Carlsen má třetí titul!

21.06.2014 07:00 | MS v rapidu a bleskovém šachu 2014

Magnus Carlsen vyhrál po rapidu i světový šampionát v bleskovém šachu. Český reprezentant Viktor Láznička skončil na 43. místě.

Šachový svět ovládl Magnus Carlsen. Úřadující světový šampion ve vážném a rapid šachu získal titul i v bleskové hře. Carlsen napodobil předchozí úspěch Viswanathana Ananda, který také získal všechny tři šachové koruny. Nikdy však nebyl mistrem světa ve všech třech disciplínách zároveň. Carlsen se stal navíc prvním, kdo vyhrál šampionát v rapid i bleskovém šachu ve stejném roce.

GM Magnus Carlsen, trojnásobný mistr světa (Zdroj: oficiální stránky turnaje)

Cestu za třetím titulem si norský mladík zajistil ziskem 17 bodů z 21 partií. Prohrál pouze jednou. V osmém kole senzačně podlehl takřka neznámému mladému Číňanovi Shanglei Lu, který příští rok oslaví dvacáté narozeniny. Ten začal turnaj senzačním ziskem sedmi bodů z osmi partií a po výhře nad Carlsenem se dokonce dostal do čela turnaje. Druhý hrací den mu však vůbec nevyšel. Vyhrál jen tři partie a odsunul se až na 35. místo konečného pořadí.

Lu - Carlsen; 8. kolo. Černý se rozhodl umístit krále do centra a nabídl tím soupeři několik zajímavých šancí. Lu je však nevyužil a pomalu se začalo zdát, že Carlsenovi jeho královský manévr opravdu vyjde. Po 28...Kf5 není převaha bílého tak velká a především lákavé 29. Vf1 vůbec nevychází pro 29...Dxf1+ 30. Sxf1 Kxe4 a lépe stojí spíš černý. Přišlo však 28...Kf7? a po jednoduchém 29. Vf1 byl další odpor marný.

Bod za vítězem se na druhém místě umístil Ian Nepomniachtchi, který díky lepšímu pomocnému hodnocení přeskočil Hikara Nakamuru. Nakamura třetím místem aspoň trochu napravil dojem po nepřesvědčivém výkonu v rapid turnaji.

GM Hikaru Nakamura (Zdroj: oficiální stránky turnaje)

Viktor Láznička měl podobně jako v předešlém rapid turnaji dobrý start. Po prvním hracím dnu atakoval první desítku. Na jeho štítě skončili Korobov, Svidler i Karjakin. V druhé polovině turnaje si dokázal poradit s Radjabovem nebo Dubovem, ale šest porážek jej stáhlo až na konečné 43. místo.