Velký šachový svátek byl zahájen představením skupiny „Štiavnický živý šach“, která v historických převlecích předvádí šachové partie na obří šachovnici. Na úvodní ceremoniál si připravili partii Davida Navary se Sergejem Movsesjanem, tedy dvou nejznámějších šachistů žijících v Praze.
Štiavnický živý šach
Formálnější částí úvodního ceremoniálu byly proslovy důležitých osobností, bez jejichž podpory by akce stěží mohla proběhnout. V japonské zahradě TOP HOTELu promluvil pan Filip Humplík (zastupitel hlavního města Prahy), pan Martin Huba (člen výkonného výboru Evropské šachové unie), pan Radek Dohnal (generální ředitel TOP HOTELu Praha), pan Viktor Novotný (předseda Šachového svazu České republiky) a Dr. Jan Mazuch (ředitel šampionátu). Poté následovala ukázka historického šermu skupiny Bojník a závěr obstaral ohňostroj.
hovořícího Jana Mazucha sledují zleva Viktor Novotný, Radek Dohnal, Martin Huba, Filip Humplík a Jiří Petružálek (generální manažer ME).
K úvodnímu kolu nastoupil rekordní počet 1309 šachistů a šachistek. Pro srovnání na minulém pražském Mistrovství Evropy v roce 2012 napočítali pořadatelé 1173 účastníků a i to byl tehdejší rekord.
Nejpočetnější zastoupení mají domácí, v českém dresu se představí 185 reprezentantů. Největší medailové naděje mají čeští hoši v kategorii do 18 let, Thai Dai Van Nguyen, Jan Vykouk i Martin Blahynka jsou mezi prvními dvanácti hráči startovní listiny. Velmi dobře jsou na tom ve stejné věkové kategorii i dívky, Natálie Kaňáková je sedmá nasazená a i Nela Pýchová, Martina Fusková a Jitka Jánská mají potenciál zasáhnout do bojů o medaile.
Velká česká naděje Thai Dai Van Nguyen
Ze zahraničních hvězd může být zajímavé sledovat výkony Jonase Bjerreho v kategorii H12, Andreje Esipenka (H14) či Aleksandry Maltsevskaje (D14), kteří jsou podle žebříčku FIDE světovými jedničkami ve svých ročnících. Každý den je na programu jedna partie začínající v 15:00, výjimkou je úterní volný den a závěrečné sobotní kolo, které začne v 13:00. Diváci mohou online sledovat partie z rovné stovky elektronických šachovnic na webu http://www.eycc2016.eu/.
Dánský talent Jonas Bjerre
Pořadatelé si pro účastníky připravili bohatý doprovodný program zahrnující výlety po pražských památkách, plavbu po Vltavě či bleskový turnaj. Během mistrovství se uskuteční i semináře rozhodčích a trenérů FIDE.
Záštitu nad mistrovstvím převzal náměstek primátorky hlavního města Prahy pan Petr Dolínek a starosta místní části Praha 11 pan Jiří Štyler. Akce se koná za finanční podpory hlavního města Prahy a městské části Praha 11.
Za pořadatelský tým
Petr Pisk
Také velká gratulace Vojtovi
A jeje, tady se zase neví do čeho rejpat. Gratulace Vojtovi.
Chápu, že je léto, pane Boleslave. Ale tiskové zprávy opravdu nikdo nečte. Navíc takto otřesné s poděkováním politikům, kteří pijí všem Pražanům akorát krev. Bafuňářská fotka s nezodpovědným politikem také čtenáře nepotěší. Není lepší vyhlásit přes léto serverové prázdniny?
k Francois: To záhadné mlčení kolem olomouckého turnaje mi taky připadá podivné. Existuje několik vysvětlení.
1. V Novém Boru nemají rádi Vojtu Pláta.
2. Nemají rádi Olomouc.
3. Nějaké úplně jiné vysvětlení.
Těch velmistrů zas tak moc nemáme a tak je to pro mě velká záhada ...
Francois: Je dobré vyčkat konce turnaje. Tabulka ještě není kompletní.
Francois: Je-li tomu tak, tak Vojtovi velká gratulace! :-) I když v jeho případě titul GM je jen otázkou kdy.
Dámy a pánové z NSS !
Jeden z největších naších talentů Vojta Plát hraje v Olomouci a získává druhou normu GM, tak buďte tak laskaví a napište něco o tom !
Playboj, Max....:
Naprosto souhlasím s trenérem Markem Vokáčem. A jak znám mladíky, určitě nebyli proti. "Cinkátek" mají doma dost, 2600plus ještě ne.
Tady se furt sténá, že nikdo další z mladých nemá vůli do repre či k 2600 alespoň. A teď tu máme bojovníky, ME doma, tak proč je nehodit do těžší kategorie.
A sponzoři. Mám obavu, že jediným je MŠMT, které rozumně (blbci kritéria nedělali) počítá "18" a výše. Takže "sponzor" za zlato "16" nula bodou. Nebo máte v rukávu sponzora, co by dal peníze dle počtu medailí?
A kdyby se jó někdo poté našel, co by se ptal po úspěších, tak si s ním někdo ze svazu sedne a řekne mu kam se cesta ubírá, jistěže má právo pochopit smysl cesty, ale i nepochopit.
Jinak já vím, trošku vás chápu, koukáme na olympiádu, počítáme medaile, bylo by hezké také napsat po této akci, měli jsme nějaké kovy. Jenže Rio je maximum, vyšší nelze, toto jsou kategorie mládeže. Tak to berme jako investici, abychom třeba jednom oslavovali kov z té šachové olympiády dospělých, to by bylo, co? A třeba i tak něco v Praze padne, ikdyž jsem již psal, že medaile visí hodně vysoko. Věřme a fanděme.
já bych je taky raději nechal sbírat vavříny, než je mučil ve vyšší kategorii. Pravděpodobně, s tím, ale souhlasili počítám.
Marek Vokáč: Určitě s vámi nesouhlasím, co říkáte... Na zdokonalování se, ať v podobě soutěží družstev, openy, tréninky samotné, mají mladí celý rok, ale tyto vrcholové akce, jako jsou ME, MS, Reprezentace, by se mělo snažit uspět, ne poslat hromadu dětí do boje a doufat, že se někdo chytne a něco třeba i uhraje! Pokud se podíváme průřezem ME, tak jsou v kategoriích skutečně světové špičky, které chtějí uspět a pochopili, že "hrát si" a trénovat, mohou zbytek celého roku
Nasazení všech našich nejlepších juniorů a juniorek na kategorie H18/D18 je záměr svazu, na to je cílen svazový projekt reprezentace na letošním ME. Výsledek v těchto kategoriích je významný pro dotační parametr úspěšnosti, vedle toho je ale žádoucí, aby se naši nejlepší poměřili s co nejkvalitnější konkurencí, tu samozřejmě naleznou v nejstarších kategoriích. A také zkušenosti, které se u těch mladších mohou při dalších startech přetavit do cennějších titulů.
Škoda, že Van nehraje H16, kde by byla velká pravděpodobnost získat zlato a titul ME, což takto jakákoli medaile bude náročná ... Celkem si tím hráči sami škodí, protože sponzory a historii zajímají úspěchy ...
Supr
- aktualizaci výsledků každou půlhodinku/kategorii
- partie (i ty bez on-line) průběžně během danného kola, pří. do večera
Bylo i při ME Praha 2012, měli jsme jako rozhodčí za povinnost tam zbývající partie průběžně kola naťukat. Naťujáním s etrem se objevila hned divákům. Systém tehdá přinesli Slovenští rozhodčí. Nevím, kdo zadává dnes (z prac. důvodů jsem musel tentokrát fci arbitra s díky odmítnout), ale funguje pro diváky skvěle.
Sotva někde najdete (zvláť ten výsledkový, partiový), při tolika účastnících.
Na svazový by to chtělo dát alespoň že zahájeno a odkaz na web ME, kde je přehledně úplěn vše.
Super akce a pěkný článek. Škoda jen, že svazový web o ME mlčí. Na NSS již druhý článek k ME mládeže.