(XXXIII.) - Hroší výstavba - 1. část - historie

24.01.2014 05:14 | Šachový střípek

První seriózní zmínka, alespoň z mých pramenů pochází z turnaje v Manchesteru 1857, kde bylo zahájení sehráno v konzultační partii. V knize Adolf Anderssen od H. Gottschalla z roku 1912 je počátek partie na straně 143 okomentován takto:




-
. kolo -
O pár let později hrál už Anderssen lépe a hezky zvítězil v partii londýnského turnaje.

-
. kolo -

Od těch dob čas od času se vyskytovalo postavení na šachovnicích nejvyššího řádu sporadicky a někdy se s ním setkali i hráči s vedoucí šachové světové špičky. V okně je malý výběr partií.

Steinitzovu partii najdete v monografii Bachmann, Schachmeister Steinitz Bd. 1, str. 52 a nebo v Deutsche Schachzeitung 1863, str. 49. Další mistr světa Lasker hrál s Birdem v roce 1890 zápas a právě 8. partie se mu povedla a je v jeho výběru partií (třeba I. + V. Linder, Lasker Filosof na trone, Moskva 2005 jako č. 5). Alechin zdolal svého houževnatého soupeře ve slepé partii až v koncovce.

-
. kolo -

 

Paulsen a jeho systém v sicilské obraně

Zřejmě první kdo označil následující výstavbu v sicilské obraně jako Paulsenův systém byl Albert Becker, který vydal v roce 1929 v Berlíně publikaci Die Sizilianische Partie. Kniha vyšla i třeba v ruském jazyce.


1.e4 c5 2.Jf3 e6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 a6 Současná terminologie dává spíše tomuto pořadí tahů označení varianta Kana (podle ruského mistra Ilji Kana /1909 - 1978/, který o variantě psal a používal ji v 50. letech). Pokud černý zahraje 4...Jc6 pak se zahájení říká varianta Tajmanova, podle známé ruské a ještě žijící legendy Marka Tajmanova (*1926). Zde obvykle černý nehraje a6.

Paulsen ovšem často také hrával nejprve 4...Dc7. Po případném dalším a6 mohou varianty splynout a neméně častý je i přechod do scheveningského systému po ...d6. O všech zahájeních vyšly mnohačetné knihy, některé z posledních vidíte na obrázcích.


Bratří Paulsenové se jmenovali Wilfried a Luis a oba variantu s chutí hráli. Podle dochovaných partii ale nejprve Luis musel pro této variantě bojovat a to v simultánce na slepo. O 12 let později bojoval proti ní i Wilfried, pár poznámek je z turnajové knihy (TK).


-
. kolo -
V přehrávacím okně pak najdete další 4 rané partie Paulsenova sytému. Bratři proti sobě nastoupili celkem 7x, ale svou variantu proti sobě nikdy nesehráli. Na závěr se podívejte ještě na zajímavou ukázku hry mistra Kana.

-
. kolo -

 

Na turnaji v Karlových Varech 1911

hrál Nimcovič bílými s Vidmarem a autor poznámek právě Milan Vidmar k 20. tahu poznamenal: "Partie má ten samý průběh, jako jiné mezi Nimcovičem a Vidmarem v dosud hraných turnajových partiích (Karlovy Vary 1907, San Sebastian 1911). Ve všech třech měl Vidmar černé, ve všech třech prohrané postavení a všechny tři skončily remízou."
Podívejte se s krátkými poznámkami na všechny jejich souboje:

-
. kolo -


Hezká léčka

do které se chytil hráč jehož jméno tvoří polovinu jednoho z nejpopulárnějšího zahájení.

-
. kolo -
0x 3522x Zdeněk Závodný
Fotogalerie