Rozhovor začal o zápase v Soči, ke kterému měla současná světová dvojka několik silných vyjádření, ale brzy přešel k obecnějším tématům, jako například Carlsenovým slabinám, problémům se systémem mistrovství světa nebo zda-li Caruana neuvažuje o tom hrát za USA.
Vlad Tkačiev: Fabiano, co se přihodilo v 11. partii?
Fabiano Caruana: Anand se snažil dostat ostrou pozici, protože jinak by mohl úplně klidně opakovat variantu s 9...Ke8 a 10...h5, a možná ji i udržet, tak jako v předchozích hrách. Problém je, že po celý zápas hrál hůř než jeho soupeř, a nebyl schopen se vypořádat se složitou situací, která na šachovnici vznikla.
VT: Ale jak si vysvětlujete tah 27...Vb4?
FC: No, to je pravděpodobně tah, který byste rádi udělali v bleskovce.
VT: Proč v této partii neudělat remízu a nezkusit štěstí v poslední partii, ve které máte bílé kameny?
FC: Viši asi nevěřil v to, že je možné porazit Magnuse v rozhodující partii. Ve skutečnosti se mu v zápase podařilo zvítězit jedině poté, co si Carlsen vybral hroznou variantu. Ve zbývajících partiích se mu Carlsena nepodařilo vážněji ohrozit, a zdá se, že opravdu přestal věřit v úspěch v posledním střetnutí.
VT: Ale přesto... 27...Vb4 je šílenství!
FC: Ano, vypadá to, že v té chvíli již Anand ztratil kontrolu nad svými nervy.
VT: Fandil jste někomu v tomhle zápase?
FC: Ne, neměl jsem žádné osobní preference.
VT: Opravdu si myslíte, že se bude Anand snažit kvalifikovat k dalšímu zápasu s Carlsenem?
FC: Jsem si téměř jistý, že to tak bude. Když všechno uvážíme, je to profesionální přístup, a nemyslím si, že Viši momentálně zvažuje ukončení své kariéry.
VT: Hodnotil jste Anandovy šance před zápasem vysoko?
FC: V letošním roce měl dobré výsledky a na turnaji v Dubaji během šampionátu v bleskovkách a rapidu vypadal lépe než v posledních několika letech. Nicméně, Magnus je nyní jasně silnější. Před zápasem bych ho nazval jasným favoritem, i když všechno nešlo tak hladce. Ve třetí partii pohořel kvůli špatné přípravě, ale celkově se v Soči nikdy nedostal do nějakého vážného ohrožení.
VT: Myslíte si, že zlom v zápase přišel v 6. partii, kdy Anand nenašel 26...Jxe5?
FC: To pro něj byla těžká rána, samozřejmě, ale tato situace vznikla zcela náhodou. Co bylo zvláštní, že Anand si raději vybral v zahájení variantu, která vedla k horší koncovce černého. Navíc je to dobře známo. A také to byl ten typ pozice, ve kterém je Carlsen mimořádně silný. Bylo to prostě nevysvětlitelné. Pokud přehlédnete jednotahovou výhru, je samozřejmě těžké počítat s dobrým výsledkem v takovém zápase.
VT: Jaké se Viši dopustil hlavní chyby v tomto zápase?
FC: Podivný způsob, jakým dvakrát rozehrál sicilskou obranu. Už první pokus nedopadl moc dobře, ale on se o to pokusil podruhé. Celý průběh zápasu v Soči ukázal, že Carlsen neměl proti Berlínu připraveného nic zvláštního, a Viši měl zůstat věrný svým zbraním. Myšlenka hrát Paulsena byla velmi špatná a velmi divná, dle mého názoru.
VT: Překvapil vás zápas v nějakém ohledu?
FC: Ne, s výjimkou vzájemného blundru 26...Jxe5 v 6. partii vše probíhalo víceméně normálně. Ale takové věci se stávají – namátkou si vzpomínám na přehlédnutí matu v několik tazích ve 2. partii zápasu Kramnik-Topalov. Zde všechno skončilo tak neočekávaně a náhle. Očekával jsem remízu v 11. partii a velkou bitvu ve 12.
VT: Myslíte si, že byste byl schopen zvládnout enormní duševní stres zápasu o titul mistra světa?
FC: Je to pro mě těžké říct, protože jsem na této úrovni nikdy nehrál. Myslím, že bych dokázal zůstal klidný a soustředěný, ale pokud se v podobné situaci sami neocitnete, je nemožné to posoudit.
VT: Co považujete za Carlsenovu hlavní slabinu?
FC: Je považován za velkého specialistu na koncovky, ale když je nucen se bránit, je jen sotva silnější než ostatní top hráči. V minulosti bylo jeho slabé místo zahájení a měl problémy s principiálními hráči, kteří se drželi hlavních variant – například s Kramnikem... (mimochodem, Viši je také dobře známý svým precizním přístupem ke studiu zahájení). Nicméně potom Magnus začal tomuto aspektu věnovat více pozornosti a udělal hodně práce. Celkově vzato, je možné ho přehrát v mnoha typech pozic, pokud hrajete důrazně. Ano, není to jednoduché, ale je to možné.
Nedávno jsem poprvé porazil Carlsena v koncovce, a poté i ve velmi složitém, nejasném boji. Pořád je to jen člověk. Hlavní je nemít z něj moc velký strach!
VT: Nezdá se vám, že mnoho hráčů – zejména Anand – zažívá velké psychologické problémy, když má hrát proti Carlsenovi?
FC: Ano, je zřejmé, že v Chennai tomu tak bylo. Všiml jsem si toho již dříve než v roce 2013, myslím, že když spolu hráli na Talově memoriálu a Magnus si vybral proti Nimcovičově obraně za bílé 4.e3 a 5.Jg-e2. Viši byl před partií velmi nervózní a během ní také. Takže si myslím, že má určitou psychickou zranitelnost, pokud jse o Carlsena.
VT: Kdyby zápas nezahrnoval pouze klasické hrací tempo, ale i rapidy a bleskovky, byly by Anandovy šance vyšší?
FC: Samozřejmě, že v tomto případě by to bylo ještě nepředvídatelnější, i když se v zásadě domnívám, že Carlsen je se zkráceným časovým limitem ještě silnější. Pro mě osobně je pohodlnější hrát s Carlsenem „pomalé šachy“.
VT: Navzdory tomu, že jste už Carlsena porazil jak v rapidu, tak v blitzce?
FC: Považuji se za slušného hráče rapidu, ale v bleskovce jsem víc zranitelný. V obou případech mé skóre proti Carlsenovi není příliš dobré, i když jsem ho už samozřejmě i někdy porazil.
VT: Právě teď se koná v St. Louis zápas Aronjan-Nakamura. Nabídli vám američtí organizátoři něco podobného?
FC: Ne, ale mám pocit, že Rex Sinquefield plánuje sérii zápasů mezi nejlepšími hráči světa, a tohle je teprve první. Nemám tušení, jestli uvažuje i nad mou účastí. Je možné, že má dlouhodobé šachové plány.
VT: Myslíte si, že současný model zápasů o titul mistra světa by se měl změnit? Mám na mysli titul světového šampiona a s tím související jeho privilegia?
FC: Samozřejmě, že zlepšit se může v mnohém. Například sérií turnajů se špičkovými hráči, které rozhodnou o tom, kdo je toho roku nejlepší. V současné době potřebuje mistr světa pouze vyhrát zápas o titul, a zbytek času může hrát, jak se mu zlíbí. Ano, Carlsen je bezesporu nejsilnější hráč na světě, ale celkově systém neodráží, kdo je nejlepší v danou chvíli, protože šampion potřebuje vyhrát pouze jeden zápas, a pak čeká na další. Nicméně, aby se takovéto změny uskutečnily, je zapotřebí efektivnější organizace než je FIDE. Stačí se podívat na to, co se stalo s turnaji Grand Prix a mistrovstvím světa žen. Je to docela směšné a nejsou žádné náznaky, že byse to do budoucna mělo zlepšit, bohužel.
VT: A co je špatného na Grand Prix?
FC: Začněme s tím, že ze čtyř plánovaných turnajů se jeden z nich měl konat v Teheránu, kam ne všichni hráči mohou vycestovat – například Gelfand. Měl jsem možnost tam hrát, ale termín kolidoval s turnajem v Curychu, kde už jsem předtím přislíbil účast. Kromě toho, první dva turnaje byly naplánovány takřka hned po sobě, i když byla spousta jiných termínů. Ve stejné době probíhá Petrosjanův memoriál, kterého bych se rád zúčastnil, ale nemůžu, protože tři turnaje takhle po sobě už je moc. Plus to, že jsme skoro půl roku neměli od nich žádné informace, a najednou jsme obdrželi e-mail, ve kterém jsme se měli rozhodnout během jednoho týdne. Už byla změněna dvě místa konání: Moskvu a Teherán nahradily Chanty-Mansijsk a Tbilisi – bez nějaké souvislosti. Cenový fond byl snížen, takže když si s sebou vezmete sekundanta, je téměř nemožné si něco vydělat. Je to neprofesionální a snižuje to motivaci, takže za účast na těchto turnajích zůstává pouze „celková odměna“ v podobě kvalifikování se na Turnaj kandidátů, ale ceny za výsledky na jednotlivých turnajích byly prostě zrušeny. Pokud si vzpomínáte, loni bylo za vítězství v cyklu Grand Prix $120,000. A ceny za vítězství na jednotlivých turnajích byly sníženy: bývalo to $25,000 a teď je to $20,000.
VT: Sdílí vaši kolegové tyto názory na mistrovství světa?
FC: Ano, na toto téma jsem s nimi rozmlouval. Současný systém existuje 70 let a už je očividně zastaralý.
VT: A mluvil jste o tom s Carlsenem?
FC: Ne, s ním ne, ale vím, že mluvil o nutnosti zbavit mistra světa privilegií. Nicméně, to bylo ještě předtím, než získal titul. (směje se)
VT: Mohla by v šachu nastat stejná situace jako v boxu, kde existují konkurenční organizace o titul mistra světa? Zajímaly by mne nejnovější zprávy od Rexe Sinquefielda.
FC: Nevím přesně, co má v plánu, ale nemyslím si, že jsou v rozporu s aktivitami FIDE. Možnost na rozdělení tu byla před několika měsíci, kdy Carlsen váhal s podepsání smlouvy na zápas v Soči, ale nakonec se nic takového nestalo – asi je to tak nejlepší, protože kdyby k tomu došlo, dostali bychom totální chaos, jaký tu panoval v 90. letech, poté co Kasparov se Shortem založili PCA. Naštěstí se to neopakovalo.
VT: Chystáte se vrátit na americkou ratingovou listinu a hrát za tým USA?
FC: Ne, v tuto chvíli to nemám v plánu. Nicméně nevím, co se stane v budoucnu. Tato možnost tu však stále je, protože mám dvojí občanství: americké a italské.
VT: Jestliže se někdy stanete mistrem světa, budete o sobě uvažovat jako o druhém americkém mistrovi světa nebo o prvním italském?
FC: A proč ne o obojím najednou? Považuji se za Američana, protože jsem se narodil ve Spojených státech a vyrůstal tam. Jsem Ital, protože má matka je Italka a moji předkové z otcovy strany jsou také Italové.
VT: Můžete vysvětlit svoji vítěznou šňůru v St. Louis? Změny v osobním životě nebo jen jedna z těch věcí, které se prostě stanou?
FC: Přijel jsem tam po Olympiádě v Tromso nemocný a s poškozeným počítačem, takže jsem neočekával nic dobrého. Nejsem pověrčivý, ale na palubě letadla během cesty do USA se ukázalo, že můj soused je mistrem světa v jakési sportovní kovbojské disciplíně. Když jsem mu řekl, že jedu na šachový turnaj, odpověděl: „Když budeš chtít, tak vyhraješ!“ Ale jinak... zdá se, že se sešlo vše dohromady: moje nálada, hrací podmínky, má sportovní forma. Obvykle něco nevyjde, pochybujete o něčem, ale tam to všechno vycházelo. Samozřejmě to, co se stalo, bylo něco ojedinělého – pravděpodobnost sedmi výher v řadě se rovná nule. Ale jak se ukázalo, je to možné!
Text: Vlad Tkačiev
Foto: Irina Stěpanjuk
Zdroj: chess24.com
Přeložil:
S. Hošek
A pozornější novináři si všimnou, že se historie opakuje, jako za dob K+K
1. Myslím, že Caruana zpochybňoval spíše konkrétního Paulsena než sicilskou obecně (mluvil o podivném způsobu rozehrávání sicilské).
2. A na doporučení držet se Berlína nevidím nic přemoudřelého, pokud s ním Anand prohrál 2 ze 4 partií. Možná by byl Berlín dobrá volba proti Magnusovi obecně, ale ne pro Višiho s jeho současným stylem. Tento i minulý zápas prokázaly, že jeho jedinou šancí proti Carlsenovi byly komplikované pozice, ve kterých se Magnus dostane pod tlak.
re amberjack: tak určitě :-) většina diskutujících na nss trolluje, tak nechci zůstat pozadu ;-)
Drahil: :D další troll?
re: pushtag - mudrcům článek ukázal pouze to, že o volbě zahájení neví nic nejen trouba Anand, ale ani trouba Caruana ;-)
Co na to všichni mudrci štkající, že se trouba Anand držel Berlína, místo aby hrál sicilku?