Zaprvé částečně proto, že FIDE musela soutěž skoro o půl roku odložit. Pro původní termín v říjnu roku 2016 se nenašel pořadatel. Ten se našel až v září během šachové olympiády v Baku, kdy bylo rozhodnuto o pořadatelství Íránu, a to v únoru 2017.
A právě tento fakt se stal asi největším kamenem úrazu a z toho důvodu několik šachistek velmi zvučných jmen na protest proti lokalitě letošního MS bude na startovní listině chybět.
Jednou z nejvíce protestujících byla Nazi Paikidze, americká velmistryně, která skončila na 2 .místě v přeboru USA 2015 (v roce 2016 jej vyhrála). V médiích oznámila, že se nezúčastní především kvůli íránskému dress code, který nařizuje nošení hidžábu. "NEBUDU nosit hidžáb, a podporovat tak utiskování žen. I když to bude znamenat vynechání jedné z nejdůležitějších akcí mé šachové kariéry." Na svém Instagramu také uvedla: "Myslím, že je nepřijatelné, aby se MS konalo v místě, kde ženy nemají základní práva a je s nimi jednáno jako s občany druhé kategorie. A pokud si někdo myslí, že nevím, o čem mluvím, obdržela jsem spoustu podpory přímo od žen z Íránu, které jsou těmto situacím vystavovány každý den." Hovořila však také o tom, že Američanky a jiné cizí národnosti by v Íránu mohly mít problémy. Ve své petici na change.org poté zmínila ještě třetí fakt, a to že by zde na ženy mohly být aplikovány určitě restrikce ohledně mluvy.
IM Nazi Paikidze
Emil Sutovsky, prezident Asociace šachových profesionálů, napsal oficiální dopis FIDE, v němž mimo jiné konstatoval, že hovořil s více než polovinou šachistek a drtivá většina z nich nechce mistrovství bojkotovat jen kvůli tomu, kde se bude pořádat. Na druhou stranu ale bude AŠP stejně tak respektovat rozhodnutí dalších šachistek. Na Sutovského facebookovém profilu se k tomuto tématu vyjádřily například Natalia Žukova, Alexandra Kostenjuk, Anna Muzyčuk nebo Elisabeth Paethz, ale žádná z nich tak radikálně, jako Paikidze.
Indická Chessbase vyzpovídala dvě své hráčky, které už dříve v Íránu hrály - Hariku Dronovalli a Humpy Koneru. Obě vyjádřily značné fyzické nepohodlí spojené s nošením tradičního muslimského šátku (podobně se vyjádřila i Žukova), ale zároveň konstatovaly, že mistrovství světa je v tomto případně přednější. A také že si na to pár dnech zvykly a měly by respektovat tamější kulturní tradice. Přesto se Koneru turnaje nakonec také nezúčastní...
Kromě výše uvedené Paikidze bude v Íránu citelně chybět také ženská světová jednička Hou Yifan (ta však spíše z důvodu nesouhlasu se stávajícím formátem MS), Marya Muzyčuk a sedminásobná americká šampiónka Irina Krush.
Který normální sponzor by asi tak chtěl mít něco společného s Iljumžinovem a jeho kumpány a ještě jim platit než režimy jako Írán (a dříve Libye), kterým by za normálních okolností taková akce nikdy svěřena nebyla? Osobně by se mi líbilo, kdyby nakonec z přihlášených hráček dorazilo naprosté minimum, hromadný bojkot je totiž asi tak jediný způsob, jak tyhlety kretény z FIDE konečně poslat do prdele.
...děkuji p. Morphynistovi za vysvětlení!:-)
....myslím,že GM David Navara někde napsal,že GM Foisor zemřela a tak bude startovat 63 hráček. Na startovní listně se objevuje jméno Foisor Christina-Adela a Foisor Sabina a všech 64 šachistak.Je to správně?Nezačíná chaos,kvůli tomu,že tam nesmí Američane?Za co bude hrát K.Němcová?(Souhlasím s panem Pilgrimem)Pěkný večer:-)
Taky jsem to teď četl.. škoda, na K. Němcovou jsem se těšil. Je to víc než kontroverzní - pořádat takovou akci v takové zemi. Nic proti normálním kulturním tradicím, ale nutit pouze ženy se nějak oblékat, to je pro civilizovaný, sekulární svět čistou diskriminací. FIDE je v tomto ohledu zpátečnickou organizací. Navíc neschopnost najít jinou pořadatelskou zemi svědčí o bídných manažerských schopnostech, a to zvláště v době, kdy se koná MS v jakémkoliv i zcela marginální disciplíně...no comment, je to ostuda.
Právě čtu, že se Írán chystá zakázat Američanům vstup na své území, jako reakci na obdobný Trumpův krok.
Osobně považuji MS žen za takových podmínek za nehoráznost.
Evropská federace to už vyřešila. Kdo chce pořádat mládežnickou Evropu (lukrativní, kde rodiče z mnoha zemí za fotku na facebooku zaplatí poplatky extrahráče v řádu výletu stotisíc, co tam neměl postoupit), musí jako slepé střevo převzít Evropu žen. Prý už nikdy mládežnické mistrovství v Česku nebude...
Tak v roce 1936 pořádal olympijské hry Adolf...
Historie se neustále opakuje.
Hlavní problém je v tom, že mistrovství žen prostě není atraktivní. A FIDE pokud to nechce samo platit musí prostě hledat kde se dá.
FIDE si klade podmínky, které musí pořadatel splnit, pokud chce pořádat jeho akci. Pokud toleruje takové svinstvo, pak padá vina na její hlavu. Od federace, jejíhož předsedu unesli mimozemšťané, lze holt očekávat cokoliv.
To, že se podvoluje většina hráček, je spíš smutné než odsouzeníhodné. Taky by mohli pro muže nařídit povinné plnovousy, když máme tu rovnoprávnost, že.
Jediný kandidát...FIDE si bere peníze hlavně k sobě a "pořadatel, plaťte a plaťe, nám i účastníkům". Pak není divu.
Pokud v muslimských zemích je mistrovství, tak by nemusel být problém mít statut "cizího delegáta" s maximální ochranou a netunit zapadnout v davu.
Když náhodou navštíví tyto země západní politička nebo partnerka politika, tak jí také nestrkaj hned něco na hlavu.
I na dovolené se jezdí do muslimských zemích a cizinky nemusí hned mít místní úbory.
Írán by si to měl k váženým hostům uvědomit! Pokud chce pořádat. K domácím..... ale nechcu plést politické diskuse, patří jinam.
Morphynista . Jakkoli se v jiných otázkách rozcházíme, v tomto punktu jsme za jedno. Jsou věci, které nelze přehlížet a ke kterým nemůže být tolerantní. Zde není prostor ke hledání omluv za vlastní slabost. Společnost se umí akorát tak navážet do krásné básničky od Žáčka, ale co se děje se ženami v některých zemích přehlíží, případně mlčí.
Další blamáž FIDE, toto MS se zapíše do dějin ne svým sportovním významem, ale bojkotem nejlepších šachistek světa. Ty, které odmítly nastoupit, zaslouží respekt a obdiv. Z těch, co měly právo účasti, jich odřeklo účast deset. Výslovně kvůli povinnému nošení hidžábu nebude hrát IM Carolina Lujanová ( 83.v žebříčku FIDE ), z neuvedených důvodů pak Alisa Galjamová a N.Kozincevová, dále potom šachistky z Egypta a Austrálie. Právě Carolina Lujanová ostře kritizovala FIDE za její schvalování íránské diskriminační politiky a přístupu k účastnicím MS. Sama napsala začátkem října dopis ženské komisi, aby se aspoň pokusila u vedení FIDE změnit rozhodnutí o pořádání MS . Nedostala však žádnou odpověď, pouze jí přišla smlouva s tím, že ji má podepsat. To odmítla a raději se vzdala šance na titul ... http://chess-news.ru/node/22604
Moc děkuju za doplnění, Davide! Článek jsem chystal minulý týden a tato informace mi do dneška bohužel unikla. Před chvílí jsem se díval, že jí nebylo ani 50, smutná zpráva... :(