Termín 29. - 30. 5. 2010

22.04.2010 07:02 | 48. ŠACHOVÉ ZAJEČICE

Blíží se termín pro přihlášení na tradiční turnaj žákovských družstev – a to je příležitost zavzpomínat na pionýrské začátky, které v Zaječicích nebyly vůbec jednoduché.Hned poté, co mi na podzim 1962 skončila vojna, jse...

Blíží se termín pro přihlášení na tradiční turnaj žákovských družstev – a to je příležitost zavzpomínat na pionýrské začátky, které v Zaječicích nebyly vůbec jednoduché.
Hned poté, co mi na podzim 1962 skončila vojna, jsem zašel za ředitelem školy v Zaječicích. Byl to také šachista, rád mi vyšel vstříc a první schůzka se konala hned příští týden. Zanedlouho chodilo do šachového kroužku přes 30 dětí, od první do páté třídy. Byl mezi nimi i můj bratr Jiří (o 11 let mladší), dnes předseda ŠO TJ Sokol Zaječice a kapitán družstva dospělých ve 2.lize. Také bratři Česenkové ze mlýna; starší Jiří je již několik let úspěšným ředitelem turnaje, který jsme přestěhovali na Seč.

Několik dětí bylo velice šikovných, šachy se naučily již v první třídě, kroužek jsem měl již před vojnou. A tak jsme uspěli na okresních přeborech žáků a žákyň, ale všechny soutěže končily již v okresech. Vyjednával jsem přátelské zápasy, jeli jsme třeba - na kolech – do 25 km vzdálené Třemošnice, kde pan učitel Bubeník měl také úspěšný kroužek. Že to bylo i nebezpečné, stará kola, prašné silnice, na to jsem nemyslel. Ale utkání bylo zoufale málo, žádný turnaj se tehdy pro žáky nekonal.

Nápad, abychom tedy turnaj pro žáky uspořádali v Zaječicích, přišel jaksi samozřejmě. Zaujal i Antonína Suchého, předsedu Sokola, který se navíc plně do příprav zapojil. Dnes si jen těžko představíme, že veškerá korespondence šla poštou, dopisy se psaly na pracím stroji a týden se čekalo na odpověď. Přesto se prvního ročníku 1. a 2. června 1963 zúčastnilo 24 sedmičlenných družstev a vyhráli mladí z Martina po finálové remíze 3,5:3,5 s Prahou. Podívejte se na výsledky i fotky: http://zajecice.chesspce.cz

Takto se hrálo na letním hřišti,bez stanů,bez šachových hodin, bez zápisu, po hodině hry odhad. (1963)

Jan Smejkal zahajuje simultánní partii proti domácímu Novotnému. (1964)

Já se ujal řízení turnaje, jako rozhodčího jsem pozval Miroslava Procházku, předsedu okresní šachové sekce z Chrudimi. Turnaj to byl jednodenní, jen v neděli a tak nezbývalo, než 5 kol a systém vyřazovací jako v tenise, ale hrálo se o pořadí na všech místech. Vybrali jsme nejlepších 8 družstev a ta postoupila hned mezi nejlepších 16. Každý hráč (i hráčky na 7.šachovnici) sehrál jen 4 partie. Ale nesmírně důležité - hrálo se 60 minut, bez hodin a zapisování. Poté nastoupili mistři (Vlastimil Hort a Jiří Podgorný), kteří odhadli, jak partie asi dopadne – často bylo sehráno jen 20 tahů a tak si to představujte sami. Při výsledku 3,5:3,5 postupovalo družstvo s lepším výsledkem na předních šachovnicích.

Ale vraťme se k předcházející sobotě, přichystali jsme totiž program pro ty vzdálené. Odpoledne simultánku sehráli Vlastimil Hort (+31 = 0 -2) a Jiří Podgorný (+27 = 2 -1). Navečer se pak na sále místního hostince představili vrcholní sportovci i umělci. Stolní tenisté Ivan Andreadis a Marta Lužová, gymnastky s Evou Bosákovou. Večer se šlo na ubytování,...

OMEGA plus OPEN - Praha Kobylisy B vs. Kobylisy A (2009)

V Zaječicích jsme měli jen nadšení a nic více. Stoly a židle jsme vypůjčili a dovezli na hřiště uprostřed obce a modlili se, aby nepršelo. To se splnilo, ale slunce zase moc pálilo, takže dětem jsme z novin skládali papírové čepice. S ubytováním nám pomohly rodiny, které měly 1-2 lůžka volná, zbytek do tělocvičny. Tam bylo nutno dát 50 nafukovacích matrací (z několika do rána utekl vzduch) a spacáků, vše půjčeno ze Skutče. Šachové soupravy, vypůjčené z celého okresu, smetl ze stolů vítr a od té doby jsou pomíchané.

Pokračování příští rok. Hezký článek si přečtěte zde. Turnaj je pořádán každoročně od roku 1963 jako oslava Mezinárodního dne dětí. Poprvé jen jednodenní (v sobotu simultánky mistrů), ale již od druhého ročníku se hraje po dva dny. Od roku 1990 je tento turnaj Mistrovstvím České republiky šestičlenných žákovských družstev v rapid šachu. Od roku 1993 je souběžně pořádán turnaj dvojic nadějí do deseti let a od roku 2002 také OPEN turnaj jednotlivců. Od roku 2009 se přidává 10 sekund na tah, nezapisuje se.

Odkazy

TJ Sokol Zaječice
Fotky ze Šachových Zaječic
11x 2511x jhajekcr
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
26.04.2011 22:00 | Autor neznámý

Zdravíčko. Vojenské stany, to byla romantika. Škoda, že ve fotkách ze Zaječič moje ročníky chybí, 68 jsem ještě nestihl. Ale k té sugestivní otázce v ročníku 1968 "Poznáte družstvo které přebírá cenu od Josefa Vladyky, je to MěV ČSTV Praha?" něco vím. První řada i její vedoucí jsou mi trochu povědomí, ale paměť je děravá. Praha to ale pravděpodobně není. Ve druhé řadě za nimi ten starší bělovlasý pán s brýlemi je totiž pan Vorel, který se v době mých začátků v Praze staral o mládež, MěV ČSTV tedy asi bude tým kolem něho. Bohužel z nich téměř nikdo není vidět. Budu se muset pohrabat ve svém archivu, nějaké zaječické fotky by tam být měly.

26.04.2011 16:45 | Autor neznámý

Vážím si RNDr. Davida Cipryse za jeho celoživotní postoj a vtipným reportážím na JmŠS. Jen dodávám, že ztracené figurky v Zaječicích zahrabával do hromady antuky pes Franty Lipše z Mostu. Ať prozradí, jak dlouho ho to učil.

25.04.2011 07:56 | Autor neznámý

Zdravím Jardu Hájka! Šachy pod širým nebem byly romantika, na jakou se nezapomíná.

Polední pařák, kdy se nedalo vydržet na slunci a boční stěny stanů byly vyhrnuty až ke stropu, aby se aspoň trochu dalo dýchat, vzápětí nato odpolední bouřka, kdy přeběhnout hřiště k rozhodčímu s výsledkem zápasu znamenalo totéž jako vykoupat se v rybníku a ve stanech se zavřenými dveřmi a zataženými okénky, aby šachovnice nezmáčela voda a neodnesl je prudký vichr, nebylo pomalu vidět ani na soupeřova krále...

U nás se nejvíce vzpomíná na ročník, kdy jsme při pravidelném balení materiálu po každém kole a stěhování na další stůl opakovaně postrádali některou z figurek. Už jsme začali být ostražití jako ABL  (kdysi dávno na Czech-Openu v Pardubicích jsem viděl postaršího pána s igelitkou přes ruku vypadajícího jako zachovalejší bezdomovec, který se pomalu šoural téměř prázdným sálem, čas od času lehce zavrávoral, chytil se stolu a jakoby mimochodem shodil některou z figurek, která se odkutálela ... do igelitky), když se najednou vše vyjasnilo. Figurku náhodně spadlou na zem totiž obratem vyčenichal hravý hafan jednoho z účastníků a už s ní uháněl ke své skrýši v hromadě písku na opačné straně hřiště...

O takových zážitcích se dnešním hotelovým šachistům může už jen zdát. Přeji Jardovi, ať to dotáhne do té slavné padesátky a rekord ať mu vydrží nejméně dalších padesát let.

24.04.2011 10:22 | Autor neznámý

6675 návštěv jsem všru nečekal

22.04.2010 21:35 | Autor neznámý

Pěkná vzpomínka od Jardy Hájka, ať se daří!    PS. Taky si vzpomínám, jak jsme kdysi na okresním svazu psali zpravodaje a ročenky psacím strojem na modráky a cyklostyl a pak je vlastními kanály rozesílali po okrese.   

22.04.2010 21:09 | Autor neznámý

  V roce 1979 v šesti městech kvalifikace čt/pá, a so+ne finále v Zaječicích a další finále o umístění v jiných místech.  Tehdy na 1.š. proti našemu současnému kapitánu áčka Liboru Chocholovi nastoupil za Slovan Bratislava Igor Štohl.

22.04.2010 20:46 | Autor neznámý

Já jsem hrál naposledy Zaječice v roce 1979. Nejprve kvalifikace v Hradci a poté finále v Zaječicích. Výsledky se moc chlubit nebudu, bylo to nějakých 50% bodů. Ale protože mám dodnes schovány partiáře, tak srdečně zdravím své tehdejší soupeře, např. Miroslav Roj (HK), Jaromír Krys (Chrudim), St.Trejbal (Litoměřice), Michal Moravec (Kolín).

22.04.2010 18:51 | Autor neznámý

Mně zaujalo, jak Jarda Hájek píše, že zač. šedesátých let se psalo na psacím stroji a posílalo se obálkami. Jsem o trošku mladší, nicméně na psacím stroji jsem psal na krajském šach. svazu ještě začátkem devadesátých let, na blány, které pak sekretářka ČSTV množila na stroji s klikou. Na rozdíl od osmdesátých let to alespoň netrvalo tři dny, neboť dříve bylo i potřeba, aby to ještě přečetl politicko-výchovný pracovník ČSTV, není-li v tom něco závadného.   
   Jinak samozřejmě skvělé turnaje, díky pořadatelům, a atmosféra venku měla svůj půvab.

PS: aha, tak již vím kdo je Daganvidor.

22.04.2010 17:25 | Autor neznámý

Skvělý článek.

Na Zaječice mám ty nejlepší vzpomínky, ještě teď cítím vůni starých plachet a dřevěných stolů. " Můj nejlepší" turnaj byl v roce 98, kdy jsme (Spartak Ústí) v posledním kole porazili Frýdek - Místek 3,5:2,5, a obhájili 6. místo. Frýdek tehdy ztratil první místo! Když už tady padly nějaké statistiky, tak jen upozorním na fenomenální výsledek Lucky Jínové na 1. šachovnici 8b z 9, která za nás tehdy hostovala.

22.04.2010 13:43 | Autor neznámý

Já měl v roce 2007 7,5/9 a od té doby jsem už hrát nemohl. Škoda, Zaječice mě narozdíl od mistrovství bavily více, jsem týmový hráč :D. Zvláště jsem hltal souboje i ostatních týmů v popředí, přeci jen v dětských soutěžích hrají nervy ještě větší roli a některé zápasy se neskutečně obracely.

22.04.2010 09:12 | Autor neznámý

Jé, děkuju za krásnou vzpomínku, dokonce jsem se našel ve výsledcích a 5,5 z 9 na první desce i po letech pošimralo ego