Pavel Šimáček potvrdil post jedničky turnaje

20.02.2011 05:43 | G-TEAM - II. ročník OPEN NOVÝ BOR

V sobotu skončil v novoborském Grandhotelu Pražák 2. ročník mezinárodního šachového turnaje G-TEAM Open Nový Bor 2011. Turnaj byl zároveň vyvrcholením série Czech Tour 2010/2011, jejíž vítězové byli rovněž slavnostně dekorováni...

V sobotu skončil v novoborském Grandhotelu Pražák 2. ročník mezinárodního šachového turnaje G-TEAM Open Nový Bor 2011. Turnaj byl zároveň vyvrcholením série Czech Tour 2010/2011, jejíž vítězové byli rovněž slavnostně dekorováni. Suverénem hlavního turnaje byl favorizovaný mezinárodní mistr Pavel Šimáček, který nasbíral v devíti kolech 7,5 bodu. Vítězem série je nestárnoucí Jevgenij Golcman z Ruska, který v Novém Boru vyhrál i oba doprovodné turnaje v rychlém šachu.

IM Pavel Šimáček

Poslední kolo dalo zapomenout na taktické remízy a na předních stolech se bojovalo do posledních chvil. IM Pavel Šimáček, který si od pátého kola užíval samostatného půlbodového vedení, po remíze s Latasem svůj náskok vzhledem k remíze IM Lukáše Klímy s FM Janem Vránou udržel a se 7,5 body se stal vítězem turnaje. „Mým jediným cílem v turnaji bylo první místo, nejlépe samostatné," odtajnil své plány a nevyhýbal se ani hodnocení své hry: "Vzhledem k tomu, že má hra měla rezervy, jsem rád, že jsem hlavní cíl splnil." Obhájit pozici jedničky není v žádném turnaji jednoduché. "V některých partiích, například s Iwanow, Honzou Vránou nebo Piotrem Mickiewiczem, jsem musel riskovat a podařilo se," krátce komentoval průběh Pavel Šimáček. Rok je samozřejmě dlouhá doba, ale museli jsme se zeptat, zda se dočkáme příští rok obhajoby prvenství: "Pro příští rok nic nevylučuji. Letos byl můj start spíše náhoda. Musím ale podotknout, že jsem věděl, jaké nás účastníky čeká příjemné prostředí, což mě k příjezdu motivovalo."

WFM Anna Iwanow

Na domácí zbylo stejně jako vloni až stříbro, o které se postaral mezinárodní mistr Lukáš Klíma. „Jsem v podstatě spokojený. S Pavlem Šimáčkem jsem remizoval a s ostatními soupeři jsem holt ztratil o jednu remízu více než on, to se nedá nic dělat,“ komentoval své vystoupení člen mistrovského celku. Bronz si odváží do Polska Boguslaw Latas, který jako nasazená sedmička měl ze čtveřice 6,5 bodových nejlepší pomocné hodnocení. Mezi seniory kraloval Jevgenij Golcman, nejlepší dívkou a zároveň i juniorem, byla WFM Anna Iwanow, která hostuje v nedalekém Liberci za extraligové družstvo mládeže.

Dění v hracím sále i v přilehlé restauraci, kde byl po celý turnaj připraven přímý přenos partií z předních stolů, které byly zároveň vysílány i na internet, sledovaly od sobotního rána bedlivě kamery České televize. Příští díl pořadu V šachu (premiéra 5. března) zmapuje nejen samotný turnaj, ale šachy v Novém Boru obecně.