Festivalové aktuality 17 - nejlépe GM Cvek, po normě sahal IM Plát

30.07.2011 10:43 | CZECH OPEN 2011

Dnešní předposlední hrací den patřil dopoledne turnaji družstev v bleskovém šachu a šestému kolu ratingového turnaje STEN.cz OPEN. Odpoledne pak trochu přituhlo při předposledním kole hlavních turnajů. Zvláště ve velmistrovském t...

Dnešní předposlední hrací den patřil dopoledne turnaji družstev v bleskovém šachu a šestému kolu ratingového turnaje STEN.cz OPEN. Odpoledne pak trochu přituhlo při předposledním kole hlavních turnajů. Zvláště ve velmistrovském turnaji PARDUBICE OPEN se děly zajímavé věci a rozhodovat o vítězi bude nakonec až poslední kolo!

CZECHOSLOVAK REAL OPEN – bleskový turnaj čtyřčlenných družstev

Zúčastnilo se celkem 21 týmů, podobně jako v minulých letech. Aby se turnaj nehrál až do začátku hlavních turnajů, rozdělili organizátoři družstva do dvou skupin a sehrála se kvalifikace. Z každé skupiny pak postupovala tři nejlepší družstva do finále. Vítězem se stalo družstvo RIVER, které hrálo ve složení GM Simantsev Mikhail (2558), GM Bryzgalin Kirill (2469), GM Andreev Eduard (2458), IM Dmitrenko Viktor (2353). Právě výborně hrající GM Bryzgalin a IM Dmitrenko získali 5 bodů z 5 možných ve finále a tím zajistili týmu zlato. Bylo to zároveň první nasazené družstvo, které tak potvrdilo svou pozici.

Druhou pozici obsadilo družstvo LOKO PORUBA, které mělo na první desce IM Vojtu Pláta, o němž jsme mluvili v souvislosti s bleskovým šachem už včera. Na třetím místě skončil zkušený tým ŠK AD Jičín, který měl ve své sestavě tři velmistry GM Medunu, GM Vološina a Gm Zezulkina. „Byl to velice příjemně obsazený turnaj a jeho úroveň se každoročně zvyšuje. Sám jsem si dnes zahrál a opravdu je to čím dál lepší hráčská úroveň. Všichni jsou to vynikající hráči, většinou mladí kluci, které je stále těžší porazit,“ poznamenal po dopoledním turnaji IM Petr Pisk.

STEN.cz OPEN – ratingový turnaj

Po šestém kole má bodový náskok velký favorit turnaje IM Andrejs Strebkovs z Lotyšska a tím pádem je pravděpodobně o vítězi rozhodnuto. Druhý je po dnešku Evgeny Golcman, zkušený ruský šachista, hráč, který jezdí téměř na každou akci pořádanou agenturou AVE – Kontakt. Třetí místo zatím kolo před koncem patří hráči ŠK Rapid Pardubice Emanuelu Veselému, což je veliké překvapení. „Veselý byl na startovní listině celkem 13. nasazeným hráčem, jeho ELO je nyní 1867, ale předvádí výkon na úrovni přes 2100. To u takových hráčů nebývá zvykem a měl navíc velmi solidní soupeře, takže skutečně hraje skvěle,“ chválil mladého hráče expert festivalu IM Pisk.

Zítra se Veselý s bílými střetne s IM Strebkovsem, kterému stačí remíza na to, aby vyhrál celý turnaj.

PARDUBICE OPEN – velmistrovský turnaj

V dnešním osmém kole bez problému remizoval průběžně vedoucí GM Stefansson z Islandu s GM Alexandrem Daninem. „Stefansson měl černé a sehrál velice hezkou klidnou partii. Hrál velmi v pohodě,“ ohodnotil partii IM Pisk.

Islanďan má tak po dnešku půl bodu náskok před trojicí stíhačů – GM Kononěnkem (UKR, nasazený jako třetí), GM Shanavou (GRU, nasazený jako devatenáctý) a GM Jovanovičem (CRO, nasazený jako pátý). „Myslím, že nás čeká fantastické finále. Já jsem se domníval, že bude Stefansson hrát v posledním kole s bílými, ale měl smůlu na los a postaví se svému největšímu soupeři třetímu nasazenému GM Kononěnkovi s černými,“ upozornil IM Pisk. Kononěnko ztratil v prvních kolech a propadl se pořadím, takže šel do druhé části turnaje ze zadních pozic. „Jeho hra byla velice nenápadná, ale kvalitní. S černými tak Stefanssona čeká skutečně těžký boj,“ dodal IM Pisk.

Špatný los měli dnes čeští hráči. Po sedmém kole byli nejlepší čeští hráči GM Cvek a druhý nasazený GM Štoček. V osmém kole se museli postavit proti sobě. „Zápas byl velmi krátký. GM Štočkovi se nepovedlo zahájení, stál hodně nejasně možná trochu hůře a GM Cvek to vycítil, nabídl remízu, kterou Štoček po chvíli přemýšlení přijal,“ popsal průběh partie šachový specialista IM Pisk. Oba Češi tak mají 5,5 bodu z 8 a do pořadí na nejvyšších příčkách nebudou moci promluvit. GM Robert Cvek zůstává nejlepším Čechem na 21. místě. Za ním je na 24. pozici GM Martin Petr, GM Štoček je pak na 25. místě.

Los si trochu pohrál i s GM Petrem, který se zítra bude muset postavit prvnímu nasazenému hráči GM Schlosserovi. Ten dnes předvedl v partii s IM Milanem Pacherem ze Slovenska, kterého deklasoval i přes to, že Schlosserova pozice nebyla zcela jistá, i když s mírnou převahou. „GM Schlosser se po několika neúspěšných kolech trochu probral a odehrál dvě partie na té úrovni, kde bych očekával výkon hráče kolem 2600, takže našeho GM Petra čeká zítra složitá partie,“ poznamenal k dnešnímu losu IM Pisk.

Výborně na turnaji hraje také IM Vojtěch Plát, i když dnes byl hodně smutný. „Vojta měl dvě kola před koncem tak výborně rozehraný turnaj, že při dvou výhrách by si uhrál velmistrovský titul. Dnes hrál s ukrajinským GM Gutmanem. Stál ve vyhrané pozici, ale neviděl to, nenašel to v té pozici, takže nakonec se podařilo jeho soupeři zremizovat a tím IM Plát přišel o titul,“ vysvětlil IM Pisk.