Zde si Alechin, když obětoval druhého pěšce již po 4. tahu v partii s Flohrem nemohl nezapálit (10. 8. 1936 v Nottingham). Kouřily i šachové dámy a zapáleně při střetnutích vyfukovali kouř třeba velmistr Sämisch a zejména mistři světa Lasker a Tal .
Zajímavé je, že i Fischer, velmi náročný na šachové prostředí, musel snášet kuřáckou vášeň na havanské olympiádě 1966 Borise Spasského.
Partie byla zajímavá a zde je:
Samozřejmě i na Moravě, ale už to není ono. Když jsem začal hrávat a objížděli jsme menší města a vesnice, tak hrací místnost byla vždy ve škole nebo v hospodě. Ta druhá možnost byla kvůli občerstvení pochopitelně lepší. Bohužel převážná většina těchto venkovských oddílů zanikla. V Brně je občas během zápasů Lokomotivy otevřen bufet, naštěstí má většina brněnských oddílů hrací místnost umístěnou tak, že je poblíž několik podniků, kde je možno posedět jak při partii ( pokud vyjde čas ). tak i po zápase. Z tohoto hlediska je nejlepší hrát na Lokomotivě, v Jundrově nebo v Bystrci...
Je to zajímavý pohled zpátky, asi jako když v dřevních dobách motorismu byla opilost při nehodě polehčující okolností :-)
Jinak ale když jsem v ještě tak kolem mých 15 let zaskočil na nějaký ten bleskový turnajík a vracel se domů se slzícíma očima a páchnoucí jako vajgl, na to nevzpomínám rád. Je dobře, že dnes už je skutečně normální nekouřit.
Ta paní vedle AA je anonymní internetová šachová dáma.
A ta paní vedle Aljechina je kdo? Jeho manželka? Taky se při partiích mohlo chlastat a hlavně nebyly mobily! Dík za vzpomínku na staré dobré časy?