Český výškový rekord v bleskové hře šachové ustaven!

04.06.2009 13:30 | Budvarclub

Dovoluji si velectěné šachové obecenstvo seznámit s ojedinělou akcí, kterou se po zralé úvaze rozhodli uspořádat členové BudChess Clubu Kyjov. Tato akce nemá v staleté historii hry šachové na našem území obdobu. Hráči BudChess Cl...

Dovoluji si velectěné šachové obecenstvo seznámit s ojedinělou akcí, kterou se po zralé úvaze rozhodli uspořádat členové BudChess Clubu Kyjov. Tato akce nemá v staleté historii hry šachové na našem území obdobu. Hráči BudChess Clubu Kyjov vytvořili český výškový rekord ve hře šachové, když v sobotu 30. května 2009 odehráli šachový turnaj v bleskové hře na nejvyšší moravské hoře Praděd, v nadmořské výšce 1563 metry!!! Finále turnaje bylo odehráno na zasklené vyhlídkové plošině, která je 72 metry nad zemí!

Základní parametry rekordního turnaje. Praděd má 1491m, 1 metr byla výška stolu.

Stručně k tomu co rekordu předcházelo. Už jen hrubý rámcový návrh na vytvoření výškového rekordu se v BudCentru setkal se spontánním ohlasem jak odborné šachové, tak široké veřejnosti, takže organizační výbor akce musel záhy vyhlásit stop stav pro přihlášky, neboť kapacita chalupy U Matúšů v Dolní Moravici (27 lůžek), v které měl být vytvořen základní tábor, byla naplněna. Potenciálních hráčů šachu bylo asi 20 včetně dvou nováčků. Bohužel, poté co bylo oznámeno, že se bude jednat o hru bez kyslíkových přístrojů či podobných podpůrných pomůcek, se nejlepší hráči BudChess série z řad profesionálů z účasti (až na výjimky) odhlásili ... Musíme chápat jejich obavy o zdraví jejich šachových mozků, vždyť si jimi vydělávají na své živobytí.

I u ostatních účastníků panovaly obavy, jak zareagují jejich tělesné organizmy na kyslíkový dluh, vždyť dosud naši hráči hráli ve velmi nízkých nadmořských výškách. Rodný šachový salonek Budchess Clubu je 190 m.n.m., naše dočasná útočiště Jančův hostinec 210 m.n.m. a ždánický Radlovec asi 220 m.n.m. I Kameňák se svými 320 m.n.m. výrazně zaostává za Dolní Moravicí s jejími 600 m.n.m, o Pradědu ani nehovořím! Je všeobecně známo, že i mírný nedostatek kyslíku škodí. Mozek dospělého člověka čerpá asi 1/5 kyslíkové spotřeby celého organismu. Mozek je na nedostatek kyslíku mimořádně citlivý – nedokrvení a tedy neokysličení mozku po dobu deseti sekund již vede k bezvědomí, po 30 sekundách se mozkové buňky poškozují, nenávratné zničení buněk nastává po asi 4 minutách. Problémem ale není jen jednorázový nedostatek kyslíku, ale i dlouhodobá nízká úroveň dodávaného kyslíku. Ta způsobuje zpomalení a ztrátu mozkových funkcí, zhoršování paměti, zmatečnost, neschopnost soustředit se, deprese a pocity úzkosti. Naštěstí je mezi námi i jeden lékař. Sice chirurg, ale to je pořád lepší, než kdyby se jednalo o patologa.

Zvažovali jsme, že akci necháme zapsat do "České databanky rekordů". Po prostudování jistě oprávněných podmínek této renomované instituce, jsme se rozhodli jinak. Pokus o rekord zdokumentujeme pomocí kinematografických prostředků, barevný certifikát bude vystaven sice méně známou, zato specializovanou agenturou, výsledek zveřejníme na nejlepším českém šachovém serveru www.novoborsky-sk.cz a na stránkách BudChess série budchess.sweb.cz a za peníze ušetřené na notáři a komisařích si koupíme asi dvacet kilo hovězího na steaky a dvě bečky podpůrného nápoje B12.

Zvolená agentura je jediná oprávněná k registraci dalších rekordů. Z tohoto pohledu je volba Pradědu jako místa pro vytvoření základního rekordu zvláště vhodná, neboť dává některému z akce-schopnějších šachových spolků naději na překonání platného rekordu, protože v Česku je hned několik míst, které jsou položeny výše než Praděd.

Nyní k vlastnímu průběhu boje o rekordní výkon. V chalupě U Matúšů v Dolní Moravici jsme se soustředili postupně již od čtvrtka. Počasí nevěstilo nic dobrého, celou druhou polovinu týdne pršelo a i na sobotu, která byla zvolena jako den D, bylo hlášeno obdobně nepříznivé počasí. To podrývalo morálku potenciálních členů rekordního šachového vrcholového družstva. Celkem byla k dispozici téměř dvacítka šachistů, bohužel někteří z nich vyplýtvali TTO (tekutou tepelnou ochranu) předčasně, takže na výpravu za rekordem se v časném sobotním ránu ze základního tábora mohlo vydat jen 19 nejstatečnějších (z toho 14 BudChess – alpinistů a 5 členů doprovodu). K nim se měla později připojit další trojice, která byla pověřena zajištěním sudu podpůrného nápoje. První dva totiž při ranním zkušebním poklepu zněly poněkud dutě, takže reálně hrozilo, že by v průběhu sobotního večerního (již 68.) turnaje BudChess série v rapid šachu mohl nastat akutní nedostatek tekutin, což by mohlo ohrozit dobrou pověst BudChess série a výkony či zdravotní stav některých hráčů.

Sanitní družstvo v akci. Zcela vlevo Laďa K., který výstup pojal jako letní výlet na Kokořín.

Do prvního výškového tábora (Hvězda) vzdáleného devět kilometrů jsme se přesunuli autobusem. Lilo jako z konve, nebylo ani pět stupňů nad nulou a vše bylo zahaleno mlhou. Ukázalo se, že naše pečlivá příprava přece jen něco zanedbala. V organizačním výboru, ve kterém byli obvyklí členové jako předseda, kvartýrmachr, svačinář, kulturní referent a administrátor, jsme s ohledem na vývoj počasí zřídili i funkci meteorologa. To byla chyba. Neuvědomili jsme si, že meteorolog počasí pouze popisuje případně odhaduje jeho budoucí vývoj. My jsme přitom potřebovali funkci, která bude schopna počasí ovlivnit nebo se alespoň nahoře přimluvit. Po našich zkušenostech jednoznačně doporučujeme organizátorům podobných akcí zřídit samostatnou funkci preláta případně šamana výpravy. Naše fatální opomenutí nám nejvyšší moc v průběhu celého víkendu dala náležitě pocítit.

Dvojice polských nadšenců času.

Na Hvězdě jsme zjistili, že nejsme jedinými podivíny, kteří hodlají dnešního dne ztéci Praděd. Na parkovišti se připravovalo asi 200 polských cyklistů ke každoročnímu klubovému závodu na Praděd. Nejrychlejší tam prý vyjede za 27 minut. My jsme pro přesun do druhého výškového tábora na Ovčárnu raději zvolili autobus. Odtud jsme však už museli po svých. Ozvaly se i hlasy, že by bylo dobré celou akci odpískat, ale nakonec jsme se vydali do mlhy, větru a deště. Ještě, že TTO byla v dostatečném množství k dispozici. Výstup na Praděd trval dobrou hodinu. Na vrcholu nás navíc přivítal sníh. V restauraci, která je v patě vysílače, jsme se nakonec sešli všichni. Po našem příchodu zde bylo úplně plno. Už v těchto dopoledních hodinách zde naplno vyhrávala country skupina, takže prostředí bylo vskutku ideálně šachové.

Slámič (vlevo) ve vítězném boji s BM Bivojem, pro kterého byl turnaj přípravou na dva letní souboje se světovou elitou.

Během krátké aklimatizace jsme zjistili, že trojice našich dobrodinců sice zajistila sud na večer, ale zůstala viset ve druhém výškovém táboře na Ovčárně, odkud nebylo kvůli počasí možno pokračovat dále. Náš turnaj tak byl ochuzen o jednoho z favoritů a jedinou dámskou účastnici. I tak jsme ovšem měli 14 účastníků. Vzhledem k tomuto vysokému počtu jsme se rozhodli pro KO systém s opravami, při kterém hráč vypadne z turnaje až po druhé prohře. V každém kole se hrála pouze jedna partie 2x5 minut, přičemž barvy se losovaly a bylo zakázáno nabízet remízu. Celkem jsme odehráli na čtyřech šachovnicích 27 partií.

Tuhý boj v semifinále: Libor vpravo se marně snaží udolat Slámiče. Přihlíží Radek.

Do finále se probojovaly dva nejvýše nasazení hráči - neporažený Slámič (nasazený jako č.2) a vítěz oprav Libor (1). Pro finále jsme vybrali zasklenou vyhlídkovou plošinu, která se nalézá ve výši 1563 m.n.m. S vedoucím výtahu jsme se snažili vyjednat slevu ze šedesátikorunové jízdenky, což se nám ovšem nepodařilo, takže celý špás stál šestičlenné vrcholové družstvo 360 Kč.

Vzrušená atmosféra před finálovým bojem. Z leva: Slámič, vedoucí výtahu, E., Dok Vok a Libor.

Vypůjčili jsme si alespoň stolek, abychom měli na co položit šachy a hodiny. Bohužel se jednalo o stolek konferenční, takže finalisté u něho museli dřepět, což spolu s řídkým vzduchem vytvořilo velmi náročné podmínky. Celé finále bylo zaznamenáváno pomocí kamery. Po slavnostním zahájení a losování barev se na šachovnici odehrál lítý boj, ve kterém nakonec zvítězil Libor (na čas) a získal tak čestný titul PM (Praděd Mister) spolu s plaketou z drahého kovu. Svou radost vyjádřil tak, jak nejlépe uměl – zakoupením láhve chlazeného sektu.

Vrcholový tým BudChess Clubu (z leva): E., vedoucí výtahu, PM Libor držící plaketu z drahého kovu, Slámič (jako bývalý fotbalista jediný zaujal vhodný postoj), BM Bivoj a Dok Vok. Chybí Laďa, který fotí.

Výsledky rekordního šachového bleskového turnaje na Pradědu:

1.Libor (1) - získává čestný titul PM (Praděd Mister) a plaketu z drahého kovu
2.Slámič (2)
3.E (3)
4.Broňa (4)
5.BM Bivoj (6) a Martin (12)
7.Vont (10) a Laďa K. (7)
9.Radek (9), Laďa (8), Dok Vok (13) a Punkva (11)
13.Tonda (5) a Hubek (14)
(v závorce je uvedeno pořadí nasazení hráče)

Sláva vítězi, čest poraženým! Z leva: Dok Vok, Vont, PM Libor, Slámič, E. a Alena.

8.

Po skončení finále ve 14.00 hodin bylo nutno ještě provést závěrečné přeměření nadmořské výšky. To proběhlo měřidlem certifikovaným podle platino-iridiového etalonu, který je uložen v Sévres u Paříže, kde je sídlo Mezinárodního úřadu pro míry a váhy. „Ano, 1563 metry, potvrzuji“, pravil vzrušeným hlasem přítomný metrolog výpravy. A pak už propukl všeobecný jásot , dokázali jsme to!

Nadmořská výška byla ověřena tímto speciálním měřidlem, které bylo certifikováno podle platino-iridiového etalonu přímo v Sévres u Paříže

Zápis rekordní partie (prosím, aby laskavý čtenář při přehrávání partie vzal v úvahu extrémní podmínky, ve kterých byla partie odehrána)

Bílý :Slámič , černý: Libor,
finále českého rekordního výškového turnaje v bleskové hře šachové,
Praděd 1563 m.n.m.,
30.5.2009

(B20-Sicilská hra, Slámičova varianta reakce na Sicilskou hru v BudChess sérii označovaná jako F01)
1.e4 c5 2.Sc4 d6 3.d3 e6 4.Jf3 a6 5.a4 Se7 6.0-0 Jc6 7.Se3 Ja5 8.Jd2 Jf6 9.h3 Jxc4 10.Jxc4 0-0 11.Jh2 Sd7 12.f4 b5 13.axb5 axb5 14.Jd2 c4 15.dxc4 bxc4 16.Vxa8 Dxa8 17.Jxc4 Jxe4 18.Jxd6? Jxd6 19.Sc6 Da6 20.Dd2 Vc8 21.Sa3 Je4 22.Dxd7 Db6+ 23.Kh1 Sxa3 24.Dxc8+ Sf8 25.Jf3 Jg3+ 26.Kh2 Jxf1+ 27.Kh1 Jg3+ 28.Kh2 Df2 29.Dc4 Je2 30.b4 Dg3+ 31.Kh1 Jxf4 32.Df1 h6 33.b5 Sc5 34.c4 Jd3? 35.Dxd3 Df2 36.Je5 De1+ 37.Kh2 Dg1+ 38.Kg3 Sf2+ 39.Kf3 Sa7 40.Dd8+ Kh7 41.Jxf7 Df2+ 42.Kg4 Df5+ 43.Kg3 Sf2+ 44.Kh2 Df4+ černý vyhrál, bílému spadl praporek.

Tolik k rekordnímu turnaji. Naše celo víkendová akce ovšem pokračovala až do neděle, ale to již přesahuje rámec tohoto článku.

Certifikát potvrzující český šachový výškový rekord. Originál již zdobí šachový salonek BudCentra.

Pokud by se snad chtěl některý šachový spolek pokusit český výškový rekord překonat (jakkoli se domnívám, že je to téměř nemožné), může se tak stát za následujících jednoduchých podmínek. Je třeba odehrát na území České republiky šachový turnaj za účasti nejméně 8 šachistů v nadmořské výšce vyšší než 1563 metry. Za registraci nového rekordu není nutno hradit žádný poplatek. Pokus o překonání musí být certifikující agentuře dopředu nahlášen a po té zdokumentován kinematografickými prostředky. Certifikát bude agenturou po přezkoumání dokumentace vystaven, podepsán vrchním komisařem a slavnostně předán osobně přítomným zástupcům nového rekordmana. Slavnostní podpis a předání bude prováděno pouze v době přítomnosti vrchního komisaře v BudCentru v Kyjově, tedy v úřední dny. Mimo tuto dobu není možné certifikát vydat. Úředními dny nejsou Nový rok, Velikonoční pondělí a 1. svátek vánoční, kdy je BudCentrum zavřeno.

Tahu Zdar!

Za BudChess Club E.K.

3x 2206x Evžen Klimek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
10.06.2009 09:27 | Autor neznámý

Tak to Vás pozývam na Open Tatry 2009 (27.9-4.10) tentokrát budú súčasne ako otvorené

medzinárodne majstrovstva SR http://www.slovan-bratislava.com/ Tam sa tento rekord bude ľahko prekonávať v blízkych tatranských končiaroch

05.06.2009 02:15 | Autor neznámý

Tento rekord je snadné překonat, stačí sehrát turnaj v pronajatém  vrtulníku. Následný seskok s padákem je pak samozřejmostí...

04.06.2009 18:02 | Autor neznámý

, a pozdrav BM Bivojovi...