Pak Aljechin odjel na turnaj v Hastingsu. V naší republice sehrál 29 produkcí, prakticky hrál každý den. Celkem to bylo 1402 partií a prohrál jich 143.
A jednu z těch, které prohrál je z produkce v Opavě. Byla uveřejněna v bohaté rubrice Morgenzeitungu, kde řídil v té době sloupek Karel Gilg.Druhá partie z dřívější simultánky známa jest. Tedy nově objevená je malým příspěvkem k historii opavského šachu.
Děkuji ještě jednou a omlouvám se, že jsem minulý komentář nepodepsal. Luděk Sedlák
Stránku s článkem přidávám k prostudování i pro jiné zájemce:
http://www.chesshistory.com/winter/extra/alekhineminiature.html
Děkuji za odpověď Vám i panu Kalendovskému, od něhož mi přišla odpověď mailem s upozorněním na článek Edwarda Wintera, kde je mimo jiné vyfotografována stránka z Aljechinova bloku se zápisem partie a jménem soupeře Hoelscher. Jak ale došlo k záměně za jméno Mindeno (proč zrovna on?) zůstává záhadou.
V knize autorů by Robert G. P. Verhoeven, Leonard M. Skinner: Alexander Alekhine's Chess Games, 1902-1946: 2543 Games (1998) je partie s Hulscherem uvedena pod číslem 1708 a před ní je tato poznámka: v My Best Games (myšlena kniha Aljechina My Best Games 1924-37, vydáno Londýn 1939) pravděpodobně kvůli výpadku paměti je udáno jako oponent jméno Mindeno ...
K přehození tahů: zřejmě jsem použil některou z partí z databanky (mám jich ale kolem 20ti s různými poznámkami) a některé dokonce i s datem 1938!
Chtěl bych upozornit, že druhá otištěná Aljechinova partie je známa z více publikací jako Aljechin - Mindeno, nikoli tedy Aljechin - Hulscher. Např. v Kotovově monografii "Aljechinův šachový odkaz" je uvedeno, že jde o partii Aljechin - Mindeno ze simultánky v Holandsku 1933. Je tam nepatrně odlišné pořadí úvodních tahů (oproti přehrávači): 4.d4 exd4 5.Dxd4 Sd7 6.Sxc6 Sxc6 7.Jc3 Jf6 a počínaje tahem 8.Sg5 už stejně jako v této otištěné partii A.- Hulscher.
Podíváte-li se podrobně na výstřižek z německých novin, i v nich je toto pořadí tahů, nikoli tedy 4...Sd7 5.Sxc6 Sxc6 6.Jc3 exd4 7.Dxd4 Jf6 (jako je v přehrávači).
Dokázal by pan Závodný nebo pan Kalendovský tuto záhadu objasnit?
Pár ročníků rubrik z Morgenzeitungu jsem uveřejnil na https://www.facebook.com/groups/smzsnzz/
Dodal bych, že Aljechinova simultánka v Opavě se konala 8. prosince 1933 (z 50 partií vyhrál 29, prohrál 8 a 13 skončilo nerozhodně). Den předtím hrál proti 50 v Moravské Ostravě, příští den rovněž proti 50 ve Vyškově. Náročné turné trvalo od 18.11. (Plzeň) do 20.12. (České Budějovice) a Aljechin sehrál v něm 1402 partií. Více podrobností o A. simultánce v Opavě se zatím zjistit nepodařilo, ani v Almanachu opavského šachu od Jana Hromady (2006) se více nedočteme. Proto je nález v Morgenzeitungu cenný.