Festivalové aktuality ze dne 18. 7. 2010

19.07.2010 09:27 | CZECH OPEN 2010

Mezinárodní festival šachu, bridže a her CZECH OPEN se včera rozloučil s většinou herních turnajů. Soutěže ve scrabble, go, dámě, mariáši, bridži, pokémonu a mnoha dalších už znají své vítěze. Turnaj v Rubikově kostce dekorov...

Mezinárodní festival šachu, bridže a her CZECH OPEN se včera rozloučil s většinou herních turnajů. Soutěže ve scrabble, go, dámě, mariáši, bridži, pokémonu a mnoha dalších už znají své vítěze. Turnaj v Rubikově kostce dekoroval asi největší počet vítězů ze všech her na festivalu - celkem se pánové a dámy s maďarským hlavolamem (a mnoha jeho variantami) v ruce utkali v 18 disciplínách. Pár příkladů: rychlostní skládání kostek 2x2, 3x3, 4x4, 5x5, 6x6 a 7x7, skládání poslepu, nohama, jednou rukou, Square One a další. Královskou disciplínou ale zůstává i po více než 30 letech od vynalezení kostka 3x3x3. Rekord v této disciplíně drží už dva roky Erik Akkersdijk z Holandska. Hodnota jeho nejrychlejšího pokusu je 7,08 vteřiny a dosáhl ho právě na Czech Openu v Pardubicích.

„Erikův rekord je vlastně z říše snů, protože se mu podařilo poskládat dvě strany kostky najednou, což jeho čas značně urychlilo. Na další překonání si budeme muset ještě tak 50 let počkat,“ okomentoval předloňský úspěch holandského závodníka ředitel turnaje v Rubikově kostce Jaroslav Flejberk. Možná to ale není úplně pravda. Sám rekordman se včera časem 7,8s opět přiblížil k neuvěřitelné hranici 7 vteřin. Jak to bude za rok, se dá už jen odhadovat. Celkově skončil Akkersdijk na třetím místě, průměr 5 jeho časů byl 11,19. Zlatou medaili si z pardubické ČEZ Areny odvezl Francouz Kanneti Sae Han, průměr jeho časů byl 10,75. „Když jsem viděl v prvním kole Erikův čas kolem 8 vteřin, udělalo se mi špatně. Nevěřil jsem, že bych ho mohl překonat, ale nakonec jsem vyhrál,“ zářil po předávání cen sympatický Francouz.

OCÉ OPEN – turnaj 4členných družstev

Dvěma závěrečnými koly pokračoval i otevřený turnaj čtyřčlenných družstev OCÉ OPEN. V turnaji zvítězil ukrajinsko-ruský tým DNEPR, a to suverénním způsobem, když dovolil svým soupeřům alespoň remízu pouze v posledním kole, a to už o vítězství bylo rozhodnuto. Druhá skončila ruská Siberia a třetí místo obsadil ŠK Zikuda Turnov A, který se tak zároveň stal mistrem republiky. Obhájce titulu A64 Grygov obsadil celkově až 7. místo (v MČR 4. místo). Důvodem neúspěchu byly slabší chvilky v 5. a 6. kole, bodovou ztrátu se už šachistům z Grygova nepodařilo dohnat. Stříbrnou medaili z MČR získal zkušený tým AD Jičín A, bronz brali šachisté družstva Slavia Hradec Králové. Tomuto týmu se v Pardubicích každoročně skvěle daří, letos se to ukázalo v posledním kole, když překvapivě porazili velice silný ruský Yamal.

Závěrečné kolo se naopak nevydařilo loni stříbrnému týmu 2222 ŠK Polabiny A. Po prohře se Zikudou Turnov A se Polabiňáci propadli v konečné tabulce až na celkové 12. místo a v MČR tak obsadili pozici sedmou, a to i přesto, že prvních šest kol předváděli výborné partie.
Překvapivě dobře si do posledního kola vedla i Bohemia Pardubice, kterou ovšem o lepší umístění připravilo zazvonění mobilního telefonu jednoho z hráčů, což je přestupek, který se trestá kontumací.
Jedním z nejlepších hráčů celého turnaje se stal Zbyněk Ringel z východočeského týmu Panda Rychnov A.

Minirozhovor s kapitánem nových mistrů republiky Petrem Neumanem:

Na začátek se musím zeptat, jaký to je pocit vyhrát MČR?
Samozřejmě je to perfektní. My jsme sem přijeli vyhrát a jsme opravdu rádi, že se nám to povedlo. Nebylo to jednoduché a jsme spokojení.

Potkali jste se s obhájcem titulu Grygovem?
Nepotkali, což je tak trochu štěstí. Ono je nutno přiznat, že toho štěstí na los jsme měli víc v těch 7 kolech.

Který ze soupeřů, s nimiž jste se potkali, pro vás byl nejtěžší?
My jsme prohráli jeden zápas s Yamalem, tak s nimi to bylo těžké. Tak trochu si to vyčítáme, protože vyhrát jsme určitě mohli.

Jak to u vás v týmu vypadá s přípravou na partie?
Obyčejně se připravujeme, ale tady těch 7 kol ve 4 dnech je hodně rychlé tempo, tak na větší přípravy nebyl prostor.

Jak bude vypadat oslava mistrovského titulu?
U mě konkrétně asi nijak zvláštně, protože nasednu do auta a pojedu do Plzně.

ME Juniorských družstev – 4. kolo

V chlapecké kategorii bohužel český tým nestačil ve čtvrtém kole na doposud suverénní tým Polska a podlehl jednoznačně 1:3. Češi tak nevyužili poslední šance udržet si naděje na medailové umístění. Tabulka se po tomto kole v podstatě rozdělila. Utrhly se celkem 3 týmy – Polsko, Maďarsko a Rumunsko. Mezi nimi se dá očekávat souboj o cenné kovy. Zítra prověří připravenost polského favorita družstvo chlapců právě z Rumunska.
Polské týmy přijely velice dobře připravené, protože ani polské dívky zatím neztratily ani bod. V dnešním kole porazily tým Německo 1. Celkově dnešní kolo zamíchalo pořadím, protože Maďarky velmi překvapivě podlehly Německu 2, čímž umožnily naší reprezentaci, která vyhrála 2:0 nad Ruskem 2, postoupit na celkovou druhou pozici. Zítra se střetnou týmy z vrcholu tabulky v přímém souboji o zlatou medaili – zápas Polsko vs. Česká republika začíná v 15:00.