Nejrychleji, asi po dvou hodinách, skončila padesátitahová oťukávaná So-Topalov. So už netrpělivě očekává konec turnaje a Topalov po nadějném startu asi taky není nejšťastnější. Korektní remíza se tedy dala čekat. Zajímavostí je, že So měl na konci partie na hodinách asi o 10 minut víc než na začátku.
O něco delší byl souboj Aronian-Anand. Anand si připravil zajímavou novinku (11…dxc4), která bude jistě v následujících dnech a týdnech předmětem sporu teoretiků. Aronian se ve vzniklé situaci rozhodl obětovat pěšce za silnou iniciativu. Anand se dobře bránil a vše nakonec vyvrcholilo opakováním tahů. Sice ne moc dlouhá, ale velice obsažná remíza, která rozhodně dělá čest oběma borcům.
Griščuk s Vachier-Lagravem se snažil svého soupeře přitlačit, opticky vypadala jeho pozice lépe, ale ve skutečnosti měl vše černý od začátku až do konce pod kontrolou a partie skončila asi po třech hodinách spravedlivou remízou.
Výrazně delší byly partie Giri-Caruana a Carlsen-Nakamura.
U Giriho proběhla (jako obvykle) dlouhá teoretická disputace, která (jako obvykle) vyústila do značně zjednodušené pozice. Pak však (neobvykle) Giri zaváhal a musel ještě dlouho pracně dokazovat, že se tolik nestalo. A to si ještě nejsem jistý možností černého v 39. tahu.
jaroslavsysel:
Kdyby jste byl tak hodný a poslal mi to na belisat@seznam.cz děkuji:o)
.. a to ještě Jablko-M.. ve wiki nevědí, jak rychle někteří borci aktualizují diskusi nss, také zadarmo
Na slavné TOUR říkají, že v poslední etapě se nebojuje, nepředjíždí, jede se jen pro diváky :)
Náhodou jsme se teď na anglické wikipedii kouknul na stránku o Levonu Aronianovi. Už teď je tam psán jako vítěz Sinquefield cupu 2015. Fakt nechápu, jací lidé ty informace takhle rychle aktualizují (zadarmo).
Aronian turnajovým vítězem, patrně zasloužně. Velká škoda, že se turnaj počítá až na říjnové vydání Ela. Aronian by měl honit rating, teoreticky by se přes něj mohl dostat do TK. Jenže před ním jsou nadále z již nekvalifikovaných Giri, Kramnik a Griščuk.
Carlsen je zřejmě tak znechucený partií s Nakamurou a vůbec svým výkonem, že nemá náladu hrát černými na výhru. Ale ani kdyby Ananda porazil, na Aronjana by to nestačilo, poněvadž ten právě remizoval s Topalovem a stává se vítězem turnaje. Po slabších výkonech z poslední doby je to návrat mezi absolutní světovou elitu.
Ale jistě - palec dolů i pro Magnuse. Nikdy není schopen černými v takové situaci zabojovat - což by jako mistr světa určitě měl. Fischer a Kasparov, by v tomhle posledním kole na Ananda pěkně i černými přitlačili.
No, nedohoní :)
Tak Anand už první místo neohrozí, ale proč to nehraje Carlsen nadrsno na výhru? Takhle Aroniana nedohoní. ZMB - nevíte?
Samozřejmě, že se Anand v posledním kole zachoval tradičně jako zbabělec. Zahrál 1.e4, a bylo mu jasné, že bude Berlín - ve kterém si to už s Magnusem vyzkoušel, že může mít bílými maximálně remízu. Typický Anand!
Líbí se mi, jak se Kasparov zabývá myšlenkou nad tím, zda by Giri mohl být "číslo dva" na žebříčku. O čísle jedna se prostě neuvažuje o žádném ze současných hráčů.
Že má Giri dle Kasparova "solidní pozici v top 10", a že "má málo ambicí útočit na pozici světové dvojky", to ovšem všichni víme. Zbývá dodat ještě to podstatné - že Giri je dnes na svém maximu, a lepší už to nebude.
adzmestabileho - napsal jsem jedny z nejzajimavějších šachů, samozřejmě jsou i další hráči, co hrají zajímavé šachy. Problém, je, že vy to bohužel nejste schopen posoudit. Vždy budou hráči, kterým bude například dětský mat připadat úžasný a hrozně zajímavý. Jinak doporučuji si poslechnout, co říkal včera o Anandovi a jeho hře Kasparov. To myslím mluví za vše.
Ano i Kasparov v něm vidí potenciálního uchazeče o korunu.. Tedy pokud ještě zapracuje.
Dovedu pochopit, když někdo založí svou hru na touze neprohrát. Přiznám se, že hraji-li sám šachy, tak si přeji neprohrát víc, než vyhrát. Ale pravda, já se tím neživím. Proto pokládám kritiku těch, co hrají na remízu za zcela legitimní. Je však potřeba, aby k tomu byla ještě soudná...
Jinak, možná mi něco uteklo, ale vy si tu tykáte?
K výkonu na turnaji a ke hře Giriho se vyjádřil i odborník nejpovolanější. Kasparovův citát uvádím v originále, překládat snad není nutné.
"I would not call him a defensive player. Yes, he is cautious, but he can attack and play aggressively. He is strong, especially well-prepared in the opening. Maybe he is not very ambitious. This even helps him, because he does not push his luck too far. He does not lose objectivity during a game. And, of course, in this series, he has shown a very solid result.
But in order to be seen as a candidate for the world championship, Anish needs to be more ambitious. Right now, he has a solid place in the world top ten, but there is a big difference between that and being one of the top two. To become number two, he needs an additional jump. And for that, he needs additional preparation, not openings, but psychological". http://chess-news.ru/en/node/19913
Pokud se bavíme o TOP turnaji, pak se bavíme o PROFI sportovní stránce. A tady je taktita "co nejmenších ztrát" důležitou součástí v každém sportu. Důvodem remíz je přeci to, že pravidla šachu, resp. hra jako taková ji umožňuje. Procento remíz na špičkových turnajích za posledních x-desítek let bude obdobný a do budoucna se nic nezmění. Není to věc hráčů, ale systému hry.Takže za 20 let to bude stále stejné a stejné budou i diskuze
Také nevím, - co se stalo Ofči? Snad ji Bolek nějak neublížil...
Ad rostaT: Pokud by Anand hrál ze špičky nejzajímavější šachy, tak to už by byla skutečně totální krize světových top hráčů. Anand hraje jako suchý akademik, a když mu nevyjde domácí příprava, je z toho šmudlařina jako teď.
Ad viktor1111: Nechme fotbal fotbalem, tady nejsme na zeleném pažitu, ale na šedesátičtyřech polích.
Jak dopadla Ofča?
Sice obvykle nereaguji na lidi typu zmestabileho, ale přeci jen si neodpustím komentář. Anand hraje v poslední době jedny z nejzajímavějších šachů ze světové špičky (Šamkir, Stavanger atd..). Tady se mu prostě nedaří, ale na ty partie se dá koukat, jen je problém v tom, že někco jim třeba nerozumí. Pokud jde o Giriho, tak si rozhodně nemyslím, že hraje na remízu. To, že má dobrou přípravu a určitý styl hry, ještě neznamená, že nehraje na výhru. Na tomto turnaji hrál v podstatě všechny partie a pokud bych to vyhnal do extrému, tak v partii s ním, byl největší šmudlař Topalov:-)), který ač měl bílé, tak šel tvrdě jen po remíze, zatímco Giri mu nabídl ostrý boj v grunfeldce.
Nevím co pořád řešíš, tak se na to nedívej. Vždyť víš, kde tě všichni ti hráči mají. A nepruď tady pořád tím samým, nebo skončíš jak ofča. Bude mi to líto.
Viktor1111: ..."Zelená je tráva, fotbal to je hra, a kdo góly dává, jen ten vyhrává..."... Ovšem když hraje fotbalový tým tzv. prešovský beton, je to taky hrůza a nedá se na to dívat - podobně jako na Anandovy partie na letošním Sinquefield cupu
Nemám rád přílišnou kritiku špičkových hráčů za množství remíz, často se kvůli tomu ve zdejších diskuzích přu se Zmestabileho, ostatně jako mnozí další. Má reakce se týkala pouze nesmyslné statistiky pana Bucefalose, protože byť Giriho nehodlám kritizovat za to, jak hraje, prezentovat ho jako bojovníka vedle skutečných bojovníků na tomto turnaji mi přijde opravdu uhozené.
Ad viktor1111: No právě, že šachy mají sportovní stránku! Vždyť šachy jsou především sportem! Právě proto je nešvarem remízová hra, která se sportovním zápolením nemá nic společného. A jinak chápat Giriho (nebo jakéhokoliv jiného velmistra), že musí hrát najisto, aby nepřišel o prachy??? - no tak to už bych se na šachy nedíval vůbec, kdybych to měl takto brát.
Stará pravda říká:
Nebýt hráčů, kteří hrají více na remízu, nemohlo by býti hráčů, kteří hrají méně na remízu.
....ale jinak diskuse
Letos porazil Giri tyto hráče: So, Anand, Ding Liren, Caruana, Svidler, Topalov,Grischuk. To moc nevypada na to, že by s nima hrál připosraně:o)
Právě z vyrovnanosti šachistů je potřeba hrát rozumně ... Však např. Carlsen zkoušel výpad g4 a dostal přes prsty Také se mi líbí, když je rezultativní výsledek, jedna oběť následuje druhou, ale přiznejme si, že takto to často nechodí
Bucefalos: Já si toto taky nemyslím, je to ale důkaz toho, že dotyčný nemá (zatím) na to tyto hráče porážet a reálně hrát o vítěztsví v top turnajích, pouze šmudlá solidní více méně vyrovnaný výsledek a o víc se raději ani nepokouší. Giriho tady lidi kritizují ne za to, že ty silnější hráče odremizuje, ale za to, že s nima hraje připosraně a ani se o víc nepokouší.
Myslíte si, že uhrát remizu či remízy proti hráčum ze světové desítky je známka remízového zaměření hráče? Já si toto nemyslím...:o)
Bucefalos: To je tedy vážně krásná statistika, akorát bych měl ještě dotaz, kolik z těch úžasných čísel sehrál Giri proti hráčům první světové desítky? Protože to je to, o čem se tady lidi baví, pokud vám to nedošlo.
Co je to v poslední době?? Tomu nerozumím je to rok... 5 let nebo třeba deset??
Ad Bucefalos: U Giriho (ale i u Ananda) přece nehodnotíme jejich celou šachovou kariéru, ale to, jak hrají v poslední době. A jinak statistiky tohoto typu mají jen omezenou vypovídací hodnotu o tom, jestli dotyčný šachy skutečně hraje nebo je remizovač.
Ad viktor1111: Šachy nejsou ze své podstaty remízovou hrou. To jen hráči, kteří se často s tímto výsledkem spokojí, z nich tohle dělají. Naštěstí úvahy o remízové smrti šachu už nejsou od dob Capablancy aktuálním tématem. Stále aktuálním tématem naopak je - jak působit na hráče, aby hráli, a ne jen bez hry remizovali.
A ted trochu reality... Anish Giri sehrál 932 partii (dle chessgames.com) 289 jich vyhrál, 106 prohrál a 382 remizoval. To je uspěšnost 61,8%. Pokud má někdo uspěšnost 61,8% pak nechápu, kde se berou úvahy o hře na remis a podobné nelogičnosti..
Pro srovnání Veselin Topalov sehrál 1959 partii s uspěšností 58,5%
Remízoví šmudlaři ve světovém šachu byli, jsou, a budou. Bohužel je to tak... - bohužel proto, že z pohledu fanouška se na jejich hru dívat nedá (pokud člověk není zrovna masochista). Navíc současná světová špička je velice vyrovnaná, což - opět v této souvislosti bohužel - nahrává právě těmto čučkařům jako je Giri nebo Anand. Nezbývá než věřit, že na top turnajích budou mít převahu jak v počtu zastoupení tak i ve výsledcích ti hráči, kteří hrají větší polovinu turnajových partií i na jiný výsledek, než je remíza.
Dle obsazení je toto jeden z nejsilnějších turnajů všech dob, ještě jsem neviděl, aby se sešla absolutní špička v 1 turnaji, i když bych Vachier-Lagrava vypustil, daří se mu ... Na neprůstřelnosti postavil svoji kariéru Anand a několik let nebyl k poražení a mohl bych jmenovat další velikány, proto se Girimu nedivím, že hraje solidní a pevné šachy. ... Jinak rozbory partií, včetně článků jsou skutečně výborné, díky!
93. Sxh5+ Kxg3 s dalším K(V)xh4 -> S/V =
v partii Carlsen - Nakamura by po 93. Sxh5+ pokračoval černý jak ?? Děkuji