Láznička na hranici únosnosti. Hausner vévodí openu.

05.05.2009 06:59 | ŠACHOVÝ FESTIVAL OSTRAVSKÝ KONÍK 2009

GM Sergej Azarov se po nepovedeném vstupu do turnaje zahojil ve druhém kole, když jeho bílé figury neudržel ve Španělce GM Bartosz Socko. Do partiáře klubových kolegů Viktora Lázničky a Zbyňka Hráčka byla zapsána jako konečný verdi...

GM Sergej Azarov se po nepovedeném vstupu do turnaje zahojil ve druhém kole, když jeho bílé figury neudržel ve Španělce GM Bartosz Socko. Do partiáře klubových kolegů Viktora Lázničky a Zbyňka Hráčka byla zapsána jako konečný verdikt remíza.
100% ve FIDE Openu disponuje po třech kolech již jen IM Ivan Hausner.

Rybnik vypálil Ostravě rybník

Ředitel Ostravského koníka Marek Jelínek

Čas mezi obědem a začátkem nedělního druhého kola byl pro nespavce možností shlédnout souboj spřátelených měst Rybnik (PL) - Ostrava, který se odehrával dvoukolově na dvaceti šachovnicích. Polští šachisté ostravským řádně zatopili. Jelikož vládlo krásné počasí, pořadatelé neváhali vybudovat před Domem kultury dvě řady deseti stolů, a tak si i náhodní kolemjdoucí přišli na své. Z pohledu obou měst se jednalo o prestižní klání a tak první šachovnice byly řádně zastoupené. Ostravské barvy hájil IM Lukáš Klíma, za Rybnik nastoupil GM Heberla.
"Skóre po prvním kole je dost neutěšené a ve druhém to nevypadá lépe," prohodil v průběhu klání ředitel Ostravského koníka Marek Jelínek. A nemýlil se. Zápas celkově vyzněl jednoznačně pro polský Rybnik, jehož dvacítka hráčů se mohla radovat z vítězství - 1. kolo 14:6, 2. kolo 14,5:5,5.

Zápas probíhal před Domem kultury města Ostrava (foto: nss.cz, autor: Bolek)

Na první šachovnici proti sobě nastoupili GM Heberla a IM Lukáš Klíma (foto: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

V hlavní roli Láznička

Velké představení začínajícího GM superturnaje sledovali účastníci přímo v hracím sále na projekčním plátně. Zdálo se, že ti co nebyli na tahu, jakoby nevynechali možnost nahlédnout na pozice velmistrů. Záhy, po několika tazích teorie, nabrala strhující charakter partie Láznička - Azarov. Správným tipem byla glosa Marka Vokáče na live chatu, úvodní tahy partie měly inspiraci v souboji Kramnik - Anand. "Možné pozice z duelu Kramnik - Anand zajímavě nedávno rozebíral Postny, to mě inspirovalo," sdělil po partii Viktor Láznička. V živé partii Láznička Azarova doslova přejel. Pěkný je závěr, kdy bílý vrací kvalitu a tím likviduje veškeré možné komplikace na cestě k výhře.

I ve druhé partii GM superturnaje tahal za delší konec český reprezentant Zbyněk Hráček. Bartosz Socko černými trpělivě bránil a vykrýval hrozby po "d" sloupci, který ovládaly bílé figury. Kritický moment určil v komentátorské místnosti IM Lukáš Klíma: "Nastal po 20. tahu. Místo 22. h4 by černému přineslo smrtelné hrozby obsazení diagonály b1-h7 bílou dámou." Šance na výhru pak bílý vypustil v časovce a těsně před první časovou kontrolou byl oboustranný důvod k podpisu remízy.

S nožem na krku a máte na to minutu!

GM Viktor Láznička - GM Zbyněk Hráček

Souboj klubových kolegů, Viktora Lázničky a Zbyňka Hráčka, byl pro pozorovatele plný očekávání. Rychlá remis? Už třiceti tahové sofijské pravidlo nastavené pro tento turnaj dávalo na tyto spekulace zapomenout. Láznička bílými opět čelí Nimcovičově indické, černý však volí jiné cesty než Azarov v prvním kole. Kritický moment nastává po 14...Jc6. Bílý si je vědom, že ze zahájení nevyšel nejlépe. K proniknutí do pozice investuje všechen svůj čas a na "minutě" ho čeká dvacet šest perných tahů.
Po časové kontrole je již na šachovnici v plném proudu pro bílého velmi nepříjemná věžová koncovka. Bílá věž se nachází špatně pod volným černým "a-pěšcem" a GM Marek Vokáč na live chatu poznamenává: "Je to vlastně taková pěšcovka s nekonečným množstvím temp pro černého díky manévru věže Va6-a7-a8." Rozbor průběhu celé koncovky by jistě zabral nemálo stránek papíru a jestli měl černý nutnou výhru se možná ještě dozvíme. Nicméně bílý nalézá remizový motiv, když černý král nemůže uniknout věčnému šachu.

Otázkou bylo, jak se ke druhému kolu postaví GM Sergej Azarov po neúspěchu v prvním kole. Oproti GM Sockovi vystřídal barvy a zasedl za bílé figury. Na šachovnici se odehrávala Španělská hra a po dvaceti tazích je možné bílému připsat lehké plus. Pro bílého se terčem útoku stala černá pole. Pod křížovou palbou dámy z dámského křídla a střelce z královského křídla začala nabírat obrysy dost odvážná oběť figury. Zda-li se bílý rozhodl správně, ukázalo dalších zhruba deset tahů, které přinesly pro černého pohromu.

Souboj v prvním kole (foto: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Druhé kolo - GM Sergej Azarov vs GM Bartosz Socko (foto: nss.cz, autor: Bolek)

Pohled Viktora Lázničky prozrazuje, kdo byl důležitý hrdina na šachovnici (foto: nss.cz, autor: Bolek)

Favorité trpěli

Druhé kolo FIDE Openu se dá směle označit jako pohroma pro nasazené hráče. Ještě tragičtejší skóre by měli, kdyby na první šachovnici využil svou výhodu Cyril Ponížil. Nasazenou jedničku GM Dziubu ve střední hře obral o kvalitu a ještě navrch s pěšcem mířil vstříc vítězství. Avšak. "Bílý měl v pozici jedinný trik a ten mu černý umožnil realizovat," komentoval s překvapením v hlase IM Lukáš Klíma a dodal: "33...Vh5 bylo zbytečné. Černopolný střelec je na h6 méně nebezpečný jak na d4."

(Diagram po 19....dxc4 1/2) Rada Marka Vokáče: "Nabízí-li Vám Rus remízu, podívejte se, zda nemůžete dát jednotahový mat."

Na dvojce se dostal IM Kravtsiv do poněkud prekérní situace a navrhl černému řešení. Dámu za tři lehké figury. Černý tuto variantu, která by otupila jeho slibně se rozvíjející útok, však odmítl. Následovalo ještě šest tahů, po kterých se hodnocení dnešních fenoménů značně liší. "Pan Fritz" dává černému do rukou hodnocení bezmála +3, naopak Rybka dává bílému mnohem více nadějí. Sami protagonisté nalezli ještě jedno řešení, podepsali remízu.
I na třetí šachovnici, kde bojovali bílými FM Jaroslav Cempel s IM Pavlem Šimáčkem, se urodila v dlouhé partii spíše technického rázu remíza. Dalším úspěšným, především výsledkově, byl ve druhém kole Michal Novotný, který se pustil na Karo-Cann GM Sergeeva. Bílý skončil ve věžovce s pěšcem méně, avšak i zde platilo pravidlo: všechny věžovky jsou remis.

"Čas je můj kamarád"

IM Ivan Hausner

Pondělní třetí kolo FIDE Openu přineslo celobodové hody opět pouze vůdcům bílých figur. A došlo také k zásadnímu momentu, kdy z dvoubodových hráčů uspěl pouze IM Ivan Hausner a ujal se samostatného vedení. Jeho obětí se stal Polák IM Warakomski, který neudržel časovou i poziční smyčku, kterou bílý postupně nekompromisně utahoval. "Ivan svého soupeře jednoznačně přejel," konstatoval Lukáš Klíma. Jelikož jsem viděl stav na hodinách Ivana Hausnera i ve druhém kole (mohl by klidně rozdávat), chtěl jsem se dozvědět více. "V mém věku již problémy s časem nemám," řekl s úsměvem Ivan Hausner a trochu zavzpomínal: "Když to shrnu, tak moje nejoblíbenější tempo bylo hodina na partii."

Akční krása byla k vidění v partii IM Šimáček - Olšar. Průnik bílé dámy do úkrytu černého krále ještě nebyl vyhrávající. Král se však ve vyhnanství na poli e7 necítil moc dobře a jeho obrana vyžadovala chirurgickou přesnost. Když bílý přitopil obětí 25. Vxe6, bylo rozhodnuto.

Na páté šachovnici Jaroslav Olšar proti Pavlu Šimáčkovi (foto: nss.cz, autor: Bolek)

Zpět na on-line se vrátil po remíze v prvním kole GM Nikita Maiorov (vpravo) (foto: nss.cz, autor: Bolek)

FM Stanislav Fiřt (foto: nss.cz, autor: Bolek)

Michal Novotný nevyzrál na GM Moniku Socko (foto: nss.cz, autor: Bolek)

Partie

Odkazy

Ostravský koník - oficiální stránky
On-line přenos - live chat
GM superturnaj - výsledky
FIDE Open - výsledky
Národní Open - výsledky
0x 4524x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat