Velké šachy na Malé Straně
21.06.2012 06:43 | ČEZ Chess Trophy 2012Pokud jste velmistra Petera Svidlera nezastihli v pondělí na palubě letadla brázdícího linku Petrohrad - Praha, mohli jste mít štěstí v pražské zoo, kde se se svou rodinou procházel téměř celý úterní den. Večer byl v Malostranské ...
Navara - Svidler 1/2, po 21...Se5
Vítěz posledního Světového poháru včera odehrál v pražské Malostranské besedě první partii zápasu s českou šachovou jedničkou Davidem Navarou. Po vzájemných překvapeních v zahájení vznikla typická Maróczyho struktura, ve které se bílý těšil prostorové převaze. (viz diagram). 22.Jb5! "Velmi silný manévr, bílý směřuje jezdcem na pole d4 a zároveň černého láká k výměně na b5," komentoval GM Robert Cvek. 22...Df8! 23.De2 23...Vd8! 24.Sg5! Vd7 25.Jd4 f5!? 26.Jxc6 bxc6 27.Se3. Šikovnou hrou na obou křídlech získal David Navara dvojici střelců a příjemnou hru. I když se Svidlerovi pozice příliš nepozdávala, nepodařilo se bílému najít recept na černou pozici a úvodní duel skončil smírně.
Peter Svidler se svými syny a manželkou Olgou (zdroj: Fotogalerie ČEZ Chess Trophy 2012, autor: Anežka Kružíková)
Tým Davida Navary (zdroj: Fotogalerie ČEZ Chess Trophy 2012, autor: Anežka Kružíková)
Partie
Odkazy
ČEZ Chess Trophy 2012On-line přenos (16.00 hodin)
Výsledky
Fotogalerie
re 007- ty smajlíci měly napovědět ..
Musím vás zklamat, španělská hra nestojí a nepadá na Messim, ta stojí a padá na Barceloně
Pavle H, agentům provokatérům bych nevěřil, třeba je Messi připraven jako tajný žolík,který nastoupí v nekritičtější chvíli,podobně jako náš Rosa
Jo, Messi opravdu nenastoupí, uklouzl ve vaně. A španělský trenér, podobně, jako snad předevčírem německý, si již drbe hlavu, kdo z týmu vynáší důvěrné informace. Úniku na fórum NŠS si již všimnul určitě i portugalský a španělský tisk ...
Mám tajnou informaci, že Messi proti Portugalsku nenastoupí
re matman:
Skvěle, s nadhledem, vtipy, přirovnání, se píší on-line, jak zrovna napadnou.
Aby nebylo špatně pochopeno. Určitě můžeme připomínkovat hru mistrů, máme na to jako diváci právo. Alespoń vidí, že nás jejich hra zajímá, neúspěchy trápí.
Jako naši či Španělští fanoušci Messiho, mohou napsat, že idol Messi hrál pod svojí úroveň, s Portugalskem čekal, že to spadne náhodně samo, neuplatnil svůj um, neprosadil se, proto šli dál Portugalci.
Zarazil mne jen ten úhybný manévr, přirovnání se k panu Hortovi (pak se přísloví přímo nabízí jako pokračování věty). Připomínky k Davidovi hře má p.Hort, p.Jansa nebo třeba Alice. Ale vy jste matman a tak napište, že to je váš názor a že na něj máte prostě právo a za svoji pravdou, jako matman, si stát.
@ pawel: "Děkuji" za vizitku. Gens una sumus ...
@ noELO: Nemusíte mi to věřit - že Davidův pokus o útok na krále ve 3.partii nemá vůbec šťávu jsem rychle pochopil i bez počítače. Hraju šachy už dost dlouho, věnoval jsem jim hodně přes 10 tisíc hodin času (ještě v dobách, kdy počítače i programy byly v plenkách).
No obecně řečeno by si David neměl moc dělat hlavu z internetové diskuze, protože když si ji dělat bude, tak ji bude mít za chvíli jak pátrací balón.
Koneckonců on ví nejlíp, jak málo my tady jeho pozicím rozumíme.
Takže zakončeme to optimistickým GO DAVIDE GO!!!
Re matman:
Vlastimil Hort o Davidu Navarovi prohlásil zhruba před 1,5-2 lety, že "je momentálně v tvůrčí krizi". To bylo též netaktní?
Co je dovoleno bohovi, není dovoleno ......
Ad matman: nevím, jestli jste vypozoroval z mých předchozích příspěvků, že mám něco společného s muzikou J. Falešně hrajícím hudebníkům tleskat nebudu, leda (jako profesionál) sympatickým amatérům. Tou netaktností jsem myslel, že (asi) na základě počítačových analýz zjišťujete, že „útok na krále neměl naději“ – pokud byste na to přišel sám, asi byste musel být velmistr (možná jste, nevím). Ale hlavně – píšete během rozehraného zápasu – je zřejmé, že pan GM Navara tyhle stránky čte a nejsem si jist, jaký vliv má na jeho výkon, přečte-li si, že jeho útok byl naivní.
Ovšemže sám mám pocit, že pan Navara má na víc – ale nepochybuji, že to ví i on sám.
P.S. Nic ve zlém, občas spontánně zareaguji na příspěvek, který mi nesedí. Ta Vaše odpověď se mi líbí, taky doufám, že pan Navara přijde na to, proč jeho výsledky tak moc kolísají mezi „nesmrtelností“ a tím druhým.
@ noELO: ad moje "netaktní" komentáře: Takže mám psát "taktní" komentáře, že. Kdysi kdosi chtěl, aby kritika byla "konstruktivní". Když půjdete na koncert a muzikanti budou hrát falešně, budete jim tleskat, budete je chválit? Budu nadále psát podobné komentáře, když to uznám za vhodné. Pohybuji se blízko hranice, která by mohla být označena jako kritická, jsem ale přesvědčen, že ji nepřekročuji. Vlastimil Hort o Davidu Navarovi prohlásil zhruba před 1,5-2 lety, že "je momentálně v tvůrčí krizi". To bylo též netaktní? David Navara říká, že sám neví, proč se mu v poslední době nedaří dosahovat lepších výsledků. Faktorů, které ovlivňují výkon, je docela dost, je složité mít vše pod kontrolou. Hraní šachu je pro Davida Navaru prostředek obživy, i proto hraje řadu ligových soutěží plus samosebou hraje turnaje jednotlivců a reprezentuje ČR v soutěžích družstev, občas několikadenní zápas s jedním soupeřem. Letos odehrál D. Navara již 65 partií, což je nejspíše příliš vysoký počet (je méně času a energie na hlubší a důkladnější přípravu). Řekl bych, ža D. Navara "platí daň" za to, že šachy jsou jeho zaměstnání a zdroj příjmů. Zvenčí nelze bez znalosti všech podrobností zformulovat nějaké komplexní stanovisko, myslím, že to ani není nutné, David si jistě poradí sám. K úspěchu je (kromě tvrdé práce) nutná souhra příznivých okolností (lidově řečeno štěstí), kéž by Davidovi více přálo.
Dnes poměrně rychle do rovné čtyřvěžovky, jsem zvědavý, jak dlouho to budou ještě šoupat.
No soudě podle té fotky se David dostal do docela stísněné pozice
Rozhovor s Davidem Navarou je na chess-news.ru/node/8150
No žeba já ve svých partiích se musím rozhodnout, jestli to budu hrát tvrdě "počítačově" nebo měkce "lidsky" - např. v posledním kole Porubského jara jsem tušil, že tam někde je e4 a počítač by hlásil výhru ale nebyl jsem schopen to dopočítat, tak jsem zahrál bez rizika na vývin s velkou výhodou a s vědomím, že počítač dá tomu tahu ?!. Ale na úrovni hráčů 2700+ už tato logika neplatí, ti optavdu hrají skoro jako počítač a pokud jim nějaká vynucená varianta unikne, tak to považují za chybu.
Myslím si to taky, ale chtěl jsem doplnit, že stejnou variantu hrál David nedávno černými s Le Quangem ve francouzské lize. Ten však v 7.tahu hrál Sf4 místo e4. Prúběh partie byl ale - nehledě na obrácené barvy - dost podobný. Až do 16.tahu byla pozice vyrovnaná, jenže pak začal David chybovat a už v 30.tahu stál zcela na prohru a vzdal se. Mám takový dojem, jako kdyby měl v poslední době problémy v pozicích, kde je hodně taktiky a je nutný přesný propočet. A pokud hraje se soupeři na úrovni 2700, jako byli Giri, Bacrot a Iordachescu, tak je dost velký problém, poněvadž ti dokážou takové chyby využít. Ale do olympiády zbývá ještě dost času a věřím, že David společně se svým trenérem určitě něco vymyslí, takže ho v Istanbulu uvidíme opět v té nejlepší formě...
Alice is a man.
2noELO:
- kdybych chtela, mela zajem, nebo jen pocitila chut exhibovat nad partiemi treba z Talova memorialu, tak si budte jist, ze bych to udelala.
- pokusim se Vam nacrtnout jednoduchy obrazek, jak vnimam v tomto pripade zapas Navara-Svidler, hlavne pak v nasem pripade partii c.3:
stretavaji se zde dva sachovi profesionalove, spicky ve sve oboru, zaroven take dve profesionalni armady. Obe strany vi s kym bojuji, znaji teren, mely dost casu na pripravu. Oba jsou specialiste na Grunfeldovu indickou, jedni z nejlepsich na svete - pridat se k nim muze Grischuk, castecne Anand a Gelfand, ale posledni dva jmenovani nejsou cistokrevni "Grunfeldove" a maji ji jako vedlejsi zbran.
Partie c.3 - David Navara si vybral variantu, kterou relativne nedavno hral uspesne s Aronianem - cernymi. Jestli si vybavuji spravne, myslim ze byl pri priprave k partii s Aronianem zminovan Vlastimil Jansa (dalsi autorita na Grunfelda). V 3 partii si DN vybira tuto variantu - ale bilymi. Vyskoci okamzite otazky typu - prestoze vyhral cernymi s Aronianem, proc to hraje nyni bilymi? Prehledl neco Aronian? Kde je vylepseni za bileho? V partii prislo 11..e5 - hodne rychle nasledovaly i dalsi tahy obou hracu (podle spotreby casu z onlinu). Je drze pokladat takoveto otazky? Predpokladam podle rychlosti hry, ze az po 14..Ve8 to oba hraci +- 1 tah meli doma v priprave. Od 15 tahu je za bile z hlediska pripravy "vsechno spatne" (to ze to ukaze engine okamzite je realita dnesni doby, at se nam to libi nebo ne).
To ze si dovolim takto komentovat - za netaktni to nepovazuji. Posun v sachach diky posunu v SW a HW je za poslednich nekolik let natolik enormni, ze umoznuje mnohem objektivneji rozebirat partie hracu, prestoze to casto muze byt nekomu proti srsti. Kdyz bych to vzala hypoteticky (a DN se k tomu myslim take kdysi nekde okrajove vyjadril) - co bude s profesionalnimi sachovymi hraci po vygenerovani 32 kamenovych TB? Budeme se jim posmivat jak hraji spatne, nebo naopak hledat to hezke v jejich partiich? Ja jsem pro druhe....
Jinak si treba radeji prectu nebo prolistuji sachovou knizku jako Zurich 1953 spis nez se divat na vypis enginu na monitoru. Jen ten engine ma casteji pravdu...
Bond: Však se hraje na 2 ne? Jeden za výhru druhý za krásu jsem koukal na progam 6 dnů a nedošlo mi že jsou 2 volné
No nevím, jestli v poslední partii dožene dvoubodový náskok...
Dnešní partie je na první pohled velmi příjemná, každý rozumný člověk, který si ji užívá bez databáze a motoru si určitě dobře započítá a říká si co by sám zahrál a o tom to je. Krásný dušák na závěr pro diváky, co víc si přát? Remízu ve 20 tazích typu Anand-Gandalf? To snad ne a David má na to nabrat ELO kdy se mu bude chtít a kde se mu bude chtít, ale raději dává přednost prestižním zápasům a proto si ho ceníme. PS: nepochopil jsem proč měnil dámy v simultánce došel mu čas? PS: nezapomeňte fandit, třeba to ještě srovná
dodatek: můj úsudek platí i pro pána s přezdívkou "matman".
ad Alice: nejsem samozřejmě partner do diskuse o zahájeních (pokud hrál jsem šachy se závodními hráči, přišel jsem nejpozději ve 13. tahu o figuru, protože jsem dělal "přirozené vývinové tahy"). Z Vašich připomínek se mi ale někdy zdá, že možná především proto, že nemám motor - ty komentáře mi připadají neuvěřitelně netaktní. Mohla byste možná napsat na základě "analýzy" partií z Talova memoriálu třeba článek o tom, jací packalové jsou třeba pánové Morozevič nebo Aronjan. On vlastně i samotný Tal byl vlastně s dnešními stroji v podstatě amatér, který omylem porazil Botvinnika, který mu to ale v odvetě už "nežral" a i bez počítačů získal titul mistra světa bezpečně zpátky.
Velmistr Navara nějak není doma prorokem, možná že, kdyby nehrál tyhle zápasy (s Lázničkou a teď s GM Svidlerem), kde ztratil a asi ještě ztratí dost bodů na ELO, v součtu by se mu to vyplatilo i z finančního hlediska. Tohle si dovoluji napsat jen proto, že se pan Navara ve svých příspěvcích často o tomhle hledisku profesionalismu sám zmiňuje.
Jo, David páchá harakiri celkem běžně. Tomu už se nedivím. Akorát se divím tomu, že ho páchá v době, kdy jak sám říká hraje na ELO.
@ Alice: Podstata mého komentáře je prostinká: volba varianty chybná nebyla, problém byl v plánu bílého započatého tahem 12.Dh3 (nutné bylo 12.dxe5). Pokus o útok na černého krále neměl naději. Bílý pak v započatém hazardním plánu musel pokračovat a tahy 15.0-0-0 a 16.Jg5 svou "sebevraždu" téměř dokončil. Svidler hrál poměrně nedůrazně, což Davidovi dávalo určité šance na záchranu, nakonec ale černý přece jen zvítězil. Možná to byla skutečně trochu exhibice pro diváky.
2matman-Tvemu prispevku nerozumim. 11..e5 je Svidlerova novika, ktera podle rychlosti obou hracu nebyla prekvapenim ani pro jednoho. Matne si vybavuji, ze danou variantu analyzoval David s Jansou pred partii s Aronianem a predpokladam ze variantu znal velmi dobre, takze muj komentar je hlavne k dalsimu prubehu, kde David stal z objektivniho hlediska velmi rychle spatne (rekneme tak od 16teho tahu dal). To jestli Svidler nasel nejrychlejsi cestu nebo chyboval jsem nekomentovala. Takze nechapu komentar:" Varianta hraná v dnešní 3.partii zápasu Navara-Svidler je naprosto v pořádku. Chtělo to "jen" zahrát místo některých tahů jiné (což platí pro oba hráče)" protoze mi chybi misto v partii, ke kteremu se vztahuje...
Je to tak trochu cirkusový představení pro romantický diváky.
@ Alice: Varianta hraná v dnešní 3.partii zápasu Navara-Svidler je naprosto v pořádku. Chtělo to "jen" zahrát místo některých tahů jiné (což platí pro oba hráče). Tuto partii si nedá za rámeček žádný z nich.
Při vší úctě k Davidovi, Davide, co nutí hrát hráče s takovými znalostmi, zkušenostmi a velkou praktickou silou takovéhle varianty, které jsou na tom s reputací relativně pochybně (a odmyslím si ještě "pěrvoistočnika" Aronian-Navara)?. Stejná otázka by se pak týkala třeba Roberta Cveka a jeho černých partií na Mitropě ...
S hodnocením compu se musí umět zacházet. V remízové věžovce s pěšcem navíc Houdini ukáže tak 0,70, Rybka dokonce až 1,30 ... Některé pozice je nutné si prohlédnout do hloubky, jinak se i motor v záplavě podobně hodnocených tahů snadno splete a nevyhraje vyhranou partii. Proto také není dobré dohrávat koncovky na infinite, pokud není vidět výhra. Jen ve střední hře se tak občas, velmi zřídka, objeví kombinace, na kterou motor nepřijde ani v korespondenční analýze, o IdeA ani nemluvě.
Vůbec mi nejde o čísla, která přiděluje motor, SW analýzy jsou jen pomůcka, "dokreslení".
Toto je nejspíše můj poslední komentář k danému článku. Dámy ve hře jsem ponechat mohl, ale tou dobou jsem už větší část výhody ztratil, nevěděl jsem, jak hrát dále, a měl jsem špatný čas. To už jsem sem ostatně napsal. Pokud jde o Bundesligu, mě tam snad nikdy nikdo nenutil přijímat ani odmítat remízu. Mám pocit, že finanční podmínky nejen v takových případech se liší klub od klubu.
Pokud jde o matmanovy analýzy, tak ty varianty budou asi celkem správně (neprověřoval jsem to), ale snaha vyjádřit vše čísly mi připadá problematická. Některé pozice, které Houdini hodnotí +0.25, jsou zcela beznadějné, jiné jsou naprosto remízové. Pokud by vznikla remízová koncovka nestejných střelců s pěšcem navíc, nebude to pro mě +0.20 ani žádné jiné číslo, ale prostě remíza. (Nanejvýš "remíza z pozice síly".) Při všem nadšení z počítačů bychom na to neměli zapomínat.
K 1.partii: pozice po 27...De7 byla pro bílého poměrně nadějná, nejsilnější bylo pokračování 28.Vcd2 (+0.59), ale i tah velmistra Navary 28.Sg2 byl silný (+0.50) - analýza do hloubky 29 půltahů. Svidlerova odpověď 28...Sg7 nebyla nejsilnější, lepší bylo 28...fxe4 (+0.46/26). Místo 29.Vdc2 bylo silnější 29.exf5 exf5 30.Sf2 Df7 31.De1 Ve7 32.Ve2 Vxe2 33.Dxe2 Sf8 34.De1 f4 35.Dd2 (+0.59/26). Po 29.Vdc2 Vad8 bylo paradoxně nejsilnější vrátit se věží nazpět (30.Vc2, +0.36/26), tah z partie 30.Sxc5 držel převahu +0.28. Pokračování 30.exf5 je slabší: 30...exf5 31.Sf2 Df7 32.Df1 (nebo 32.Vc2) +0.19/26. Tah 32.f4 vede jen k totálnímu vyrovnání. Hodně zdaru ve 3.partii!
Zajímalo by mne:
a) k partii: nebylo nadějnější ponechat dámy ve hře, nebo by to bylo podobné jako v partii?
b) k Bundeslize: stává se, že v rámci výsledku týmu je hráč kapitánem vybídnut k nabídce remízy. Ovšem pokud jde o ELOvě slabšího hráče, v podstatě hráč do týmu investuje své bodíky. Jak je toto zohledněno ? (dostává hráč za takový postup nějaké penízky aspon navíc?)
Re Pavel Háse: Tady nejde ani tolik o těch pár eur navíc, která pro mě v Bundeslize znamená rozdíl půl bodu, ale také třeba o losování na Olympiádě. U Světového poháru je rozdíl mezi postoupivšími a nepostoupivšími mnohem zásadnější, pro kvalifikaci podle ratingu se počítá tuším průměr ratingů hráče k 1. 7. 2012 a 1. 1. 2013. Takže se asi budu muset hodně snažit na příštím mistrovství Evropy.
on je někde živý komentář?
David Navara@: Ne že bych vám ten honorář nepřál, jen mi podle vaší hry někdy připadá, že takové přízemní věci vůbec neřešíte. Teď jste mi tedy pekvapil .
Jo , jen tak dál a mnoho hezkých partií. Svidler je mi sympatický, ale Navara je (navíc) náš :)
Jakou obhajobu? Nikdo nechce abys prohrával
Možnost 30.exf5 exf5 31.Sf2 jsem zavrhl kvůli Df7 32.f4 Ve8 33.Df1 Je4 34.Sxe4 fxe4 35.Vxd6 Vxd6 36.Vxd6 e3 s kompenzací za pěšce. Před chvílí jsem se na to díval s počítačem a 37.Se1 Sf8! 38.Vxc6 Db7 prý vede k nějaké vynucené remíze, ale opatrnější musí být bílý. Jelikož jsem v té době měl o něco horší čas, nechtělo se mi tolik riskovat. (Na svou obhajobu dodám, že červencový rating má podstatný vliv na případnou kvalifikaci na Světový pohár i na výši mého honoráře v Bundeslize.)
Nadějnější asi bylo 28.Vcd2, na 28...Vdd8?! 29.exf5 exf5 nepřijde 30.Sxc5? dxc5 31.Vxd8 Sd4+!, ale 30.Sf2! s velkou převahou. (Právě to jsem přehlédl.)
Zajímalo by mě, co po partii říkali oba borci ke kritické pozici po 29. tahu černého, speciálně k variantě 30.exf5 exf5 31.Sf2, kterou probírali komentátoři a zdála se jim nadějná pro bílého. Díval jsem se na to ještě cestou domů a zdá se mi, že kromě 30.exf5 dává šanci na výhodu už jen 30.h4 s úmyslem po fxe4 nedobírat, ale obětovat pěšce tahem 31.Kh2. Mnou navrhované 30.h3 je asi příliš měkké.