„Jak jste to všechno stihl, mistře?“

24.05.2012 16:43 | 20. ročník šachového festivalu Ústí nad Labem

Dá se hrát celý turnaj v oslabení 3 na 4? Kdo zavěsil ve druhém prodloužení dle speciálního Festivalového pravidla, kdo zaznamenal hattrick a jak se může sledovat hokej při bleskové partii? Kdo všechno žil překvapivou „dobou bronz...

Dá se hrát celý turnaj v oslabení 3 na 4? Kdo zavěsil ve druhém prodloužení dle speciálního Festivalového pravidla, kdo zaznamenal hattrick a jak se může sledovat hokej při bleskové partii? Kdo všechno žil překvapivou „dobou bronzovou“ i na Festivalu? A jak dobýt titul mistra republiky a co všechno se dá stihnout? Co dostalo 5 hvězdiček? To vše se dozvíte v článku k jubilejnímu ročníku festivalu, který ŠK Spartak Ústí uspořádal na velkém sále a přísálích Domu kultury centra města.

Festival probíhal při závěrečných bojích na MS v hokeji, připadlo mne, že největší radost ze svého úspěchu měli právě „bronzoví“ v šachových turnajích.

2x poprvé v historii

V pátek ráno zazněla státní hymna ČR a tak bylo zřejmé, že zároveň s jubilejním 20. festivalem zahajuje republikový šampionát. Poprvé v historii se mohli veteráni utkat při MČR v rapid šachu.

Poté co ubránil prohranou koncovku ve třetím kole Sergej Vesselovsky (po konzultaci s BŠS budu v textu uvádět jméno v tomto tvaru) s J. Chmelíkem, dotáhl turnaj do vítězného konce a dobyl premiérový titul mistra ČR pro sebe i v této disciplíně udělený vůbec. Zatím méně zkušený „veterán-junior“ Zdeněk Janda s ním sice v posledním kole dal remis, ale před něj trošku nečekaně lepším pomocným hodnocením překvapivý bronz bral veterány protřelejší litoměřický Josef Lácha. Pro stříbro si přijel František Vykydal z Lokomotivy Brno, který mne požádal, abych nepsal o něm jako o „legendě“ a má pravdu, vždy působí svěže a mladě.

Za relaxem směr Větruše

Pro ty, kteří nechtějí hrát večerní „superblic“, byl připraven výlet visutou lanovkou na Větruši, roli průvodce převzal domácí Václav Kupšovský. Odcházel s ním i spokojený novopečený mistr republiky.

Na Větruši se hrálo MČR 1972, lanovka byla postavena před třemi lety. (autor: Miroslav Pavelka)

Když rozhodčí vyvěšoval startovní listinu superbleskového turnaje, byl zde i přihlášený Sergej Vesselovsky. Upozornil jsem, že před 40 minutami vyrazil na výlet a že je teď asi někde na lanovce. Jenže najednou stál vedle nás sám Sergej a liboval si, jak tam bylo krásně a jak se na Větruši provětral pro další boje. Neříkal, že to opět vyhraje, raději turnaj přímo vyhrál.

Mezitím zvítězil mezi hendikepovanými Pavel Rychtář z M. Boleslavi. Za svádovským Ladislavem Carbochem si dlouho bronzovou cenu vybíral Milan Lizner a pak druhý den psal sms, že ta značková malinová kořalka byla nejlepší cenou, která tam byla. KP juniorů v blesku vyhrál mladý bleskový specialista Ondra Toman z Údlic. Turnaje neregistrovaných se zúčastnilo 8 borců, vyhrál Martin Pelc.

Hattrick, těžký boj o stříbro a dobytý včera ztracený bronz

A máme tu sobotu a 4 turnaje. Vítězem Grand-Prix ČR se stal, kdo jiný, opět Sergej Veselovsky, během 40 hodin stihl završil hattrick, přijet ze severu Moravy, vrátit se zpět, vyhrát titul mistra ČR, vítěze G-P, k tomu být nejrychlejší v superblesku a ještě lanovkou vystoupat na Větruši. Obdivuhodné. Po včerejší ztrátě cenného kovu se Zdeněk Janda zdravě naštval a v silnější konkurenci bronz vydobyl; Při vyhlášení jsem pobavil sál, když jsem v „zápalu boje“ řekl, možná ne příliš taktně - za to se omlouvám, „To bude zase radosti na novoborském“. O stříbro se strhla bitva mezi juniory, domácím mistrem ČR Janem Mikešem a o rok starším teplickým talentem Janem Rubešem. Domácí hráč neudržel půlbodový náskok a tak se ze stříbra i slušné ceny radoval trošku zkušenější Jan Rubeš. Jan Mikeš se propadl na i na tak slušné 6.místo, mez. mistru Vítězslavu Priehodovi se příliš nedařilo, skončil až devátý.

Vyhodnocení Open A: Medailisté, nejlepší žena WIM Hana Kubíková z Praga Prahy a juniorka Helena Grussová z Klášterce. (autor: Miroslav Pavelka)

V B-opnu hráli hráči do ela 2000 o ceny, které jinde jen tak „nepotkají“. Nakonec byli vytlačeni z popředí zástupci klubů ústecka a turnaj vyhrál Jiří Kopecký z Kralup. Za veteránem z Jirkova Jiřím Jiráskem na děčínských stránkách svůj bronz opěvoval mladý webmaster stránek Jakub Černý.

Náročné "oslabení" bralo síly, medailové radosti dětí a mládeže

Mnozí začátečníci si zahráli první větší svůj turnaj a ten se mezi 16 hráči stal kořistí mosteckých hráčů. Vyhrál Vojtěch Stříž před Šimonem Drdou. Bronz bere domácí Pavel Šmíd, čímž napodobil svého otce ze včerejšího turnaje neregistrovaných.

Dva dny trvala soutěž žáků. Velmi prestižní je soutěž 4členných družstev dána výsledky jednotlivců. Domácím odrostlo vše do dorostu a tak staví jen mladší žáky. Vítězi minulých ročníků se stali Údličtí, kterým se v Ústí daří. Nyní jim dokonce dorostla generace 97-98, tak stačilo jediné – přijet! Oni přijeli, ale jen tři, čtvrtého „zapomněli“ doma, přitom tolik dobrých borců mají. Ještě ráno druhého dne o bod před Mostem vedli, o 2-3 body před Teplicemi, Ústím. Rozdíl „spadnul“ na půlbod a v předposledním kolo je mostečtí dohnali. Tento nápor nemohli vydržet, hrát v oslabení 3 na 4 celý zápas snad nejde ani v hokeji. A tak je v posledním kole předhonili mostečtí, ale i stříbrní tepličtí a nakonec na pomocné hodnocení brali bronz mladší žáci domácích.

Za znělky „Champions“ (včera Chelsea dnes Most, zaznělo) se vítězství po 6 letech radují mladí hráči mosteckého Chessu. (autor: Miroslav Pavelka)

V soutěži jednotlivců již Sokol Údlice úspěch slavil. Systémem start-cíl vyhrál druhý nasazený Matyáš Kalužný, kterému na paty šlapali oddíloví kolegové. Ondra Toman ztratil s mladým Markem Sýkorou a pak v posledním kole; Dobře hrající Aleš Horák v závěru nestačil. Na stříbro se tak prodral mladší žák z Nového Boru Jirka Liška, vůbec první bronz v životě, jak říkal, dobyl Dan Bobek k obrovskému nadšení svému i celé velké teplické výpravy. Dívky vyhrála k radosti domácích Eliška Kalinová nejen před tradiční svou rivalkou bronzovou Eliškou Mrišovou z Chess Most, ale dokonce i před stříbrnou Kamilou Stránskou z Teplic. Mladší žáci se stali jasnou kořistí Jirky Lišky před Markem Sýkorou z Liberce a Vaškem Soukupem z Ústí nad Labem.

Nejlepší tři dívky a tři nejlepší mladší žáci. (autor: Miroslav Pavelka)

Až ve druhém prodloužení

A máme tu finiš. Bleskový turnaj. Sice kvůli probíhajícímu MČR bez TOP hráčů, alespoň silní krajští blicaři včetně mistrů FIDE postoupí do A-finále, často si stěžují, že končí před branami první osmičky. Základní část vyhrává domácí Kamil Balín. V semifinále, třetí rozhodující partií, jde však do finále Vladimír Hadraba. Naráží na dalšího domácího borce Libora Chochola.

Zatímco mnozí sledují finále, junioři děčínský Michal Babička a ústecký Daniel Kolář nemají blicek dost a ještě k tomu stihnou poslouchat boj našich hokejistů o bronz. (autor: Miroslav Pavelka)

Do druhého prodloužení za titulem a postupem na MČR

Po druhé finálové partii je stav 1:1, jdeme do prodloužení. Na Festivalu platí pravidlo, že prodloužení se dá vyhrát jen „gólem“, tedy výhrou. Proto si výše postavený hráč po základní části volí barvy, naopak černý má půlminutu navíc (3,5min+2vt na 3min+2vt) a při remíze se jen otočí barvy a pokračuje se dál. Vladimír Hadraba přežívá ve 3 partii „klinickou smrt“ bez dvou pěšců ve věžovce. Pak se tváří trošku znaven a divákům říká, že to bude již 23. partie dne. No, možná v některých končinách republiky ještě i dnes mistr může odehrát deset tahů, remizovat a shrábnout bakšiš. To na severu Čech rozhodně neplatí ani ve „Vladimírových“ Teplicích. Vladimír Hadraba již 4. partii bílými vyhraje a kromě zlata je krajským přeborníkem s postupem na MČR.

Znavený, ale šťastný Vladimír Hadraba (vpravo) po výhře 2,5:1,5 s Liborem Chocholem. (autor: Miroslav Pavelka)

Závěrečné vyhodnocení. David Král se opravdu bronzu nenadál, raduje se jak naši hokejisté a jejich příznivci. O bronz porazil (také domácího) vítěze základní části Kamila Balína. (autor: Miroslav Pavelka)

Při závěrečném vyhodnocení zazněla nejlepším znělka „Champions“ (pak večer to po nás okopírovali i na hokejovém mistrovství, jak jsme si mohli všimnout).

Ceny pro každého a ocenění bufetu ze stránek Teplic

Bleskový turnaj měl méně účastníků než obvykle, kromě lukrativních cen pro nejlepší zbyla cena na každého (jak u mládeže). Příště jistě přijede bleskových dravců daleko více. Na začátku ředitel turnaje doporučil poraženým pro spravení chutě bufet manželů Pavelkových (vítězové že prý mohou též), který na stránkách teplického oddílu označila Lenka Stránská jako „pětihvězdičkový“. Zvláště pečivo z pekárny Aplica chutnalo. Skvělí byli rozhodčí, Ing. Danouš Pletánek a Luboš Bakajsa, také samozřejmě poděkování za fair-play hráčům. Za pomoc ředitel děkuje i rodičům žáků klubu a početnému týmu ochotných dorostenců domácího oddílu.

Za finanční podporu klub děkuje Krajskému úřadu Ústeckého kraje, Městu Ústí n.L., Rekultivace s.r.o., Aplica s.r.o. a za sponzorské ceny Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra.

Odkazy:

Přehled medailistů
Stránky pořádajícího klubu
Článek o úspěchu teplické výpravy od Lenky Stránské
Povídání děčínských...
... a jak utekl Zdeňkovi Jandovi bronz ve veteránech

1x 4239x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
26.05.2012 05:55 | Autor neznámý

Komentář z Openu "A" na našich stránkách http://bandicrash.webnode.cz/news/povidani-k-openu-a-usteckeho-sachoveho-festivalu-od-zdenka-jandy/