ty co máme časem ztrácíme. Podle mých zkušeností pak vrcholové šachy hrají především ti jejichž rodiče si to mohou dovolit. To je asi tak vše.

28.08.2012 19:17 | Autor neznámý

Vojta: Že vy chcete, aby vás už nikdo z mladých hráčů neporazil 

Bond(James): Souhlasím. Ale pozor na to, abychom si nakonec sami nemuseli kupovat drahé zlaté šperky. Všechno není jenom o těžbě.

Viktor Novotný: „Větší podpora špiček má sloužit jako motivace do většího tréninkového úsilí - mezinárodní srovnávání ukazuje, že zaostáváme.“ Beru vás za slovo a přeji hodně úspěchů při zlepšení současného stavu. Vaše nápady se mi líbí a i když se vše nemusí povést, tak je to mnohem lepší než nedělat nic. Oceňuji, že se neřídíte heslem, kdo nic nedělá nic nezkazí. 

Rubinus: Neříkám, že se nemá rozšiřovat členská základna, ale myslím si, že větší podpora talentů má smysl. Užitek z toho mohou mít všichni. A na ty peníze na dům a důchod zapomeňte. Na to jsou šachy dost nejistou investicí. Váš přístup mi připadá jako byste si neuvědomoval, že tímto způsobem klesne úroveň českého šachu. A i ta Brazílie není nutná. Ono bohatě postačí, kdyby naši TOP hráči hráli tolik turnajů, kolik jich hraje jejich konkurence ze zahraničí. A to je bohužel taky o penězích. Nemluvě o individuální přípravě pod vedením zkušených trenérů. A co talentované děti, které nemají  dostatečné zázemí?  Trochu solidárnosti by vám neuškodilo.

28.08.2012 19:16 | Autor neznámý

ad Rubinus: nechtěl byste se už vykašlat na řeči o Sovětském svazu (to při vší úctě k Vašim příspěvkům pod oběma přezdívkami)? Nějak mi to dnes nepřijde aktuální, mne příspěvky pana blekoty neruší.

Sice problémům dnešního dětského šachu nerozumím, ale někdy mám pocit, že šachy jsou hrou pro lidi, kteří se pohybují na hranici existenčního minima - viz třeba diskuse o výši příspěvků (kdybych byl jen o několik let mladší, měl trochu vůle a byl ochoten o víkendu vstávat, rád bych zaplatil příspěvky a hrál nějakou pralesní ligu).  Zaujal mě bod 5) příspěvku pana GM Vokáče - je sice jiná doba, ale co mají říkat rodiče, kteří mají doma potenciální nadějné hokejisty nebo tenisty? Ti si musí platit už samotné základy učení se těmhle sportům, a ani jim nikdo nezaručí, že je potomci v důchodu uživí. A v případě těch hokejistů, pokud nemají tatínka profesionálem ve svém oboru, se mi zdá, že pravděpodobnost toho, že by byli příjmově nadprůměrní, je menší než než u rodičů šachistů (přece jen se dnes hodnotí, s některými výjimkami, mozek víc než svaly). Základy šachu může naučit potomka i věčný začátečník, který zná elementární princip hry, to u hokeje apod. jaksi nejde. To dítě si jen musí uvědomit (pomineme-li legendy o čtyřletém Capablankovi apod.), že prostě několik prvních desítek (stovek? - záleží na nadání) partií nevyhnutelně prohraje, tedy není-li génius jako Capablanca. Takže tomu skuhrání moc nerozumím.

 

28.08.2012 18:15 | Autor neznámý

Kdebak nihilismus, blekoto. Ty se prostě rád čteš/posloucháš, ale v podstatě jsou to jen žblepty - oni musí, ti by měli, je třeba se samozřejmě kouknout za hranice, Sovětský Svaz náš vzor ... Vyznívá to jako obvykle, od takových lid - někdo by měl něco dělat, někdo by to měl platit .... V prvé řadě napiš, co jsi ochoten udělat pro zlepšení stavu ty sám, nikoliv druzí (mě osobně je to úplně jedno, šachy jsou individuální sport a já hraji za sebe).

To už souhlasím spíš s Vojtou. Podpora široké základny, třeba kroužky na školách. Jestli si nějací rodiče chtějí vychovat špičkového profíka, který jim vyhraje na dům a důchod, pak prostě musí především investovat za  vlastní a ne za cizí. A jestli je pro rozvoj nutné jet na MS u10 třeba do Brazílie, to už si musí každý zvážit, podle mě ne.

28.08.2012 16:45 | Autor neznámý

No, můj předchozí příspěvek měl mírně kontroverzně vyznít v tom smyslu, že by se individuální podpora talentů neměla rozšiřovat, ale naopak přiškrtit. Mezinárodně ať se srovnávají třeba Číňané, ti na to mají selekční a velkoprodukční systém.

28.08.2012 16:23 | Autor neznámý

No můj názor je taky takový, že čím více prosejeme písku, tím více zlatých zrnek nám tam uvízne

28.08.2012 15:43 | Autor neznámý

 Chce to samozřejmě podporovat oboje, o to se i snažíme. Větší podpora špiček má sloužit jako motivace do většího tréninkového úsilí - mezinárodní srovnávání ukazuje, že zaostáváme.  

28.08.2012 15:24 | Autor neznámý

Rodiče talentovaných dětí asi budou nesouhlasit, ale ze svého hlediska řadového šachisty nejsem pro zřízení privilegované skupiny, která bude podporována na úkor ostatních. Podpora mládeže by podle mě měla být širší, např. kroužky na školách. Ať si rodiče z dětí vychovávají profesionální sportovce, když chtějí (i když myslet si o tom můžu své), to je ale jejich věc, jak osobní, tak finanční.

28.08.2012 15:20 | Autor neznámý

 Sleva pro účast na Czech Tour je pro hráče z Listiny talentů ŠSČR skutečně 50%, pořadatelé mají listinu při prezentaci k dispozici a dostal jsem mailem ujištění, že třeba v Pardubicích sami hráčům tuto slevu ihned oznamovali. Že ji nezmiňují v propozicích, když se týká jen malé skupiny hráčů bych celkem chápal, je to spíš komunikační chyba ŠSČR. Hledání informací na webu je skutečně nevyhovující, Pavel Šimáček již pracuje na nové přehlednější struktuře. 

Ad některé návrhy

- každý kraj letos dostává 50 tis. Kč na své tréninkové centrum - je potřeba se pídít na svém kraji, jak jsou peníze využity. 

- Individuální tréninky jsou odstupňovány dle kategorií, minimálně hráči, kterých se to týká, o tom vědí, poněvadž se na to sepisuje smlouva. Vzhledem k tomu, že předchozí rozsah zahrnoval i řadu hráčů, kterým stačí skupinový trénink (např. právě v krajích), byl počet podpořených snížen, zvýšil se jim počet hodin. Kuriozitou je, že tak např. naši nejúspěšnější na ME Janu Maříkovou tam letos budete hledat marně, protože nesehrála dobře MČR, po kterém se bezprostředně rozhoduje. Jak vidno, výběr adeptů nemá komise jednoduchý... 

28.08.2012 13:23 | Autor neznámý

to Bětka: díky za vysvětlení. Je to jasné.

28.08.2012 13:14 | Autor neznámý

 chessmate: Ten odkaz je opravdu trochu divný. Dá se k němu dostat jen přes zápis z 69. schůze VV, a to normální lidi nemají čas číst. Skupiny A,B,C,D v plánu individuálů neodpovídají A, B, C na listině talentů (další chyba-kdo se v tom ma vyznat). Skupina D má poznámku přímo v dokumentu - jsou to tkzv. čekatelé, a dotované hodiny dostanou, když je odřekne někdo z vyšších skupin (loni tyto hodiny propadly a nevyužil je nikdo, proto byla letos zavedena-to je třeba pozitivní krok).

Web ŠSČR obecně a zejména oddělení mládeže je špatný. K čemu jsou dobré věci, které svaz pro mládež dělá, pokud jsou skryté? (Nemyslím, že je to zlý úmysl na protěžování "priviligovanějších rodičů", spíše na informovanosti veřejnosti nikomu nezáleží)

 

28.08.2012 11:52 | Autor neznámý

Expresivní výraz prasata v žitě budiž ekvivalentem k určité formě čehosi navíc, co by mělo být zezdola viděno jako cenné a záviděníhodné, takže jde víceméně o shodu s názorem vrk77.

Příklady táhnou. Kupříkladu Kristýna Havlíková. Tato dnes 20-letá žena reprezentuje ČR na olympiádě. Sama by jako vzor pro ostatní mohla vyprávět, kolik úsilí vložila pro šachový růst v době, kdy byla -náctiletá, a kdo jsou klíčové osoby, které ji podporovaly v cestě nahoru. Odhaduji, že je mezi nimi Josef Juřek, který se svěřenými talenty mimo jiné jezdí na turnaje do Německa, Rakouska... a to je vidět jen špetka ze zákulisí jeho trenérské práce.

Jak snadné je samolibou autoritou označit cokoli podle vlastního přezíravého výběru za blekotání. Takové autoritě nejspíš vyhovuje nihilismus.

28.08.2012 11:45 | Autor neznámý

 Sleva pro hráče z listiny talentů na Czech openu by měla být 50%, pokud mě paměť neklame.

28.08.2012 10:02 | Autor neznámý

Dobrý den,

když jsem posílal svůj příspěvek, ani jsem nedoufal, že se ozvou skutečně ti, kteří to mohou změnit. Rád bych tedy využil této příležitosti a "kul železo dokuď je žhavé".

Nejdříve reakce na můj příspěvek:

ad Bětka

díky za odkaz na stránku http://www.chess.cz/www/assets/files/informace/vv/Individualy2012.doc
Ten odkaz mě spíše zarmoutil než potěšil. Jak se k němu normální člověk dostane?
Já bych šel na Mládež->Práce s talentovanou mládeží->Individuální tréninky. A zde naleznu dokument z roku 2009/2010.
Přečtení mě ještě více "zarmoutilo". Zavádí totiž novou kategorizaci talentů (přibyla skupina D). Kde je toto popsáno (kdo tam patří a na co mají nárok.)
Dokument z 18.4.2007 http://www.chess.cz/www/mladez/talenti/listina_talentu/pravidla-tvorby-listiny-talentu.html hovoří jinak.
Najdu snad něco takového ve výstupech komise mládeže? Poslední dokument je z 28.3.2011.
Nevím jestli tak špatně hledám nebo někteří rodiče mají nějaké privilegovanější informace (pardon, nevím jestli jste rodič neboi činovník) anebo je něco fundamentálně špatně s webem svazu.

ad Viktor Novotný

díky za reakci. Nechci příliš psát o sobě a tak pominu osobní detaily. Pár věcí které zmiňujete jsou totiž přesně to, co je potřeba (z mého pohledu):
-"Ave-kontakt poskytuje slevy hráčům z listiny talentů ŠSČR - je to ale bohužel jedna z mnoha informací, o které se příliš neví." Prosím zveřejněte podrobnosti ať to můžeme co nejdříve začít využívat.
-aby stránky obsahovaly i "inzerci" trenérů: My jsme již saturováni a spokojeni, ale ještě nedávno jsem to řešil přes výpis z db.chess.cz (oddíly) a koukání na sloupeček "Trenér". Tam samozřejmě chybí kontaktní informace.  Ta nová stránka by asi měla obsahovat i doporučené tarify, aby rodič věděl alespoň orientačně...
Pokud jde o komunikaci na reprezentačních akcích, jsem rád, že alespoň "venku" to funguje, když už ne doma. Možná by stálo za úvahu se trochu rozepsat na svazových stránkách i o tom, kdo je vlastně reprezentant (nominovaný, extra hráč), jak se jím vlastně hráč stane (co musí vyhrát, jestli jej musí někdo nominovat), na co má potom v té svojí kategorii nárok (cesta, ubytování, poplatky, reprezentační trenér, ...).  Ono to trochu je někde popsáno (http://www.dejf721.info/dopis.doc) - ale asi by to mělo být na svazových stránkách a více podrobnější (pro ty nechápavé jako já.... ).

Tolik asi k reakcím. Jinak pokud jde o naši praxi a možnosti jak ji podpořit "shora", tak zde jen stručný nástin. Budu asi stejně jen opakovat známé a zde již řečené věci:
Naše praxe je taková, že se snažíme pravidelně trénovat s kvalitním trenérem. Máme stanoveny krátkodobé a dlouhodobé cíle. Současně s tréninkem se snažíme odehrát co nejvíce silných turnajů (samozřejmě vážné partie) a z nich si vzít ponaučení (rozbory).  To je asi všude běžné. Jenom krátká off topic vsuvka - toto ME ukázalo jak strašně silní hráči jsou na evropské úrovni a že je asi potřeba hrát občas i nějaké mezinárodní turnaje.

No a nyní co by mohlo pomoci (vpodstatě zde již bylo řečeno):
První kontakt pro rodiče, kteří zjistí, že dítko/mládežník potřehuje individuální trénink
1) Webová stránka s kvalifikovanými trenéry v dané lokalitě
2) Krajské středisko je supr nápad. Vím, že někde to funguje (mají listiny talentů, soustředění, atd... prostě mají péči), ale to bohužel není náš konkrétní případ.
3) Příspěvek na individuální tréninky je žádoucí odstupňovat podle finančních možností svazu. Jen se to nesmí tajit (viz. výše).

Herní praxe:
4) Více využít listiny talentů. Nyní je sleva na cca 3 turnaje (MM/MČ, MČR, MČR rapid). Pokud by svaz tlačil / domluvil se na pořadatele jiných turnajů, mohlo by to hodně pomoci.

"Supertalenty":
Souhlas vrk77: "TOP talenti se nemusí se mít, jako prasata v žitě, ale měli by být pravidelnou individuální trenérskou přípravu (nepostačí jen několik soustředění za rok) a měli by být i odměňování za tvrdou práci a úspěchy. Oboje lze sledovat. "
Zde je celá řada možností přes  již zmíněná stipendia až po TOP6.

Ješte pár poznámek na závěr:
- gmvoko: těším se na článek "A téma by si rozhodně samostatný článek zasloužilo. O něco takového se tento týden pokusím."
- Viktor Novotný: možná by nebylo od věci se, pokud jde o péči o mládež, inspirovat v zahraničí (PL, SK). Jejich reprezentanti byli dost vidět a mají srovnatelné kulturní a ekonomické podmínky.
 

28.08.2012 02:04 | Autor neznámý

Zdravíčko všem. Tato diskuse mě láká, ale ještě stále nestíhám dohnat jiné resty. A téma by si rozhodně samostatný článek zasloužilo. O něco takového se tento týden pokusím. Zatím se mi sem nepodařilo vložit několik materiálů, které jsem spoluvytvářel v roce 2004 krátce před tím, než jsem přerušil svou funkcionářskou kariéru - jsou to jednoduše moc dlouhé texty.

Tak zatím jen pár poznámek:

1) TOP 6 bylo původně myšleno jako úzká skupina talentů ve věku 18-20 s perspektivou profišachu - 6 víkendových soustředění vedených špičkovými trenéry a reprezentanty. Postupně to bylo rozšířeno na širší skupinu zájemců, mívá to však termínové (jako teď v létě) i finanční problémy.

2) Krajská tréninková centra mládeže (projekt TMK z ledna 2004), který některé kraje aktivně přijaly již tehdy, se letos snažíme oživit a rozvinout ve všech krajích. Měly by napomoci k řešení některých zde nadnesených problémů (Ivo Hradecký, vrk77 aj).

3) Šachové stipendium by byla dobrá věc. Problém je jeho finanční krytí a rozhodnutí o tom, komu má být přiděleno. Zatím tak můžeme nazývat individuální trénink vybraných talentů, ve kterém ŠSČR pokrývá 50 % nákladů na trenéra.

4) MS a ME jsou nepochybně výdělečné akce, hlavně ovšem pro FIDE a ECU. Můžete k nim přistupovat různým způsobem, ale vždycky se to někomu nebude líbit. ŠSČR mívá ve svém rozpočtu zpětný příspěvek na tyto soutěže pro hráče, kteří dosáhnou kvalitní výsledek (to není umístění v polovině tabulky). Pro ME v Praze to myslím není, zde byly náklady redukovány jiným způsobem, a všem. Řekl bych, že tato zažitá metoda patří k těm lepším řešením.

5) Nějak nevím, proč jsou dnes šachy mládeže tak drahý sport. Mé rodiče stála moje šachová kariéra v dětském věku velmi málo peněz. Ale Prahu jsem opouštěl cca 3x do roka. Ano, byla tehdy jiná doba. To ale rozvedu jindy.

6) Odměnit mistra republiky možností zaplatit si účast na MS mi vždycky připadalo absurdní. Ale funguje to tak už dlouhá léta, a zjevně to mnozí rodičové dokáží zvládnout, dovedou si někdy i sami získat sponzory. Určitě nejsem jediný trenér, který leckdy svým svěřencům účast na podobných akcích nedoporučuje s poukazem na to, že vydané peníze je možno pro šachový růst použít i efektivněji.

7) Dobrých trenérů není nikdy dost. Bohužel je také velmi málo zájemců o tuto práci. Jsem vděčný všem fanatikům, kteří tuto práci vykonávají dobrovolně a zadarmo. Ale toto není cesta, která by mohla přinést širší efekt. Ale i o trenérech to bude někdy jindy.

28.08.2012 00:09 | Autor neznámý

Ivo Hradecký: Máte pravdu. Ale co ti nejlepší děti, kteří nemají peníze na svůj další rozvoj?

28.08.2012 00:03 | Autor neznámý

kipko: O voltýž nic nevím ,ale mládežnickém šachu mám přehled. Ty náklady za mladého a talentované hráče jdou za x let do statisíců. Škoda, že ŠSČR nemá nějaký program šachového stipendia. Takhle přicházíme o talenty, kteří nemají takové možnosti jako ti, kteří mají majetnější rodiče.

27.08.2012 23:47 | Autor neznámý

Také přidám svůj pohled - zkusím to stručně, snad to bude srozumitelné. Jsem z malého města z pohraničí. Šachy jsem začal hrát s kamarádem až v 16, byli jsme samouci. A vpodstatě jsme ani jinou možnost neměli, někdo, kdo měl zkušenosti s trénováním, byl od nás desítky km daleko. Tak je to u nás dodnes, na okrese se vlastně trénování mládeže nikdo pořádně nevěnuje, chybí čas, peníze, chuť, zkušenosti... Tady vidím největší problém, je potřeba dobrý trenér, který dokáže děti zaujmout a u šachů udržet... Když k nám do klubu náhodou zavítá nějaké dítě, u šachů nevydrží, přestanou ho zajímat. Myslím, že je potřeba nejdřív vychovat trenéry (kvalitní), aby byla ČR dobře pokrytá. Sem by podle měly jít peníze a sem by měla jít podpora Svazu (výchova trenérů, metodické materiály, snad i finance na zaplacení jejich práce,...). Tam, kde trenéři jsou a fungují (FM, Hořice,...), tam je mláděže dostatek, myslím.

27.08.2012 23:27 | Autor neznámý

MiM: pokud si někdo myslí, že rodičovský doprovod talenta na týdenní akci je jimi považován za řádnou dovolenku, tak ať si to teda myslí.

vrk77: šachy jsou poměrně laciným sportovním odvětvím. Teď si představte, že talent jezdí voltýž (voltýž - akrobatické cvičenie na napätom lane; skok jazdca na neosedlaného koňa a cvičenie na ňom) a postoupí do Ameriky na MS. A nakonec tam jede i s koněm! Tím chci říci, že rodiče nemusí být bohatí, musí se však snažit hledat možnosti, když ten servis zas tak moc nefunguje a každý si hrabe na svém písečku. A když jste rodič, který je celý den za pultem nebo u soustruhu, jde to zatraceně ztuha. Ale jde to! 

27.08.2012 23:26 | Autor neznámý

Viktor Novotný: Děkuji za reakci. Ja vím, ale prosím popřemýšlejte o současné situaci u naší mládeže. ME v Praze nám úkázalo, že je nutné, aby se už něco změnilo. K dobrým výsledkům je potřeba i odpovídající podpora.

27.08.2012 23:14 | Autor neznámý

 vrk77 - Díky, ale třeba zrovna v této oblasti se zatím mnoho nezměnilo a celkem chápu postoj, že vyhrát právo reprezentovat znamená pro rodiče další nemalé náklady. Přestože je hrazeno ubytování a trenérské zajištění, ještě jsou tu poplatky, letenky a další náklady. Teoreticky lze z peněz od státu zaplatit náklady na výjezd, pak by ale nebylo zase na podporu individuálních tréninků. Peníze směřované do nich mají tu výhodu, že nám tu při životě udržují alespoň nějaké polo- a profesionální trenérský stav - bez něj by to nešlo vůbec. A něco je i na Lykanově názoru - MS a ME jsou ve všech sportech též hodně o penězích a jsou mnohem dražší než jiné turnaje. Však takové poplatky z ME mládeže tvoří asi polovinu rozpočtu ECU.

Ještě mě napadlo, připomínky k činnosti ŠSČR během ME zúročíme při pořádání MEU mládeže v Malenovicích v příštích dvou letech.   

27.08.2012 23:01 | Autor neznámý

A co takhle vytvořit nějaký program pro získání  šachového stipendia pro mladé a úspěšné hráče? Když jsme u to vzdělávání, tak i takto se dá studovat

27.08.2012 22:52 | Autor neznámý

MiM: Jak jsem psal: "...dnešní vrcholové šachy mládeže v ČR jsou především jen pro bohaté." Ivestice do rozjezdu řádově v desítkách až stovkách tisíc korun. Chudáci děti, ktěří nemají majetné rodiče. Osobně si myslím, že za těchto podmínek je jistější (i u talenta) investice do běžného vzdělání. Dalšího Navaru takhle nenajdeme.

27.08.2012 22:50 | Autor neznámý

Pan Novotný: CZECH OPEN 2012 - Pardubice:

Startovné (pro všechny turnaje je uvedeno v Kč):
GM, IM, WGM a WIM mají v turnajích A, G1, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q1-3, T, U
start zdarma

Slevy: žáci, studenti, důchodci a ženy mají v turnajích A, B, C, D, E, G1, G2, G3, H,
I, J, K, L, M, N, O, T slevu 25 %, tyto slevy se nesčítají a nevztahují se na příplatek za
opožděnou přihlášku. Nikde nevidím, že by z listiny byli na tom lépe než všichni ostatní........

27.08.2012 22:38 | Autor neznámý

Viktor Novotný: Vám hodně fandím a vítám změny Ta kritika byla směřována na to co se tu dělo. K dobrým výsledkum je potřeba i odpovídající podpora.

27.08.2012 22:36 | Autor neznámý

vrk77: Trenéři 1. třídy, velmistři a mezinárodní mistři s 2. trenérskou třídou
300 Kč/hod.
Trenéři 2. třídy s vysokoškolským vzděláním pedagogického směru
300 Kč/hod.
To bylo z Ekonomické směrnice SSCR2012 nalezeno přes kamaráda Goggla.
Na internetu je k dispozici rozhovor s rodiči našeho výborného mladého reprezentanta, tak jen tři věty, kdo chce dohledá si zbytek:Je třeba počítat s investicí do rozjezdu řádově v desítkách až stovkách tisíc korun.  V každém případě jde o investici do vzdělání, což pokládáme jako rodičové za prioritní. Nejsou to peníze vyhozené oknem.

Podobné rodiče a rodiny, jako i jiné pracovité a zapálené lidi (kteří ale nejsou jednostranně, zde myšleno šachově) zaměřeni, velmi obdivuji.

Jen tak dále v diskuzi, a třeba důležité a zajímavé názory a nezůstanou utajeny ...

K ME v Praze. Organizátor to zvládl = vydělal (a ne málo), průšvih se žádný velký nestal, ostatní je pro něj nevýznamné.
ŠSČR pochvalu nezaslouží, ke kritizování je toho spoustu, ale protože neplatím členské přípěvky, je mi jedno, jak koná.

bětka: A buďme upřímní, v mladších kategorích je účast opravdu spíše pěknou dovolenou, jen s tím rozdílem, že organizátor hradí ubytování.
Což je samozřejmě pravda u většiny dětí, ale nabídne někdo alternativu a výběr ? Systém je stejný, neměnný v kategoriích do 8,10,12,14,16,18 let. Proč ?
Ještě se k tomu vrátím. Je to VELMI DRAHÁ DOVOLENÁ pro dítě, které má náročný šachový program + doprovod (a to i přestože bylo ME v Praze). O pěkné dovolené má většina lidí úplně jiné představy.

27.08.2012 22:24 | Autor neznámý

Bětka: To by mělo být normální. Určitě není normální, že za dobré umístnění na MČR mládeže se ještě musí platit nemalé částky za reprezentaci. Spíše než za platbu za zdravotní péči, studium a jiné služby, bych to přirovnal k tomu, že by si naší sportovci na olympiádě museli platit náklady spojené s reprezentací naší země. Však ani olympiáda není vždy za rohem. Mimochodem nejedná se jen o Brazílii. Ty velké náklady byly i u jiných akcí ŠSČR. A buďme upřímní, že za normálních okolností by jen málokdo jel jen na dovolenou do Brazílie

27.08.2012 22:24 | Autor neznámý

 Zdravím! Diskuzi sleduji. V brzké době bude zde i na stránkách ŠSČR zveřejněna výzva ke spolutvrobě koncepce ŠSČR, kde je jednou z kapitol i Péče o registrovanou mládež a talenty, tam bude též možnost své názory a zkušenosti uplatnit. 

ad chessmate - pro vyjasnění bych rád věděl, zda Vaše dítě patří do skupiny tzv. pozvaných hráčů, kde svaz platil 4 trenéry na přípravu či do větší skupiny extra hráčů, kde mělo být starostí každého, zda bude mít trenéra z vlastních zdrojů. Tyto informace měly padnout možná už na MČR, určitě se o nich už vědělo už před soustředěními na ME. Při 150 domácích hráčích není v možnostech ŠSČR postarat se o všechny. Na zahraničních výjezdech naší repre to vypadá obdobně jako u Angličanů zde. Jak probíhala komunikace před a během turnaje, o tom nic nevím, se zde uvedeného je ale cítit, že je co zlepšovat. Při těchto počtech by určitě neškodili trenéři na rozbory "pro všechny" jako tomu bývá na národních šampionátech. 

Jinak čeští účastníci neplatili startovné organizátorům a vyjednali jsme pro ně u ECU výjimku, aby nemuseli bydlet v ofic. hotelu - to vyžadovalo zvláštní povolení prezidenta Danajlova. Ave-kontakt poskytuje slevy hráčům z listiny talentů ŠSČR - je to ale bohužel jedna z mnoha informací, o které se příliš neví. To je těžkým úkolem při přetváření aktuálního webu ŠSČR, aby některé užitečné informace nemizely po týdnu v propadlišti dějin. Obdbně jsem již navrhl, aby stránky obsahovaly i "inzerci" trenérů nabízejících trénování.  

Blekota - mně se též líbí myšlenka, aby motivací byly i skvělé podmínky pro nejlepší. Z letošní dotace jsme mj. uvolnili peníze na uzavřené turnaje pro nejlepší talenty a též chceme vypsat prémie za dosažení výkonnostních cílů v určitém věku. 

 

27.08.2012 22:01 | Autor neznámý

Samozřejmně, že by bylo supr, kdyby účast reprezentantů hradil svaz, stejně jako kvalitní trénink.

A je tolik skvělých věcí, který by nám "měl hradit někdo nahoře". Nikdo nechce platit za zdravotní péči, studium a jiné služby. Jenže aby stát nebo svaz mohl tyto peníze přerozdělovat, musel by nejdřív mít. A ŠSČR je zřejmně nemá.

Jinak, za přemrštěné náklady svaz nemůže. Rodiče platí poplatky FIDE a organizátora, plus dopravu. Takže v případě blízkého Slovinska stojí účast na MS 6.000, z toho 4.000 ty poplatky. Loni stála letenka do Brazílie mnohonásobně víc, ale svaz nemůže za to, že Brazílie je daleko. A buďme upřímní, v mladších kategorích je účast opravdu spíše pěknou dovolenou, jen s tím rozdílem, že organizátor hradí ubytování.

27.08.2012 21:30 | Autor neznámý

Bětka: Bavíme se jen o plné úhradě za reprezentaci, kterou si hráč řádně vybojoval na MČR. Nebo je snad v pořádku, že odměnou za pracovitost a dobrý výkon dětí jsou další nemalé náklady pro rodiče? Za ty peníze co rodiče platí za reprezentaci, by byla pěkná dovolená v zahraničí. Ty náklady jsou mnohdy přemrštěné a často rodiče platí to co je nejdražší. A pak je tu ještě otázka příspěvků na OPENY pro TOP mládežnické hráče. Chápu, že tento druh turnajů je diskutabilní, ale myslím si, že podobná podpora by byla motivující. Dále bych řekl, že na kvalitní individuální trénink s trenérem vám 12 h. za měsíc nebude stačit. Také by bylo docela dobré uvést, kolik za takový trénink zaplatí rodiče? Není se pak čemu divit, že to někteří rodiče odmítnou.

27.08.2012 21:29 | Autor neznámý

Lykan: Ano jsou i levnější možnosti rozvoje šachového talentu. Ovšem, podle mě, si jen s tímto nevystačíte. Myslím si, že u mladých talentů je důležité i hodně hrát a získat tak nějaké úspěchy a cenné zkušenosti. Je to o motivaci, kdy mladí hráči bojují nejen o dobré umístnění na mistrovských soutěží, ale i o výkonnostní třídy a první tituly. Jenom se podívejte, jak hodně hrají TOP hráči z MS mládeže nebo i ME mládeže, kteří už ve 14 letech mají tituly FM nebo i IM. Proč asi tak moc hrají? Kde na to berou peníze? Chodí do školy?

Chessmate: Ano je to takový malý zázrak. Nebýt nadšeného přístupu rodičů a jejich velkých investic tak by situace byla ještě horší. Bohužel ne všichni rodiče mají obojí. Co se týká cti reprezentovat naší vlast tak s tím nemám problém. Vadí mi však to, že za tuto čest se musí tolik platit.

Blekota: TOP talenti se nemusí se mít, jako prasata v žitě, ale měli by být pravidelnou individuální trenérskou přípravu (nepostačí jen několik soustředění za rok) a měli by být i odměňování za tvrdou práci a úspěchy. Oboje lze sledovat. Stejně tak by měli být i ohodnoceni jejich trenéři. Asi se opakuji, ale odměnou za dobré umístnění na MČR je úhrada nemalých nákladů za reprezentaci. Tady je něco špatně… Zdeněk Janda: To TOP soustředění bylo  nevhodný termín (těsně před ME a v době dovolených). Navíc nikde se nedočtete, jak podobnou akci hodnotí pozvaní hráči. Dokonce si myslím, že by o tomto školení mohl vyjít výukový článek ve kterém by byly přiloženy studijní příklady (např. zde na nss.cz). To je škoda, nemyslíte?

Jezdec64: Naši kvalitní trenéři nemají motivaci trénovat, protože za to nejsou pořádně oceněni. Co já vím, tak jen několik našich TOP mládežnických hráčů má kvalitní a pravidelnou přípravu s trenéry FM, IM, GM. Samozřejmě, že za nemalého finančního přispění rodičů. Většinou se jedná právě o ty hráče, kteří mají vysoký rating a nebo jsou našimi nejúspěšnějšími reprezentanty na MS a ME. Ač se vám to třeba nezdá, tak dnešní vrcholové šachy mládeže v ČR jsou především pro bohaté. A možná právě tento přístup má za následek to, že jsme přišli o spousty talentů, kteří mohli se ctí reprezentovat naši vlast.

kipko: Každá dobrá snaha je u ŠSČR vítaná

JiH: Postačí se zeptat na podmínky dětí a trenerů v PL (příležitost byla i na ME v Praze).

27.08.2012 21:18 | Autor neznámý

Michail Krasenkov vzpomíná na šachové školy, které nesly jména Botvinnika, Smyslova, atd. Působily v SSSR do roku 1990 (škola Dvoreckého-Jusupova déle). V epilogu píše, že na tuto tradici navázala šachová akademie v Polsku a za 15 let vychovala většinu vedoucích hráčů země.

http://www.chesspro.ru/_events/2010/krasenkov2.html

Tudíž vzor existuje. Ale snad je Polsko země větší, šachovější. Přestěhovalo se tam nejspíš mnohokrát více velmistrů z bývalého SSSR, než do Česka. A nepůsobil tam Aleš Hušák.

 

27.08.2012 20:49 | Autor neznámý

to Blekota: lépe se problém nedal snad asi ani popsat, cítí to stejným způsobem velké množství rodičů! Mají rovněž pocit, že ne placení funkcionáři jsou tu pro dítka, ale naopak -dítka jsou tu pro ně, pokud zbude prostor..... Díky. To pan Zdeněk Janda: myslím, že odpověď na vaši otázku by měl dát pořadatel.  A TOP šestka. Určitě tam mezi nimi byl skoro velmistr........Já nabyl dojmu po přečtení "Bleskově ke kávě" o odvolávce prvního soustředění juniorů TOP6 (kdo to je, to jsem nikde doposud nevyčmuchal), že vedení se snaží, ale je škoda sviním perly házet.....

27.08.2012 19:57 | Autor neznámý

 Než vymyslime skvělé způsoby jak peníze utratit (plná úhrada zahraničních turnajů), musíme je nejdřív mít. Vůle dále zvednout příspěvky není, státní pokladna není bezedná, a sponzoři se sami nenahrnou. 

Chessmate: Svaz na trenéry talentů opravdu z 50% přispívá, a to na 4 až 12 hodin měsíčně, podle "skupiny" talenta. Seznam tréninků pro rok 2012/2013 najdete zde http://www.chess.cz/www/assets/files/informace/vv/Individualy2012.doc

 

27.08.2012 19:11 | Autor neznámý

To pan Janda, mě to také překvapilo, ať nám zde někdo kompetentní napíše proč? Důvody? Nebyl zájem hráčů, ať nám zde někteří uvedou proč? Ať je možné číst názory stran...

27.08.2012 19:07 | Autor neznámý

Souhlasím plně s názory: chessmate i blekoty, je vidět, že vědí o čem píší,co by bylo potřeba, mají určitě zkušenosti. Bohužel u nás jde šach v poslední době, úplně jiným směrem, číst, vidět je to v praxi, převažují úplně jiné zájmy, než které by se měly řešit, jde o peníze!? Jen se podívejte na rozpočet ŠSČR 2012, tolik milionů těžko ještě dostaneme....., někdo si pomohl!? Systém tréninku a přípravy šachových nadějí je nepromyšlený, neefektivní, kde jsou naši kvalitní (opravdu kvalitní) trenéři, se zkušenostmi v práci s mládeží? V předcházejících příspěvcích tu bylo uvedeno pro zlepšení řada námětů, ale obávám se, že po ME brzy "zapadnou", nebo se začne opravdu přemýšlet tam, kde by se hlavně mělo....?

27.08.2012 19:07 | Autor neznámý

Jestli si ještě všichni pamatuje zde uvedené "Bleskově ke kávě" :  [05.08.2012 23:25:43] - První plánované juniorské soustředění TOP6 (11.-12. srpna) bylo pro malý zájem posluchačů zrušeno. Další soustředění by se mělo uskutečnit v polovině září v Olomouci.

Dost mě to překvapilo...

27.08.2012 18:36 | Autor neznámý

To jsou blekoty asi na stejné úrovni, jako když svého času sovětský vojenský génius Tuchačevskij napsal, že "Nepřítele je třeba za každou cenu porazit".

27.08.2012 18:07 | Autor neznámý

Pokud jde o motivaci neboli touze po úspěchu, je potřeba si stanovit cíle - vrcholy. Krátkodobé (do 1 měsíce), střednědobé (do 1 roku) a dlouhodobé (do 3 let). Dosažitelnost stanovených cílů pak závisí ve schopnosti poctivě rozvíjet talent, tj. umíněně makat na sebezdokonalování.

Poctivý přístup spojený s motivací je nutný rovněž od trenérů. K čemu je takový trenér, který si odbásní metodické materiály a-z a přitom svěřence ještě zásobuje dávkami pasivního kouření? Trenér dostávající zaplaceno od svazu by měl na počátku roku (období) veřejně předložit cíle a na konci roku veřejně složit účty. Je zřejmé, že úspěšní trenéři budou se svěřenými talenty pečovat jako o květiny na zahrádce. A to není o tom dojít jednou za měsíc "zalít zahradu," a případně si postěžovat, proč nezaprší.

A poctivý přístup je nutný rovněž od svazu. Svaz by se měl mimo jiné důkladně ohlédnout a získat cenné zkušenosti za hranicemi. Vše vhodné pak systémově předložit pro našince. Pokud mají být šachy v ČR úspěšné, musí být uspěšní top-hráči. Zdá se tedy být žádoucí nadprůměrně podporovat top-talenty, aby se měli jako prasata v žitě. Záleží pak na pracovitosti talentů, aby se v žitě udrželi. Ti dole pak budou mít motivaci do žita se dostat. A kdo pomůže těm dole? V každém oddíle se nacházejí šachisté s vyšší výkonností.

27.08.2012 17:26 | Autor neznámý

to Pavel Ch:

Tak já se tedy připojím k té diskusi o mládežnickém šachu a to zejména po proběhlém ME. Jsem jeden z rodičů z těch mládežníků, kteří se zůčastnili ME. Z mého pohledu je vůbec zázrak, že při podpoře resp. spíše nepodpoře a nezájmu šachového svazu, krajské organizace (nejsme bohužel z Ústi) a reprezentačního trenéra se naši mládežníci umístili tak, jak se umístili.

A vůbec to není o penězích. Je to alespoň o poděkování za reprezantaci nebo alespoň vůbec o setkání s reprezentanty. Jsem ještě ze staré školy a myslím si, že reprezentovat je veliká čest na kterou se se děti/mládežníci strašně moc těší.  Je to mnohem víc, než kdyby za to dostali tisícovku. Pokud ale (na rozdíl třeba od anglické reprezentace, která se setkávala každý den) se ani jednou nesetkají s trenérem a komunikace během ME se tedy rovná téměř nule (o nějaké přípravě, rozborech ani nemluvě),  potom ty děti ztrácejí motivaci, protože reprezentují, ale vlastně nevědí proč, protože o ně nikdo nejeví zájem.

Tato ignorace my přijde jako velký prohřešek.

Jinak abych byl férový, tak musím uznat, že šachový svaz na začátku MČR mládeže  zveřejnil nabídku reprezentace pro prvních tuším 12 v každé kategorii a dále zde byla nabídka soustředění reprezentace během prázdnin. Tímto seznam plusů ale končí.  Mínusem je, že kromě stříbrných medailistů z MČR, rodiče museli dětem na tomto ME platit úplně vše. 

Tolik asi k ME. Pokud jde o přípravu mladých šachistů které to baví a mají nějaké ambice, tak to také není hezký pohled.

Zkuste už jenom takový banální úkol, jako podle vašeho bydliště najít nějakého trenéra pro vaše dítě, který by byl doporučený šachovým svazem. Řekněme, že uspějete a trenéra někde seženete. Co nějaký příspěvek od svazu? Stránka s individálními tréninky byla naposledy aktualizovaná v lednu 2010. Listina talentů a slevy - OK, to je dobrý nápad, ale slevy lze uplatnit jen asi na 3 turnajích organizovaných svazem. Co kdyby se teď svaz (když půjčuje materiál AVE kontaktu a podepisují teď smlouvu) dohodl s AVE kontaktem na slevách v rámci jejich tour nebo czech open na slevách pro mládež z listiny talentů.

Namětů je asi více, ale nevím jestli se dostanou k těm. co to mohou změnit.

 

27.08.2012 17:22 | Autor neznámý

Že je větší výzvou, to silně pochybuju, Týden v Riu, nebo v Londýně s partou kamarádů je menší motivace než partie v Pískové Lhotě s panem Novákem? No nevím.

27.08.2012 17:13 | Autor neznámý

 … : Blízkost bydliště panu Novákovi nikterak neubírá na síle. Pokud má vyšší výkonnost, než soupeři z Brazílie, tak je i automaticky větší výzvou. Pokud dítě chce v šachu něco opravdu dokázat, tak si hledá vzory mezi dospělými hráči. Porazit svoje vrstevníky je pro něj pouze krátkodobý cíl.

27.08.2012 16:48 | Autor neznámý

A co motivace? Podívat se do Brazílie, Anglie, to dítěti nepomáhá? Má být motivován tím, že porazí pana "Nováka" ze sousední vesnice?

27.08.2012 16:41 | Autor neznámý

 Jsou i levnější možnosti rozvoje šachového talentu, hrát proti dospělým. Přece pro dítě musí být větší výzva porážet dospělé, než děti. Až do úrovně KM hráč nemusí vytáhnout paty z kraje. Cestovat s dítětem na turnaj do zahraničí, které nemá na borce ve vlastním městě, je především výlet, šachový přínos je minimální. To nejsou racionálně vynaložené peníze na jeho šachový rozvoj. Medaile z dětských soutěží jsou dobré především pro posilování ega dětí, rodičů a trenérů.

 

27.08.2012 15:51 | Autor neznámý

Já oceńuji, že dá tady někdo jinému z pravdu (Luděk Sedlák, Lubochess).

Myslím si, že by tato diskuse o mládežnickém šachu nemusela být zbytečná a mohla být dokonce i podnětná. Mnoho názorů, třeba se nějaký "chytí".

Jen prosím moc, aby se diskuse "nezabila", nepišme, co kdo napsal špatně (kdyžtak napišme jen svůj, jiný, názor) a hlavně již nepišme o MSR jun, to bychom se zase vrátili do diskusí, které se tím zabily a rozumní lidé se již na ně nevrátili.

Myslím si, že mnoho rozumných Čechů se k otázce MSR jun nevyjařuje, protože nám to nepřísluší, protože máme svých starostí v ČR také dost a kdo by opravdu cítil tu potřebu, tak může jít na stránky SR.

Děkuji.

27.08.2012 15:24 | Autor neznámý

Ještě jednou se zeptám. Co je to za odměnu, když za dobré umístnění na MČR, se za reprezentování na MS a ME ještě musí platit? A ne málo. A kde berou peníze TOP hráči z ME v Praze na všechny ty turnaje co odehrají? Chodí vůbec do školy?

27.08.2012 15:02 | Autor neznámý

vrk, aspol.:
To by mohla být zajímavá diskuze :-).
Samozřejmě že je to na prvním místě o penězích, za tím jde zájem šachisty + spolupráce s kvalitním trenérem. Pokud všechno funguje, jsou výsledky.

Čím šikovnější šachista, tím vyšší náklady.
No a teď si vem rodiče, kteří na to mají a jsou ochotni tento koníček, protože jinak se tomu říct nedá, sponzorovat.

27.08.2012 14:43 | Autor neznámý

LuboChess: "...kto má vôľu niečo dosiahnúť a občas preto zatne i zuby (resp. vydrží trénovať i sám individuálne) dosiahne a to neplatí len pre šach alebo i v iných športoch a i v bežnom profesnom živote rozhodne viac."

Dobrý den, to je pravda. Je ale potřeba si uvědomit, že v dnešní době je finanční podpora TOP talentů v ČR velmi důležitá. Toho jsou si dobře vědomi v Rusku, Arménii, Polsku a nebo i na Slovensku. Například v Polsku lze pozorovat nárůst počtu mladých šachistů. A ćím to je ?

Třeba tím že tam do mládeže putuje mnohem více peněz než v ČR. Kdo nevěří může se zeptat 

27.08.2012 14:24 | Autor neznámý

Plný súhlas so Zdenkom Jandom i Pavlom z Ústeckeho kraja

niekto by povedal, že to je o nedostatku financii, ale takto to úplne nie je

Rakúšania majú iný životnú úroveň i peniaze (vrátane športu) a na letnej Olympiáde v Londýne žiadna medaila, a pravdupovediac s výnimkou alpského lyžovania sú praktický v každom športe na chvoste, a kde niečo získaju je vďaka naturalizovaným Rakúšanom z Ostbloku či Balkánu..

(Na druhej strane by SŠZ v tomto roku dotácia od štátu 58.200,-eur/1.449.529,20 Kč vs. ČR 10.327.000,Kč určite pomohla čo i len desatinka na rozvojové projekty, i keď to už Pavel v inom DF vysvetľoval ako to je z peniazmi).

Kvalita nie je vždy len o kvantite, i keď v Číne a Indi si môžu prehrštím vyberať z masy, ktorá automatický sitom výberu zarodí, my musíme každý čo i len náznak talentu zachytiť.

ale i v malých krajinách sa rodia svetoví šampióni.

nemusí to byť len o šachovej tradícii (stále ťažíme z tej česko-slovenskej socialistickej)

Dnes už i Dominikánska republika, Zimbabwe, Kostarika, Omán či Venezuela má GM o Nórsku nehovoriac.

Takže okrem týchto vyššie uvedených socio-ekonomicko-kultúrnych faktoroch, je to hlavne ako píše Zdeněk o drine, vytvrvalosti a vôli.

kto má vôľu niečo dosiahnúť a občas preto zatne i zuby (resp. vydrží trénovať i sám individuálne) dosiahne a to neplatí len pre šach alebo i v iných športoch a i v bežnom profesnom živote rozhodne viac.

Preto mi nedá odsúdiť také kontraproduktívne vyhlásenia (napr. ako mal i tu Morphynista ohľadom termínov).

Keď nám hovorili šachové česko-slovenské legendy (mnohí z nich sú uznávaní tréeri či dosiahli i na medailu na Olympiáde), že za ich čias sa tešili keď si zahrali nejaké juniorské či akademické majstrovstvá cez vianočné a veľkonočné prázdniny a cez pracovné dni chodili do školy.

Kto chce niečo dosiahnúť má vôľu hrať i o polnoci trebárs na Silvestra, dnes to je u niektorých vtedy nehrám lebo mám chatu, potom sa mi to hodí "trochu si blicnem zo školy". Nehovorím, že tomu tak je len prístup ala "morphynismus" občas demoralizuje mládež.

27.08.2012 13:57 | Autor neznámý

Já osobně vidím problém ve financování mládeže a motivaci. Co je to za odměnu, když za dobré umístnění na MČR, se za reprezentování na MS a ME ještě musí platit. A ne málo. Částky, které rodiče musí zaplatit za reprezentaci jsou mnohdy vyšší než ty, které jsou uhrazeny svazem a nebo jsou tak vysoké, že si je mnozí rodiče nemohou dovolit.  To je nějaká motivace? Myslím si, že je nutné, aby naši TOP talenti měli možnost nejen reprezentovat, ale i účastnit se dalších turnajů, které byly plně nebo alespoň z velké části hrazeny svazem. Jenom se podívejte na seznam odehraných turnajů TOP hráčů z ME v Praze od H12 výše (na stránkách FIDE). Přijde mi, že ty děti snad ani nechodí do školy a jejich rodiče musí být  značně movití lidé. A nebo je prostě podpora hráčů v zahraničí mnohem vyšší než u nás.

27.08.2012 13:16 | Autor neznámý

Zdeňku,

ano to jsem psal, na samostatný delší rozbor. Trenér a "trenér", také souhlas, ale to by také bylo na samostatný rozbor.
 Když již  jsi zmínil náš krajský G-P mládeže, tak samozřejmě je to náborovka pro téměř 300 žáků/juniorů, z nich přes 40 je sledováno v listinách krajských talentů/nadějí. Z nich cca 10 je v krajském áčku listiny, kteří se prosadí na postup do finále ČR a tam třeba z-s-b letos bylo pro náš kraj velkým úspěchem. Pak je samozřejmě další vyšší "level" se prosadit v rámci Evropy či světa, a mířit na mety mezinárodních titulů, tam samozřejmě musí být souhra mnoha okolností.

Jinak, jak jsi psal: "naši mládežnící v G-P  jsou obecně pohodlnější" . Pohodlnější než kdo?:
a) Než v jiných krajích
b) než v jiných zemích
c) než v jiných sportech
d) než dřívější generace
e) než by měli být

Ale bez té základny z G-P (kde jsou fakt mnozí ti co si rádi jen zahrají) by se třeba ti, kteří se tomu chtějí věnovat tréninkově systematicky, ani nenašli.

27.08.2012 12:46 | Autor neznámý

re Bond - kromě pokeru

re Chrz - Pavle , to je námět na samostatný článek. Je trenér a "trenér" . Ale jak to vidím u našich mládežnických GP v anšem Kraji - například - tak bych řekl, že naši mládežnící jsou obecně pohodlnější , málokomu se chce na sobě intenzivně pracovat. Vím, zjednodušuji .Ale pokud vím,tak se říká , že ze 100% talentu je 80% dřina (či tak nějak) ...

27.08.2012 00:33 | Autor neznámý

Odpověď je jednoduchá, českému mládežnickému šachu chybí to co všem ostatním sportům.

26.08.2012 22:14 | Autor neznámý

To: jezdec64: A to se mne ptáte jako rozhodčího? Jó ták, kurňa, již vím, tolik českých rozhodčích a nikdo tam nedokáže písknout tu penaltu v pravou chvíli, tak jste to myslel?!

Teď vážně. Samozřejmě, jsem daleko více trenér než rozhodčí (a fanoušek našich  všech kategorií). Také mne to trápilo. 12x5 se vyhlašuje a ani jeden/na náš/e, k tomu v domácím prostředí a máme nejvíce účastníků. Teď fakt rychle nevím v čem, zda systém, peníze, trenéři nebo zaujetí, pracovistost  samotných hráčů, ale chci o tom přemýšlet, Podívat se na partie (alespoň pro klub a za TMK kraje). Na postsovětké republiky se nevymlouvejme, vyhlašováni byli i ze "západní Evropy" také (jako u nás) s nepřeberným množstvím možností jiných ušlechtilých i těch "méně ušlechtilých" (diplomaticky řečeno) zájmů a možností. Je to však parketa pro repre trenéra mládeže, pro KM a VV a asi ne odpověď jednoho odstavce.  Dnes jsem mluvil s Davidem Kaňovským o olympiádě mládeže, je na soustředění mládeže, v horším dosahu netu. Tak mu nechme na odpověď čas.

 A když jsem to již nakousl, do Istanbulu letí o den později (v úterý) za naší repre dospělých i repre mládeže do 16 let na olympiádu 4členných týmů mládeže. Velmi motivačně děláno, že snad i hrají ve stejném místě s opravdovými světovými hvězdami.  Samozřejmě i jim budu fandit (samozřejmě zvlášť, když v sestavě je mistr ČR do 16 let z našeho klubu). Budou to mít po sportovní stránce však však velmi těžké, konkurence obrovská.  Zkušenosti a motivační efekt snad poté využijí.

26.08.2012 14:17 | Autor neznámý

Pavel Ch: Jestli to bylo, jak píšete, tak Vaši argumenatci uznávám, šlo přece jen o hodně, soupeřovu smutku rozumím a v podstatě to vše bylo ještě docela "v normě". Fakt je ten, že mnozí šachisté (přesně jak píšete) prostě prohrávat neumějí, v první chvíli jsem myslel, že je to právě ten případ.

26.08.2012 12:34 | Autor neznámý

Luďku Sedláku. Určitě z obecného hlediska, když se to takto napíše nebo vidíte na on-linu ten závěr, máte pravdu.

Musíte vidět jednak "naživo" a zároveň chtít pochopit všechny souvislosti. Iljya nemohl prostě uvěřit, že by měl partii po průběhu prohrát, pak ještě usnadnil, že nechal přejít Jerguše do K+PxK v domění, že to nelze a ono šlo. A  při té DxD+K s usilím zadržoval slzy a pak se s tím vším, i s tou ztrátou mediale, musel ty tři minuty smířit (měl jich na hodinách celkem 13). To mělo za následek, že při podání rukou se sportovně dokázal alespoň trošku na Jerguše usmát. Prostě i tak zakončit partii a náročný turnaj se ctí. Jsem si jist, že to Jergušovi vůbec nevadilo, naopak si mohl matováním závěr turnaje a zisk jistého bodu ještě chvíli vychutnat a sám přitom nejspíš pochopil rozpoložení soupeře. Na Iljovi bylo vidět, že je sebekriticky naštván jen sám na sebe.

Naopak všichni jsme viděli mnoho případů silnějších a dospělých hráčů, kteří se možná matit nenechali, zato se při podání ruky ani na soupeře nepodívali případně mu hodili partiář nebo na jeho půlku šachovnice hodili figurky (či mu dokonce vynadali). Prostě všemožně dali najevo, že s takovým "bl...", který  si výhru nezaslouží, se již nikdy nechějí potkat,  (pak je to po chvíli kratší či delší přešlo, ale  bohužel ten okamžik nezvládli).

Nikomu nevnucuji, vše jen dle mého názoru na tuto partii, trenérských zkušeností a také snad trošku znalostí z předmětu se zkouškou sport. psychologie na FTVS.

--

A ještě zajímavost ze včerejška. Mistři Evropy kat B 16 a G16 obdrželi stipendijní poukaz na 4 roky na prestižní Universitu v Dallasu, kde je též výuka šachu (samozřejmě po dostudování školy střední) z rukou přítomného rektora university. 

26.08.2012 12:32 | Autor neznámý

 Luděk Sedlák: Tohle neumí ani GM nad 2500, natož aby to uměl 12 letý šachista okolo 2000 ELO 

26.08.2012 09:48 | Autor neznámý

Pavel Ch (k blahopřání Jergušovi). Řekl bych, že tahat koncovku K+D : K a ještě před matem čekat 3 minuty je prostě nesportovní, bez ohledu na to, že hráč prožívá zklamání z porážky. Každý 12letý šachista síly přes 2000 by už měl umět nejen vyhrával, ale i se ctí prohrát.

 

 

26.08.2012 09:27 | Autor neznámý

To: Pavel Ch: co více říci k tomu, že nikdo z našich 40 mladých šachových nadějí se mezi pětici v žádné kategorii nedostal? Gratulace na Slovensko! A kdo si dá trochu práce se statistikou výsledků, možná mu poví ještě více....?! Možná, že u nás v práci s mládeží něco chybí....., měli bychom se zamyslet a vzít si dobré příklady od úspěšných zemí, už i od Slováků...!? Možná, že je špatný systém v práci s mládeží, talenty ( opravdovými talenty), něco není dobré, kde mohou být příčiny?! Určitě je u nás řada fundovaných trenérů, metodiků, kteří by věděli, co je potřeba v této oblasti, kam zaměřit úsilí a zejména finanční prostředky....?! Současná cesta asi není to ořechové..., nebo ano?!

26.08.2012 00:18 | Autor neznámý

ad Pavel Ch: z pohledu nezaujatého muzikanta profesionála je ten bývalý "Sojuz" fakt asi nejlepší volba pro hymnu. Obě starší hymny Ruska, jak "Bože, cara chraň" nebo Glinkova "Vlastenecká píseň" jsou takové nějaké neutrálně hymnické, těžko zapamatovatelné. Tahle se myslím, povedla - i když jsem možná ovlivněn tím, že to mám naposlouchané z mládí.

25.08.2012 22:00 | Autor neznámý

Po 90 minutách skončilo slavnostní zakončení. Vyhlašovalo se prvních pět v kategorii. Každému vítězi (tedy 12x) zahráli hymnu. Jsme si dělali legraci, že "Sajúz nerušimnich.."  jsme slyšeli vícekrát než v dobách totality. Já vím, slova mají již jiná, ale každému z naší generace při hudbě zazní slova původní.  A hlavně nezbývá než jim popřát, opravdu to v Rusku stále nejvíce umí. Polsko 2x, Bulharsko, Bělorusko, Arménie, Řecko, Ukrajina po jedné zlaté. Mezi medailisty Slováci, Španělé (s+b), Holanďani, Izraelci, Gruzie, Anglie, Litva, Francie. Naši bohužel mezi pětkou ani jednou. Poděkování patří týmu pořadatelů v čele s Dr. Janem Mazuchem, určitě organizace byla pro naše barvy na medaili. 

25.08.2012 20:15 | Autor neznámý

Blahopřeji Jergušovi a Slovenská výpravě.

Opět jsem "pískal" závěr partie Jerguše. Oboustranná časovka, ale Jerguš to hrál hezky. Ikdyž předtím stál hůře. Na soupeři z Ruska bylo vidět obrovské zklamání, to že hrál až do matu D+K x K a tah před matem ještě 3 minuty čekal, litujíc co se stalo,  mu nikdo nemůže po takto vypjatém turnaji a partii o medaile vyčítat.

Smolařem byl Avital Boruchovksy z Izraele. Prvních 7 výher, jasně včele a pak 2 prohry. Co ještě z výsledků není známo, prvních 7 kol hrál v silnější budně, klepal se, evidentně nezdráv. O to víc udivoval 100%. Poslední dvě kola již v pohodě, v tričku, uzdravil se,  ale obě prohrál. Alespoň stříbro uhájil, co by za to někteří dali.

Nyní probíhá slavnostní zakončení v kongresovém sále.

25.08.2012 19:12 | Autor neznámý

To Z.J. - no ono i po 25.Sxc4 Dxc4 neni co řešit a je to otázka pár tahů než tohle černá vyhraje...

25.08.2012 18:46 | Autor neznámý

Ale bude, je celkově třetí. Já jsem si taky myslel, že Rus Lobanov bude mít lepší pomocné hodnocení, ale Jerguš ho nakonec předstihl. Gratulujeme slovenským přátelům a tak trochu závidíme...

25.08.2012 18:46 | Autor neznámý

 2raflar: Našťastie sa zdá, že nemáš pravdu, Jerguša uvádzajú na 3. mieste. Takže jeden bronz máme, za tú neskutočnú bojovnosť si ho zaslúžil. Kus bojového šťastia k tomu tiež patrí.

25.08.2012 18:45 | Autor neznámý

re Morphy - no,trochu to nadšení  u partie Jany bych krotil, oběť bílé na b5 bylo pouhé odevzdání figury, a proč si alespoň nevzala  Sf1x Vc4 -  to nepochopím  .Ale i malé dárečky utužují přátelství

25.08.2012 18:18 | Autor neznámý

 Jerguš opäť otočil prehranú partiu, na medailu to takmer isto nebude ...

25.08.2012 16:29 | Autor neznámý

Jana Maříková sehrála nádhernou partii, soupeřce nedala šanci a ta se už ve 26.tahu vzdala  . Zato výkon Vojty Pláta ( v posledním kole remíza ) je spíše zklamáním...

25.08.2012 14:00 | Autor neznámý

Díky, dnes mi to ale nevyjde, tak zatím jen virtuálně . Pokud se někdy potkáme, určitě se přihlásím.

 

 

25.08.2012 12:51 | Autor neznámý

Blahopřeji Stevu Splasherovi k uhodnutí hádanky. Fotku jsem poskytl Bolkovi a zde je důkaz s fotkou pořízenou o pár vteřin dříve z jiného úhlu ve článku z roku 2008  na nss Na 10. rovnoběžce dobojováno! .

Steve, pokud jste zde a stavíte se u stolku rozhodčích G14, máte u mne večer pivo nebo když se někde potkáme, tak se o něj přihlašte.

25.08.2012 12:18 | Autor neznámý

 Jo, ve většině kategorií je první pomocné perfo, musí na to být nějaké procento hráčů s elem, takže se to netýká B 8 a 10 a G 8, 10, 12.

25.08.2012 12:15 | Autor neznámý

Snadná chyba. V H12 sice hraje nizozemský Van Foreest Lucas, ale toho bychom za našeho 6,5 bodového nevyměnili :)

25.08.2012 11:49 | Autor neznámý

Duda, Vung Tau 2008. Na Russiachess píšou, že Van reprezentuje Nizozemsko. 

25.08.2012 11:38 | Autor neznámý

Nechce se mi moc hledat v propozicích, ale pokud je podle chess-results perfo jako první pomocné, pak je už mistrem evropy i polský Duda (H14)

25.08.2012 11:18 | Autor neznámý

Odpověď na soutěžní otázku k fotografii č. 1 článku: v pátečním "posledním kole se mistrem světa v mládežnické kategorii stal ......Miki Maus. Nebo Myky Mars? Co dostanu za vyřešení hádanky?