Czech Open nabízí alternativy šachu – hráči to vítají

25.07.2019 08:45

Mistr světa ve Frolových šachách rád zkouší nové hry. Proč hrát jen klasické šachy podle pravidel starších dvou set let? Tak to si říká ukrajinský mezinárodní mistr Viktor Matviishen, kterému se zatím daří i v otevřeném velmistrovském turnaji.

Podává dobré výkony a potvrzuje, že nasazení podle ELO hodnocení nemusí být vždy jasným vodítkem pro konečné umístění. Poráží i hráče mnohem silnější.

Sedmnáctiletý talent ale s oblibou zkouší i nové alternativy královské hry. Ve světovém šampionátu ve Frolov chess, který se hrál během Czech Openu v Pardubicích už podruhé, se dokonce stal mistrem světa. Frolovy šachy vymyslel před 16 lety Matviishenův krajan Artur Frolov. V principu jde o to, že si střídavě hráči s jistými omezeními staví všechny figurky od začátku na prázdnou šachovnici podle svého uvážení. Jakmile se pozice dostaví, hraje se podle klasických pravidel.


„Někteří hráči, kteří přijíždějí na festival, si jednoduše řeknou, proč si nezkusit nějakou alternativu šachu, je to pro nás určitě zajímavá možnost,“ zdůvodňuje svůj zájem o jiné typy šachu ukrajinský mezinárodní mistr. Doufá, že si bude Frolov chess získávat stále více příznivců. „Budoucnost Frolových šachů vidím velmi dobře. Určitě se budou dále rozvíjet, možná i po teoretické stránce, protože je to velmi zajímavá hra, nabízí mnoho kombinací. Je proto také velmi složitá,“ dodává novopečený světový šampion.

Sám navíc obsadil čtvrté místo v baskických šachách, umístil se za dalšími třemi svými krajany. Baskické šachy se hrají dle klasických pravidel, ale soupeři měří své síly na dvou šachovnicích, s obrácenými barvami. Hraje se samozřejmě na čas, a tak je podle Matviishina velmi těžké, kterou partii preferovat. „Největší problém je, jakou zvolit strategii. Počítáte jednu pozici, pak zase druhou, je složité se soustředit na obě, a ještě si hlídat čas,“ říká.

Hrát alternativy šachové hry dříve trenéři příliš nedoporučovali. Důvodem bylo, že se pak strategie mohly promítat i do klasické hry. Bude to mít vliv i na myšlení ukrajinského mladíka? „No doufám, že ne. To se teprve uvidí.“


tisková zpráva

0x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat