Čtení na léto

03.07.2014 06:23 | knihy

Chystáte se na prázdniny a ještě jste si nepřipravili knížku? Nabízíme vám několik tipů na zajímavé letní čtení. Bude se vám hodit nejen na prázdninové openy, ale stejně dobře i třeba na pláž.

Bestsellerem mezi šachisty by mohla být právě vyšlá kniha Černobílá cesta, která spojuje šachové povídky Pavla Housera (některé můžete znát z Šachového týdeníku) a geniální krásné studie Maria Matouše. Můžete si být jisti, že Houserovy povídky vás pobaví a Matoušovy studie přinutí myslet! Kniha, která vyšla péči Pražské šachové společnosti, je i krásně graficky vypravená a zdobí ji i desítky šachových ilustrací. Pořídit si ji můžete buď ve standardním vydání, nebo v limitované edici, vázanou v imitaci kůže. Koupit ji můžete i v eshopu zde na nss.cz, nebo přímo u vydavatele (www.praguechess.cz).


Druhou povinnou součástí knihovny každého šachisty by mělo být poslední číslo časopisu ŠachInfo, které vychází tento týden. Po smrti jeho vydavatele Břetislava Modra, se jeho žena Hanka a několik přátel rozhodli, že vydají ještě poslední památeční číslo. Uzavírá se tak dlouhá historie zajímavého šachového časopisu, kde jste například mohli číst brilantní eseje Genny Sosonka.

Čtete-li anglicky a máte-li rádi šachovou historii, upozorníme vás na dva zajímavé tituly, které by měly vyjít v nejbližších dnech či týdnech. Prvním je biografie Johannese Zukertorta („Artist of the Chessboard“), kterou napsal Jimmy Adams a která vychází u New In Chess. A druhou je kniha „Mannheim 1914 and the Interned Russians“, která velmi podrobně mapuje velmi silný turnaj v německém Mannheimu, který přerušila 1. světová válka. Autorem knihy je Tonny Gillam a vydává ji The Chess Player.

Chcete-li na léto spíše nějakou beletrii, doporučíme vám dvě knihy, v nichž se potkáte i s šachovou hrou. První je Láska Carla Haffnera k remízám od současné hvězdy rakouské literatury Thomase Glavinice, kterou česky vydalo nakladatelství Paseka a která románovou formou popisuje zápas o mistra světa mezi Carlem Schlechterem a Emanuelem Laskerem. A druhou potom bichle Klub nenapravitelných optimistů od Jeana Michela Guenassia, kterou vydalo nakladatelství Argo.

A protože poslední titul bude asi nejméně známý, nabízíme vám jeho krátkou anotaci: „Píše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku. Michelovým jediným útočištěm se stávají knihy a utajený šachový klub ve čtvrti Montparnasse, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku a vyprávějí si jen stěží uvěřitelné osobní příběhy. Během několika let přichází Michel o přítelkyni i o iluze a předčasně dospívá, přesto se však stává právoplatným členem šachového klubu a jedním z nemnoha nenapravitelných optimistů.“

Jestli máte také nějaké zajímavé tipy na šachové i nešachové knihy, které vyšly nedávno a chtěli byste je doporučit ostatním šachistům, pište do komentářů k tomuto článku.


autor: Pavel Matocha


4x 5456x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
hans
Kniha Klub nenapravitelných optimistů je pěkná, ovšem z hlediska šachu je to opět velká bída.
+0 /-0 | 03.07.2014 14:49

Poutnik

Tip bych měl spíše pro autory. Zkuste vydávat knihy v elektronické podobě. Papírovou knihu jsem již několik let nekoupil, vyjma grafické publikace. U šachových to platí dvojnásob. Přehrávání partií z knihy je v porovnáním s elektronickou verzí jiný level.... zvlášť podvarianty, to aby člověk měl dvě šachovnice...

+0 /-0 | 03.07.2014 14:25

ddf

Jsem zvedavy, jestli vyjde slibovana knizka od Kasparova z nakladelstvi Sachinfo. Ohlasena byla na prazdniny. Ale vidim to blede.

+0 /-0 | 03.07.2014 11:36

rubinstein

John Healy - The Grass Arena - je to autobiografie o člověku, který byl od mládí extrémní alkoholik, pak už i bezdomovec a kriminálník a při jednom z mnoha pobytů na odvykačce ho naučí hrát šachy. Naprosto ho to pohltí a přestane pít a během pár let se dostane na slušnou úroveň, hrává simultánky naslepo, vyhrává turnaje atd. Nakonec však zjistí, že z hlediska morálky a chování je prostředí šachistů a turnajů ještě horší než mezi alkoholiky v parku a s šachama končí.

Jinak kdo byste to chtěli číst jen kvůli šachům (jako já), tak kniha má cca 200 stran a šachy se tam objeví kolem strany 170. Ale je to velmi dobré i z literárního hlediska. 

+0 /-0 | 03.07.2014 11:12