Češi se nakonec v Olomouci neztratili

21.08.2017 04:09 | Olomoucké šachové léto 2017

V GM turnaji dosáhli z Čechů na stupně vítězů Richard Biolek ml. a Lukáš Černoušek. Ve dvou IM turnajích sice nikdo, ale v Openu zase Jiří Houška a Dominik Kula. V bleskovém i rapid tempu „bednu“ zachraňoval Jakub Půlpán. Seniory vyhrál Luboš Trojan.

Nejsilněji obsazeným turnajem Olomouckého šachového léta byl samozřejmě Velmistrovský uzavřený turnaj A. Po odehrání všech jedenácti kol se na stupních vítězů umístili tři hráči se stejným počtem 6,5 bodu. Mezi nimi byli i dva Češi. Bohužel pomocné hodnocení nepřiřklo stupínek nejvyšší ani jednomu z nich. Lukáš Černoušek, který měl skvělý začátek turnaje, ale nevyšel mu závěr, skončil na třetím místě. O stupínek výše skončil Richard Biolek ml., který měl naopak výborný závěr, v posledních pěti kolech získal 4 body. Vítězem se stal Sergey Domogaev z Ruska.

GM turnaj - konečné pořadí po 11 kolech

Poř. Tit. Jméno FED RtgFIDE Body  PH 1
1 GM Domogaev Sergey RUS 2400 6,5 36,50
2 IM Biolek Richard Jr. CZE 2444 6,5 34,75
3 IM Cernousek Lukas CZE 2447 6,5 34,00

V uzavřených IM turnajích se bohužel české medailové žně nekonaly. V turnaji IM1 se z Čechů umístil nejlépe Jakub Szotkowski na 4. místě. Vítězem se stal Maďar Gabor Nagy 6,5/11. Druhý skončil Maxim Chetverik z Ruska 5,5/9 a třetí Němec Thomas Hoefelsauer rovněž s 5,5 body. Turnaj IM2 vyhrál Rafal Tymrakiewicz z Polska před Maďarem Miklosem Galyasem (oba 6,5/9) a třetím Andrewem Burnettem ze Skotska (5). Nejlepším z českých zástupců zde byla Karolína Olšarová, která s 5 body skončila na 5. místě.

3 FM Burnett Andrew SCO 2209 5,0 22,00

Češi měli stejné zastoupení na stupních vítězů také v Openu. Díky skvělému začátku 5/5 se na ně podíval Dominik Kula, který ale v druhé polovině turnaje utrpěl dvě porážky a obsadil tak 3. místo s celkovým ziskem 6,5 bodu. O půl bodu více získal druhý Jiří Houška, který doháněl celý turnaj porážku z druhého kola. Největší favorit turnaje Urtnasan Nasanjargal s přehledem potvrdil svou roli a zvítězil bez jediné ztráty (9/9)!