Festivalové aktuality 16. 7. 2010

17.07.2010 10:41 | CZECH OPEN 2010

Mezinárodní festival šachu, bridže a her CZECH OPEN 2010 dnes ve svých herních prostorách přivítal i účastníky dalších turnajů. ČEZ Arenou se rozléhá tlumené cvakání mechanismu Rubikovy kostky, připravili se stoly na backgammon a...

Mezinárodní festival šachu, bridže a her CZECH OPEN 2010 dnes ve svých herních prostorách přivítal i účastníky dalších turnajů. ČEZ Arenou se rozléhá tlumené cvakání mechanismu Rubikovy kostky, připravili se stoly na backgammon a pokračovaly i včera rozehrané šachové turnaje OCÉ OPEN a juniorské mistrovství Evropy týmů. K nim se navíc přidal ratingový turnaj INFINITI OPEN a MS v Polgar Super Star Chess. Druhým dnem pokračoval i vedlejší turnaj dvojic v bridži YETTI SPORT OPEN. V KD Hronovická se dnes rozběhly víkendové turnaje v go, renju, scrabble a dámě. Ve venkovním Party stanu, který stojí na parkovišti u ČEZ Areny se v uvolněné atmosféře odehrál mariášový PIATNIK OPEN – turnaj v sousedském mariáši.

Divácky nejatraktivnější je bezpochyby WCA turnaj ve skládání Rubikovy kostky. Páteční disciplíny byly „pouze zahřívací“, skládaly se kostky 6x6x6 a 7x7x7, a to jak na rychlost, tak poslepu. Dokonce padaly i světové rekordy. Postarali se o ně maďarští rubikáři, např. István Kocza v řešitelské soutěži Fewest move. Princip této disciplíny spočívá v tom, že všichni řešitelé dostanou stejně „rozloženou“ Rubikovu kostku (nastavení tohoto rozmíchání kostky určuje počítač) a snaží se najít co nejmenší počet tahů, kterými se dá kostka složit. Na hledání mají hráči hodinu. Na složení rozmíchané kostky je potřeba minimálně 21 tahů, tedy alespoň podle vědců a počítačů. István Kocza se tomuto číslu ve svém řešení velmi přiblížil. Jeho světový rekord v soutěži nazvané Fewest move má hodnotu 22 tahů.

Prozraďte mi, bylo to tak trochu štěstí, že jste našel tak rychlé řešení, nebo je to všechno o schopnostech a znalostech?
To nebyla trocha štěstí, ale hodně štěstí. V soutěži si můžete vybrat ze 3 kostek tu, jejíž rozdělení se vám líbí nejvíc. Skoro všichni jsme si vybrali tu samou, protože tam bylo rozestavení několika dílků docela jednoduché. Já jsem měl ale štěstí v tom, že jsem si všimnul ještě jedné specialitky a ta mi pak pomohla. Ostatní kluci na to nepřišli. Když jsem jim pak po soutěži ukázal, jak se mi povedlo vyřešit to na 22 tahů, našel se dokonce jeden, co kostku doskládal jen na 18 pohybů. Ale oficiálně zapsaných je mých 22! (smích)

Tohle je váš první velký rekord?
Mám pár národních rekordů, třeba ve skládání poslepu a ve skládání vice kostek poslepu najednou. Pak mám evropský rekord v Cube 21 a teď ten světový. A docela zajímavé je, že první národní rekord, evropský rekord a světový rekord jsem udělal zrovna tady na Czech Open. Mám to tady prostě strašně rád. (smích)

Druhý světový rekord překonal jeho kolega z Maďarska Bence Barát, který poskládal kostku 7x7x7 za 4:00,61, což je oproti loňským časům zlepšení až o minuty.
Rubikova kostka je fenomén mezi hračkami a letos navíc slaví 30 let od svého rozšíření po světě. V České republice je hlavním dodavatelem společnost DINO TOYS. Krátký rozhovor poskytla zástupkyně této společnosti Hana Nešvarová:

Jaké výročí letos Rubikova kostka slaví?
Ona byla sice Rubikon kostka vynalezena už v roce 1974, ale k největšímu boomu došlo až kolem roku 1980, kdy začala Kostka vyhrávat ceny na různých veletrzích a doslova zahltila svět.

Když bystě měla Rubikovu kostku přiblížit několika slovy, co bystě o ní řekla?
Tak ta úplně základní a nejznámější kostka o straně 3x3x3 je krychle, která má každou stranu jinak barevnou. Ty strany jsou rozdělené na 9 menších kostiček, které se dají otáčet kolem důmyslného vnitřního mechanismu. Je to tedy vlastně hlavolam, který se dá rozložit na 43 bilionů různých kombinací, ale má vždy jen jedno řešení. Ale ono není potřeba Rubikovu kostku představovat, tu i v dnešní době zná snad každý.

Tu základní kostku asi opravdu zná každý, ale ona má i různé složitější varianty…
To je pravda. Skládají se kostky 4x4, 5x5, a tak dále až 7x7. Dokonce už je vymyšlený i mechanismus na kostku 10x10, ale to skládání trvá skutečně dlouho. A pro juniory a menší děti je vyrobená kostka i 2x2. Loni od Erna Rubika přišla novinka, a to Rubic Cube 360. Což je v podstatě koule, takže se skládá odlišně. A letošním hitem je tak zvaná Mirror Cube. To je kostka, která má nestejné dílky a během skládání se rozkládá na různé prostorové obrazce.

Podle statistik oblíbenost Rubikovy kostky stále stoupá, víte proč tomu tak je? Nebo spíš, co je na ní pro děti v dnešní době tak přitažlivé? Přece jen konkurence je veliká – počítačové hry, internet…
Tady bych asi citovala přímo Erna Rubika, který dostal podobnou otázku: „Kostka bude i nadále inspirovat nové generace, a to i navzdory jejich oddanosti grafice s vysokým rozlišením na monitorech počítačů. Mladí lidé se budou vždy chtít věcí dotýkat a hrát si. Prostě být ve skutečném světě kostky.“

Proč by se podle vás měli lidé přijít podívat na soutěž ve skládání Rubikovky?
Je to velice dynamická disciplína. Málokdo umí kostku složit takhle rychle, jako ti kluci, co tu soutěží. Třeba Erik Akkersdijk před dvěma lety seskládal kostku 3x3 za 7,08 vteřiny. A to není všechno, kostky se skládají poslepu, nohama, jednou rukou …

Druhým kolem dnes pokračoval také turnaj OCÉ OPEN. V rámci tohoto turnaje se hraje také MČR čtyřčlenných týmů. Obhájcem titulu je tým A64 Grygov, který letos začínal hrát jako první nasazený s průměrným ELO ratingem 2460. Turnaj čtyřčlenných družstev OCÉ OPEN dnes pokračoval 2. a 3. kolem.
Mini rozhovor s kapitánem loňských mistrů republiky v šachu čtyřčlenných družstev PAVLEM ŠIMÁČKEM:

Váš tým A64 Grygov loni uspěl v tvrdé konkurenci a získali jste titul mistrů republiky. Jak se cítíte v roli obhájců titulu?
Letos je určitě mnohem silnější konkurence. Celkově je ten turnaj lépe obsazený. A velká otázka je, co s celým turnajem udělá změna bodovacího systému. Loni se hrálo olympijským systémem, letos se to změnilo a hraje se na zápasové body, tak uvidíme.

Jak vypadá příprava na týmové zápasy? Je tam něco speciálního?
Myslím, že můžu říct, že v týmu bereme turnaj družstev spíš jako přípravu na hlavní velmistrovský turnaj. Samo sebou hrajeme naplno, chceme obhájit titul a uděláme maximum, ale speciální přípravu neděláme. Ono se to ani nedá, protože to losování je narychlo. Já osobně mám strašně rád tu atmosféru festivalu v Pardubicích, takže si ji tak jako prodlužuju ještě účastí v tomto turnaji.

Kolikrát jste se vůbec účastnil CZECH OPENu?
Já už tu patřím k takové stálé výbavě. Myslím, že patnáctkrát, možná dokonce šestnáctkrát. A kluci v týmu už jsou tu taky skoro jako inventář. Jezdíme sem rádi.

OCÉ OPEN je nejobsazenější turnaj. Hraje ho celkem 110 družstev. Není náročné se v tom zorientovat? Jak je vůbec náročné to hrací tempo?
Pro nás jako pro hráče to není nijak náročné, myslím tu orientaci. Mnohem náročnější to bude určitě pro organizátory. Tempo je taky v pohodě, hraje se 7 kol za 4 dny. V porovnání s těmi turnaji jako je Pardubice Open, kdy se hraje třeba 9 dní v kuse a náročné partie, to je jednodušší. Takže se dá říct, že z hráčského hlediska je to lehčí turnaj.

Na soupisce týmu DNEPR je jako náhradník zapsán Anton Korobov, myslíte si, že bude hrát?
Pro mě je trochu záhada, proč je tam napsaný jako náhradník. Možná nevědí, jestli přijede, ale i tak se dal napsat třeba na první šachovnici a pak nahradit, ale to je jejich věc. Já se s ním ale určitě nepotkám, protože hraju na první šachovnici. Ale hrál jsem s ním loni, uhráli jsme remízu, takže to není nepřekonatelný soupeř. S každým se dá hrát, ale chce to přípravu a možná i trochu štěstí.

Na co se ještě v rámci CZECH OPEN 2010 těšíte? Tedy mimo hlavního turnaje?
Samozřejmě na fotbalový turnaj! Toho se taky účastníme skoro každoročně, už je to taková tradice. Ale na ten velmistrovský turnaj se těším určitě víc.

Odkazy

Czech Open 2010
Průběžné výsledky
On-line přenos
5x 1768x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
18.07.2010 15:37 | Autor neznámý

  Poslední kolo otevřeného MČR družstev: AD Jičín to rychle dal za 4x remis s vedoucím Dněprem, který se tak stal vítězem turnaje. AD Jičín nabídl titul mistra ČR Polabinám nebo Turnovu (lepšímu ze vzájemného souboje) či se ho ponechat pro sebe v případě vzájemné remízy.  Tipovat kdo má nejblíže k titulu velmi obtížné. Papírově lepší Turnov, nadšeně bojující Polabinští s domácím publikem či pravděpodobnost remízy a tak  úspěch Jičínských ?  

17.07.2010 11:06 | Autor neznámý

Dejfe, když jsi tu - jak vypadá souboj Grygov - Polabiny? :-)

17.07.2010 11:05 | Autor neznámý

Žádné kontumace, spíš vypadlý přenos. U Pepy je výsledek na on-linu bohužel špatně, nakonec prohrál. Více po obědě v článku kapitána Kaňovského.

17.07.2010 11:04 | Autor neznámý

To nebyly kontumace, prostě přestal fungovat online přenos...:) Partie se normálně odehrály, viz článek z druhého kola, který vyjde zhruba za dvě hodinky.

17.07.2010 10:57 | Autor neznámý

Nevíte za co byly včerejší kontumace v partiích J. Kratochvíla a L. Vlasáka?